سندرم لالی انتخابی یا موتیسم؛ همیشه سکوت نشانه رضایت نیست

اگر پرسشی درباره سندرم لالی انتخابی یا موتیسم دارید، حتما از ما بپرسید تا در رسیدن به نتیجه و جواب به شما کمک کنیم. تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ مشکلی در این حیطه احساس کرده‌اید؟ اگر چنین است، مشکلاتتان را با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D9%84%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%AA%DB%8C%D8%B3%D9%85/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

،، که دچار اختلالات زب، یا مشکلات شنوایی هستند هم گاهی درگیر چنین وضعیتی می‌شوند. بعضی از افراد هم در پردازش اطلاعات حسی با مشکل روبه‌رو هستند و برای مثال، صدای بلند را درک و پردازش نمی‌کنند. قرارگرفتن آنها در محیط‌های شلوغ می‌تواند منجر به لالی انتخابی‌شان شود.

در این روش روانشناسی به فرد کمک می‌شود تا دریابد چطور درباره خود، دیگران و دنیا می‌اندیشد. درک فرد نسبت به این روابط است که منجر به شناخت او از احساسات و افکارش می‌شود. در این مسیر، امکان تغییر و مدیریت رفتارها پیش می‌آید.

قراردادن در معرض موقعیت حرف‌زدن تدریجی

امکان شروع سندرم لالی در هر سن و سالی وجود دارد. با این حال، معمولا چنین وضعیتی از سنین ۲ تا ۴سالگی رخ می‌دهد. زم، که کودک شروع به معاشرت با افرادی به جز اعضای نزدیک خانواده می‌کند، کم‌کم مشخص می‌شود که در برقراری تعامل با غریبه‌ترها دچار مشکل است.

لالی انتخابی در بزرگسالان

برای درمان این اختلال، تشخیص از سوی روانشناسان داده می‌شود. در واقع، مشاوران و روانشناسان با برگزاری جلساتی دست به معاینه و ارزیابی وضعیت فرد می‌زنند. برای تشخیص این وضعیت در کودکان، معمولا از کمک والدین و سرپرستان استفاده می‌شود.

موتیسم

پیگیری‌ن، این وضعیت، باعث می‌شود از دوران کودکی به نوجو، و بزرگسالی هم ادامه پیدا می‌کند. اگر سندرم لالی به موقع تشخیص داده شود، امکان بهبود بسیار پررنگ خواهد بود.

گاهی اوقات، سکوت انتخابی در نتیجه اختلال و اضطرابی به وجود می‌آید که بعد از یک واقعه استرس‌زا و ناخوشایند ایجاد شده است. در این شرایط هم فرد در بعضی محیط‌ها که پیش‌تر مشکلی با حرف‌زدن در آنها نداشته، دچار سکوت و لالی می‌شود.

یادتان باشد که هیچ ارتباطی میان بیماری میوتیسم و اوتیسم وجود ندارد و نباید این سکوت را به پای اختلال اوتیسم بگذارید. البته شاید یک فرد به این دو مشکل به طور هم‌زمان دچار شود اما رابطه مستقیمی میان آنها وجود ندارد.

تشخیص سندرم لالی انتخابی چگونه است؟

امکان بروز لالی انتخابی یا سلکتیو میوتیسم (selective mutism) در نوجوانان هم وجود دارد. این دسته از نوجوانان از صحبت‌، در جمع مثلا در میان دانش‌آموزان در مدرسه واهمه دارند. با این حال، باید بد،د که مبتلایان به چنین اختلالی دچار مشکل تکلم نیستند. آنها در مواقع دیگر و در برخورد با آدم‌های صمیمی و نزدیک زندگی‌شان، مشکلی بابت صحبت‌، و برقراری ارتباط از خود نشان نمی‌دهند.

علائم سندرم لالی انتخابی چیست؟

درمان‌های موجود روی صحبت‌، فرد اثری نمی‌گذارند اما می‌توانند با رفع اضطراب‌های موجود در بیمار، او را به سوی صحبت‌، راحت سوق بدهند. از جمله اقداماتی که برای درمان سندرم لالی استفاده می‌شود به موارد زیر توجه کنید:

رفتاردرم، شناختی

سندرم لالی انتخابی نوعی اختلال اضطرابی است که طی آن، فرد در بعضی شرایط نمی‌تواند شروع به صحبت کند. این ناتو، در مراوده و گفت‌وگو با دیگران به شکل قفل‌شدن همراه است و اضطراب و فشار زیادی به فرد وارد می‌کند؛ به گونه‌ای که احساس می‌کند، حرف‌زدن برایش غیرممکن است.

درباره سندرم لالی انتخابی چیزی شنیده‌اید؟ موتیسم (mutism) یا لالی انتخابی از اختلالات اضطرابی است که فرد مبتلا به آن نمی‌تواند در بعضی از موقعیت‌ها صحبت کند. برای مثال، زم، که در مدرسه حاضر می‌شود یا در ارتباط با اقوام و آشنای، قرار می‌گیرد که زیاد با آنها صمیمی نیست، گفت‌وگو برایش دشوار می‌شود. این اختلال معمولا در کودکی شروع می‌شود و اگر برای درمانش اقدامی انجام نشود به بزرگسالی هم راه پیدا خواهد کرد. برای رفع چنین مشکلاتی باید به متخصص روانشناس مراجعه کنید. در ادامه این مقاله هم اطلاعات کاملی درباره سندرم مذکور در اختیارتان قرار دارد. با ما همراه باشید.

