سقط خود به خودی جنین؛ از این عارضه نترسید!

گاهی به دلیل ضعف دهانه رحم که به آن ناتو، دهانه رحم گفته‌ می‌شود، سقط خود‌به‌خودی اتفاق می‌افتد. به این م،ی که دهانه رحم توانایی حاملگی را ندارد و معمولاً در دوره دوم سه ماه رخ‌ می‌دهد.

با آزمایش سونوگرافی، امواج صوتی ضربان قلب کودک را بررسی می‌کند. در صورتی که نتیجه مشخصی از این آزمایش ،ب نشود، امکان دارد در عرض یک هفته به آزمایشی دیگر نیاز باشد.

آزمایشات بافتی

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D9%82%D8%B7-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86/هرکدام از این اقدامات را در ادامه بررسی می‌کنیم:

معاینه لگنی

پزشک در معاینه لگنی ابتدا دهانه رحم را بررسی می‌کند. در این حالت باید بررسی شود که آیا دهانه رحم شروع به ، شدن کرده یا نه.

آزمایش سونوگرافی

برای تأیید سقط جنین، پزشک اقداماتی همچون معاینه لگنی، آزمایشی مثل سونوگرافی و در شرایط پیچیده‌تر، است،اج بافت، آزمایش خون و آزمایش کروموزوم را انجام می‌دهد.

در زمینه پیشگیری از سقط جنین، اگر پزشک آزمایش کند و مشکلی پیدا شود، درمان را شروع خواهد کرد.

سقط خود به خودی جنین  دلایل دیگری نیز دارد که عبارتند از:

 • عفونت
 • بیماری‌های مادر مانند دیابت یا تیروئید
 • مشکلات هورمونی
 • واکنش‌های سیستم ایمنی
 • مشلات فیزیکی مادر
 • وضعیت غیرعادی رحم

در چه موقعیت‌هایی احتمال سقط خودبه‌خودی بیشتر است؟

در این حالت فرد دچار خونریزی می‌شود اما دهانه رحم ، نشده است. احتما سقط در این مورد، 50 درصد است و امکان دارد که جفت با رعایت و پیگیری، حفظ شود.

سقط کامل

معمولا در صورت وجود سقط مکرر، پزشک آزمایش کروموزوم را انجام می‌دهد تا تشخیص دهد که مشکل از کروموزم‌های مادر است یا پدر.

درمان سقط جنین

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

قبل از سقط به دلیل نارسایی رحم علائمی رخ‌ می‌دهند. بانوی باردار ممکن است احساس درد ناگه، کند، کیسه آبش پاره شود و بافت جنین و جفت جنین از بدن خارج شود. ناتو، دهانه رحم می‌تواند از طریق بخیه به شکل دایره در حاملگی بعدی در حدود 12 هفته درمان شود.

در صورت ،وج بافت از بدن، پزشک امکان دارد آن را به آزمایشگاه بفرستد تا سقط جنین را تأیید کند.

 آزمایش خون

در سقط ناقص مقداری از بافت کودک یا جفت از بدن مادر خارج می‌شود اما با وجود سقط، بخشی از آن در رحم باقی می‌ماند. بعد از این حالت، سقط جنین از دست رفته رخ می‌دهد.

سقط مکرر

در صورت داشتن گروه خونی Rh منفی، پزشک یک فرآورده خونی به نام ایمونوگلوبین Rh (R،gam) را تزریق می‌کند. این دارو از ایجاد آنتی‌بادی‌های مضر برای نوزاد جلوگیری می‌کند.

در سقط کامل تمام بافت‌های بارداری از بدن خارج می‌شوند و معمولاً قبل از هفته 12 بارداری اتفاق می‌افتد.

