دلایل ریزش مو به‌همراه ویدیو توضیحات پزشک متخصص

این آزمایش می‌تواند به تشخیص بیماری‌هایی مانند تیروئید، دیابت و لوپوس که باعث ریزش می‌شود، کمک کند.

تست کشیدن مو (pull test)

یک اتفاق رایج که اغلب در بزرگسالان مشاهده می‌شود، ریزش مو است و گاهی کودکان نیز آن را تجربه می‌کنند. معمولاً ریزش مو به تدریج و در طی سال‌ها بروز می‌دهد، اما گاهی به طور ناگه، اتفاق می‌افتد. در واقع ریزش مو با توجه به علت زمینه‌ای آن، ممکن است موقت یا دائمی باشد. ی،ی گاهی پس از یک دوره کوتاه متوقف شده و هیچ ریزش مویی اتفاق نمی‌افتد. اما گاهی اوقات ریزش مو به صورت دائمی رخ می‌دهد و در این مواقع مراجعه به پزشک پوست و مو لازم و ضروری است. اما ریزش مو چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟ ما در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر به بررسی این موضوع می‌پردازیم و روش‌های درم، این اختلال را به شما معرفی می‌کنیم.

ریزش مو چیست؟

در این روش پزشک دسته‌ای از مو‌ها را به آرامی کشیده تا مشخص کند چه میز، از مو‌ها میریزند. در واقع او با استفاده از این تست می‌تواند استحکام مو را ارزیابی کند و تشخیص دهد که این عارضه در چه مرحله‌ای است.

نمونه‌برداری از پوست سر (بیوپسی)

علت ریزش ابرو‌ها مانند موی سر می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برای مثال آلوپسی آره آتا (بیماری خودایمنی) یکی از دلایل ریزش ابرو است. این اختلال می‌تواند باعث ریزش کل مو‌ها شده یا به صورت سکه‌ای نیز اتفاق بیفتد. همچنین کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی نیز باعث آسیب به ابرو‌ها خواهد شد.

تینیا کپیتیس نوعی عفونت قارچی پوست سر است که اغلب آن را با ،وان ، حلقوی پوست سر نیز می‌شناسند. این عارضه یکی از علل شایع ریزش مو در کودکان محسوب می‌شود. تینیا کپیتیس باعث ریزش مو‌های کودکان به صورت تکه‌های دایره‌ای کوچک می‌شود.

تریکوتیلوم،ا

معمولاً چرخه رشد فولیکول مو شامل سه فاز است:

آناژن (فاز رشد)

معمولاً طاسی در مردان به دلیل عوامل ژنتیکی و ژن‌ها بیشتر از ،ن اتفاق می‌افتد و هورمون‌های مردانه است که در افزایش ریزش مو نقش دارند.

ریزش مو بر اثر عفونت مقاربتی

علت ریزش مو

ریزش مو چه علائمی دارد؟

در رابطه با درمان ریزش مو باید بگوییم که درمان‌های مؤثری برای برخی از الگو‌های ریزش مو وجود دارد. در واقع با استفاده از این روش‌ها می‌توان روند ریزش مو را مع، کرد یا حداقل از نازک‌تر شدن مو جلوگیری کرد. در ادامه روش‌های درم، ریزش مو را معرفی می‌کنیم.

معرفی درمان‌های دارویی

از طریق روش‌های مختلفی می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • از وسایلی که حرارت زیادی دارند، برای مو‌ها استفاده نکنید.
 • از درست ، مدل مو‌هایی که مو‌های شما را می‌کشد، پر، کنید.
 • تا جایی که امکان دارد مو‌ها را رنگ و با مواد شیمیایی سفید نکنید.
 • از شامپوی ملایم و من، مو‌های خود استفاده کنید.
 • از یک‌شانه یا برس نرم و با الیاف طبیعی استفاده کنید.
 • از نور درم، با سطح پایین برای مو‌های آسیب دیده استفاده کنید.
 • مصرف مکمل‌های غذایی را فراموش نکنید.
 • از روغن‌های طبیعی استفاده کنید.
 • برای افزایش جریان خون، به طور مداوم پوست سر را ماساژ دهید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.

