رتینول چیست؛ آیا فایده‌ای برای پوست دارد؟

مزایای رتینول

فایده رتینول چیست و برای پوست چه می‌کند؟

کندن جوش‌ها هم باعث آسیب بیشتر به پوست می‌شود و ممکن است جای زخم‌ها به طور دائمی باقی بماند. درمان‌های موضعی رتینول می‌تواند به کاهش تورم و التهاب ناشی از جوش‌ها کمک کند. یادتان باشد که درمان موضعی رتینول همیشه روی اسکارهای شدید آکنه که فرورفته یا برجسته شده‌اند، اثرگذاری مفید ندارد.

رتینول ضدچروک و پیری

م،ی که باید آن را روی پوست خود ،ید. انواع مختلفی هم دارد، از جمله:

 • ،‌ها
 • ژل
 • لوسیون
 • پماد
 • سرم

با رتینول آشنا شدید و باید بد،د که مصرف آن با تجویز پزشک اثرگذارتر خواهد بود. اگر می‌خواهید از این ماده استفاده کنید، بهتر است که با محصولات خوب ایر، و خارجی هم آشنایی داشته باشید.

از جمله محصولات مفید و پرطرفدار در بازار فروش رتینول باید به ، ضدچروک گردن و صورت بریلی (BREYLEE)، ، رتینول برای دور چشم اسکین‌وان (SKIN ONE)، ، ضدچروک روز لورآل (LOREAL) اشاره کنیم. شرکت‌های نئودرم و سی‌گل هم در این زمینه محصولاتی دارند.

اگر بخواهیم باز هم بگوییم که خواص ریتینول برای پوست چیست، باید به این موارد هم اشاره کنیم:

 • فواید پا،ازی و ضد پیری پوست زیادی دارد.
 • ضخامت و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.
 • تولید مل،ن را کاهش می‌دهد.
 • التهاب را کم می‌کند.
 • مانع از مسدودشدن منافذ می‌شود.

عوارض استفاده از رتینول چیست؟

healthline.com

رتینول گاهی در محصولات آرایشی هم استفاده می‌شود.

رتینول خانگی

باید بد،د که رتینول پوست را نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌کند، بنابراین هنگام استفاده از محصولات حاوی آن، حتما از ضدآفتاب استفاده کنید و تا جایی که می تو،د از آفتاب دور بم،د.

اسکار (جای زخم) آکنه در نتیجه آسیب و التهاب ایجاد می‌شود. این لکه‌های صورتی، قرمز یا تیره روی پوست با بهبود آکنه ظاهر می‌شوند و ممکن است چند هفته روی آن بمانند.

مصرف بیشتر رتینول‌های بدون نسخه بعد از چند هفته با اثرگذاری همراه می‌شود. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، کاهش قابل‌توجهی در چین و چروک پوست افرادی دیده شده بود که به مدت ۱۲ هفته از رتینول استفاده کرده بودند.

نباید سرم ویتامین سی و رتینول با هم مصرف شوند. میان این‌ها تداخل وجود دارد و اثربخشی هم را زیر سؤال می‌برند. در موارد زیر هم نمی‌تو،د رتینول را هم‌زمان مصرف کنید:

 • با AHA‌ها (تونر گلیکولیک اسید، آلفا هیدرو،ی اسید، اسید لاکتیک، درمان با اسید ماندلیک، لایه بردار اسید سرکه سیب)،
 • BHAs (سرم بتا هیدرو،ی اسید، C-50 لکه درم، شبانه)
 • تونر PHA

مزایای رتینول چیست و چطور به پوستتان کمک می‌کند؟ این ماده ابزاری قدرتمند در برابر پیری پوست و آکنه است، اما برای همه من، نیست. اگر مستعد آ،ژی هستید یا پوست حساسی دارید، شاید بهتر باشد که به تجویزات پزشک توجه کنید و به سراغ محصولاتی دیگر بروید.

