زگیل تناسلی زنان؛ شایع و نسبتا خطرناک!

متخصص ،ن معمولا زگیل تناسلی را با معاینه فیزیکی تشخیص می‌دهد. در صورتی که زگیل‌ها با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نباشند، پزشک برای دیدن بهتر زگیل‌ها از کولپوسکوپ استفاده می‌کند یا ممکن است محلول سرکه را در ناحیه تناسلی ،د. روش دیگر این است که نمونه کوچکی از زگیل قابل مشاهده را بردارد و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستد. این آزمایش به تایید تشخیص کمک می‌کند.

سینکاتچینز (Sinecate،s ) یک محصول گیاهی است که مک،سم دقیق اثر آن ناشناخته است، اما دارای فعالیت آنتی ا،ید، و تقویت کننده سیستم ایمنی است. این پماد روی هر زگیل خارجی سه بار در روز تا 16 هفته استفاده می‌شود. البته این دارو نباید در واژن یا مقعد، در افراد دارای نقص ایمنی و یا در افراد مبتلا به تبخال فعال استفاده شود. قبل از تماس ، یا قبل از قرار دادن تامپون در واژن باید از پوست شسته شود و می‌تواند لات، کاندوم را ضعیف کند.

منابع:

در ،ن، زگیل تناسلی در داخل یا اطراف واژن، فرج، دهانه رحم، مقعد، ناحیه کشاله ران و بالای ران‌ها ایجاد می‌شود. از آنجایی که ویروس می‌تواند از طریق رابطه ، ده، نیز پخش شود، زگیل روی لب‌ها، دهان و گلو نیز ظاهر می‌شود.

هر دو اسید بی ک،واستیک (BCA) و اسید تری ک،واستیک (TCA) اسیدهایی هستند که بافت زگیل را از بین می‌برند. TCA بیشتر مورد استفاده قرار م‌ی‌گیرد و باید توسط پزشک یا پرستار یک بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته یا تا زم، که زگیل‌ها از بین بروند، روی آنها اعمال شود. عوارض جانبی TCA شامل درد و سوزش است. TCA برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است.

اینترفرون

“بهترین” درمان برای زگیل بستگی به تعداد زگیل‌های شما، محل قرارگیری آنها، برخی شرایط سلامتی (مانند بارداری و بیماری‌های موثر بر سیستم ایمنی) و ترجیحات شما و پزشکتان دارد. زگیل‌ها ،وماً نیازی به درمان ندارند، به خصوص اگر آزاردهنده نباشند. سیستم ایمنی فرد اغلب در طول زمان با ویروس مبارزه می‌کند، اما اگر زگیل تناسلی باعث ناراحتی و مشکلات برای بیمار شود، پزشک می‌تواند درمان‌هایی را برای تسکین علائم یا برداشتن زگیل تجویز کند که این درمان‌ها خطر انتقال عفونت به افراد دیگر را نیز کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که در حال حاضر هیچ درم، برای HPV وجود ندارد.

درمان دارویی زگیل تناسلی ،ن

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DA%86-%D9%BE%DB%8C-%D9%88%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86/

علائم زگیل تناسلی ،ن

نحوه تشخیص زگیل تناسلی ،ن

حال شما بگویید که آیا تا کنون زگیل تناسلی را تجربه کرده‌اید؟ تجربیات و روش‌های درمان خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر در میان بگذارید. اگر سوالی در مورد این بیماری دارید نیز بنویسید تا پزشکان ما پاسخگو باشند.

medicalnewstoday

اگر هر یک از علائم مرتبط با زگیل تناسلی ،نه را تجربه می‌کنید، مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان پزشکی باشید. همچنین زن، که از نظر ، فعال هستند باید به طور منظم از نظر HPV غربالگری شوند، به خصوص اگر شریک ، متعددی داشته باشند. با استفاده از امکان ،ت‌دهی اینترنتی می‌تو،د به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، از بهترین متخصصین ،ن سراسر کشور ،ت دریافت کنید.

