سرماخوردگی کودک چیست

احتمال ابتلای کودکان به سرماخوردگی زیاد است اما روش‌هایی برای پیشگیری وجود دارند:

 • دست‌هایتان را زیاد بشویید و این کار را به کودک هم آموزش بدهید. شست‌وشوی دست‌ها پیش از غذاخوردن یا بعد از عطسه و سرفه نقش مهمی در پیشگیری از سرماخوردگی دارد.
 • داشتن رژیم غذایی سالم و استفاده از مکمل‌های ویتامین D و C که از سوی پزشک تأیید شده باشند هم راهی برای تقویت بدن و دوری از بیماری است.
 • از معاشرت و تماس با افراد بیمار و دچار سرماخوردگی دوری کنید.

سرماخوردگی کودکان معمولاً نگران‌کننده نیست

داروی درمان سرماخوردگی کودک

چه روش‌هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان موثر است؟

آب‌نبات‌های تسکین‌دهنده گلو هم در سرماخوردگی تجویز می‌شوند اما نه برای کودکان. برای درمان سرماخوردگی کودکان زیر ۲ سال نباید به سراغ مصرف چنین آب‌نبات‌هایی بروید چون احتمال خفگی وجود دارد.

درمان سنتی سرماخوردگی

اگر در کنار موارد بالا، علائمی به شرح زیر هم در کودک دیده شد، باید خیلی سریع به پزشک اطفال مراجعه کنید:

 • مشکلات تنفسی مانند خس‌خس یا نفس‌کشیدن بلند
 • ناتو، و دشواری در بلع
 • ظهور نقاط و زخم‌های قرمز روی پوست
 • درد سینه
 • تبی که ۵ روز طول بکشد یا با دارو درمان نشود.
 • وجود درد در گوش، سر یا گلو
 • تورم غدد گردن
 • سرفه‌ای که یک ماه طول بکشد و در شب یا هنگام فعالیت بدتر شود.

مصرف هرگونه دارو فقط با تجویز پزشک اشکالی ندارد. در دادن دُز دارو هم از دستور پزشک پیروی کنید. بنا به صلاح‌دید خودتان دست به تغییر مقدار داروی مصرفی کودکان نزنید. همچنین برای مصرف شربت سرماخوردگی کودکان زیر 1 سال حتما با پزشک کودکان مشورت کنید.

به کمک درمان‌های خانگی می‌تو،د علائم و عوارض بیماری را در کودک کاهش بدهید. مصرف زیاد مایعات و استراحت‌، از مؤثرترین کارهایی است که باید انجام شوند.

کودکتان سرما خورده است؟ نگران نباشید، بچه‌ها در رده سنی بالای ۲ سال زیاد سرما می‌خورند. شاید شمار ابتلای آنها به سرماخوردگی به ۸ بار در سال هم برسد. برای پیگیری وضعیت بیماری کودک در زمان دچارشدن به سرماخوردگی باید از کمک پزشک اطفال استفاده کنید. در ادامه از سرماخوردگی در کودکان، نشانه‌ها و روش‌های درم، آن بیشتر برایتان در این مطلب از مجله دکتردکتر می‌گوییم.

سرماخوردگی کودک چگونه است؟ علائم آن را می‌شناسید؟

سیستم ایمنی کودکان هنوز کامل نشده و برای همین در مقابل عوامل بیماری‌زا حساس است. همین باعث می‌شود که در طول سال، امکان ابتلای به سرماخوردگی در دفعات مختلف برای آن‌ها وجود داشته باشد.

vicks.com

بسیاری از کودکان در دوران سرماخوردگی دچار کم‌اشتهایی می‌شوند. سعی کنید، آنها را تشویق به خوردن مواد مقوی کنید. از درمان‌های خانگی مفید دیگر هم نگاهی به موارد زیر داشته باشید:

 • اگر پزشک اجازه داد، برای تسکین گرفتگی بینی از سرم نمکی برای شست‌وشوی بینی کودک استفاده کنید.
 • برای بهبود وضعیت تنفس کودک هم می‌تو،د با او در حمام آب داغ بنشینید. مراقب باشید که آب داغ با بدن کودک تماس پیدا نکند.
 • مصرف آب گرم همراه با عسل و لیمو می‌تواند گلو درد در سرماخوردگی کودک را تسکین بدهد. این برای درمان سرما خوردگی کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود چون آنها نباید عسل بخورند.

در میان روش‌های سنتی درمان سرماخوردگی از موارد زیر هم برای بهبود حال کودکان کمک بگیرید:

 • بدن کودک را با آب و،م شست‌وشو بدهید تا تب او را پایین بیاورید.
 • سوپ مرغ هم راهی قدیمی و مفید برای درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آن است.
 • زیر سر کودک را در هنگام خوابیدن بلند کنید تا راحت‌تر نفس بکشد.