محصولات حاوی رتینول

آیا از رتینول برای مراقبت پوستی استفاده کنیم یا نه؟

نتایج پژوهشی جدیدتر نشان می‌دهد که چین‌و‌چروک‌های اطراف چشم و گردن در افرادی که به مدت ۸ هفته از این ماده مصرف کرده بودند، بهبود چشمگیری داشته است.

تفاوت رتینول و مواد مشابه چیست؟

هیچ قانون مشخصی در این مورد وجود ندارد. برای اه، ضد‌پیری مصرف می‌تو،د از آن در دهه ۲۰سالگی به ،وان یک اقدام پیشگیرانه استفاده کنید. اگر از رتینول برای آکنه‌های خفیف استفاده می‌کنید، مصرف در سنین زیر ۲۰ سال هم ایرادی ندارد. همیشه بهتر است که نظر متخصص را در این زمینه جویا شوید.

رتینول برای منافذ باز

امکان استفاده از رتینول برای پوست چرب و خشک وجود دارد و مشکلی با انواع پوست ندارد.

رتینول نوعی ویتامین A  است که به ،‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌های پوستی اضافه می‌شود. این ماده اثرات ضدپیری دارد و می‌تواند به پاک‌، آکنه کمک کند. محصولات حاوی رتینول به‌طور گسترده بدون نسخه در دسترس هستند با این‌حال بهتر است که در مصرف هر دارو و ماده‌ درم، از متخصص پوست مشورت بگیرید. در این مقاله هم اطلاعات خوبی درباره اینکه رتینول چیست و چه کاربردی دارد و البته این که چطور باید مصرف شود را در اختیارتان قرار داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

ماده رتینول چیست و چه کارایی دارد؟

رتینول و رتینوئید از مشتقات ویتامین A هستند که برای بهبود بافت و ظاهر پوست استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی آنها در قدرت و اثرگذاری‌شان است. رتینول به طور گسترده‌ای بدون نسخه در سرم‌ها و ، ها در دسترس است و حتی به ،وان یک ماده در برخی از لوازم آرایشی استفاده می‌شود. رتینوئیدها در غلظت‌های بالاتر ساخته می‌شوند و  با نسخه در دسترس هستند.

منابع:

نظرتان درباره استفاده از رتینول چیست و فکر می‌کنید نکته مبهمی درباره آن در مقاله وجود دارد؟ اگر پرسشی برایتان باقی مانده، حتما از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

ترتینوئین یک رتینوئید است که فقط با نسخه در دسترس است. دهه‌ها است که برای درمان آکنه و پیشگیری از نشانه‌های پیری زودرس ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید (فوتوپیری) از آن استفاده می‌شود. این مورد قوی‌تر از رتینولی است که می‌تو،د بدون نسخه ب،ید و شاید اثرگذاری سریع‌تری هم داشته باشد. برای استفاده از این محصولات در روتین پوستی خود باید دقت به ،ج بدهید.

رتینول با چه محصولاتی تداخل دارد؟

my.clevelandclinic.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

مصارف رتینول

مزایای استفاده از رتینول چیست؟

این لکه‌ها دردی به همراه نمی‌آورند اما ظاهر پوست را مخدوش می‌کنند. برخی از افراد با رتینول موضعی لکه‌های پوستی را روشن می‌کنند اما این روند به گذشت ماه‌ها نیاز دارد. اگر نگران چنین وضعیتی هستید، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

رتینول برای جای جوش

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B1%D8%AA%DB%8C%D9%86%D9%88%D9%84-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA/

محصولات مختلفی از رتینول و موارد مشابه آن در بازار موجود هستند، شناخت تفاوت‌ها در این زمینه مهم است.

تفاوت رتینول و ویتامین A

از آنجایی که رتینول می‌تواند پوست را تحریک کند، بهتر است آهسته شروع کنید. پس از آزمایش پچ، ممکن است هر چند روز یک بار از یک محصول استفاده کنید و سپس به تدریج تا یک یا دو بار در روز، تعداد مصرف را افزایش دهید. این یکی از نکات مهم استفاده از رتینول است که باید به خاطر داشته باشید.

