دیسک کمر؛ اطلاعاتی در اینباره که همین امروز باید بدانید

جراحی دیسک کمر

اما به‌منظور پیش‌آگاهی لازم است تا درباره دیسک کمر، علائم و درمان آن بد،د. به‌همین منظور در این مقاله از مجله دکتردکتر در اینباره گفته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

دیسک کمر چیست؟

اضافه وزن بدن، باعث فشار بیشتر روی دیسک‌ها در کمرتان می‌شود. هر چه وزن و فشار بیشتری روی نقطه ثقل بدن وارد شود، طبعا نواحی همچون دیسک کمر بیشتر از هر ،مت دیگری درگیر خواهد شد. برای همین یکی از توصیه‌های پزشکان برای کنترل دیسک کمر، پایین آوردن اصولی وزن بدن است.

مراقب فعالیت‌های فیزیکی روزانه خود باشید

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

به‌مرور زمان شکاف بین دیسک‌ها ، می‌شود و هسته دیسک از داخل حلقه بیرون می‌زند. البته همه حلقه‎‌ها به این حالت دچار نمی‌شوند و برخی از آن‌ها برجسته می‌شوند. در این حالت دیسک برجسته (bulged )  رخ داده است.

دیسک بیرون‌زده

عضلات ،مت آسیب دیده در اثر صدمه دیدن اعصاب، به مرور ضعیف خواهند شد. این موضوع باعث کاهش توانایی شما در جابجایی یا نگهداشتن وسایل می­شود. این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد خواهد کرد.

دیسک کمر بیرون زدگی

چه زم، باید به دکتر مراجعه کنیم؟

این حالت از دیسک کمر به‌این صورت است که دیسک بیرون‌زده تحرک داشته باشد. در این حالت، دیسک به‌شکل عمودی پاره می‌شود و با پاره ، لایه غضروفی پایین و بالا، به مهره فتق راه پیدا می‌کند.

دیسک جدا شده

زم، که قطعه‌ای از هسته که از داخل حلقه دیسک بیرون آمده کاملا جدا شده باشد، ی،ی دیسک جدا شده و به‌صورت یک قطعه آزاد است.

افرادی که دارای شغل فیزیکی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند. اعمالی مثل بلند ،، هل دادن، خم شدن و پیچ خوردن، تا حد زیادی احتمال مبتلا شدنتان به فتق دیسک را افزایش می­دهد.

ژنتیک را دست کم نگیرید

چنانچه در اثر مشکل دیسک کمر به مشکلات زیر دچار شده‌اید، باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • وخیم تر شدن علائم؛ درد، بی حسی و ضعف ممکن است به قدری افزایش یابد که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشید.
 • اختلال در عملکرد روده‌ها و مثانه؛ افرادی که سندرم Cauda Equina دارند ممکن است به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند.
 • بی‌حسی پهلو‌ها؛ این عارضه بی‌حسی می‌تواند به تدریج روی ،مت‌های پهلو‌ها، ران‌ها، کمر، پا‌ها و نواحی اطراف روده گسترش یابد و تاثیر بگذارد.

دیسک کمر پاره شود

تشخیص دیسک کمر

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌ و پاسخ منتشر شده است. چنانچه سوال یا مشکلی در زمینه دیسک کمر دارید در ،مت نظرات پایین صفحه بپرسید. کارشناس سلامتی ما به شما پاسخ خواهد داد.

درد دیسک کمر از آن دسته دردهای امان‌بر است که طبیعتا ،ی دلش نمی‌خواهد آن را تجربه کند یا هر روزش را با آن بگذراند. برای همین از ابتدای این مطلب به شما توصیه می‌کنیم تا برای بررسی و درمان به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا هرچه زودتر در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

ا،ر مردم نمی‌­توانند دقیق علت به وجود آمدن فتق دیسک کمر خود را پیدا کنند. گاهی اوقات، بلند ، اجسام بزرگ و سنگین با استفاده از ماهیچه‌های پشت خود به جای عضلات ران و پاها، می­تواند سبب بروز فتق دیسک شود. با این حال به ندرت پیش می­آید که سقوط و ضربه به ستون فقرات باعث بروز فتق دیسک شود.

