سقط مکرر جنین؛ پدیده‌ای نادر اما درمان‌پذیر

برای جلوگیری از سقط مکرر، وزن خود را پایین بیاورید و از وضعیت سلامت خود، اطلاعات کامل ،ب کنید. همچنین تحت نظر پزشک ،ن باشید و از مشاوره ژنتیک برای جلوگیری و درمان از سقط مکرر استفاده کنید.
همچنین خوب است که در این راستا به موراد زیر نیز توجه کنید:

  • از رفتارهای پر خطر اجتناب کنید
  • خودسرانه دارو مصرف نکنید
  • ورزش‌های سخت و خشن انجام ندهید
  • تغذیه‌ای سالم داشته باشید
  • از قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا بپر،ید

درمان سقط مکرر

سقط مکرر جنین پایان آرزوی مادر شدن نیست…

آزمایش سونوگرافی برای تشخیص علت سقط مکرر جنین

عوارض سقط مکرر

از لحاظ تعاریف پزشکی، بارداری که پس از محرز شدن و در هفته‌های اولیه به صورت غیراداری و پس از 2 الی 3 بار اصطلاحا سقط شود را سقط مکرر جنین می‌گویند.
این نوع سقط کاملا پس از بارداری محرز اتفاق می‌افتد و در حالیست که با سونوگرافی یا تشخیص قطعی پزشک در تشخیص بافت حاملگی وجود جفت در بدن مادر از قبل مشخص شده است.
سقط مکرر پدیده‌ای رایج در بارداری نیست و معمولا مادران کمی با آن مواجه می‌شوند. بر اساس آمار، فقط 12 تا 15٪ از همه بارداری‌‌های محرز بالینی در سراسر جهان به سقط جنین منجر می‌شوند.
البته نتیجه برخی از برآوردها اینگونه می‌گویند که حداقل بین 30 تا 60٪ از تمام لقاح‌‌های انجام شده در طول مدت 12 هفته اول بارداری از دست می‌‌‌روند و بارداری بی‌نتیجه باقی می‌ماند.

متخصصان طب سنتی معتقدند که سردی باعث سقط جنین می‌شود. از این‌رو با گرم نگه داشتن محیط بدن مادر و جنین به شکل قابل توجهی می‌توان از این نوع سقط جلوگیری کرد. برای همین مصرف خشکباری مثل مویز که طبیعی گرم دارد را بسیار توصیه می‌کنند.

درمان سقط مکرر در طب سنتی

سقط مکرر پدیده‌ای کاملا نسبی است و همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، با تشخیص علت، آزمایش و مراجعه به پزشک می‌توان آن را درمان کرد. توصیه ما این است که نشانه‌ها را جدی بگیرید و در صورت دیدن هر علائمی با استفاده از سایت ،ت دهی دکتردکتر به پزشک متخصص ،ن مراجعه کنید.
در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی دارید از مشاور سلامت ما بپرسید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید نیز خوشحال می‌شویم با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول سقط مکرر جنین

سقط مکرر دلایل مختلفی دارد اما ا،ر سقط‌های مکرر ناگه، بین هفته 8 تا 12 بارداری رخ می‌دهند. در این موقع از حاملگی هورمون جفت به سطح بالای کافی برای حفاظت از جنین نرسیده و این در حالیست که در سطح پروژسترون جسم زرد در بدن مادر رو به کاهش است.
با این حال دلایل مختلف دیگری وجود دارند که باعث سقط جنین می‌شوند. در ادامه هر کدام از این دلایل را یه صورت مجزا بررسی خواهیم کرد:

سن بالای مادر

بیماری‌های دیگری هستند که ابتلا به آن‌ها موجب سقط مکرر می‌شوند. سندرم آنتی فسفولیپید (APS)، کم کاری تیروئید و سندرم آشرمن (وضعیتی که در آن زخم در داخل رحم به وجود می آید) از جمله این عارضه‌ها هستند.