مدت زمان اثرگذاری رتینول

 ترتینوئین و تازاروتن موضعی می‌توانند ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها را با کاهش سرعت تجزیه کلاژن و ایجاد حالت ارتجاعی پوست بهبود بدهند. معمولا چندین ماه مصرف موضعی رتینول با نتایج اثرگذار همراه می‌شود.

هنگامی که منافذ پوستی با سلول‌های مرده یا چربی پوست مسدود می‌شوند، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند. رتینول موضعی منافذ بزرگ را درمان و از ایجاد منافذ مسدود شده جلوگیری می‌کند. این ماده می‌تواند پوست را ضخیم‌تر و مستحکم‌تر کند.

رتینول ضد لک

برای اینکه به پوستتان رسیدگی کنید و مشکلاتش را از بین ببرید، نیاز به مراجعه به متخصصی خبره و ماهر دارید. دریافت ،ت از بهترین پزشکان هم با مراجعه به سایت دکتردکتر و استفاده از سیستم ،ت دکتر آن مقدور می‌شود.

عوارض جانبی درمان موضعی رتینول معمولا موقتی و شامل موارد زیر است:

 • پوست خشک و تحریک‌شده.
 • خارش یا سوزش.
 • قرمزی.
 • پوسته‌پوسته شدن.
 • آفتاب سوختگی.

رتینوئیدهای تجویزی حاوی غلظت بیشتری از مواد فعال هستند. بنابراین، با مصرفشان تغییرات قابل توجهی در پوست خود مشاهده خواهید کرد. رتینول بدون نسخه معمولا با سایر مواد ،یب می‌شود. تشخیص اینکه چه مقدار از ماده فعال در آن وجود دارد هم آسان نیست اما سایر مواد موجود در محصولات بدون نسخه رتینول هم می‌توانند پوست شما را هیدراته و درخشان کنند.

تفاوت ترتینوئین با رتینول

اگر پوست حساس و خشکی دارید، بهتر است که از مصرف رتینول اجتناب کنید. دقت کنید که برخی عوارض جانبی مانند سوزش خفیف، خشکی و حساسیت به آفتاب طبیعی هستند اما اگر پوست حساس باشد، نباید به سراغ مصرف این ماده بروید. ،، که دچار شرایطی مانند روزاسه (rosacea) یا اگزما هستند هم نباید رتینول مصرف کنند.

رتینول در بارداری

رتینول موضعی روی پوست مالیده می‌شود و جذب زیادی در خون ندارد. در واقع، نمی‌تواند خطرات زیادی در دوران شیردهی به همراه بیاورد اما بااین‌حال، بهتر است که درباره مصرف این ماده در زمان شیردادن به نوزاد با پزشک مشورت کنید. هیچ‌گونه ریسکی را نپذیرید و اگر پزشک خطری برای این کار در نظر گرفت، دور انجامش را خط بکشید تا به نوزاد آسیبی نرسد.

نحوه استفاده از رتینول چیست؟

رتینول یکی از انواع ویتامین A است که کاربردهای زیادی در مراقبت از پوست دارد. برای درمان آکنه استفاده می‌شود و اثرات ضدپیری هم دارد. پیش از استفاده از آن، بهتر است با پزشک مشورت کنید. شاید متخصص داروهایی را تجویز کند که حاوی غلظت‌ بالاتری نسبت به محصولات بی‌نسخه هستند.

استفاده از نوع خوراکی این ماده می‌تواند موجبات نقص مادرزادی بچه شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که استفاده موضعی این ماده با جذب کمتری در خون همراه است و وارد جریان خون نمی‌شود. اما گزارش‌هایی هم وجود دارد که برخی از نوزادان، پس از مصرف موضعی رتینوئید توسط والدینشان با نقص‌های مادرزادی متولد شده‌اند.

لکه‌های تیره می‌توانند در نتیجه آسیب‌رساندن خورشید به پوست ایجاد شوند. اگر لکه‌های قهوه‌ای روشن تا تیره روی صورت، دست‌ها، گردن یا بازوهای خود دارید، ی،ی با تجمع مل،ن (رنگدانه طبیعی) روبه‌رو هستید. این وضعیت باعث ایجاد رنگدانه روی پوستتان می‌شود.

