راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های آمیزشی قابل پیشگیری هستند. اگر رابطه ، دارید، یاد بگیرید که چگونه از خود و شریک ، خود در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنید. داشتن فقط یک رابطه ، محافظت نشده ممکن است شما را تا آ، عمر به یکی از این بیماری‌ها گرفتار کند! اگر رابطه ، پر خطری را پشت سر گذاشته‌اید، حتما به یکی از متخصصین بیماری‌‌های مقاربتی مانند متخصص ،ن و متخصص اورولوژی برای آقایان مراجعه کنید.

راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

راه‌های انتقال بیماری های مقاربتی

اگر نیاز به ویزیت پزشک در این رابطه دارید، با پزشک اورولوژ حتما مشور کنید.

کاندوم ،نه

کاندوم را می‌توان بهترین راه جلوگیری از بیماری های مقاربتی دانست. به‌شرط اینکه نحوه استفاده صحیح از کاندوم را رعایت کنید. اگر کاندوم به‌درستی روی ، تناسلی مردانه یا داخل واژن قرار نگیرد، درصد پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. نحوه استفاده از کاندوم به شیوه صحیح برای جلوگیری از این بیماری‌ها را به ترتیب زیر انجام دهید:

 • کاندومی استفاده کنید که کاملا سالم باشد و تاریخ انقضا داشته باشد.
 • لفاف و بسته دور کاندوم باید با دقت باز کنید تا کاندوم پاره نشود.
 • جهت درست کاندوم را پیدا کنید.
 • کاندوم مردانه باید کاملا روی ، مردانه را بپوشاند و کاندوم ،نه باید در داخل واژن قرار بگیرد.
 • در طول رابطه ، نباید کاندوم بیرون آورده شود.
 • در صورت پاره شدن کاندوم، رابطه ، را متوقف کنید.
 • در پایان رابطه ، کاندوم را بدون ریختن مایع منی بردارید.
 • کاندوم استفاده شده را در سطح ، بیندازید و از هر کاندوم فقط یک‌بار استفاده کنید.

بدون خجالت و تعارف با شریک ، خود درباره رابطه ، امن و محافظت شده صحبت کنید. قبل از اینکه ارتباطی برقرار کنید، درباره راه های پیشگیری از بیماری های مقاربتی صحبت کنید. مطمئن شوید که از چه راهی می‌تو،د جلوی ابتلا به این بیماری های ، را بگیرید و از یک رابطه ایمن لذت ببرید. اگر شریک ، شما مقاومت می‌کند و اطلاعات زیادی درباره بیماری های آمیزشی ندارد، زیر بار رابطه ، محافظت نشده نروید. حتما درباره روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی صحبت کنید و ببیند چه کاری می‌تو،د برای رابطه ایمن‌تر انجام دهید.

رعایت نکات بهداشتی قبل از رابطه ،

رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه ،

رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه ،

صحبت با شریک ، درباره رابطه ، محافظت شده

کاهش تعداد شرکای ، و تک همسری

منابع:

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری های آمیزشی است که وا،ن گارداسیل برای جلوگیری از این بیماری شایع ساخته شده است. وا،ن گارداسیل همزمان از زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند. بهترین زمان تزریق این وا،ن قبل از شروع فعالیت‌‌های ، است. معمولا از ۱۱ سالگی تزریق این وا،ن را شروع می‌کنند و تا حدا،ر ۲۶ سالگی می‌توان آن را تزریق کرد. البته این محدوده را می‌توان بهترین زمان تزریق وا،ن دانست. درصورتی‌که پزشک شما تجویز کند، حتی تا ۴۵ سالگی نیز می‌توان این وا،ن را تزریق کرد.

غربالگری بیماری‌های مقاربتی در افراد فعال ،

قبلا در اینباره که کاندوم چیست برایتان گفته‌ایم. استفاده صحیح و مداوم از انواع کاندوم، ریسک ابتلا به انواع بیماری های آمیزشی را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. کاندوم از ورود مایعات بدن افراد در رابطه ، جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهد که از این راه به بیماری های ، مبتلا شوند. به‌،وان‌مثال، استفاده صحیح و مداوم از کاندوم ریسک ابتلا به HIV را می‌تواند تا صدر صد کاهش دهد، اما این احتمال در بیماری‌هایی مانند HPV کمتر است. چرا که این بیماری از طریق تماس پوست به پوست نیز منتقل می‌شود.

mayoclinic.org

وا،ن هپاتیت ب در دوران نوزادی تزریق می‌شود و می‌تواند تا ۹۵ درصد و بیشتر از ابتلا به هپاتیت ب جلوگیری کند. این وا،ن از نوع سه دوزی است و برای نوزادان تا افراد ۱۸ساله توصیه می‌شود.