افراد حامل ویروس HPV که علائمی از خود بروز نمی‌دهند. ممکن است هرگز بدون غربالگری ندانند که حتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا هستند. علائم ممکن است تا هفته‌ها، حتی سال‌ها پس از تماس با ویروس ظاهر نشوند.

coolspringsobgyn

زگیل تناسلی یک عفونت بسیار شایع مقاربتی است که روی اندام تناسلی یا اطراف آن ایجاد می‌شود و ممکن است به صورت برآمدگی‌های کوچک یا توده‌های گوشتی ظاهر شوند. این زگیل‌ها در نتیجه عفونت با ویروس پاپیلومای انس، (HPV) ایجاد می‌شوند و راه انتقال آن از طریق رابطه ، واژینال، مقعدی یا ده، است. زگیل تناسلی اگرچه باعث ناراحتی می‌شود، اما معمولا سرط، نیستند. دکتر ،ن درمان‌هایی را برای تسکین علائم تجویز می‌کند و می‌تواند زگیل‌ها را از بین ببرد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی علائم، علل و همچنین تشخیص، درمان، عوارض و پیشگیری زگیل تناسلی ،ن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی ،ن چیست و به چه علتی ایجاد می‌شود؟

پودوفیلو، شبیه پودوفیلین است، اما می‌تو،د پودوفیلو، (،دیلو،) را در خانه استفاده کنید. با استفاده از یک سواب پنبه ای، ژل یا محلول مایع را دو بار در روز به مدت سه روز متوالی روی زگیل‌ها ،ید. سپس تا چهار روز آینده از هیچ درم، استفاده نکنید. می‌تو،د این چرخه را تا چهار بار تکرار کنید تا زم، که زگیل‌ها از بین بروند. پودوفیلو، نیز در بیماران باردار استفاده نمی‌شود. عوارض جانبی پودوفیلو، مشابه عوارض پودوفیلین است.

ایمیکیمود

اینترفرون هم دارویی است که باعث پاسخ ایمنی می‌شود. این دارو در چندین فرم درم، (تزریق، ژل موضعی) موجود است، اما مطالعات نشان داده که زم، که به صورت تزریقی در زگیل تجویز شود، مؤثرتر است.
عوارض جانبی اینترفرون شامل علائم شبیه آنفولانزا، خستگی، بی‌اشتهایی و درد است. اینترفرون معمولاً به ،وان درمان خط اول توصیه نمی‌شود. ممکن است در ،یب با جراحی یا سایر درمان‌های پزشکی، به‌ویژه در مورد زگیل‌هایی که با درمان‌های دیگر بهبود نمی‌یابند، استفاده شود. اینترفرون در دوران بارداری بی‌خطر نیست.

سینکاتچینز

زگیل یک اصطلاح رایج است که برای توصیف رشد یا برآمدگی کوچک روی پوست استفاده می‌شود. این توده‌ها معمولاً خوش‌خیم هستند و در چندین ناحیه مختلف بدن از جمله اطراف دهان، انگشتان دست و پاها به وجود می‌آیند. در بیشتر موارد، زگیل‌ها بی‌ضرر هستند، اما اگر تحریک شوند یا در معرض اصطکاک قرار گیرند، ممکن است ناراحت کننده یا دردناک شوند. گاهی اوقات، زگیل ممکن است در لابیا مینور واژن در ،ن ایجاد شود.

در طول درمان، از صابون‌ها و لوسیون‌های تحریک کننده خودداری کنید. داشتن رابطه ، نیز ممکن است پوست را تحریک کند و بهتر است تا پایان درمان از آن نیز اجتناب کنید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درمان زگیل تناسلی بسته به نوع درمان موثر باشد.

زگیل تناسلی ،ن واگیر دارد

زگیل تناسلی ،ن باردار

زگیل تناسلی ،ن ع،

روش‌های تهاجمی برداشتن زگیل تناسلی در ،ن

مهم است که به شریک ، خود در صورت داشتن این زگیل‌ها اطلاع دهید. اگر شریک ، شما زگیل تناسلی دارد، مطمئن شوید که ناحیه پوست عفونی کاملا پوشیده شده است. به یاد داشته باشید که حتی پس از درمان و تا 3 ماه پس از برداشتن زگیل، ویروس همچنان قابل انتقال است. حتما غربالگری‌های منظم برای HPV و سایر عفونت های مقاربتی انجام دهید.