سقط ناقص

پیشگیری از سقط خود به خودی جنین

علائم سقط خود به خودی جنین چیست؟

احتمال مواجه شدن با سقط خود‌به‌خودی در 3 ماه اول حاملگی بیشتر است و معمولاً این نوع سقط بعد از 20 هفته اتفاق نمی‌افتد. در واقع این مورد تنها مربوط به زمان حاملگی قبل از 20 هفتگی است و تقریبا اگر شما از این زمان عبور کرده‌اید، می‌تو،د به عدم بروز مشکل اطمینان داشته باشید. نزدیک به 80 درصد از مواردی که به سقط جنین ختم می‌شوند در روزهای ابتدایی بارداری رخ می‌دهند.

دلیل بروز ا،ر سقط‌های خود به خودی این است که جنین مشکلات کشنده ژنتیکی دارد که معمولاً ارتباطی به مادر ندارد. در واقع بروز سقط جنین رابطه مستقیمی با ژنتیک بیمار داشته و ممکن است این مورد از پدر یا مادر به وی ارث رسیده باشد. البته این تنها دلیل ایجاد سقط خودبه‌خودی نیست.

دلایل دیگر سقط خودبه‌خودی

بخیه، دهانه رحم را نزدیک نگه می‌دارد تا زم، که بچه می‌خواهد از رحم خارج شود. از این روش حتی اگر سقط خودبه‌خودی قبلی وجود نداشته باشد استفاده می‌شود. اگر ناتو، دهانه رحم زود تشخیص داده نشود، احتمال جلوگیری از سقط جنین کمتر می‌شود.

سقط جنین انواع مختلفی دارد. این اشکال از سقط جنین امکان دارد که سقط خود به خودی جنین باشد. با این حال در ادامه انواع سقط جنین را به شما معرفی خواهیم کرد:

سقط جنین اجتناب‌ناپذیر

البته حالات رو، همچون اندوه بیش از حد و احساس عذاب وجدان هم خواهید داشت. تمام این مشکلات موقتی هستند و با مراجعه به پزشک حل می‌شوند.

تشخیص سقط جنین

ریسک سقط جنین در این ،ن بیشتر است:

 • سن بیشتر از 35 سال
 • داشتن بیماری‌های مانند دیابت یا تیروئید
 • سابقه داشتن تعداد 3 تا بیشتر سقط خود به خودی

نارسایی دهانه رحم و رابطه آن با سقط خودبه‌خودی

درمان سقط خود به خودی

انواع سقط جنین

اگر سقط جنین کامل باشد و در داخل رحم جفتی نباشد، احتمالاً نیازی به درمان تخصصی نیست.

سقط جنین در بیشتر اوقات اتفاق خطرناکی نیست و تقریبا 85 درصد از زن، که سقط کرده‌اند، بعد از آن حاملگی و زایمان طبیعی دارند.

اگر تجربه‌ای در زمینه سقط خود‌به‌خودی داشته‌اید یا نزدیکانتان چنین اتفاقی برایشان افتاده، می‌تو،د با دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

علائم سقط جنین مشخص و بارز است. بنابراین انتظار می‌رود که در صورت مشاهده ، یک یا چند مورد از مواردی که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد، به پزشک معالج خود مراجعه کنید:

 • خونریزی (کم تا شدید)
 • کمتر شدن علائم بارداری
 • گرفتگی شدید عضلات (کرامپ عضلات)
 • درد شکم
 • ضعف
 • درد کمر و پشت
 • تب
 • کاهش وزن
 • مخاط سفید و صورتی
 • انقباض
 • ،وج بافتی شبیه ،ه خون که از واژن خارج می‌شود

اما قبل از بچه دار شدن می‌تو،د با داشتن الگوی زیر، بارداری موفقی را تجربه کنید:

 • رژیم غذایی سالم و متعادل
 • ورزش منظم
 • وزن ایده‌آل
 • جلوگیری از عفونت
 • دوری از دخ،ات و ،ات الکلی
 • کاهش مصرف کافئین

سقط جنین عارضه‌ای درمان‌پذیر است…

سقط خودبه‌خودی ممکن است که برای هر مادری ممکن است اتفاق بیافتد. به همین دلیل در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید؛ قصد داریم تا به منظور افزایش آگاهی بیشتر در اینباره برایتان بگوییم.