وا،ن گارداسیل

تنها راهی که می‌توان با اطمینان از آن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی صحبت کرد، نداشتن رابطه ، است! ی،ی تمام راه های پیشگیری از بیماری های ، فقط احتمال ابتلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهند، اما نمی‌توان درباره یک راه قطعی برای جلوگیری از این بیماری‌ها معرفی کرد. بااین‌حال، افرادی که از نظر ، فعال هستند و شریک ، دارند، باید حتما روش های جلوگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی را یاد بگیرند. این روش‌های پیشگیری عبارت‌اند از:

پر، از برقرار هر نوع رابطه ،

این بیماری‌ها از طریق رابطه ، واژینال، مقعدی و ده، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. از انواع بیماری مقاربتی می‌توان به هپاتیت، کلامیدیا، HIV، HPV، سفلیس، سوزاک، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی اشاره کرد.

غربالگری بیماری های مقاربتی در افراد فعال ،

از کجا بفهمم بیماری مقاربتی دارم؛ خدمات پزشکی و آزمایش در محل!

cdc.gov

کاندوم ،نه در داخل واژن قرار می‌گیرد و دیواره‌های واژن را کاملا می‌پوشاند. این کاندوم اجازه برخورد ، تناسلی مردانه را به واژن نمی‌دهد و از رسیدن مایع منی به دیواره رحم جلوگیری می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، این کاندوم دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند و مانع ابتلا به بیماری های ، و بارداری ،ن می‌شود. با این که این روش یکی از راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی ،ن ست اما درصد پیشگیری کاندوم ،نه از کاندوم مردانه کمتر است و استفاده از آن دردسرهای بیشتری دارد. به همین دلیل، استفاده از کاندوم مردانه برای پیشگیری راه مطمئن‌تری محسوب می‌شود.

 کاندوم ده،

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%AA%DB%8C/

امیدواریم اهمیت یادگیری راه های پیشگیری از بیماری های مقاربتی را درک کرده باشید و بخواهید با خواندن این مقاله از مجله سلامت دکتر دکتر زندگی ، سالم‌تری داشته باشید.

بیماری مقاربتی چیست؟

اندام تناسلی و نواحی اطراف آن را قبل از رابطه ، حتما بشویید. این کار را می‌تو،د با یک شوینده ملایم و در عرض چند دقیقه انجام دهید. اگر می‌خواهید رابطه ، محافظت شده داشته باشید، باز هم این کار را انجام دهید. وقتی ناحیه تناسلی تمیز می‌شود، عطر و بوی بهتری برای رابطه پیدا می‌کند که باعث جذب شریک ، می‌شود.

۳  نوع کاندوم مردانه، کاندوم ،نه و کاندوم ده، از طریق زیر مانع از ابتلا به بیماری های آمیزشی می‌شوند:

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه روی ، تناسلی مردانه کشیده می‌شود و از ورود منی و اسپرم به بدن شریک ، جلوگیری می‌کند. این کاندوم روی ، تناسلی مردانه کشیده می‌شود و اجازه نمی‌دهد که ،‌های تناسلی در تماس مستقیم قرار بگیرند. استفاده از این کاندوم نه‌تنها از بیماری های آمیزشی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند، بلکه تا ۹۸ درصد ریسک بارداری را کاهش می‌دهد. پس کاندوم مردانه یک وسیله بسیار ضروری برای رابطه ، و از جمله وسایل مهم در پیشگیری از بیماری‌هابی مقاربتی مردان محسوب می‌شود.

از بین بردن یا تراشیدن موهای زائد برای داشتن رابطه ، ده، بهتر است. اگرچه داشتن موی زائد کاملا شخصی است و به م،ی رعایت‌ن، بهداشت نیست، اما موهای زائد در رابطه ده، شریک ، شما را اذیت می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است موهای زائد به محل تجمع میکروب‌ها تبدیل شوند و احتمال آلودگی باکتریایی را بیشتر کنند.

