دندان عقل چیست؟ اگر دندان عقل را نکشیم، چه می‌شود؟

نه همیشه. اگر دندان عقل به طور طبیعی در می‌آید و مشکلی ایجاد نمی‌کند، ممکن است نیازی به کشیدن نباشد. اما اگر دندان عقل شروع به ایجاد درد یا حساسیت کند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

کشیدن دندان عقل چگونه است؟

دندان عقل معمولا در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می‌کند. البته به خاطر داشته باشید که گاهی دندان‌های عقل به طور کامل در لثه یا استخوان فک نهفته می‌شوند. در واقع، ممکن است که وجود داشته باشند اما دیده نشوند.

علائم رویش دندان عقل چیست؟

گاهی برای ارتودنسی‌، هم نیاز به کشیدن دندان‌های عقل پیش می‌آید. با این کار، فضای کافی برای مرتب‌، دندان‌ها ایجاد می‌شود. این موضوع در گروی تشخیص دندانپزشک است و شاید نیازی به کشیدن دندان عقل نباشد.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل

هر چهار نوع نهفتگی دندان عقل را می‌توان با کشیدن دندان آسیب‌دیده به منظور تسکین علائم و حفظ سلامت دهان درمان کرد.

دندان عقل از چه سنی شروع به رشد می‌کند؟

برای بررسی وضعیت دندان‌هایتان باید به دندانپزشک خبره مراجعه کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای ملاقات با پزشکان ماهر، استفاده از سایت ،ت دهی دکتردکتر است. با این امکان می‌تو،د به راحتی بهترین دندانپزشکان را شناسایی کنید و از آنها وقت بگیرید.

my.clevelandclinic.org

سوالات متداول دندان عقل

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%82%D9%84-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/کشیدن دندان عقل

دندان عقل عصب‌کشی می‌شود؟

برای ،ید محصولات مراقبت از دهان و دندان روی لینک زیر بزنید:

عواض کشیدن دندان عقل

دندان عقل چیست و اصلا چرا درمی‌آید؟ دندان‌های عقل یا آسیای سوم آ،ین مجموعه دندان‌های بالغ شما هستند. این دندان‌ها در سنین ۱۷ تا ۲۵سالگی می‌رویند. بسیاری از افراد باید برای جلوگیری از درد، عفونت و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان، دندان‌های عقلشان را بکشند. برای بررسی وضعیت آ،ین دندان‌هایی که در دهانتان می‌رویند، باید به متخصص دهان و دندان مراجعه کنید. در این مقاله هم اطلاعات خوبی درباره دندان‌های مذکور برایتان فراهم کرده‌ایم.

دندان عقل چیست و چه انواعی دارد؟

کشیدن دندان عقل بهترین راه برای رهاشدن از عوارض ناخوشایند آن است. بهبودی پس از کشیدن دندان عقل معمولا در حدود یک هفته طول می‌کشد. جراح فهرستی از دستورالعمل‌های بعد از عمل را هم به شما می‌دهد تا در طول نقاهت راحت باشید.

امکان عصب‌کشی دندان عقل وجود دارد اما این عمل دشوار است. چرا؟ چون دسترسی به این دندان‌ها کار ساده‌ای نیست و نزدیک‌بودن آنها به اعصاب صورت هم باعث ایجاد درد و بی‌حسی زیاد می‌شود.

برخی از افراد به دلیل دندان عقل نهفته یا دندان عقلی که به درستی رویش نکرده است، دچار عوارضی می‌شوند. این عوارض ممکن است، شامل موارد زیر باشد:

 • درد دندان عقل
 • عفونت دندان عقل
 • ایجاد حفره‌ها
 • بیماری لثه
 • تورم غدد لنفاوی
 • آسیب به دندان‌های مجاور
 • ایجاد کیست‌ها و تومورها

درد دندان عقل چگونه است؟

امکان دارد که اعصاب و رگ‌های خونی در طول این عمل آسیب ببینند. این موضوع می‌تواند باعث خونریزی و معمولا بی‌حسی موقت در زبان یا صورت شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با بیرون‌آمدن دندان عقل، به دندان‌های اطراف فشار وارد می‌شود. گاهی فشار دندان عقل دندان‌های دیگر را جابه‌جا می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در فک شود و علائمی مانند درد، تورم و سفتی به وجود بیاورد. چنین چیزی باز و بسته‌، فک و حتی تنفس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

حتما باید دندان عقل را بکشید؟

در موارد بسیار نادر هم ممکن است، عفونت‌های جدی رخ بدهند. موارد بسیار اندکی از افراد هم بعد از عمل کشیدن دندان عقل دچار مشکلات دائمی مانند بی‌حسی یا آسیب به دندان‌های مجاور می‌شوند.

