ساختار سینه چیست

داکت‌ها (ducts) یا مجاری هم لوله‌های باریکی هستند که شیر را به نوک ، می‌رسانند. نوک در میانه هاله رنگی روی پوست ، قرار دارد. ،، که مبتلا به سرطان سینه هستند، تومورهایی در لوب‌ها و مجاری شیری دارند. بررسی وجود تومور در ، با ماموگرافی مقدور می‌شود. درباره این آزمایش در یکی از مقالات مجله دکتردکتر برایتان گفته‌ایم؛ مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

گره‌های لنفاوی

معاینه ساختار سینه

چه زم، باید برای مشکلات سینه به پزشک مراجعه کنید؟

رگ‌های لنفی مایع لنف را تصفیه می‌کنند و از سینه به گره‌های لنفی می‌برند. خوشه‌های گره‌های لنفاوی نزدیک سینه زیر بغل قرار دارند. به این گره‌های لنفی، گره‌های لنفاوی زیربغلی یا آگزیلاری (axillary) می‌گویند. این گره‌ها بالای استخوان ترقوه، در گردن و سینه قرار می‌گیرند.

پرسش یا ابهامی درباره ساختار ،‌ها برایتان وجود دارد؟ اگر سؤالی دارید یا فکر می‌کنید که نکته‌ای از نظر ما جا مانده، حتما نظرتان را با ما درمیان بگذارید.

گره‌های لنفاوی هم بخشی از ساختار سینه ،ن به شکل لوبیا و در اندازه‌ای کوچک هستند. این گره‌ها به مبارزه با عفونت کمک می‌کنند و به جز سینه در سراسر بدن وجود دارند. گره‌های لنفاوی مایعی بی‌رنگ موسوم به لنف تولید می‌کنند که شامل گلبول‌های سفیدی به نام لنفوسیت است. لنفوسیت‌ها سلول‌های ایمنی هستند که از بدن در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌هایی مانند سرطان مراقبت می‌کنند.

آناتومی سینه ،ن

عملکرد سینه‌ ،ن چگونه است؟

منابع:

بافت پیوندی یا فیبری مشابه بافتی است که رباط‌ها یا بافت اسکار یا زخم‌ها را می‌سازد. بافت‌های چربی هم فضای میان بافت فیبری و چربی را پُر می‌کنند. اندازه ،‌ها هم وابسته به این بافت‌های چربی است.

آناتومی سینه مردان به ،ن شباهت دارد اما پای تفاوت‌هایی جزئی هم به میان است. به عبارت دقیق‌تر، ، مردان شبیه ، زنی است که هنوز به سن بلوغ نرسیده است؛ ضمن اینکه لوبول هم ندارد. زم، که مردان به سن بلوغ می‌رسند، ترشح هورمون تستوسترون مانع از بزرگ‌شدن ،‌ها می‌شود.

در بررسی ساختار بافتی غدد پست، در بافت‌های فیبری و چربی ، ۱۵ تا ۲۰ غده وجود دارد که به آنها لوب گفته می‌شود. هر یک از این لوب‌ها دارای تعداد زیادی بخش کوچک‌تر موسوم به لوبول هستند. این لوبول‌ها یا کیسه‌ها شیر تولید می‌کنند و در خوشه‌هایی مانند خوشه‌های انگور قرار می‌گیرند.

آناتومی سینه مردان

بزرگ‌شدن سینه مردان

ماهیچه‌ها هم نقش مهمی در ساختار سینه دارند. عضله سینه زیر دو ، و در مقابل دیواره سینه قرار می‌گیرد. وجود آن باعث حفاظت از ،‌ها می‌شود. رگ‌های خونی به بافت‌های سینه ا،یژن‌رس، و مواد زائد را دفع می‌کنند.

لوب‌ها و مجرای سینه

متراکم‌بودن بافت ، مشکلی ندارد و بیشتر در ،ن جوان و افرادی دیده می‌شود که ،‌های کوچک دارند. بافت‌های فیبری و غددی نسبت به بافت‌های چربی حالت ضخیم‌تر و متراکم‌تری دارند و این موضوع در تصویرهای برداشته‌شده از سینه در ماموگرافی دیده می‌شود.

گاهی‌اوقات، سینه مردان بزرگ و به ژنیکوماستی (gynaecomastia) مبتلا می‌شوند. ژنیکوماستی رشد غیرطبیعی غدد پست، بزرگ در مردان است. دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد؛ برای مثال، مصرف برخی از داروها باعث بزرگ‌شدن غیرعادی ،‌ها می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86/

mskcc.org

با شناخت آناتومی و ساختار سینه ،ن و مردان، دید بهتری نسبت به سینه و مشکلات احتمالی‌اش پیدا می‌کنید. اگر هم نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید، امکان استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر برایتان وجود دارد.

my.clevelandclinic.org

تا به حال به ساختار سینه دقت کرده‌اید؟ بسیاری از ما از درون سینه و ساختارش باخبر نیستیم. آشنایی با ساختار سینه راهی برای شناخت وضعیت سینه‌ها و پیشگیری از بیماری‌های مختلف مانند سرطان سینه هم خواهد بود. بهتر است که با بافت‌های سینه و ساختار آن آشنا باشیم. چنین شناختی به ما کمک می‌کند که در هنگام مراجعه به پزشک ،ن یا جراحان برای ارزیابی مشکلات این بخش از بدن و بررسی توده‌ها، دقیق‌تر از وضعیتمان باخبر شویم. در این مقاله از مجله دکتردکتر از آناتومی ، مرد و زن برایتان خواهیم گفت؛ با ما همراه باشید.

