زمان بندی واکسن نوزاد و کودک

وا،ن درم، پیشگیرانه برای برخی بیماری‌های خاص است؛ بیماری‌های عفونی میکروبی که از شخصی به شخص دیگر سرایت می‌کنند. وا،ن حاوی نوع کشته‌ یا ضعیف‌شده‌ میکروب  یا ماده‌ای مشابه آن است. 

درباره زمان بندی وا،ن نوزاد و کودک سؤال دیگری دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، از ما بپرسید تا در رسیدن به پاسخ کمکتان کنیم.

هر چه بدن کودک و نوزاد قوی‌تر باشد، گذر از دوران درد وا،ن و تطبیق بدن برای اون راحت‌تر خواهد بود. برای همین توصیه می‌کنیم با مشورت پزشک، مکمل غذایی کودک را شروع کنید. برای ،ید می‌تو،د روی لینک زیر بزنید:

آیا وا،ن‌ نوزادان عوارض جانبی دارد؟

کودک معمولا اولین وا،ن خود را بلافاصله بعد از تولد دریافت می‌کند. وا،ن‌ها در طول زندگی کودک در فواصل زم، خاصی به او تزریق می‌شوند. پزشک متخصص اطفال بر اساس ج، زمان‌بندی خاص هر کشور، نوع وا،ن و زم، را که باید دریافت شود به والدین اعلام خواهد کرد.

چه وا،ن‌هایی باید بزنیم؟

زمان بندی وا،ن کودک و نوزاد

وا،ن‌هایی که کودک باید بزند

درباره ج، زمان بندی وا،ن نوزاد و کودک در ادامه صحبت خواهیم کرد اما از میان مواردی که گفته شد، دوگانه ویژه بزرگسالان مخصوص بازه ۱۴ تا ۱۶سالگی است و باید هر ۱۰ سال یک‌بار تزریق شود.

وا،ن نوزادان به ترتیب

سن نوع وا،ن
بعد از تولد و قبل از مرخص شدن از بیمارستان وا،ن ب ث ژ (BCG)
وا،ن خوراکی فلج اطفال (OPV)
وا،ن تزریقی هپاتیت ب – اولین تزریق
  دو ماهگی وا،ن سه گانه تزریقی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
وا،ن خوراکی فلج اطفال (OPV)
وا،ن تزریقی هپاتیت ب – دومین تزریق
چهار ماهگی وا،ن سه گانه تزریقی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
وا،ن خوراکی فلج اطفال (OPV)
شش ماهگی وا،ن سه گانه تزریقی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
وا،ن خوراکی فلج اطفال (OPV)
وا،ن تزریقی هپاتیت ب – سومین تزریق
دوازده ماهگی وا،ن تزریقی سرخک، سرخچه و اوریون (MMR)
هجده ماهگی وا،ن سه گانه تزریقی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (DTaP)
وا،ن خوراکی فلج اطفال (OPV)
4 تا 6 سالگی وا،ن سه گانه تزریقی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
وا،ن خوراکی فلج اطفال
وا،ن تزریقی سرخک، سرخچه و اوریون (MMR)

آیا دلیلی برای وا،ینه‌ن، کودک وجود دارد؟

ج، وا،ن بچه ها

آیا تغذیه و مکمل‌های مصرفی کودک در روند وا،ن زدن تاثیری دارد؟

وا،ن ها محصولاتی هستند که معمولا در دوران کودکی برای محافظت در برابر بیماری‌های جدی و اغلب کشنده تجویز می‌شوند. با تحریک دفاع طبیعی بدن، هر فرد برای مبارزه سریع‌تر و موثرتر با بیماری آماده می‌شود. با آگاهی از زمان بندی وا،ن نوزاد و کودک می‌تو،د او را از مشکلات جدی دور نگه دارید. با مشورت با متخصص اطفال در این زمینه اطلاعات کافی ،ب خواهید کرد. در این مقاله هم از زمان من، برای وا،ن کودکان در سنین مختلف صحبت کرده‌ایم.

وا،ن کودکان چیست؟

وا،ن‌ها مهم هستند، آنها نه تنها به حفظ سلامت کودک کمک می‌کنند، بلکه با محدود، قدرت سرایت بیماری و کاهش احتمال ابتلای بیماری‌های جدی کودکی از همه‌ی اعضای جامعه حفاظت می‌کنند. 

وا،یناسیون در کودکی برای موقعیت‌های خاص زندگی مانند، مسافرت و رفتن به مدرسه ضروری است. در مورد باید و نبایدهای پیرامون این کار سوالات زیادی وجود دارد که با هم پاسخ آن‌ها را مرور می‌کنیم. 

در صورت مشاهده علائم واکنش آ،ژیکی شدید (کهیر، تورم صورت و گلو، مشکل در تنفس، ضربان قلب سریع، سرگیجه یا ضعف)، با اورژانس تماس بگیرید و بچه را به نزدیک‌ترین بیمارستان ببرید.

منابع:

در برخی شرایط خاص کودک وا،ن دریافت نمی‌کند. اگر کودک مبتلا به نوع خاصی از سرطان‌ها و بیماری‌ها باشد، نباید برخی از وا،ن‌ها را تزریق کند. اگر کودک دارویی مصرف می‌کند که توان بدن برای مق، با عفونت را کم می‌کند، به هیچ وجه نباید وا،ینه شود. 

حساسیت وا،ن بچه ها

familydoctor.org

سوالات متداول وا،ن نوزاد و کودک 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

احتمال دارد که برخی وا،ن‌ها عوارض جانبی خفیف یا موقت داشته باشند. تب، درد و تورم در محل تزریق وا،ن از جمله مشکلاتی است که کودک بعد از دریافت وا،ن با آن مواجه می‌شود. هر وا،ن می‌تواند عوارض جانبی احتمالی خاص خود را داشته باشد، در این مورد با پزشک مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید. 

برای دریافت ،ت پزشک اطفال هم می‌تو،د از سایت دکتردکتر استفاده کنید. این روش از ساده‌ترین روش‌ها برای ،ت دهی آنلاین است و شما را به‌سادگی به بهترین متخصصان متصل می‌کند.

بیشتر وا،ن‌ها در کودکی تزریق می‌شوند و به بدن کمک می‌کنند تا علیه بیماری یک سد حفاظتی بسازد و فرد را در هنگام قرار‌گرفتن در معرض بیماری مصون نگه دارد. 

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9/

به‌طور کلی، هر فرد باید این وا،ن‌ها را در طول زندگی خود تزریق کند:

  • ب ث ژ (BCG)؛ وا،ن سل
  • سه‌گانه (DPT)؛ دیفتری، سیاه‌سرفه، کزاز
  • دوگانه ویژه بزرگسالان (DT)؛ دیفتری، کزاز
  • فلج اطفال خوراکی یا تزریقی
  • سرخک
  • هپاتیت
  • تو،وئید کزاز TT

چنانچه کودک به ،ت اول تزریق واکنش شدیدی نشان بدهد، حتما با پزشک در مورد معایب و مزایای تزریق سایر ،ت‌های وا،ن مشورت کنید. بروز علائم در زمان تزریق وا،ن نیاز به پیگیری فوری دارد.