درمان ریزش مو

افرادی که کم خونی داشته و از فقر آهن رنج می‌برند، معمولاً مو‌های نازک و شکننده‌ای دارند. از برجسته‌ترین علائم کم خونی و فقر آهن می‌توان به ریزش مو اشاره کرد که در نتیجه کمبود آهن در بدن ایجاد می‌شود‌. در هنگام کم خونی، تعداد گلبول‌های قرمز خون کم شده و ا،یژن‌رس، به سلول‌های بدن از جمله فولیکول‌های مو کاهش پیدا کرده و مو‌ها در معرض ریزش قرار می‌گیرند.

عوارض جانبی دارو‌ها و مکمل‌ها

بیماری ریزش مو

پزشک در این روش اختلالات مربوط به ساقه مو را تشخیص می‌دهد.

پزشک از پوست سر یا چند تار موی کنده شده بیمار نمونه گرفته و ریشه‌های مو‌ها را بررسی می‌کند. با استفاده از این روش می‌تواند بفهمد که عفونت باعث این مشکل شده است یا خیر.

دستگاه سنجش مو

در جراحی کاشت مو، یک متخصص پوست و مو یا جراح زیبایی، ،مت‌های‌ریزی از پوست که حاوی چند تار مو هستند را از پشت سر یا نواحی پرپشت دیگر برمی‌دارد و به فرق سر پیوند می‌زند.

تست تشخیص ریزش مو

در الگوی ،نه ریزش مو، ابتدا تار‌های مو نازک شده و معمولاً پس از دوران بلوغ ریزش مو آغاز می‌شود. این در حالی است که خط موی آن‌ها معمولاً تغییر نمی‌کند. در واقع ریزش مو در بسیاری از خانم‌ها به ،وان یک بخش طبیعی از فرایند افزایش سن آن‌ها محسوب می‌شود. به ندرت ریزش مو با الگوی ،نه به طاسی کامل ختم می‌شود و اغلب با فرآیندهای مراقبت از مو قابل کنترل است.

آناژن افلوویوم

عوامل مختلفی روی ریزش مو تاثیرگذارند که بیشتر آنها را می‌شناسید اما آیا با دیگر موارد هم آشنایی دارید؟ در ادامه از زبان دکتر الهه لطفی، متخصص پوست، مو و زیبایی بشنوید:

اگر ریزش مو به دلیل ابتلا به یک بیماری خاص باشد، درمان بیماری در اولویت قرار می‌گیرد. پزشکان ممکن است برای فرد دارو‌های ضد التهاب و سرکوب‌کننده دستگاه ایمنی بدن مانند پردنیزولون (Prednisolone) را تجویز کنند. علاوه بر این اگر داروی خاصی عامل ریزش مو شده باشد، پزشک معمولاً به بیمار توصیه می‌کند، حداقل به مدت سه ماه از مصرف آن دارو خودداری کند. از دارو‌های ضد ریزش که برای طاسی نیز کاربرد دارند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ماینو،یدیل
 • فیناستراید
 • داروی خوراکی دوتاستراید
 • دارو‌های ضد بارداری خوراکی برای ،ن
 • اسپیرونولاکتون

لیزرتراپی

بعـد از مرحله آنا‌ژن، فاز کاتاژن شروع می‌شود که یک مرحله ناشی از آپوپتوز سلول‌های ماتری، مو است و به طور متوسط سه هفته طول می‌کشد و ۱ تا ۲ درصد از همه فولیکول‌های مو را شامل می‌شود.

تلوژن (فاز استراحت)

معمولاً ریزش مو در مردان پس از دوران بلوغ آغاز شده و برای سال‌ها یا حتی دهه‌ها ادامه پیدا می‌کند. این نوع از ریزش مو از بخش بالایی شقیقه ها و همچنین در بخش‌های فوق، سر آغاز می‌شود. در نهایت طبق این الگوی ریزش، یک حلقه از مو‌ها در بخش تحت، جمجمه باقی می‌ماند. ریزش مو در بسیاری از مردان با پیروی از این الگو آغاز شده و در آ، به طاسی کامل فرد ختم می‌شود.

ریزش مو با الگوی ،نه

در ریزش موی تلوژن تعداد بسیار زیادی از فولیکول‌های پوست سر، به صورت همزمان، وارد فاز استراحت می‌شوند. اگر فولیکول‌ها پس از این فاز، مرحله رشد بعدی را شروع نکنند، ریزش مو در کل سر اتفاق می‌افتد و مو‌های جدید رشد نخواهند کرد.  شاید تلوژن افلوویوم به طاسی کامل منجر نشود، اما در اثر این عارضه ممکن است شما حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ تار موی خود را به صورت روزانه از دست بدهید.