ژنتیک

اگر ریشه سقط مکرر جنین ژنتیکی نباشد و علت آن، مواردی مثل ناهنجاری رحم و ساختار غیر معمول آن باشد، درم، مثل هیستروسکوپی برای آن من، است.
اگر هم علت سقط، ضعف سیستم ایمنی باشد معمولا پزشک با تجویز داروهایی مثل آسپرین یا ویتامین D و دیگر داروهایی از این دست، سقط مکرر جنین را درمان خواهد کرد.
سقط مکرر به دلیل اختلالات هورمونی نیز با تجویز قرص متفورمین و پروژسترون درمان می‌شود.

درمان خانگی سقط مکرر

سقط مکرر دارای دو نوع اولیه و تاخیری است.
سقط مکرر تاخیری در سه ماه اولیه بارداری است و معمولا به دلیل عوامل ژنتیکی و کروموزومی یا مشکلات ساختار رحم پیش می‌آید. سقط مکرر اولیه به دلیل عفونت، تغذیه نامن،، استفاده از الکل و سیگار، ترس و وحشت یا سابقه سقط جنین اتفاق می‌افتد.
سقط تاخیری نیز به دلیل ناهنجاری‌های رحم یا مشکلات خود ایمنی بدن مادر رخ می‌دهد.

علت سقط مکرر

گاهی بدون این که مادر در جریان باشد، در رحم او اختلال‌هایی وجود دارد که باعث سقط جنین می‌شود. سقط جنین در چنین شرایطی به دلیل خون‌رس، پایین به بافت بارداری یا التهاب است.
ناهنجاری در شکل رحم، وجود کیست‌های بزرگ رحمی، سپتوم رحمی، ،بندگی رحم، نارسایی دهانه رحم و مشکلاتی از این قبیل، باعث سقط مکرر می‌شوند. برای همین اگر قصد بارداری دارید، تاکید داریم که با یدن حتی کوچک‌ترین نشانه‌ها به دکتر ،ن مراجعه کنید.

سیستم ایمنی ضعیف

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D9%82%D8%B7-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86-%D9%85%DA%A9%D8%B1%D8%B1/

سقط مکرر

علائم سقط مکرر جنین

اگر نگاهی به آمار و ارقام داشته باشیم، بیشتر سقط‌‌های ناخواسته و پشت‌ سر هم به دلیل ناهنجاری‌‌های کروموزومی یا ژنتیکی اتفاق می‌افتند. از دست دادن جنین به این علت معمولا تصادفی و خارج از اراده مادر است و امکان دارد که ناشی از تخمک، اسپرم یا جنین زودهنگام باشد.

این نوع از سقط جنین نوعی ناهنجاری است که در شهرهای شلوغی مثل تهران به دلیل آلودگی هوا بیشتر پیش می‌آید. اگر در تهران زندگی می‌کنید و در آستانه بارداری هستید، می‌تو،د با کنترل عوامل مختلف تحت نظر متخصص ،ن تهران از آن جلوگیری کنید.
در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا درباره سقط جنین به‌صورت مکرر، علت آن، تشخیصش و راه‌های درمان و کنترلش را برایتان بررسی کنیم.

سقط مکرر جنین چیست؟

یکی از مشکلاتی که ،ن باردار ممکن است به آن دچار شوند، سقط مکرر جنین است. در تعاریف پزشکی، سقط مکرر زم، اتفاق می‌افتد که فرد بیش از دو بار با داشتن علائم بالینی بارداری، جفت خود را از دست بدهد.
سقط جنین شامل پایان غیر ارادی بارداری محرز بالینی جنین قبل از هفته بیستم حاملگی است و امکان دارد که این اتفاق برای برخی از بانوان چندین بار پیش بیاید.

رویکرد پزشکان طب سنتی برای جلوگیری و درمان سقط مکرر تغییر سبک زندگی است. توصیه‌های این طب معمولا در راستای اصلاح طبع خوراکی ها و آشامیدنی‌های مختلف، تنظیم زمان خواب و بیداری، دفع سموم بدن و تقویت قوی روحی و رو، است.

جلوگیری از سقط مکرر

سقط مکرر جنین معمولا با چند شاخصه ی،ان اتفاق می‌افتد:

  • پارگی کیسه آب و ،وج آب رحم
  • تب
  • خونریزی شدید (گاهی تا چند روز طول می‌کشد)
  • درد شکم
  • درد کمر

اگر این علائم را دیدید، به صورت اورژانسی به دکتر ،ن یا بیمارستان مراجعه کنید.