زگیل تناسلی ،ن در اثر چیست

عوامل خطر ابتلا به زگیل تناسلی ،ن

استفاده از کاندوم در حین رابطه ، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می‌دهد. با این حال، کاندوم کل ناحیه تناسلی را نمی‌پوشاند و بنابراین ممکن است به طور کامل در برابر انتقال HPV محافظت نکند. سایر روش‌های پیشگیری از بارداری در برابر زگیل تناسلی محافظت ایجاد نمی‌کنند. از سوی دیگر مطالعات ثابت کرده که ، سیگار خطر ابتلا به زگیل تناسلی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

حدود 70 درصد از مردان و ،ن فعال ، در طول زندگی خود در معرض HPV قرار می‌گیرند، اما تعداد کمی از آنها علائم را تجربه می‌کنند. این وضعیت باعث می‌شود که فرد ناقل بدون اطلاع از ابتلا، ویروس را پخش کند. هنگامی که ویروس از بین می‌رود، فرد دیگر نمی‌تواند آن را منتقل کند.
بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر ابتدا مقاله‌ پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی را در مجله سلامت دکتردکتر مطالعه فرمایید.

سرما درم، شامل فریز ، زگیل با نیتروژن مایع است. کرایوتراپی ممکن است باعث احساس سوزش و همچنین درد و تاول شود.

جراحی

درمان‌های پزشکی شامل ،‌ها یا محلول‌هایی است که باید روی زگیل ،ید. همه این درمان‌ها باید یک یا چند بار در هفته و به مدت چند هفته استفاده شوند تا زم، که زگیل‌ها از بین بروند. درمان‌های موضعی زگیل تناسلی ،ن عبارتند از:

پودوفیلین

زگیل تناسلی توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انس، (human papillomavirus) یا HPV که یک ویروس مقاربتی است ایجاد می‌شود. این ویروس از طریق تماس پوستی با فردی که به آن آلوده است، انتقال می‌یابد. زگیل تناسلی می‌تواند یک یا چند برجستگی کوچک روی اندام تناسلی ایجاد کند، اما برخی از افراد حتی پس از ابتلا به HPV نیز علائمی ندارند.

الکتروکوتر به م،ای سوزاندن زگیل‌های روی پوست توسط پزشک با یک دستگاه الکتریکی است و ممکن است فرد نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی داشته باشد.

لیزر درم،

ایمیکیمود (imi،od) ،ی است که سیستم ایمنی را برای خلاص شدن از شر زگیل تحریک می‌کند. می‌تو،د ، را مستقیماً روی زگیل ،ید (معمولاً قبل از خواب) و سپس 6 تا 10 ساعت بعد ناحیه را با آب بشویید. ، را سه روز در هفته تا 16 هفته (آلدارا) یا روزانه تا هشت هفته (زیکلارا) استفاده کنید. سوزش و قرمزی خفیف هنگام استفاده از ایمیکیمود طبیعی است و به این م،ی است که درمان موثر است. ایمیکیمود در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

اسید بی‌ک،واستیک و اسید تری ک،واستیک

همچنین دریافت وا،ن HPV که با نام گارداسیل در بازار موجود است، به ایمنی در برابر انواع ویروسی که می‌تواند باعث زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم شود می‌کمک کند. CDC وا،یناسیون HPV را برای همه کودکان 11 یا 12 ساله و برای همه ،ن 13 تا 26 ساله توصیه می‌کند. مطالعه مقاله وا،ن اچ‌پی‌وی؛ ضروری و تاثیرگذار در سلامت ، در مجله سلامت دکتردکتر خالی از لطف نیست.

به یاد داشته باشید که زگیل تناسلی با زگیل روی دست یا پا متفاوت است. از داروهای بدون نسخه ساخته شده برای این نواحی استفاده نکنید زیرا می تواند به پوست ظریف ناحیه تناسلی آسیب برساند. در مقاله درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و ،ن به طور مفصل انواع روش‌ها توضیح داده شده است.

پیشگیری از زگیل تناسلی ،ن چگونه امکان‌پذیر است؟

در این روش، جراح از پرتوی قدرتمند نور برای از بین بردن زگیل‌ها استفاده می‌کند که گاهی باعث درد و تحریک ناحیه می‌شود.

درمان خانگی زگیل تناسلی ،ن

برخی از گونه‌های HPV می‌توانند باعث سرطان شوند. گونه‌های کم و پرخطر HPV وجود دارد که ممکن است باعث سرطان دهانه رحم شود. پرخطرترین سویه‌های HPV برای ایجاد سرطان HPV 16 و 18 هستند. این دو سویه مسئول حدود 70 درصد سرطان‌های دهانه رحم هستند. اگرچه همه انواع عفونت‌های HPV باعث سرطان نمی‌شوند، اما همچنان باید معاینه کامل را انجام دهید.
ابتلا به HPV و سایر عفونت‌های مقاربتی می‌تواند ابتلا به HIV را آسان‌تر کند. به همین دلیل برای ،ن مهم است که به ،وان بخشی از یک روال مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه به طور منظم غربالگری شوند.

