سرخجه؛ بیماری ویروسی در کودکان با علائم پوستی

علائم سرخجه در کودکان می‌تواند به شکل زیر بروز پیدا کند:

 • تب خفیف ۱ تا ۵ روزه
 • سردرد
 • بیقراری
 • ترشح خفیف بینی
 • التهاب ملتحمه
 • درد مفاصل مخصوصا آرنج، زانو و مچ.

بیماری در جنین

بهترین راه برای پیشگیری، وا،یناسیون با وا،ن MMR است و حدود ۹۷درصد در پیشگیری از عفونت سرخجه موثر واقع می‌شود. اگر قصد بارداری دارید، باید حداقل یک ماه قبل از اقدام برای باردارشدن، وا،ن یا آزمایش آنتی‌بادی سرخجه را انجام دهید.

این مشکل ممکن است با بیماری‌های سرخک، مخملک و تعداد زیادی از عفونت‌های پوستی و مونونوکلئوز عفونی (mononucleosis) شباهت‌هایی داشته باشد. پزشک متخصص باید با رد این موارد، تشخیص را قطعی کند.

سندرم سرخجه مادرزادی (CRS) جدی‌ترین شکل بیماری است و زم، اتفاق می‌افتد که فرد باردار سرخجه را به جنین منتقل کند. این وضعیت می‌تواند باعث مشکلات پوستی، شنوایی، بینایی، قلب و مغز در نوزادان شود. در ع، زیر یکی از تصاویر بیماری سرخجه را می‌بینید.

سرخجه

سرخجه چه افرادی را بیشتر درگیر می‌کند؟

در شرایط زیر نباید وا،ن بزنید:

 • قبلاً وا،ینه شده‌اید.
 • در آزمایش خون مشخص می‌شود که آنتی‌بادی‌های مق، با بیماری را دارید.
 • اگر باردار هستید نباید وا،ن بزنید.
 • به وا،ن حساسیت دارید.
 • مبتلا به سرطان با بیماری‌های دیگری هستید و سیستم ایمنی‌تان ضعیف است.
 • اخیرا تزریق خون داشته‌اید.
 • مبتلا به سل هستید.
 • در چهار هفته گذشته وا،ن‌های دیگری دریافت کرده‌اید.
 • اگر به راحتی بدنتان کبود می‌شود یا خونریزی می‌کنید.

درمان سرخجه چگونه است؟

این وضعیت می‌تواند باعث بیماری جدی در نوزادان مادر، شود که در دوران بارداری سرخجه داشته‌اند. بیماری را سرخک آلم، یا سرخک سه روزه هم می‌نامند.

هرچند به میزان مواجهه فرد با بیماری هم بستگی دارد. افراد برای ایجاد ایمنی در برابر این ویروس باید نسبت به تزریق وا،ن و ایمونوگلبولین اقدام کنند. مخصوصا در مناطق اندمیک یا ،، که تصمیم دارند به مناطق اندمیک بیماری سفر کنند.

پیشگیری از بیماری مقدور است؟

نکته بسیار مهمی که در رابطه با این بیماری وجود دارد حفظ مادران باردار از آن است. بنابراین مادران باید نسبت به این ویروس غربال شوند تا در صورت تشخیص ویروس در آنها برای جلوگیری از عواقب احتمالی در جنین و نوزاد، اقدامات درم، لازم صورت گیرد.

درباره بیماری سؤال دیگری هم دارید؟ اگر نکته مبهمی در ذهنتان مانده است، حتما ما را در جریان بگذارید.

دانه‌های پوستی قرمز رنگ در بیماری معمولا در پشت گوش ایجاد می‌شوند و پس از چند روز این بثورات پوستی به صورت و گردن و بقیه نقاط بدن گسترش پیدا می‌کنند. از نشانه‌های بالینی بسیار مشخص سرخجه التهاب غدد لنفاوی سر و گردن و بیشتر در نواحی پشت گوش یا ناحیه پشت گردنی است.

در برخی از موارد، این بیماری با عوارضی همراه است. از جمله این عوارض باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 •  عفونت‌های مغزی
 • مشکلات خونریزی
 • آسیب کبد یا طحال

بیماری سرخجه

عوارض سرخجه چیست؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D8%B1%D8%AE%D8%AC%D9%87/

راه‌های درمان سندرم مادرزادی این بیماری به شدت آن بستگی دارد. برخی از بیماری‌ها با دارو یا جراحی قابل درمان هستند. سایر آسیب‌ها دائمی هستند و فقط می‌توان شرایط را برای بهبود کیفیت زندگی مدیریت کرد.