انواع سقط مکرر

ضعف جسم، و سیستم ایمنی شعیف نیز یکی از دیگر دلایل سقط مکرر جنین هستند. در چنین شرایطی، ابتلا به بیماری‌هایی همچون تیروئید، دیابت یا دیگر بیماری‌های مرتبط با ناهنجاری‌های هورمونی باعث ،ه شدن خون و سقط جنین می‌شوند.

دیگر مشکلات پزشکی

مهم‌ترین ضرری که سقط مکرر برای مادر به وجود می‌آورد، از دست دادن فرزندش است اما این تنها عارضه این اتفاق تلخ نیست. سقط ناقص، خونریزی شدید، عفونت، ایجاد سندروم آشرمن و ایجاد ناهنجاری‌های رو، مثل افسردگی و اضطراب نیز از جمله عوارض سقط مکرر هستند.
سقط ناقص باعث خونریزی زیاد و در نتیجه آن، اجبار پزشک در استفاده از کورتاژ یا دارو برای مهار آن است.
عفونتی هم که در نتیجه سقط مکرر اتفاق می‌افتد باعث تب و ،ز و عفونت واژن می‌شود. ترس از بارداری مجدد و افسردگی و استرس نیز برای مادر شرایط را سخت‌تر خواهد کرد.

درمان سقط مکرر

عوامل ژنتیکی تاثیرگذار در سقط مکرر جنین

تشخیص و آزمایش سقط مکرر

اگر ناهنجاری‌های پنه، و ارثی پدر و مارد را در نظر نگیریم، بالا رفتن سن مادر همیشه با افزایش خطر سقط جنین همراه است. بالا رفتن سن مادر باعث پاین آمدن کیفیت تخمک می‌شود و در نتیجه ناهنجاری‌‌های کروموزومی که ریشه ژنتیکی دارد، باعث از دست رفتن نطفه می‌شود.

اختلالات رحم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

برای تشخیص سقط مکرر و دلیل آن، آزمایش‌های مختلفی وجود دارد. معمولا پزشک در ابتدا به بررسی سوابق پزشکی و ژنتیکی، سوابق بیماری‌های ارثی و انجام معاینات فیزیکی می‌پردازد.
اگر پزشک نظر به تشخیص دخالت عوامل ژنتیکی در سقط جنین داشته باشد، آزمایش کاریوتیپ را تجویز می‌کند. این آزمایش، آرایش کروموزومی یا ژنتیکی فرد را بررسی می‌کند. هدف از انجام این آزمایش پیدا ، ناهنجاری ژنتیکی در والدین است.
اگر پزشک تشخیص دهد که مشکل پیش رو به دلیل ناهنجاری‌های رحمی است، برای ارزیابی حفره رحم روش‌های آزمایشی همچون سونوگرافی، سونوگرافی سالین، اشعه ای، هیستروسالپینگوگرافی ،MRI یا هیستروسکوپی (برای مشاهده داخل رحم) تجویر می‌کند.
سونوگرافی به ،وان آزمایش اول درباره شکل رحم و وجود انواع کیست و فیبروم اطلاعاتی را در اختیار پزشک می‌گذارد. در سونوگرافی سالین با تزریق مایع در داخل رحم، اختلالات رحمی مثل پولیپ یا وجود ارتباط بین سقط مکرر و سندرم آشرمن را بررسی قرار می‌دهد.
آزمایش MRI نیز برای ارزیابی محل فیبروئیدها و در موارد ناهنجاری‌‌های شکل رحم کاربرد دارد.
همچنین یکی از دیگر آزمایش های دیگری که ممکن است به عمل بیاید، آزمایش‌‌های عملکرد هورمون و آزمایش ذخیره تخمدان است. آزمایش‌های عملکرد تیروئید و آنتی بادی‌‌های تیروئید پرولاکتین، هورمون مسئول تولید شیر مادر را بررسی کرده و آزمایش عملکرد تخمدان، ناهنجاری‌‌های کروموزومی تخمک‌‌ها در تخمدان را تشخیص می‌دهد.