اگر بانو هستید و علائم زگیل تناسلی را در خود مشاهده کرده‌اید، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید

اگرچه زگیل هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما تعداد بیماران زن نسبت به مردان مبتلا به زگیل تناسلی بیشتر است. به طور کلی هر فردی که از نظر ، فعال است در معرض خطر عفونت HPV قرار دارد. سایر عوامل خطر عبارتند از:

آیا زگیل تناسلی ،ن واگیر دارد؟

علائم زگیل تناسلی ،نه می‌تواند بسته به فرد متفاوت باشد؛ شناخته شده‌ترین علامت، ظاهر آنهاست. زگیل تناسلی اغلب به صورت تک و گاهی اوقات به صورت خوشه‌ای کلم ظاهر می‌شود. بیشتر اوقات زگیل تناسلی بدون درد است اما در برخی موارد، زگیل باعث درجاتی از خارش، سوزش در هنگام ادرار و درد واژن می‌شود، به خصوص اگر اصطکاک وجود داشته باشد.
این علائم زگیل تناسلی معمولاً ماهیت خفیف تا متوسط دارند و ممکن است با گذشت زمان از بین بروند. با این حال، علائم بالقوه دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند در نتیجه این عفونت رخ دهد. به ،وان مثال، زگیل تناسلی ممکن است باعث خونریزی بعد از رابطه ، شود. این علامت نسبت به سایرین کمتر شایع است اما همچنان احتمال بروز آنها نیز وجود دارد.

برای افرادی که زگیل‌های بزرگ‌تر دارند یا درمانشان سخت‌تر است، پزشک ممکن است حذف آنها را توصیه کند. برخی از روش‌های حذف زگیل تناسلی عبارتند از:

سرما درم،

پودوفیلین درم، است که بافت زگیل را از بین می‌برد. یک پزشک یا پرستار محلول را مستقیماً با یک سواب پنبه‌ای روی زگیل‌ها می‌مالند و شما باید یک تا چهار ساعت بعد آن ناحیه را بشویید. درمان هر هفته به مدت چهار تا شش هفته یا تا زم، که ضایعات از بین بروند تکرار می‌شود. عوارض جانبی از تحریک خفیف پوست تا درد و زخم‌های پوستی متغیر است. پودوفیلین در بیماران باردار استفاده نمی‌شود.

پودوفیلو،

اگر این علائم را تجربه می‌کنید، ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید:

  • برجستگی‌ها یا زائده‌های کوچک و گوشتی در اطراف واژن، مقعد یا ،مت بالای ران
  • زائده‌هایی شبیه گل کلم
  • برجستگی‌های همرنگ پوست فرد یا کمی تیره‌تر که ممکن است صاف یا زبر باشند.
  • خارش یا خونریزی از واژن یا مقعد
  • تغییرات در جریان ادرار

اگر باردار هستید، این احتمال وجود دارد که بتو،د آنها را به کودک خود منتقل کنید. پزشک یا ماما ممکن است درمان زگیل‌های بزرگ در بارداری را برای جلوگیری از انسداد دهانه واژن توصیه کند. مشخص نیست که درمان زگیل در بارداری، جلوی انتقال HPV به جنین را بگیرد. بهتر است از متخصص ،ن و زایمان خود راهنمایی بخواهید. در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب زگیل تناسلی و بارداری را مطالعه کنید.

آیا زگیل تناسلی ،ن خطرناک است؟

منظور از جراحی، برداشتن زگیل با ب، آن توسط پزشک است؛ که البته قبل از عمل، ناحیه را با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کنند.

الکتروکوتر

مقاله راه‌های انتقال زگیل تناسلی به ،ن و مردان به طور کامل به توضیح این موارد پرداخته‌ایم.

آیا زگیل تناسلی ،ن درد دارد؟

uptodate

بله! زگیل تناسلی ممکن است از زن به مرد سرایت پیدا کند. در حقیقت فرد مبتلا به عفونت HPV می‌تواند ویروس را از طرق زیر انتقال دهد:

  • رابطه ، واژینال، مقعدی و ده،
  • تماس تناسلی پوست به پوست
  • زایمان (انتقال زگیل تناسلی از مادر آلوده به نوزاد در حال تولد)