ریزش مو با الگوی مردانه

مانند هر اختلالی، ریزش مو نیز با علائم و نشانه‌های خاصی همراه است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • نقاط طاسی دایره‌ای یا چندتکه‌ای
 • کم‌پشت شدن مو‌های سر
 • ریزش موی کل بدن
 • پوسته‌پوسته شدن پوست
 • ضعیف شدن ناگه، مو

جلوگیری از ریزش مو

از علل ریزش مو در ،ن علاوه بر موارد گفته شده می‌توان به بارداری، اختلالات تیروئید، کم خونی و حتی یائ، نیز اشاره کرد.

علت ریزش مو در مردان چیست؟

روش درم، دیگر لیزرتراپی مو با لیزر کم‌توان یا لیزر سرد است. این روش درم، که برای ،ن و مردان انجام می‌گیرد از سوی سازمان‌های معتبر دنیا از جمله سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. پژوهش‌هایی که انجام گرفته‌اند، کارایی این روش درم، را برای درمان ریزش مو تأیید کرده و گزارش دادند که بیماران شاهد تقویت مو و تراکم در نواحی سابقا کم پشت بودند

جراحی کاشت مو

افرادی که به تریکوتیلوم،ا مبتلا می‌شوند،  مو‌های خود را آنقدر می‌کشند تا از جا کنده شوند. این افراد به سختی می‌توانند این عادت خود را ، کنند.

انواع ریزش مو

علت ریزش مو

گاهی فرد پس از ابتلا به سرطان، برای درمان نیاز به شیمی درم، دارد. در اثر شیمی درم،، فرد دچار ریزش مو شده که گاهی موقتی بوده و پس از درمان قطع می‌شود. ریزش مو در هنگام شیمی درم، به این دلیل است که درمان بر اساس حمله به سلول‌هایی انجام می‌شود که به سرعت بازسازی و ت،یر می‌شوند. فولیکول مو‌ها و بافت‌های پوشاننده دستگاه گوارش نیز شامل این موارد خواهند شد.

بارداری و زایمان

این بیماری که ،ن را تحت تأثیر قرار می‌دهد (PCOS) نامیده می‌شود. گاهی اوقات ریزش مو بر اثر بیماری‌های جانبی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ می‌دهد؛ زیرا این بیماری بر میزان هورمون‌های بدن تاثیر گذاشته و به ریزش مو در پوست سر منجر می‌شود.

استرس باعث ایجاد تنش شده و بدن را در معرض شوک فیزیکی قرار می‌دهد. در پی این اتفاق ریزش مو رخ می‌دهد و تار‌های آن را نازک خواهد کرد. اما این علت ریزش مو، موقتی بوده و تا حدودی قابل درمان است.

ریزش مو با الگوی مردانه

تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد فولیکول‌های مو را شامل شده و به طور متوسط ۳ ماه طول می‌کشد.

انواع ریزش مو

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی محسوب می‌شود که طی آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم از جمله فولیکول‌های مو نیز حمله می‌کند. این اتفاق باعث ریزش شدید موها شده و در عین حال از رشد مو‌های جدید نیز جلوگیری خواهد کرد. این عارضه می‌تواند بزرگسالان و حتی کودکان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. گاهی دلیل ریزش مو ناگه، نیز وجود این بیماری خود ایمنی است که بدون هیچ هشدار قبلی آغاز می‌شود.

تینیا کپیتیس (کچلی سر)

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%88/

در دوران بارداری تراکم و ضخامت مو در ،ن افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل هورمون‌هایی که مو‌ها را در بدن حفظ می‌کنند، پس از زایمان به نسبت طبیعی خود بازگشته و مو‌ها به سرعت میریزند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

معمولاً ریزش مو در بیشتر مردان به صورت طاسی با الگوی مردانه دیده می‌شود که به این حالت آلوپسی آندروژنیک می‌گویند. علت اصلی این نوع ریزش، ژن‌های دریافت‌شده از والدین است. به همین دلیل، اگر در اقوام نزدیک شما شخصی دچار این طاسی با الگوی مردانه شده، به احتمال زیاد این ژن در شما نیز وجود دارد.