درمان گیاهی سرماخوردگی کودک

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

در دوران سرماخوردگی، کودکان بی‌اشتها می‌شوند اما اگر گلو درد داشته باشند با پیشنهادی جذاب می‌تو،د آنها را به خوردن علاقه‌مند کنید. چه پیشنهادی؟ توت‌فرنگی یا شاه‌توت یخ‌زده برای تسکین گلودرد کودک مفید هستند و در ضمن طعم خوبی هم دارند و کودک را سر ذوق می‌آورند.

درمان سرماخوردگی کودک با داروهای بدون نسخه ایرادی ندارد؟

babycentre.co.uk

سرماخوردگی کودک

علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

آبریزش بینی و سرفه از نشانه‌های شایع سرماخوردگی‌اند. از علامت‌های دیگر این بیماری در کودکان می‌تو،م به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تب
 • گلو درد
 • سردرد
 • خستگی
 • درد گوش
 • بی‌اشتهایی

گاهی برای والدین این سوال به وجود می‌آید که برای سرماخوردگی کودکان چی خوبه؟ برای درمان سرماخوردگی‌های ویروسی دارویی مشخص و درم، قطعی وجود ندارد. برای همین بهترین کار این است که ابتدا به دکتر اطفال برای بررسی وضعیت کودک مراجعه کنید و بعد یکی از روش‌های درم، را پیش بگیرید؛ در ادامه درباره آن‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

درمان خانگی سرماخوردگی

عفونت نواحی فوق، دستگاه تنفس یا همان سرماخوردگی کودک چیز عجیب و خطرناکی نیست. هر زم، که کودک با نوعی از ویروس سرماخوردگی مواجه می‌شود، سیستم ایمنی او شروع به تولید آنتی‌بادی‌ها می‌کند. این آنتی‌بادی‌ها توانایی بدن او در مواجهه بعدی با ویروس‌ها بالا می‌برند.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، کودکان به واسطه سیستم ایمنی ضعیف‌تر و ناتو، در رعایت کامل بهداشت بیشتر دچار سرماخوردگی می‌شوند. برای پیشگیری باید به آنها رعایت بهداشت به ویژه شستن دست‌ها را یاد بدهید.

این علائم معمولاً نگران‌کننده نیستند و در عرض ۱ هفته از بین می‌روند البته بهبود سرفه کمی بیشتر طول می‌کشد. با این حال، این مشکل هم نگران‌کننده نیست و در بیشتر موارد آسیبی به ریه‌های کودک وارد نمی‌کند. تماشای سرفه‌، کودک ناخوشایند و آزاردهنده است اما باید بد،د که در بیشتر موارد مشکلی جدی وجود ندارد و سرفه‌ها خطرناک نیستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درمان سرماخوردگی کودک

درمان سرماخوردگی کودکان

مصرف مایعات و دم‌نوش‌های گیاهی را فراموش نکنید. یادتان باشد که پیش از دادن دم‌نوش و چای گیاهی به کودک از سازگاری آن با دستگاه گوارشش مطمئن شوید.

کودکان با وسایل مختلف بازی می‌کنند و به سطوح گوناگون هم دست می‌زنند. لمس صورت با دستان آلوده از عوامل دیگری است که ابتلا به سرماخوردگی در آنها را شایع می‌کند. هرچند که سیستم ایمنی کودکان هنوز قوی نشده اما این بیماری معمولا در حدود ۱ هفته بیشتر طول نمی‌کشد.

دم‌نوش بابونه از انتخاب‌های من، برای درمان سرماخوردگی کودک است. این نوشیدنی می‌تواند ضمن ایجاد آرامش در بدن کودک، عوارض سرماخوردگی مانند سرفه را کاهش بدهد.

کودکان زیر ۶ سال نباید هیچ‌گونه داروی سرماخوردگی کودکان بدون نسخه مصرف کنند. شواهدی مبنی بر اثرگذاری این داروها روی روند درمان سرماخوردگی کودک وجود ندارد. ضمن اینکه مصرفشان می‌تواند همراه با عوارضی مانند مشکلات خواب، بروز حساسیت و حتی توهم باشد.

اگر احساس کردید که وضعیت سرماخوردگی کودک نامطلوب است و آثاری از بهبود با به‌‌کارگیری روش‌های درم، دیده نمی‌شود به پزشک مراجعه کنید. برای دریافت ،ت ملاقات بهترین پزشکان می‌تو،د از ،ت دهی آنلاین استفاده و برای رفتن نزد پزشک راحت‌تر برنامه‌ریزی کنید.

منابع:

بچه‌ها از ۲ سال به بالا در رده‌بندی سنی کودک قرار می‌گیرند. بیشتر آنها به مهدکودک می‌روند و با کودکان مختلف در تماس هستند. این یکی از عوامل مهمی است که باعث مواجهه با ویروس‌های مختلف و ابتلا به سرماخوردگی می‌شود.