سرخجه نوعی بیماری مسری است که از ویروس RuV منتقل می‌شود. این بیماری باعث ایجاد بثوراتی است که معمولا از صورت شروع می‌شود و به سمت پایین بدن حرکت می‌کند.

این ناهنجاری‌ها شامل ناشنوایی، آب مروارید، کوچکی چشم، آب سیاه جنینی، میکروسفالی یا کوچکی جمجمه، عقب‌ماندگی ذهنی، وجود شنت پاتولوژیک بین سر،گ ششی و آئورت، هپاتومگالی (Hepatomegaly) و اسپلنومگالی (Splenomegaly)، یرقان و نقایص استخو، می‌شوند.

بیماری در نوزادان

هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند مبتلا به این بیماری ویروسی شوند. بزرگسالان از کودکان یا افراد در رده‌های سنی بالاتر، این بیماری را دریافت می‌کنند. این وضعیت از انواع بیماری شایع کودکان است.

آیا سرخجه و سرخک یکی هستند؟

 انسان تنها منبع این ویروس است. بنابراین نباید نگران انتقال آن از سایر حیوانات باشید. ویروس سرخجه از طریق تماس با ترشحات بینی و گلوی فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند. این بیماری به‌طور مستقیم از طریق قطره‌های آب دهان ضمن تماس‌های مستقیم افراد سالم با بیماران منتقل می‌شود.

آیا سرخجه کشنده است؟ معمولا کشنده نیست و خطر زیادی ندارد اما همان‌طور که گفته شد، ابتلای ،ن باردار به آن می‌تواند همراه با سقط جنین باشد.

تشخیص بیماری سرخجه چگونه است؟

 این بیماری می‌تواند باعث سقط جنین در فرد باردار شود و بیماری‌هایی مانند آب مروارید، بیماری قلبی و کاهش شنوایی در کودک به وجود بیاورد.

بیماری آبله مرغان هم نوعی بیماری ویروسی است که با جوش‌هایی پرآب روی پوست ظاهر می‌شود. اما نوع ویروس آن و بثورات پوستی که ایجاد می‌کند، با سرخجه متفاوت است.

تفاوت سرخجه و مخملک چیست؟

حساسیت نسبت به این ویروس در همه افراد عمومیت دارد. نوزادان متولد شده از مادر، که نسبت به این بیماری ایمن هستند، تا مدتی می‌تواند سبب ایمنی مادرزادی یا مقاومت در نوزاد در برابر ویروس بیماری شود.

در ماه‌های اول رشد جنینی، جنین‌ مبتلا به این بیماری با خطر بسیار بالایی در معرض مرگ داخل رحمی، سقط خود به خودی و ناهنجاری‌های اندام‌های مهم بدن قرار دارد.

این کار بسیار خطرناک است و می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. ارتباط م،ی‌داری بین بروز سندرم ری (Ray Syndrome) با مصرف آسپرین در کودکان کمتر از ۱۸ سال وجود دارد.

برای تشخیص، پزشک بیمار را معاینه فیزیکی و در صورت وجود بثورات، آنها را بررسی می‌کند. آزمایش‌های مورد استفاده برای تشخیص وضعیت عبارت هستند از:

 • آزمایش خون؛ پزشک به دنبال آنتی‌بادی‌هایی برای سرخجه می‌گردد که نشان می‌دهند یا در حال حاضر بیمار هستید، یا قبلا این بیماری را داشته‌اید یا علیه آن وا،ینه شده‌اید.
 • سواب بینی یا گلو؛ پزشک از سواب برای گرفتن نمونه از بینی یا گلو استفاده می‌کند.
 • آزمایش ادرار.

شیوع سرخجه چگونه است؟

این بیماری ممکن است در همه سنین دیده شود، ولی در کودکان شایع‌تر است. هر چند وا،یناسیون علیه آن باعث شده تا تعداد موارد ابتلایش به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، ولی هنوز به طور کامل در دنیا ریشه‌کن نشده است.

علائم سرخجه چیست؟

علائم را در خانه با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا داروهای سرفه و سرماخوردگی کنترل کنید. قبل از دادن داروهای سرخجه به کودک با پزشک اطفال مشورت کنید.

در صورت وجود آنتی‌بادی اختصاصی ضدویروس این بیماری در یک نمونه خون، امکان تشخیص قطعی بیماری به وجود می‌آید. این نوزادان تا ماه‌ها بعد از تولدشان می‌توانند ویروس را پخش کنند، پس باید مراقب انتقال آن به نوزادان دیگر باشید.

