رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حکمرانیِ نظام سلامت، اشکالاتی وجود دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در توضیح مستضعف بودن در حوزه حکمر، بیان کرد: این به آن م،است که نمی‌تو،م از ظرفیت‌های بالقوه استفاده و آن‌ها را بالفعل کنیم؛ در واقع حکمر،، مدیریت خوب و تصمیم درست در نظام حکمر، قابل قبول، آن است که این استضعاف را از بین برده و ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل کند.

وی با بیان اینکه چالش ما در این حوزه که البته فقط خاص سلامت نیست، نوع حکمر، است، گفت: نگاه مدیریتی و حکمر، از جمله چالش‌های ما محسوب می‌شود، در حوزه اقتصاد اگر به بحث پول توجه کنیم می‌بینیم که نظام حکمر، بر ریال، در کشور اشکالاتی دارد که تبعاتی را به دنبال می‌آورد.

وی تأکید کرد: همینطور به دلیل نوع حکمر،، در حوزه بهداشت و پزشکی نتوانستیم آن طور که باید و شاید از ظرفیت‌های شناخته شده استفاده کنیم و در واقع در حوزه حکمر، مستضعف هستیم.

وی بیان کرد: هرم جمعیت، مهاجرت، طول عمر و سایر مباحث اجتماعی از سلامت تاثیر می‌پذیرد، در واقع موضوع سلامت از فراگیرترین موضوعاتی است که کمتر ،ی پیدا می‌شود، درگیر و دغدغه‌مند آن نباشد.

رئیس قوه مقننه در بخش پای، سخنان خود در جمع پزشکان برجسته کشور، گفت: تنظیم‌گری مدیریتی بدون تنظیم‌گری در عرصه هوشمندسازی و شفاف‌سازی امکان‌پذیر نیست و باید بد،م که مدیریت‌های نسل اول، دوم و ،تی پاسخگو نیست و حتماً نیازمند مدیریت نسل سومی سایبرنتیکی برای حل مشکلات و خارج شدن از چالش‌ها هستیم.


منبع: https://pezeshkan-irani.com/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1/

در مراسم بزرگداشت روز پزشک و داروساز که در محل سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد با عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای جامعه پزشکی، گفت: حضور در جمع شما بزرگان و خدمتگزاران توفیق است، شما در روزهای سخت و در زم، که افراد، نیازمند محبت، درمان و خدمت هستند حتی بیشتر از خانواده‌هایشان در کنار آن‌ها هستید، هر زمان که فرصت می‌شود در جمع جامعه پزشکان حضور پیدا کنم، نمی‌توانم از رشادت‌ها و زحمات دوران دفاع مقدس این قشر نگویم. شاید افرادی در جمع امروز، آن روزها را درک نکنند اما به ،وان یک رزمنده لحظات سخت، آن زم، نبود که مجروح یا زخمی می‌شدیم، بلکه آن زم، بود که با عشق اسلحه برمی‌داشتیم و شجاعانه به سمت دشمن حرکت می‌کردیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: ،تی‌سازی در حوزه خدمات سلامت هر روز بیشتر می‌شود، این در حالی است که در منطق اقتصادی، انقلابی، مدیریتی و باورهای دینی و نظام تحولی، این روند کاملا غلط است و ما هرچقدر جلو می‌رویم باید حوزه های مختلف را مردمی‌سازی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: هر مجموعه‌ای بخواهد در نظام حکمر، خود تحول ایجاد کند و کارآمد شود نیازمند سه ،صر شفاف‌سازی، هوشمندسازی و مردمی‌سازی است، باید این سه ،صر را ،یب و اجرا کرد تا به کارآمدی برسد.

وی تاکید کرد: موضوعی که مرتب در نظام حکمر، به آن اشاره می‌کنیم و باید برای آن تدبیر کرد این است که حرکت‌های درمان‌محور را به سمت پیشگیری برد که به م،ای اولویت دادن  بهداشت بر درمان است.