به مدت ۲۴ساعت باید از انجام موارد زیر پر، کنید:

 •  شست‌وشو
 • تف‌،
 • مصرف نوشیدنی‌های گرم یا هر چیز دیگری که می‌تواند ،ه‌های خونی را که در حفره خالی دندان ایجاد می‌شود از بین ببرد.

رویش دندان عقل با چند نشانه همراه است:

 • قرمزی یا تورم در لثه‌ها، پشت آ،ین دندان‌های آسیا.
 • درد یا حساسیت فک.
 • درد صورت، به دلیل فشارآوردن دندان عقل به اعصاب.
 • لکه‌های سفید پشت آ،ین دندان‌های آسیا. این لکه‌ها احتمالا بالای دندان‌های جدید به وجود می‌آیند.

عوارض دندان عقل چیست؟

منبع:

۴ نوع دندان عقل نهفته وجود دارد:

 • نهفتگی مزیال؛ این نوع دندان عقل به سمت جلوی دهان زاویه دارد.
 • نهفتگی عمودی؛ موقعیت دندان عقل طبیعی و قائم است.
 • دندان عقل افقی؛ دندان به صورت خوابیده به پهلو قرار دارد.
 • دندان عقل دیستال؛ زاویه دندان عقل به سمت عقب دهان است.

پیش از جراحی دندان عقل باید به نکاتی که دندانپزشک مطرح می‌کند، دقت کافی داشته باشید. به طور کلی افراد باید:

 • دستورات دکتر درباره خوردن و آشامیدن را رعایت کنید.
 • قبل از قرار ملاقات دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • لباس‌های راحت و ، بپوشید.
 • دست‌کم ۸ ساعت قبل از عمل از مصرف الکل یا تنباکو خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان عقل

در این مقاله، گفتیم که دندان عقل چیست و باید چه اقداماتی درباره‌اش انجام بدهید. اگر پرسش دیگری هم در ذهن دارید از ما بپرسید.

برخلاف سایر دندان‌ها، دندان عقل عملکرد زیادی ندارند. بنابراین، پس از حذفش، مشکلات زیادی رخ نمی‌دهد. دندان عقل سالم نیازی به جراحی و کشیدن ندارد. اگر این دندان مشکلی ایجاد نمی‌کند و سالم است، نباید به آن دست بزنید.

شاید بپرسید که غذای من، بعد از جراحی دندان عقل چیست و باید چه موادی مصرف کنید؟ این را یادتان باشد که برای چند روز غذای نرم یا مایع بخورید و از دندان‌های دیگر برای جویدن استفاده کنید.

دندان عقل چیست

انواع دندان عقل

 بعضی از افراد دندان عقل ندارند. مطالعه‌ای تحقیقاتی نشان داده که حدود ۵۳درصد از جمعیت، دست‌کم یک دندان عقل دارند و برخی افراد اصلا دندان عقل در نمی آورند.

دندان‌های عقل آ،ین مجموعه دندان‌های هر فرد بالغ هستند و در بخش انتهایی و عقب دهان قرار دارند. گاهی اوقات، دندان عقل به درستی رشد می‌کند و هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما اغلب، تا حدی یا به طور کامل در لثه یا استخوان فک شما گیر می‌کند و به حالت طبیعی و بی‌دردسر نمی‌روید.

ما واقعا به دندان عقل خود نیاز نداریم. در واقع، بیشتر دندانپزشکان هم  معتقدند که این دندان کاربردی ندارد. رژیم غذایی اولیه اجدادمان شامل بسیاری از گیاهان خام، آجیل‌ها و گوشت‌های سفت بوده است.

در چنین حالتی، بروز عفونت، حفره، بیماری لثه و سایر مشکلات سلامت دهان قوت می‌گیرد. برای همین است که بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که کشیدن دندان عقل راه‌کار خوبی است.

 دندان عقل برای آسیاب‌، این غذاها و هضم من، ضروری بوده است. امروز، امکانات تغذیه و شکل خوراک متفاوت از قبل شده است. شکل فک و آرواره‌ها هم تغییر کرده و آرواره‌هایمان کوچکتر شده‌اند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد در دهان خود فضای کافی برای رشد دندان عقل ندارند.

امکان کشیدن دندان عقل در هر سنی وجود دارد اما برای جلوگیری از عوارض بعدی سلامت دهان، بسیاری از افراد در اوا، نوجو، یا اوایل ۲۰سالگی دندان عقل خود را خارج می‌کنند. خارج‌، دندان عقل پوسیده از دهان یکی از بهترین روش‌های رسیدگی به وضعیت آن است.

اقدامات قبل از کشیدن دندان عقل