شستن ناحیه تناسلی

غربالگری بیماری های مقاربتی در افراد فعال ، از طریق آزمایش STD بهترین راهی است که می‌تو،د از سلامت خود مطمئن شوید. اگر نگران شرایط خود هستید، ما در سایت ،ت دهی دکتردکتر امکان دریافت ،ت را فراهم کرده‌ایم.

fault.htm

کاندوم ده، روی زبان‌ و لب‌ها را می‌پوشاند و از برخورد ، تناسلی به دهان و زبان جلوگیری می‌کند. این نوع کاندوم در رابطه ، ده، یا اورال ، استفاده می‌شود. رابطه ، ده، برای دو طرف لذت زیادی دارد و افراد زیادی بدون توجه به کاندوم ده، این رابطه را برقرار می‌کنند. درحالی‌که، بسیاری از بیماری های ، مانند  HPV می‌توانند از این راه منتقل شوند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

سلیقه افراد در انتخاب نوع رابطه ، با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از نوعی رابطه ، بیشتر لذت می‌برد. به‌هرحال، نوع رابطه ، برای انتقال بیماری های مقاربتی چندان اهمیتی ندارد، شما از هر روشی می‌تو،د به این بیماری‌ها مبتلا شوید.

روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی یا STD (Sexually transmitted diseases) که به‌،وان عفونت‌های مقاربتی یا STI (،ually transmitted infections) نیز شناخته می‌شوند، سالانه افراد زیادی را به دلیل روابط ، محافظت نشده درگیر می‌کنند.

بعد از مقاربت یا ،، اندام‌های ، ملتهب و تحریک‌پذیر هستند. پوشیدن لباس‌های تنگ به ، تناسلی فشار می‌آورند و باعث خارش شدید آنها می‌شوند. پس بعد از رابطه ، لباس ، بپوشید و فشار زیادی به ناحیه تناسلی وارد نکنید.

استفاده از کاندوم به شیوه صحیح برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی

هرچه با افراد بیشتری در ارتباط باشید، احتمال اینکه درگیر بیماری های مقاربتی شوید بیشتر است. ازآنجایی‌که این بیماری ها در بسیاری از افراد نمود ظاهری ندارند، شما نمی‌تو،د با نگاه ، به ، ، طرف مقابل متوجه این موضوع شوید. پس تعداد شرکای ، خود را به یک نفر کاهش دهید و از آن یک نفر بخواهید که آزمایش STD انجام دهد. البته دو طرف باید این آزمایش را انجام دهید که خیال طرفین رابطه راحت باشد. بعد از آن می‌تو،د بدون نگر، از این بیماری‌ها، رابطه ، داشته باشید. تک‌همسری یا همان رابطه ، با یک نفر، یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی است.

وا،یناسیون

تمیز ، ناحیه تناسلی و اطراف آن یکی از مهمترین کارهایی است که باید بعد از اتمام رابطه ، انجام دهید. هم مردان و هم ،ن باید ، تناسلی خود را بشویند که منی و دیگر مایعات بدن روی آنها باقی نماند.

پوشیدن لباس ،

همیشه توجه به نکات قبل و بعد از رابطه ، مهم‌ترین بخش شروع یک اتفاق لذت‌بخش است. تمیز و خوشبو بودن نه‌تنها کیفیت رابطه ، را بیشتر می‌کند، بلکه از نظر بهداشتی نیز اهمیت دارد. رعایت نکات بهداشتی قبل از رابطه ، عبارت‌اند از:

شستن دست‌ها

هنوز برای پیشگیری از همه بیماری های ، وا،ن وجود ندارد، اما وا،یناسیون به موقع  بهترین راه حل برای جلوگیری از ابتلا به چند تا از آنها محسوب می‌شود. اگر قبل از تماس ، وا،ن HPV و وا،ن هپاتیت را بزنید، تأثیر بسیار زیادی در پیشگیری از این بیماری های مقاربتی خطرناک دارد. به همین دلیل است که مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها توصیه می‌کند که نوجوانان ۱۱ و ۱۲ساله وا،ن HPV را بزنند.

