سقط جنین؛ پایان‌ ناموفق بارداری

دلایل سقط جنین

بارداری بعد از سقط چگونه است؟

علاوه بر ،ن، مردان هم می‌توانند دچار افسردگی‌های ناشی از سقط جنین شوند. گاهی آنها هم نیاز به مراجعه به مشاور و درمان پیدا می‌کنند. برای مراجعه به متخصصان و پزشکان در زمینه‌های مختلف می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر کمک بگیرید.

بعد از سقط باید به نکات مراقبتی توجه ویژه‌ای داشته باشید. از جمله این موارد:

 • اگر در سه ماهه اول سقط جنین داشتید، یک هفته استراحت کنید.
 • اگر بین ۶ تا ۸ هفته، این اتفاق افتاده است، به استراحت در بستر نیاز خواهید داشت.
 • از انجام کارهای خانه و امور روزانه بپر،ید.
 • از داروهای تجویزی پزشک استفاده کنید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین پر، کنید.
 • از رابطه ، بعد از سقط بپر،ید.

سقط جنین ناامن چیست؟

ریسک پایان بارداری قبل از هفته ۲۰ در اوا، ۳۰ یا ۴۰سالگی بالاتر می‌رود اما بسیاری از ،ن در این سنین هم بارداری‌های سالمی را تجربه می‌کنند.

سقط خود به خودی جنین

سقط جنین القایی هم روشی برای پایان‌دادن به بارداری در سه ماهه دوم یا سوم است. این نوع سقط نادر است و اگر جان فرد باردار در خطر باشد، ممکن است پزشک آن را توصیه کند. القای زایمان شامل استفاده از داروها برای شروع زایمان است و باعث می‌شود رحم در یک دوره ۱۲ تا ۲۴ساعته خالی شود.

بسیاری از افراد، سقط جنین را اتفاقی نادر می‌دانند که تنها در ،، رخ می‌دهد که مشکلات ژنتیکی دارند. ۱۰ تا ۲۰درصد از بارداری‌ها به سقط ختم می‌شوند. حتی ،، که بارداری‌های سالمی را تجربه کرده‌اند و فرزندان سالمی دارند هم ممکن است در بارداری‌های بعدی دچار سقط جنین شوند.

۴. بین سقط جنین و بارداری بعدی باید حداقل ۳ ماه فاصله زم، باشد

 منابع:

میفپریستون رشد بارداری را متوقف می‌کند، در حالی که میزوپروستول باعث تخلیه رحم می‌شود. این روند ۲ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف قرص شروع می‌شود.

هر اتفاق خارج از حالت عادی در پیشرفت روند بارداری می‌تواند زنگ خطری برای سقط باشد و مادر باردار حتما باید به ماما یا متخصص ،ن و زایمان مراجعه کند. بااین‌حال، علائم شایع سقط جنین که یکی از بیماری‌های شایع دوران بارداری است، عبارت‌اند از:

 • خونریزی از واژن.
 • درد در ناحیه زیر شکم که شبیه به دردهای قاعدگی است.
 •  از بین‌رفتن ناگه، علائم بارداری مانند حالت تهوع یا حساس‌شدن نوک سینه‌ها.

باورهای اشتباه درباره سقط جنین

باورهای اشتباه درباره سقط جنین چیست؟

بدن بعد از ۴ تا ۶ هفته دوباره آمادگی بارداری پیدا می‌کند و شانس برای داشتن یک بارداری سالم، بی‌نقص و آسان بسیار بالا خواهد بود. بنابراین، نباید از بارداری‌های بعدی ناامید باشید و بترسید.

سقط جنین ناقص چیست؟

سقط جنین القایی

مراقبت‌های بعد از سقط جنین چیست؟

بنا به پژوهش‌ها، حتی ۱ ماه پس از سقط جنین هم می‌تو،د باردار شوید و بارداری سالمی را تجربه کنید. پزشکان متخصص ،ن و زایمان معمولا توصیه می‌کنند تا تخلیه کامل رحم و به صفر رسیدن هرمون HCG صبر و سپس برای بارداری بعدی اقدام کنید. اما طبق مطالعات اخیر، این زمان می‌تواند فقط یک ماه باشد.