سرخجه و بارداری

منابع:

خون، ادرار و مدفوع بیمار می‌تواند حاوی ویروس باشد. برای تشخیص سرخجه مادرزادی در نوزادی که تازه متولد شده است، می‌توان خون نوزاد را مورد آزمایش قرار داد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

سرخجه یک بیماری نسبتا شایع در اطفال است که اگر در دوران بارداری رخ دهد، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای نوزاد و مادر داشته باشد. سرخجه که در زبان ،یسی به نام Rubella شناخته می‌شود، نوعی بیماری ویروسی است که با علایمی همچون تب همراه می‌شود. این بیماری به طور کلی با ضایعات پوستی قرمز رنگی شناخته می‌شود که به این دلیل گاهی عموم مردم آن را با سرخک و مخملک اشتباه می‌گیرند. این بیماری در تمام نقاط دنیا وجود دارد و شیوعش هم بالا است. بیشترین شیوع بیماری در فصول زمستان و بهار دیده می‌شود. برای پیگیری ابتلای کودک به این بیماری باید به پزشک متخصص اطفال در تهران و شهرستان مراجعه کنید.

بیماری سرخجه چیست؟

هیچ داروی خاصی برای درمان وجود ندارد و معمولا به خودی خود بهتر می‌شود. شما می‌تو،د علائم را در خانه با داروهای بدون نسخه درمان کنید. قرنطینه‌، خود برای جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران ضروری است.

سرخجه در کودکان

درمان سرخود ممنوع!

راه های دیگر برای محافظت از خود در برابر بیماری شامل موارد زیر می‌شود:

وا،ن سرخجه

برای پیگیری درمان باید به پزشک مراجعه کنید. یکی از بهترین راه‌های دریافت ،ت هم استفاده از سیستم ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر است.

 سرخجه و سرخک بیماری‌های مختلفی هستند. هر دوی آنها بثورات پوستی ایجاد می‌کنند، اما ویروس‌های مختلف باعث ایجاد جوش و زخم‌هایشان می‌شود.

تفاوت سرخجه و آبله مرغان چیست؟

به ع، سرخجه در کودکان نگاه کنید:

این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و تنها با کنترل تب و جبران مایعات از دست رفته و استراحت کافی می‌توان روند بهبود را تسریع بخشید. برخی از والدین به صورت کاملا سرخود و بدون مشورت با پزشک متخصص به کودک خود آسپرین می‌دهند.

kidshealth

urmc.rochester

خانم‌های بارداری که در تماس با بیمار مبتلا به این وضعیت بوده‌اند و قبلا هم به این بیماری مبتلا نشده‌اند یا علیه ویرس وا،ینه نشده‌اند، باید گاماگلوبولین (پادتن) دریافت کنند.

این نوع ایمنی غیرفعال و به همین دلیل موقتی است و ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد. در اثر آلودگی طبیعی به ویروس یا وا،یناسیون، ایمنی ایجاد شده در فرد، ایمنی فعال است که تقریبا دایمی خواهد بود.

اگر گاماگلوبولین بلافاصله پس از تماس با فرد آلوده، به مادر باردار تزریق شود، به احتمال بسیار قوی از بروز بیماری پیشگیری می‌کند یا شدت آن را کاهش خواهد داد.

سرخجه و سقط جنین

دوره کمون برای این بیماری بین ۱۴ تا ۱۷ روز است و می‌تواند تا ۲۱ روز هم متغیر باشد. دوره کمون ی،ی فاصله زم، از ورود ویروس به بدن و بیمارشدن یا بروز نشانه‌های بالینی که در هر بیماری متفاوت است.

به همین دلیل تشخیص بالینی بیماری در اغلب مواقع درست انجام نمی‌شود. در موارد حاد بیماری تنها با کمک آزمایشگاه می‌توان بیماری را تشخیص داد.

بیشتر کودکان و بزرگسالان بالای ۱۲ سال می‌توانند برای بیماری وا،ینه شوند. برخی از افراد نیازی به دریافت وا،ن ندارند و برخی دیگر نباید آن را دریافت کنند.

وا،ن MMR در برابر سرخک، اوریون و سرخجه از شما محافظت می‌کند. همه افراد بالای ۱۲ ماه می‌توانند وا،ن MMR را دریافت کنند.
وا،ن MMRV در برابر سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان (واریسلا) محافظت می‌کند. فقط کودکان ۱۲ ماهه تا ۱۲ ساله می‌توانند وا،ن را دریافت کنند.

عامل مخملک باکتری است اما سرخجه در اثر ویروس به وجود می‌آید. مخملک هم مانند سرخجه با بثورات جلدی نمود پیدا می‌کند اما دو چیز کاملا متفاوت از هم هستند.

راه‌های انتقال بیماری چیست؟

my.clevelandclinic.org