دکتر قالیباف با بیان اینکه سلامت نقش کلیدی در فرهنگ، محیط زیست، امنیت و دفاع دارد، مطرح کرد: در نگاه کلی از جهت ظرفیت و توان در حوزه اقتصادی کارنامه قابل قبولی نداریم، چالش‌هایی هم در مسائل فرهنگی و اجتماعی  وجود دارد، اما در ۲ حوزه نه تنها درون زا است و توان رقابت در سطح منطقه و جهان را داریم که این ظرفیت در حوزه دفاعی و مسائل سلامت است که نشان دادیم دارای چنین تو، هستیم.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه ۳ چالش در کشور وجود دارد که باید به آن توجه کنیم، ادامه داد: چالش‌های کنونی کشور آب، جمعیت و اقتصاد است. در موضوع جمعیت بحث سلامت خود را نشان می‌دهد و نقش خود را در ابعاد مختلف نمایان می‌کند که باید مورد توجه جدی و اولویت قرار گیرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه در حکمر،ِ نظام سلامت، اشکالاتی وجود دارد، گفت: با وجود هزینه‌های مضاعف و درد و رنجی که مردم می‌کشند اشکالات و چالش‌هایی در سطوح مختلف وجود دارد که می‌دانم بخشی از این اشکالات به من که نماینده مردم و خدمتگزار آن‌ها در مجلس هستم هم برمی‌گردد که باید افق مسیر را اصلاح کنیم.

وی اضافه کرد:  در حال حاضر باید به بحث گر،گاه سلامت و رابطه آن با بیمه‌ها توجه کنیم چرا که بحث مهمی است.
دکتر قالیباف با بیان اینکه نیازمند حکمر، درست در بهداشت هستیم و نباید درنگ کنیم، اظهار داشت:  در حکمر، پزشکی و بهداشت و درمان به رفع اشکالات و آسیب ها توجه  توجه نکرده‌ایم که لازم است در این مسائل بیمه‌ها را نیز در عرصه سلامت مانند سایر عرصه‌ها پیش ببریم.

وی افزود: در حوزه خدمات بهداشتی هنوز ،تی اقدام می‌کنیم در حالی که باید اجازه دهیم مردم با منطق درست خود کار را انجام دهند و ما نقش نظارتی، کمکی و تنظیم‌گری را برعهده داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در جامعه پزشکی موضوع مدیریت تعارض منافع به صورت اندک وجود دارد، اظهار داشت: افکار عمومی سوال می‌کنند که چند درصد از هزینه‌های درمان به بخش نیروی انس، تعلق می‌گیرد، باید گفت در بی‌رحمانه‌ترین حالت سهم نیروی انس، از هزینه‌های درمان تک رقمی و ۵ تا ۶ درصد است و باقی آن سهم بخش‌های دیگر می‌شود. بنده از جامعه پزشکی دفاع می‌کنم اما بخش‌های دیگر در حوزه تج،ات، امکانات و سهم هتلینگ است و چالش‌های اقتصادی وجود دارد که ربطی به جامعه پزشکی ندارد.

وی در همین زمینه با بیان اینکه امروز در شرایط سخت اقتصادی بدون شک یکی از فرصت‌های بزرگ ما در حوزه پزشکی است تصریح کرد: در حوزه سلامت، بحث توریسم‌درم، ظرفیت عظیمی در حوزه‌های ارتقاء آموزشی، پیشرفت، درآمد اقتصادی و تج،ات پزشکی دارد که اثرگذار است و به صورت مضاعف در حوزه آموزشی و فرهنگی پرفایده بوده اما از توجه و استفاده موثر از آن غفلت و کوتاهی می‌کنیم و تاسف آن وقتی بیشتر می‌شود که شاهد مهاجرت جامعه پزشکی و پرستاری هستیم.

دکتر قالیباف با اشاره به دوران خدمتش در شهرداری تهران، ،وان کرد: شهر تهران در قیاس با سایر مناطق در حوزه درمان و بیمارستان پیشرفت کرده است اما در حوزه بهداشت، از دورترین نقاط کشور، شهرستان و روستاهای ۲ هزار نفره از شاخص بهداشتی کمتری برخوردار بوده و ضعیف‌تر است.

دکتر قالیباف با بیان اینکه فرق مرد و نامرد در زمان نواخته شدن شیپور جنگ مشخص می‌شود، گفت: به ،وان یک رزمنده خدمات پزشکان در دوران کرونا و دفاع مقدس در ذهن ما مانده است.

دکتر قالیباف گفت: از زم، که توفق خدمت در نیروی انتظامی و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داشتم، متوجه مشکلات در سازمان غذا و دارو بوده‌ام که اکنون فرصت باز ، این اشکالات نیست اما باید گفت این مباحث در حوزه مدیریت تضاد منافع است که در هر جامعه‌ای وجود دارد.