۵. هرگز نمی‌توان از سقط جنین جلوگیری کرد

سقط جنین ۵۰درصد از بارداری‌ها را تهدید می‌کند. این رخداد برای مادری در انتظار فرزند سخت خواهد بود و می‌تواند عوارض جسمی و روحی به همراه داشته باشد. خوب است بد،د که بسیاری از سقط جنین‌ها به دلیل سالم‌نبودن جنین اتفاق می‌افتد و مادر عامل این رخداد نیست. برای کنترل اوضاع در دوران بارداری و وقوع سقط باید به متخصص ،ن و زایمان مراجعه کنید. در این مقاله هم سعی کرده‌ایم، اطلاعات کاملی درباره سقط جنین و باورهای اشتباه درباره آن در اختیارتان بگذاریم.

سقط جنین چیست؟

سپس از دارو یا تزریق برای بی‌حسی ناحیه استفاده می‌شود. میله‌های نازکی به نام دیلاتور هم برای باز، دهانه رحم کاربرد دارند. سپس لوله‌ای را به داخل رحم وارد می‌کنند و از یک دستگاه مکش دستی یا مک،کی برای تخلیه رحم استفاده می‌شود.

اتساع و تخلیه

برای جلوگیری از سقط باید به مواردی از جمله این‌ها دقت داشته باشید:

 • سیگارنکشیدن در دوران بارداری
 • مصرف‌ن، الکل در دوران بارداری
 • رژیم غذایی سالم و کامل
 • اجتناب از مصرف برخی غذاها در دوران بارداری
 • داشتن وزن من، قبل از بارداری
 • اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت

بیش از ۷۰درصد سقط‌ها در اثر ناهنجاری‌های کروموزومی ایجاد می‌شوند. به این م،ی که اسپرم و تخمک در دوران بارداری به درستی به هم متصل نشده‌اند و حاملگی از همان ابتدا به درستی صورت نگرفته است.

پایان‌یافتن ناموفق بارداری می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ بدهد اما بیشتر سقط‌ها به خاطر مواردی است که از کنترل مادر باردار خارج‌اند. در واقع، بیش از نیمی از آنها به دلیل مشکلات کروموزومی رخ می‌دهند.

دقت کنید که باورهای اشتباه زیادی درباره سقط جنین وجود دارد و نباید به آنها توجه داشته باشید. در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شوید:

۱. داشتن یک سقط به م،ای داشتن سقط‌ مکرر است

آسیب جسمی جدی، مانند حادثه رانندگی هم می‌تواند باعث ایجاد سقط جنین شود. سقط به دلیل بلند، اجسام سنگین، رابطه ،، خوردن غذاهای اشتباه، کمبود ویتامین، ورزش یا استرس ایجاد نمی‌شود.

به از دست‌دادن نوزاد قبل از هفته ۲۰ بارداری ی،ی در ۵ ماهه اول، سقط جنین گفته می‌شود. البته قبل از هفته ۱۲ و در ۳ ماه نخست بارداری شایع‌تر است و با هر هفته پیشرفت حاملگی خطرش کمتر می‌شود.

هنگامی که رحم تخلیه می‌شود، گرفتگی و خونریزی رخ می‌دهد. ممکن است، این موضوع شبیه به تجربه قاعدگی غیرمعمول و سنگین باشد. برخی از افراد احساس گرفتگی شدیدتری نسبت به دیگران دارند.

سقط جنین

اطلاعاتتان را درباره سقط جنین بالا ببرید

بسیاری از دلایل شایع برای سقط جنین قابل پیشگیری هستند؛ مانند سیگار کشیدن و استفاده از ،ات الکلی. طبق آ،ین تحقیقات، استفاده روزانه از بیش از ۱۰ نخ سیگار موجب افزایش احتمال از دست‌دادن جنین است؛ حتی اگر مادر باردار خود سیگار نکشد و در معرض دود سیگار قرار بگیرد. 

۶. سقط جنین تقصیر مادر باردار است

به طور کلی، مسکن‌های بدون نسخه باید به تسکین ناراحتی موقت کمک کنند؛ برای مثال، ایبوپروفن، ناپرو،ن، استامینوفن و… . پزشک باید به فرد توصیه کند که کدام گزینه برای او بهترین است.