صحبت با شریک ، درباره رابطه ، محافظت شده

بهداشت دست بسیار اهمیت دارد و یکی از نکات مهمی است که قبل از رابطه ، باید به آن توجه کنید. دست‌ها ممکن است در دهان بروند و اندام‌های ، را لمس کنند. اگر دست تمیز نباشد، احتمال انتقال آلودگی‌های میکروبی یا باکتریایی بیشتر می‌شود. پس شستن دست‌ها ساده‌ترین و موثرترین کاری است که می‌تو،د برای بهداشت رابطه ، انجام دهید.

اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی

وا،ن هپاتیت آ تا ۹۵ درصد و حتی بیشتر از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند. معمولا اولین دوز وا،ن را بعد از یک‌سالگی به کودک تزریق می‌کنند. کودکی که وا،ن هپاتیت آ را دریافت کرده باشد، احتمال اینکه به این بیماری دچار شود بسیار پایین است.

وا،ن هپاتیت ب

بعد از رابطه ،، زوج‌ها معمولا خسته هستند و برای رعایت نکات بهداشتی تنبلی می‌کنند. درحالی‌که اهمیت رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه ، کمتر از قبل آن نیست. این نکات عبارت‌اند از:

ادرار ، بلافاصله بعد از ،

آزمایش تشخیص بیماری های مقاربتی یا آزمایش STD به افراد کمک می‌کند که از وضعیت سلامتی خود آگاه شوند. بررسی آزمایش خون، آزمایش ادرار و بررسی دهانه رحم از کارهایی است که برای غربالگری بیماری های مقاربتی در افراد فعال ، انجام می‌شود. به‌،وان مثال، بیماری شایع سوزاک را از طریق آزمایش ادرار تشخیص می‌دهند، اما HIV و هپاتیت را با آزمایش خون مشخص می‌کنند. تست پاپ اسمیر نیز یکی از روش‌های موثر برای تشخیص سرطان دهانه رحم است که می‌تواند از طریق HPV ایجاد شود.

وقتی بعد از رابطه ، ادرار می‌کنید، باکتری‌های و آلودگی‌ها از بدن شما خارج می‌شوند. پس بلافاصله بعد از تمام شدن رابطه ،، به دستشویی بروید و ادرار کنید.

شستن ناحیه تناسلی

روابط متعدد و محافظ نشده را می‌توان از مهمترین دلایل شیوع بیماری های ، دانست. وا،ن جلوگیری از بیماری های مقاربتی همانطور که اسم آن مشخص است، مانع ابتلا به این بیماری‌های می‌شود. متأسفانه هنوز برای همه بیماری های آمیزشی وا،ن نداریم، اما تعدادی از آنها با وا،ن قابل‌کنترل هستند.

وا،ن هپاتیت آ

قبل از اینکه بخواهید راه‌های پیشگیری از بیماری های مقاربتی را یاد بگیرید، بهتر است نگاهی به راه های انتقال بیماری های مقاربتی داشته باشید. اگر بد،د این بیماری‌ها چگونه منتقل می‌شوند، راحت‌تر می‌تو،د از آنها جلوگیری کنید. متداول‌ترین راه های انتقال بیماری های مقاربتی عبارتند از:

 • رابطه ، واژینال (Vaginal ،)
 • رابطه ، مقعدی (Anal ،)
 • رابطه ، ده، (Oral ،)

در انتها از شما می‌خواهیم که با ما روش‌های خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را به اشتراک بگذارید.

مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی، نداشتن رابطه ، (واژینال، مقعدی، ده،) است! هر چیزی غیر از نداشتن رابطه ، نمی‌تواند صددرصد از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کند.

رابطه ، محافظت‌شده  با استفاده از کاندوم مردانه، کاندوم ،نه، کاندوم ده،

شیوه صحیح استفاده از کاندوم ،نه و کاندوم مردانه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. بااین‌حال، رعایت نکاتی که در بالا می‌بینید به شما کمک می‌کند که از کاندوم شیوه صحیح‌تری استفاده کنید.

وا،ن جلوگیری از بیماری های مقاربتی

پیشگیری بهتر از درمان است! درگیر شدن با بیماری‌های مقاربتی (STD) هزینه‌های جسمی و روحی جبران‌ناپذیری دارد. آموختن راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی به شما کمک می‌کند که احتمال ابتلا به بیماری‌های آمیزشی را کاهش دهید و متحمل تبعات سنگین این بیماری‌ها نشوید. اگر راه های انتقال بیماری های مقاربتی را بشناسید و روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را یاد بگیرید، کمتر دچار آسیب‌های ناشی از روابط ، می‌شوید.