رایج‌ترین نوع ریزش مو دائمی، ریزش منطقه‌ای مو است که معمولاً تنها مو‌های فرق سر فرد ریزش پیدا می‌کند.  کاشت مو یا جراحی ترمیمی می‌تواند بهترین گزینه برای این دست از افراد باشد.

ریزش مو یک اتفاق شایع در میان افراد است و ریزش تعداد مشخصی از تار‌های مو در طول روز اتفاقی طبیعی بوده و جای نگر، نیست. اما گاهی ریزش مو آن قدر زیاد است که نشان دهنده یک اختلال یا بیماری ژنتیکی است‌. به همین دلیل اگر متوجه ریزش شدید مو‌های خود شدید، در سریع‌ترین زمان ممکن موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا با انجام آزمایشات مختلف، علت را پیدا کند.

به طور متوسط این فاز در مو‌های سر ۳  سال طول می‌کشد و طول مو را مشخص می‌کند. ،ن‌زده شده که در هر زمان، ۹۰ درصد فولیکول‌های مو در این مرحله از چرخه قرار دارند.

کاتاژن (فاز پسرفت)

از مهم‌ترین عوامل که می‌توانند خطر ریزش مو را در افراد افزایش دهند، عبارت‌اند از:

 • استرس و فشار رو،
 • سابقه خانوادگی طاسی از طرف پدر یا مادر
 • تغذیه نامن،
 • کاهش وزن قابل‌توجه در کوتاه‌مدت
 • برخی موارد زمینه‌ای مانند دیابت و لوپوس

علت ریزش مو در ،ن چیست؟

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در ریزش مو، تغییرات هورمونی است. گاهی تغییرات هورمونی به ریزش مو منجر شده و به طور دائم یا موقت ادامه پیدا می‌کند. در واقع موی سر به دلایل متعددی مانند بارداری، زایمان و دوران یائ، و برخی مشکلات در غده تیروئید دچار ریزش می‌شود.

کم خونی فقر آهن

برابی ،دی محصولات مراقبتی و ضدریزش مو روی ع، زیر بزنید:

ریزش مو را جدی بگیرید و برای درمانش به موقع اقدام کنید

یکی از رایج‌ترین نوع ریزش مو،  آلوپسی آندروژنیک است که اغلب ،ن و مردان به آن مبتلا می‌شوند. این نوع از ریزش مو غالبا به ،وان ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش مو با الگوی ،نه شناخته می‌شود. این عارضه کاملا ارثی است اما با دارو یا جراحی قابل کنترل است.

تلوژن افلوویوم

یکی از شایع‌ترین علل ریزش مو که معمولاً با اصطلاح طاسی نیز شناخته می‌شود، ژنتیک است. با افزایش سن عامل ژنتیکی می‌تواند به ریزش تدریجی مو‌ها منجر شده و در الگو‌های قابل پیش‌بینی خاصی ظاهر شود.

ریزش مو ناشی از استرس بیش از حد

آناژن افلوویوم ریزش سریع مو‌ها است که در نتیجه درمان‌های پزشکی، مانند شیمی درم،، رخ می‌دهد. دارو‌هایی که در این روش درم، مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار قوی بوده و با سرعت زیادی می‌تواند سلول‌های سرط، را از بین ببرند.

آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای

معمولاً اگزما باعث خارش، قرمزی و تحریک پوست خواهد شد. این عارضه گاهی به فولیکول‌های مو در ابرو آسیب وارد می‌کند. همچنین بیماری‌های دیگری مانند پسوریازیس، درماتیت تماسی و بیماری‌های تیروئیدی از علل دیگر ریزش ابرو هستند. پزشک برای درمان ریزش ابرو باید ابتدا بیماری را تشخیص دهد و سپس برای درمان ریزش اقدام کند.

تغذیه و ریزش مو

کراتینه و رنگ مو به ساقه مو‌ها آسیب می‌زند و در طول، مدت می‌تواند به ریشه آن‌ها نیز آسیب‌زده و به ریزش مو منجر شود. در صورت عدم توجه به این موضوع و استفاده زیاد از مواد شیمیایی، ممکن است این آسیب دائمی و برگشت ناپذیر باشد.

ریزش مو بر اثر شیمی درم،

منابع:

 

بررسی چرخه رشد مو