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در بسیاری از غذاها و مکمل ها یافت می‌شود و چند نقش مهم در بدن شما ایفا می‌کند. این ویتامین به اندام‌ها کمک می‌کند و در سیستم ایمنی، بینایی و تولید مثل نقش دارد. رتینول نوعی ویتامین A است که با قرارگرفتن روی پوست، رنگ و بافت آن را بهبود می‌دهد.

تفاوت رتینوئید با رتینول

با این روند است که می‌تواند ظاهر خطوط و چین و چروک را کاهش بدهد و حالت شاداب‌تری به پوست بدهد. رتینول به خنثی‌، رادیکال‌های آزاد در لایه می، پوست کمک می‌کند و منافذ ، و بزرگ را از بین می‌برد.

افراد ازچه سنی از رتینول استفاده کنند؟

صادقانه بگوییم؛ برای استفاده از رتینول به‌،وان یک روتین پوستی، باید نظر و تجویز پزشک را داشته باشید. با این‌حال برای ،ید محصولات من، پوستی، روی ع، زیر بزنید:

محصولات خوب دارای رتینول ایر، و خارجی را می‌شناسید؟

رتینول درم، موضعی است؛ به این‌

قبل از اینکه برای اولین بار از محصول رتینول استفاده کنید، کمی روی ناحیه کوچکی از پوست (تست پچ)، آن را امتحان کنید تا ببینید آیا واکنش منفی دارید یا خیر. اگر بعد از چند روز، لکه‌های پوستی شما خیلی قرمز نشدند یا خارش نداشتند، مصرف رتینول را قبل از خواب به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

رتینول باعث افزایش تولید سلول‌های پوست (ت،یر) می‌شود و به باز، منافذ کمک می‌کند. این ماده در لایه‌برداری پوست هم نقش دارد و  و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

عوامل مختلفی باعث بروز چین و چروک در پوست هستند. با افزایش سن، سلول‌های پوست کندتر ت،یم می‌شوند. لایه می، (درم) آن شروع به نازک‌شدن می‌کند، حفظ رطوبت سخت‌تر می‌شود و پوست ا،تین و کلاژن کمتری خواهد داشت.

با عادت‌، پوست به درمان جدید، این عوارض جانبی باید به تدریج از بین بروند.

موارد منع مصرف رتینول چیست؟

برای استفاده از رتینول، دستورالعمل‌های روی بسته یا توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید. مراحل کلی استفاده از رتینول چیست و چطور باید از آن استفاده کنید:

 • پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم تمیز و آن را خشک کنید.
 • هنگام استفاده از محصولات رتینول، پوست خود را اسکراب نکنید.
 • رتینول را به صورت یک لایه نازک به تمام صورت خود ،ید (مراقب باشید به دهان، بینی و چشم هایتان وارد نشود).
 • باید از دوزی به اندازه یک نخود استفاده کنید.
 • برای چند هفته اول درمان، رتینول را فقط یک روز در میان ،ید.
 • در آ، هم مرطوب‌کننده صورتی را روی پوست ،ید که منافذ آن را مسدود نمی‌کند.

زمان استفاده از رتینول

از آنجایی که راه‌های دیگری برای درمان بیماری‌های پوستی وجود دارد، پزشکان از تجویز رتینوئیدها در صورت بارداری خودداری می‌کنند. اگر قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید و اگر از محصولات رتینول استفاده می‌کنید، روش‌های پیشگیری از بارداری را در نظر بگیرید.

رتینول در شیردهی

منابع طبیعی رتینول چیست و در چه چیزهایی یافت می‌شود؟ این ماده از منابع حیو، مانند گوشت ،، جگر مرغ، تخم مرغ و ماهی گرفته می‌شود، اما در بسیاری از گیاهان و سبزیجات مانند طالبی، هویج، کدو، سیب زمینی شیرین و کدو تنبل هم موجود است.