سقط خود به خودی جنین چیست؟

در این مورد پزشک ،ن باید نظر دهد اما به صورت کلی، برخی از متخصصان می‌گویند که باید مدت زمان مشخصی از یک چرخه قاعدگی تا 3 ماه بعد را صبر کنید.

پیشگیری از سقط جنین

پس از سقط جنین قطعا خونریزی و ناراحتی خفیف رخ می‌دهدالبته گاهی تب و ،ز یا درد هم احساس خواهید کرد که معمولا نشانه عفونت است.

اگر دهانه رحم خود به خود ، شود اما هنوز جفت در رحم باشد، امکان دارد به بیماری به نام ضعف دهانه رحم مبتلا باشید. در این حالت پزشک روشی به نام سرکلاژ را تجویز می‌کند.

اگر با چنین علائمی رو‌به‌رو هستید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. البته مشخص است که این عوامل ممکن است به دلایل دیگری نیز ایجاد شده باشد. در نتیجه بهتر است با مراجعه به پزشک و انجام تست‌ها و آزمایش‌های مختلف، علت اصلی بروز چنین مشکلی را بیابید.

علل بروز سقط خود به خودی چیست؟

در این نوع سقط از واژه خود‌به‌خودی استفاده شده است زیرا با انواع دیگر سقط جنین متفاوت است. بیش از 50 درصد از حاملگی‌ها به سقط خودبه‌خودی منجر ‌می‌شود، حتی قبل از اینکه شخص متوجه شود که حامله است.

اینکه احتمال سقط خودبه‌خودی تحت چه عواملی قرار دارد، به صورت دقیق مورد بحث نیست. اما آنچه که مشخص است، داشتن برخی عوامل که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، احتمال بروز سقط جنین را افزایش می‌دهد.

سقط مکرر فقط در حدود 1 درصد از ،ن رخ می‌دهد.

علائم پس از سقط جنین

در این نوع از سقط، فرد علائمی همچون خونریزی و گرفتگی دارد. در این حالت دهانه رحم ، است و احتمال سقط بسیار زیاد وجود دارد.

تهدید به سقط جنین

عدم اطلاع از بارداری یا حتی از دست دادن چرخه قاعدگی از جمله دلایلی هستند که باعث از بین رفتن جفت می‌شوند و ا،را هم در روزهای اول بارداری رخ می‌دهند. در چنین شرایطی، مراجعه به پزشک ،ن در تهران یا پزشکان متخصص زایمان و باروری در شهرتان، عاقلانه‌ترین کار است.

سقط خود به خودی

زمان من، بارداری بعد از سقط جنین

پزشک معالج از آزمایش خون برای پیدا ، هورمون‌های بارداری در خون و مقایسه آن با سطوح خونی گذشته استفاده می‌کند.

 آزمایش کروموزوم

هیچ چیز در دنیا نه پایدار است و نه حتمی! اگر با این فلسفه موافق نیستید، باید با پدیده‌ای قبل از هفته بیستم بارداری به نام سقط خود به خودی جنین آشنایتان کنیم. اگر نگاهی به آمار و ارقام  داشته باشیم، نزدیک به 50 درصد از بارداری‌ها از دست می‌روند و همگی پیرو زمان‌بندی که بالاتر از آن نام بردیم، نیستند.

اما زم، که هنوز جفت در رحم باقی مانده باشد، پزشک ممکن است بیمار را کورتاژ (D&C) کند. در این روش پزشک دهانه رحم را ، می‌کند و بافت باقی‌مانده را از بین می‌برد. البته با استفاده از دارو هم می‌توان جفت را از رحم خارج کرد.

علائم را جدی بگیرید. اگر حدس می‌زنید با مشکلاتی در دوران حاملگی مواجه‌اید که منجر به سقط جنین می‌شود و یا سابقه‌ای در این زمینه دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. برای دریافت ،ت دکتر به پلتفرم دکتردکتر مراجعه کنید.

سقط مکرر (RM) در طی سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. ،، که سه یا چندین بار متوالی دچار سقط شده‌اند، دچار این مشکل هستند.