علائم سقط جنین چیست؟

سقط جنین به خصوص در ماه‌های بالاتر، اتفاق خوشایندی نیست و بسیاری از ،ن را با افسردگی مواجه می‌کند. هر زن با این تجربه، باید بداند که در این رخداد تنها نیست و درصد بالایی از بارداری‌ها با موفقیت به پایان نمی‌رسند. امکان بارداری مجدد و بی‌مشکل در آینده وجود دارد.

خوب است بد،د که خونریزی واژینال در سه ماهه اول بسیار شایع است و در ۲۰ تا ۴۰درصد از ،ن باردار اتفاق می‌افتد. هر خونریزی یا لکه‌بینی نشانه سقط جنین نیست؛ به خصوص، اگر بدون درد اتفاق بیفتد. اما هر زن بارداری برای پیشگیری از هر گونه خطر، در صورت خونریزی واژینال باید به پزشک متخصص ،ن و زایمان مراجعه کند.

۳. سقط جنین به ندرت اتفاق می‌افتد

اتساع و تخلیه نوعی سقط جنین  با جراحی است که پزشکان معمولا در سه ماهه دوم از آن استفاده می‌کنند. ممکن است که پزشک  قبل از این روش، بیهوشی عمومی برای بیمار در نظر بگیرد.

اگر به  تازگی، سقط جنین داشته‌اید، احتمالا از چالش‌های جسمی و عاطفی منحصربه‌فرد ناشی از این تجربه آگاه هستید. ،ن پس از سقط جنین دچار عوارض سقط می شوند. به ،وان مثال، شرایطی مانند:

 • خونریزی زیاد
 • عفونت
 • افسردگی 

،ی یا سقط جنین؛ چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

فرد می‌تواند داروها را به صورت خوراکی مصرف کند. از طرف دیگر، پزشک می‌تواند آنها را در واژن قرار دهد یا به رحم تزریق کند. پزشکان معمولا داروهای مسکن یا بی‌حس کننده موضعی هم تجویز می‌کنند، چون گرفتگی شدید در طی این نوع سقط رخ می‌دهد.

پس از اولین سقط، به هیچ ،وان احتمال سقط دوم افزایش پیدا نمی‌کند. اما دو سقط پشت سر هم ریسک سقط‌های مکرر را بالا می‌برند و اگر فردی دو سقط متوالی داشته باشد باید حتما برای بارداری بعدی تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد. اما حتی ،، که ۲ و ۳ سقط جنین متوالی داشته‌اند هم می‌توانند نوزاد سالمی را در بارداری بعدی به دنیا بیاورند.

۲. لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری قطعا به م،ی سقط جنین است

آسپیراسیون خلاء نوعی سقط جنین جراحی است که شامل استفاده از ،شن ملایم برای پایان‌دادن به بارداری می‌شود. پزشکان معمولا این را در سه ماهه اول توصیه می‌کنند. پزشک روش آسپیراسیون با وکیوم را با قرار دادن اسپکولوم در واژن آغاز می‌کند.

داشتن کروموزوم زیادی یا فقدان یکی از کروموزوم‌ها از رشد طبیعی نوزاد جلوگیری می‌کند اما مساله‌ بسیار مهم، این است که اختلالات کروموزومی به هیچ ،وان در کنترل ما نیستند.

healths،ts.com

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D9%82%D8%B7-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86/

از جمله عواملی که می‌توانند باعث سقط جنین شوند، باید به موارد زیر اشاره کنیم. این دلایل مربوط به مادر هستند و باعث سقط می‌شوند:

 • مشکلات هورمونی
 • عفونت‌ها
 • دیابت کنترل نشده
 • بیماری تیرویید
 • بیماری لوپوس
 • سن بارداری
  دیابت بارداری
 • قرارگرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی سمی
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر

باید بد،د که ممنوعیت‌های سقط جنین دارویی وجود دارد و تنها در صورت ،وم و با تجویز پزشک است که این موارد در اختیار افراد قرار می‌گیرند. 

آسپیراسیون با وکیوم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

 اگر سوالی در مورد سقط جنین دارید در ،مت پرسش و پاسخ انتهای صفحه مطرح کنید تا توسط پزشک به آنها پاسخ داده شود.

medicalnewstoday.com

سوالات متداول سقط جنین

دقت کنید که تمام این علائم می‌توانند به دلایل دیگری هم رخ بدهند اما لازم است که ،ن باردار با آنها آشنا باشند و علامت‌های غیرعادی را جدی بگیرند.