درمان‌های جایگزین و درمان‌های دارویی تکمیلی ممکن است در بهبود درد کمر موثر باشند، برای مثال:

 • کایروپراکتیک (Chiropractic در این روش درم، جایگزین، پزشک با دست روی کمر فشار وارد می‌کند و گفته می‌شود که این روش تا حد خوبی بر روی دردهای کمر موثر است و اثرات آن حدا،ر تا یک ماه پا برجاست. در موارد نادر اما انجام این روش روی ناحیه‌ی گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود. 
 • طب سوزنی؛ با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • ماساژ؛ در این روش درم، که از دست استفاده می‌شود، در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود. 

ممکن است متوجه نشوید به فتق دیسک مبتلا شده‌اید. گاهی ممکن است بیماری فتق دیسک بدون آن که در تصویر­برداری نخاع نشانه‌ای از خود بروز دهد، در افراد مشاهده شود.

دیسک کمر ،یده

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیسک کمر

در بیشتر موارد، پزشک ،مت برآمده‌ را اصطلاحا با دیسک کمر جراحی لیزر خارج خواهد کرد. در موارد نادر اما کل دیسک به کمک جراحی خارج می‌شود. در این مورد مهره‌های ستون فقرات باید به کمک گرافت استخو، به هم متصل شوند. 

 

انواع دیسک کمر

عواملی که ممکن است خطر مبتلا شدن به فتق دیسک کمر را افزایش دهد باید کنترل شود. برخی از این عوامل را در ادامه آورده‌ایم:

وزن خود را مدیریت کنید

درمان دیسک کمر

اصولا باور ،ی نیست اما ارثی بودن دیسک کمر، یک از عوامل شایع در فتق دیسک کمر محسوب می‌شود و اصطلاحا به آن دیسک کمر ارثی می‌گویند. بنابراین اگر به این مشکل دچار هستید، حتما سابقه خانوادگی خود را بررسی کنید و علاوه‌بر آن اطلاعات را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

عوارض جانبی دیسک کمر

بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک زم، رخ می­‌دهد که غشاء بیرونی دیسک ضعیف شده باشد یا آسیب ببیند و در اثر آن ،مت درونی که نرم و ژله‌ای است از ،مت پارگی بیرون بزند.

هفت نوع مختلف از دیسک کمر وجود دارد که امکان ابتلا به آن‌ها بسیار بالا است:

،‌های دیسک کمر

فرایند جوش خوردن استخوان، گاهی ماه‌ها زمان می‌برد. برای حفظ ثبات ستون مهره‌ها از اجسام ف،ی مخصوصی استفاده می‌شود. در موارد نادر پزشک جراح از دیسک‌های مصنوعی و پروتزی به جای دیسک آسیب دیده استفاده می‌کند. 

دیسک کمر و درمان آن

در زمان درمان دیسک کمر، هوشیار باشید!

mayoclinic

درمان دارویی شامل مصرف داروهای مسکنی مثل استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen)، ناپرو،ن سدیم (naproxen sodium) و کورتون و شل‌کننده عضلات است.

درمان سنتی، دارویی، ورزشی، درمان‌های جایگزین و جراجی برای دیسک کمر گزینه‌های پیش‌رویتان برای بهبودی هستند.

منبع:

در جریان معاینه، پزشک کمر را از نظر وجود درد احتمالی بررسی می‌کند. از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و پای خود را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهد. این کار برای تشخیص دلیل درد انجام می‌شود. 

طناب نخاعی شما تا بخش‌های پایینی کانال نخاعی ادامه پیدا نکرده است، بلکه در زیر کمر شما، طناب نخاعی به دسته‌ای از ریشه‌های عصبی بلند (cauda equina) متصل می‌­شود که شبیه به دم ، است. فتق دیسک کمر گاهی ممکن است این ریشه‌های عصبی (cauda equina) را فشرده کند. در این مواقع باید جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج شدن دائمی، صورت بگیرد.

فتق دیسک (herniated disk) که به‌صورت عمومی به آن بیماری دیسک کمر نیز گفته می‌شود، به م،ای وجود مشکل در دیسک‌های بین مهره‌ایست که با روی هم قرارگرفتن آن‌­ها ستون فقرات تشکیل می‌شود. ساختار دیسک ستون فقرات بدن انسان بدین صورت است که مرکز آن نرم و مشابه دونات ژله‌ای است؛ اما لایه بیرونی آن سفت و محکم است.