سینه چیست؟

با نگاهی به ساختار سینه ،ن متوجه می‌شویم که این بخش از بدن آنها دارای بافت‌های مختلفی است:

 • بافت‌ چربی
 • بافت فیبری
 •  بافت غددی

ساختار سینه مردان شبیه ،ن است اما بخش نوک ، و هاله آن هم کوچک‌تر است. ، مردان با ثبات بیشتری در جای خود روی سینه قرار دارد؛ البته ممکن است بنا به سن و شکل بدن، حالات سینه‌های آنها هم با یکدیگر متفاوت باشد. درون سینه مردان هم مجاری شیری توسعه‌نیافته وجود دارد. بافت سینه‌شان هم فاقد بافت غددی یا گرن،ار است.

ابتلا به سرطان سینه نخستین تهدید برای سلامت سینه‌ها است. تقریباً از هر ۸ زن، یک نفر در طول زندگی‌اش به سرطان سینه دچار می‌شود. موارد دیگری که روی ساختار سینه اثر دارند هم بشناسید:

 • وجود توده‌های خوش‌خیم و غیرسرط، در سینه
 • کیست‌های پست،
 • برآمدگی‌هایی در بافت ،
 • درد سینه‌ها (ماستالژی)
 • بثورات سینه
 • تغییرات فیبروکیستیک
 • تورم غدد شیری
 • عفونت ،
 • ترشحات نوک سینه

پزشکان به تمام بافت‌های غیرچربی بافت فیبروگلن،ار (fibroglandular) می‌گویند. نوارهایی پشتیبان و بافت‌های پیوندی منعطفی موسوم به رباط هم در ساختار سینه وجود دارد. این‌ها از پوست به دیواره سینه کشیده می‌شوند تا بافت ، را سر جای خود نگه دارند.

ابتلا به بعضی از بیماری‌های مزمن مانند سیروز کبدی هم می‌تواند منجر به رشد غیرعادی سینه‌ها شود. وجود برخی تومورهای سرط، در بیضه‌ها یا انواع دیگری از تومور در بدن هم می‌تواند به چنین وضعیتی در مردان ختم شود.

ساختار سینه مردان

منظور از سینه‌های متراکم چیست؟

مراقبت از سینه‌ها و بررسی وضعیتشان اهمیت زیادی دارد. اگر در آنها برآمدگی جدید و مشکوکی دیدید یا شاهد ترشحاتی از نوک سینه بودید، باید به پزشک مراجعه کنید. تغییرات پوست ، و وجود درد در آن، فرورفتن نوک ، یا بروز بثورات پوستی در ناحیه مذکور را هم به حال خود رها نکنید.

بعد از ماموگرافی و تصویربرداری از سینه‌ها به بیشتر ،ن گفته می‌شود که سینه‌هایی متراکم دارند اما منظور چیست؟ به سینه‌ای متراکم گفته می‌شود که بیشتر بافت آن حالت فیبری یا غددی (گلن،ار) داشته باشد.

سینه یا شاید بهتر باشد که بگوییم ،، بخشی از اندام‌های ، بدن مردان و ،ن است. سینه برای ،ن هم در شیردهی کاربرد دارد و هم تحریک ،. سینه مردان کاربردی در زمینه شیردهی ندارد اما مانند سینه ،ن اعصاب فراو، دارد که در تحریک ، به کار می‌آید.

هورمون‌های ،مه شامل استروژن، پروژسترون و پرولاکتین نقش مهمی در رشد و عملکرد ،‌های ،ن بازی می‌کنند:

 • استروژن باعث کشیده‌شدن مجاری شیری می‌شود و به آنها کمک می‌کند که با ایجاد شاخه‌های جانبی، شیر بیشتری حمل کنند.
 • پروژسترون اندازه و تعداد لوبول‌ها را برای شیردهی افزایش می‌دهد. این هورمون باعث بزرگ‌، رگ‌های خونی و سلول‌های ، بعد از تخمک‌گذاری هم می‌شود. در این دوران، امکان دارد که حس آزردگی و زخم در ،‌ها به وجود بیاید.
 • پرولاکتین باعث تولید پروژسترون می‌شود و غدد را برای تولید شیر آماده می‌کند.

سلول‌های سرط، هم مانند بافت متراکم ، در تصویربرداری سفید نشان داده می‌شوند. برای همین است که تشخیص بیماری در زن، که سینه‌هایی با بافت متراکم دارند، ساده نیست. برای تشخیص سرطان در افرادی با چنین بافتی از ، به انجام سونوگرافی یا MRI هم نیاز است.

چه شرایط و اختلالاتی روی ساختار سینه اثر می‌گذارد؟

ساختار سینه ،ن

آناتومی سینه مردان چگونه است؟

برای مراقبت از خود و ،‌ها باید با معاینه ماهانه آشنا باشید. هرماه در روزی مشخص و در شرایطی که پزشکان توصیه می‌کنند، ،‌ها را معاینه کنید تا در صورت وجود تومور یا موردی غیرعادی در آن، اقدامات لازم را انجام بدهید.

سینه‌ها دارای رگ‌های خونی پرشماری هم هستند که خون را درون آنها به گردش درمی‌آورند. یادتان باشد که امکان وجود توده‌های سرط، در سینه مردان و ،ن وجود دارد. البته ابتلا به چنین سرط، در مردان بسیار نادر است. در ادامه درباره آناتومی سینه ،ن و مردان بیشتر برایتان خواهیم گفت.

ساختار ،

ساختار سینه ،ن چگونه است؟