به زم، که خونریزی شروع می‌شود، قلب جنین نمی‌زند و بخشی از محصول حاملگی از شکم خارج می‌شود و باقی آن خیر، سقط ناقص می‌گویند. این نوع سقط، از دست‌رفتن جنین پیش از هفته ۲۴ بارداری است.

سقط جنین درد دارد؟

شاید علائم ، و سقط ی،ان باشد اما با هم تفاوت‌هایی هم دارند. در واقع، خونریزی ناشی از سقط بسیار بیشتر از عادت ماهانه است. درد و گرفتگی شکم ناشی از آن هم بسیار شدیدتر است. مدت‌زمان خونریزی ناشی از سقط هم بیشتر از دوره ، است. با شناخت الگوی عادت ماهانه خود می‌تو،د به تفاوت این دو پی ببرید.

پیشگیری از سقط جنین چگونه است؟

منظور از این نوع سقط، عملیاتی است که فرد بدن خود را وادار به از بین‌بردن جنین می‌کند. این اقدام جان فرد را به خطر می‌اندازد. سقط غیربهداشتی و ناامن زم، رخ می‌دهد که عملیات در محیطی نامن،، نزد پزشکی غیرمسئول و در معرض بروز عفونت‌ها رخ بدهد. 

عوارض سقط جنین چیست؟

متخصص ،ن و زایمان، علاوه بر معاینه فیزیکی، از سونوگرافی برای بررسی رشد و ضربان قلب نوزاد استفاده می‌کند. تجویز آزمایش خون برای بررسی سطح هرمون HCG در خون هم لازم است. پایین‌آمدن ناگه، هورمون hCG می‌تواند به م،ای شروع روند سقط جنین باشد.

دلایل سقط جنین چیست؟

برای سقط جنین دارویی، فرد باردار باید قرص‌ها را در زمان‌های جداگانه مصرف کند. در واقع،  قرص برای سقط جنین تجویز می‌شود و 
این نوع سقط شامل مصرف دو دارو است:

 • میفپریستون (Korlym، Mifeprex) 
 • میزوپروستول (Cytotec).

تجربه سقط در ،ن مختلف با هم متفاوت است. آنچه برای یک نفر دردناک است، شاید برای دیگری نباشد. ممکن است برای برخی افراد اصلا دردی در کار نباشد. برای ،، که این کار را انجام می‌دهند، درجه درد به عوامل مختلفی بستگی دارد.

هفته پنجم بارداری بسیار سخت و مهم است چون احتمال سقط در هفته پنجم پررنگ می‌شود. باید این هفته را با نهایت دقت و مراقبت پشت سر بگذارید.

علاوه بر مشکلات کروموزومی همانگونه که قبلا هم اشاره نمودیم، عوامل خطرساز واقعی می‌توانند سن بالا و برخی شرایط سلامتی مانند عفونت، دیابت کنترل نشده، بیماری تیروئید، بیماری کلیوی و لوپوس و سایر اختلالات خود ایمنی باشند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سقط‌های خودبه‌خودی ریشه در مشکلات ژنتیکی جنین دارند. در واقع، در این موارد، مادر نقشی در سقط‌شدن بچه ندارد. این را هم بد،د که سقط جنین دوقلو بیشتر از موارد دیگر است.

روش‌های انجام سقط جنین چیست؟

پزشک با قراردادن اسپکولوم در واژن شروع می‌کند. برای باز، دهانه رحم از دیلاتور استفاده می‌شود و سپس بافت حاملگی را با فورسپس کوچک جدا می‌کنند. در نهایت هم از ،شن برای برداشتن بافت باقی‌مانده استفاده می‌شود. روش‌های اتساع و کورتاژ و اتساع و تخلیه از مواردی هستند که معمولا استفاده می‌شوند.

سقط القایی

انواع سقط جنین و روش‌های مختلفی برای انجامش وجود دارد:

 • سقط دارویی
 • آسپیراسیون با وکیوم
 • اتساع و تخلیه
 • سقط القایی

سقط دارویی

مشکلات کروموزومی در جنین در حال رشد به صورت تصادفی رخ می‌دهند و اصلا دلیلی برای تکرار سقط برای جنین‌های آینده نیستند. سقط در ماه اول هم مانند تمام ماه‌ها با علامت خونریزی همراه است و متفاوت از ماه‌های دیگر بروز نمی‌کند.