فتق دیسک کمر یا پارگی دیسک کمر حالتی است که هر 16 لایه حلقه دیسک کمر پاره می‌شود. البته گاهی هم ممکن است دیسک در نقطه خاصی پاره شود.

دیسک مهاجر

دیسک بیرون زده به‌این صورت است که دیسک بیشتر از حالت عادی خود بیرون می‌زند و قاعده دیسک باریک‌‌تر و کمتر از ارتفاع ،مت بیرون زده می‌شود.

فتق دیسک کمر

دیسک کم آب یا دیسک دژنره نوعی از دیسک کمر است که که در ام آر آی به ،وان دیسک سیاه ( black disc ) معروف شده است. در این نوع حالت، دیسک خاصیت اسفنجی خود را از دست می‌دهد و به‌مرور سفت‌تر می‌شود.

برجستگی دیسک کمر

اگر درد گردن داریو یا در کمر خود دردی را احساس می­‌کنید که به سمت پایین و پاهای شما حرکت می­‌کند و این درد همراه با احساس ضعف، بی‌حسی و یا مور مور شدن باشد، حتما باید برای درمان به پزشک متخصص اورتوپد مراجعه کنید و اول آزمایش ام‌آرای از شما می‌گیرد.

دلیل دیسک کمر

با بالا رفتن سن، ستون فقرات شما مقداری از محتوای آب خود را از دست می‌­دهد. این موضوع باعث می‌شود انعطاف پذیری آن­ها کمتر شود و بیشتر در معرض پاره شدن یا پوسیدگی قرار بگیرند و پیچش و فشار کمتری را بتوانند تحمل کنند. در نتیجه احتمال عارضه در دیسک کمر افزایش می یابد.

افرادی که به فتق دیسک کمر مبتلا هستند معمولا بی حسی یا مور مور شدن را در بدن خود احساس می‌کنند.

ضعف عضل،

فتق دیسک، اعصاب مجاور خود را تحریک می­‌کند و باعث به وجود آمدن درد کمر، بی‌حسی و ضعف در بازوها و پاها می­‌شود. ممکن است بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می­‌شوند، علائم ذکر شده را مشاهده نکنند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا هم نیاز به عمل جراحی نخواهند داشت.

دیسک کمر فیزیوتراپی

علائم دیسک کمر چیست؟

Webmd

درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر به جراحی نیاز دارند. در صورتی جراحی انجام می‌شود که درمان‌های معمول بعد از 6 هفته جواب ندهد و فرد دارای مشکلاتی همچون موارد زیر داشته باشد:

 • کنترل نداشتن روی درد 
 • بی حسی و ضعف 
 • مشکلاتی در راه رفتن و سرپا ایستادن 
 • کنترل نداشتن روی دفع ادرار و مدفوع 

درمان غیر تهاجمی و ورزشی هم شامل دیسک کمر فیزیوتراپی می‌شود. برای کم ، شدت درد، فیزیوتراپی هم توصیه می‌شود. در فیزیوتراپی با کمک حرکات و ورزش‌هایی خاص درد ناشی از دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند. 

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%DA%A9%D9%85%D8%B1/

با بالا رفتن سن، ،‌هایی روی دیسک به‌وجود می‌آید که البته به‌خاطر خاصیت ترمیمی این بخش از بدن، ترمیم می‌شوند. ولی به‌مرور که دیسک آب خود را از دست داد و از حالت دیسک کمر خفیف خارج شد، این تر‌ها در در جهت طولی و هم در جهت عرضی و جهت شعاعی مشکل ایجاد خواهند کرد.

دیسک کم‌آب

روش‌های بسیاری برای پیشگیری از دیسک کمر وجود دارد اما بعضی از آن‌ها، ریسک خطر را کاهش می‌دهند و کارایی دارند:

 • وزن خود را در محدوده تن، اندام نکه دارید؛ اضافه وزن باعث ایجاد فشار بیشتر بر روی دیسک های کمر می‌شود بنابراین با داشتن وزنی من،، یک تیر و دو نشان زیبایی و سلامتی را با هم می‌زنید.
 • وضعیت بدنی خود را در وضعیتی خوب نگه دارید؛ نگه داشتن بدن در وضعیت تعادل و خوب حتی در زمان نشستن، قدم‌زدن و ایستادن هم مهم است و از سایش مهره‌های کمر جلوگیری می‌کند.
 • برای بلند ، اجسام از روش اصولی استفاده کنید؛ زمان بلند ، اجسام سنگین از خم شدن کمر با زانوها صاف و بلند ، وسایل سنگین بالاتر از سطح کمر بپر،ید.
 • دخ،ات استعمال نکنید؛ مصرف سیگار و دیگر دخ،ات به دلیل کاهش ا،یژن خون، به‌مرور زمان باعث تحلیل رفتن دیسک و بی‌ثباتی ستون فقرات می‌شود.
 • عضلات مرکزی بدنتان را قوی کنید؛ هسته بدن که در ناحیه شکم و کمر قرار گرفته، بیشترین میزان فشار را تحمل می‌کند و معمولا کمترین حد توجه را در هنگام ورزش دارد. با توجه به این بخش از بدن، ببیشتر راه را در پیشگیری از دیسک کمر رفته‌اید.

درمان دیسک کمر

همچنین آزمایش‌های عصبی برای بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

 • رفل،‌ها 
 • قدرت عضلاتی 
 • توان راه رفتن 
 • توان احساس ضربات آهسته و ،زش 

درمان سنتی دیسک کمر شامل تغییر شدت فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از انجام حرکات خاص ایجاد کننده‌ درد و مصرف داروهای مسکن ضد درد است. این درمان‌ها علایم بیماری را در بیش‌تر بیماران ظرف چند روز تا چند هفته کاهش خواهند داد. 

ا،را فتق دیسک کمر در ،مت پایینی رخ می­‌دهد اما با این حال ممکن است در بخش ستون فقرات گردنی نیز ایجاد شوند. بیشترین علائم رایج فتق دیسک عبارتند از:

احساس درد در بازوها یا پاها

اگر فتق دیسک در کمر شما رخ بدهد، معمولا در ،مت ،، ران و ماهیچه خود بیشترین درد را احساس می­کنید. همچنین ممکن است این درد در دیگر بخش‌های پا احساس شود. البته اگر فتق دیسک در گردن شما رخ بدهد، معمولا شدت درد را در بازوها و شانه‌های خود احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در مواقعی که عطسه یا سرفه می­‌کنید یا زم، که حالت ستون فقرات خود را تغییر می­‌دهید، این درد به ،مت‌های پایینی بازو و پای شما شلیک شود.

بی‌حسی یا مور مور شدن

در این ویدیو دکتر مجید نجفی به 4 گروه از افرادی که در معرض ابتلا به دیسک کمر هستند، هشدار می‌دهد:

در بیشتر موارد انجام معاینه‌ی فیزیکی و گرفتن سوابق پزشکی برای تشخیص دیسک کمر، کافی است. اگر پزشک به موارد دیگر مشکوک باشد و یا بخواهد عصب درگیر را شناسایی کند، آزمایش‌های زیر هم انجام خواهد شد.

پیشگیری از دیسک کمر

بیماری دیسک کمر اغلب در نتیجه فرسودگی دیسک‌ها در دوران پیری به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن disk degeneration به م،ی فاسد شدن دیسک می‌گویند.

درمان دیسک کمر شدنی است و ترسی ندارد اما هوشیاری بیشتر می‌تواند به شما کمک کند. اما باید با گرفتن ،ت دکتر از پلتفرم دکتردکتر و آماده‌، خودتان پیش از ملاقات با پزشک خود را برای پاسخ دادن به این سوالات آماده کنید:

 • علایم بیماری چه زم، شروع شده است؟
 • آیا اولین باری که علایم بیماری را احساس کردید، در حال بلند ،، کشیدن و یا فشار دادن جسمی بودید؟ آیا کمر شما پیچ خورده است؟
 • آیا درد کمر شما را از انجام فعالیت‌هایی خاص باز داشته است؟
 • چه عوامل و کارهایی باعث شدت گرفتن علایم و یا بهبود آن‌ها می‌شود؟
 • چه داروها و یا مکمل‌های تغذیه‌ای مصرف می‌کنید؟