سندرم لالی انتخابی چیست؟

کودکان مبتلا به چنین مشکلی، تمایلی به صحبت‌، با مشاوران هم ندارند. از این روی، لازم است که همراه، با آنها در جلسات ارزیابی و معاینه حضور داشته باشند. مشاوران و روانشناسان با بررسی سوابق هر فرد، سعی دارند که متوجه وجود ریشه‌های اضطراب در زندگی او شوند.

nhs.uk

اگر افراد مبتلا به اختلال سندرم لالی در موقعیتی ناآشنا یا درمیان افرادی قرار بگیرند که در خارج از محیط و منطقه امنشان قرار دارند، به یک‌باره سکوت می‌کنند. علائمی شامل نوعی ایستایی و یخ‌زدگی هم در چهره و کلامشان پیدا می‌شود.

این مشکل و اختلال در برخی از کودکان پیدا می‌شود و تا بزرگسالی هم ادامه دارد. برای مق، با آن یا پیشگیری از وقوع چنین چیزی در سنین پایین، نباید کودکان را تحت فشار قرار بدهید. اگر می‌بینید که موقعیتی برای صحبت‌، و تعاملات کودک دشوار است، او را تحت فشار قرار ندهید. اجازه ندهید که دیگران فشاری به بچه وارد و او را مجبور به صحبت و معاشرت کنند.

بیماری میوتیسم در بزرگسالان هم رخ می‌دهد. افرادی که دچار چنین وضعیتی می‌شوند، در برخی از محیط‌ها نمی‌توانند به راحتی وارد صحبت‌، با دیگران شوند. برای مثال، در محیط کار و در جلسات اداری توانایی حرف‌زدن ندارند.

لالی انتخابی در نوجوانان

ناگفته نماند که افراد مبتلا به این سندرم با نزدیکان و افراد صمیمی با خود، به راحتی صحبت می‌کنند. این مشکل در دختران بیشتر از پسران دیده می‌شود. گاهی اوقات، کودک، که به تازگی از کشور خود به جایی دیگر مهاجرت کرده‌اند هم دچار چنین وضعیتی می‌شوند.

روانشناسان و متخصصان معتقدند که سکوت گزینشی در نتیجه ترسی است که افراد از برخی موقعیت‌ها و آدم‌های دیگر دارند. هرچند که علت این ترس دقیقاً مشخص نیست اما ریشه‌های اضطرابی دارد.

اثرگذاری درمان‌ها وابسته به موارد زیر است:

  • چه مدت زم،، فرد دچار این سندرم بوده است؟
  • مشکلات و اختلالات اضطرابی دیگر هم وجود دارد؟
  • میزان همراهی آدم‌های دیگر در اطراف بیمار با او چگونه است؟

لالی انتخابی

پیشگیری سندروم لالی انتخابی مقدور است؟

در این روش، سعی می‌شود که فرد به طور تدریجی در موقعیت‌هایی قرار بگیرد که حرف‌زدن با دیگران را تمرین کند. برای مثال، پرسیدن ساعت از دیگران در خیابان یا جواب‌دادن تماس‌های تلفنی از جمله اقداماتی است که فرد با آنها در معرض گفت‌وگو با دیگران قرار می‌گیرد. قرارگیری تدریجی در موقعیت‌هایی که نیاز به صحبت‌، و معاشرت دارند در این زمینه توصیه می‌شود.

اضافه‌شدن فردی تازه به دایره معاشرت

افراد مبتلا به گنگی انتخابی با بروز نشانه‌های زیر به تشخیص روانشناسان درباره وضعیتشان کمک می‌کنند:

  • آنها در محیط‌هایی خاص توانایی برقراری تعامل و حرف‌زدن ندارند.
  • ناتو،‌شان در صحبت‌، روی عملکرد شغلی یا تحصیلی‌شان اثر منفی می‌گذارد.
  • در موقعیت‌هایی که احساس آرامش دارند، به راحتی صحبت می‌کنند.

درمان سندرم لالی انتخابی چیست؟

بعضی از کودکان مبتلا به سندرم لالی با تکان‌دادن سر سعی می‌کنند که پاسخ‌هایی به پرسش‌ها و صحبت‌های دیگران با خود بدهند. برخی هم به ندرت از کلماتی برای حرف‌زدن استفاده می‌کنند یا صدایشان را تغییر می‌دهند.

دلایل سندرم لالی انتخابی چیست؟

در این روش، فرد در ابتدا در دایره ،، شروع به تعامل با افراد دیگر می‌کند که با آنها احساس راحتی دارد. به تدریج، افراد دیگر هم به دایره این حلقه صمیمانه اضافه می‌شوند تا فرد بتواند معاشرت‌هایش را توسعه بدهد.

تغییر تدریجی روند معاشرت

سندرم لالی

لالی انتخابی در کودکان

،، که به این سندرم دچار می‌شوند، معمولا دچار اضطراب هستند. برخی از کودکان با دورشدن از والدین اضطراب را تجربه می‌کنند و همین موضوع، آنها را به سمت لالی گزینشی سوق می‌دهد.

با مراقبت‌های درست و انتخاب روند درمان من،، مشکل سلکتیو میوتیسم در بسیاری از افراد حل می‌شود. البته هرچقدر که سن فرد مبتلا به این اختلال بیشتر باشد، درمان هم زمان طول،‌تری را طی خواهد کرد.

منبع:

گاهی نیاز به تلفیقی از درمان‌های رفتاری و ایجاد تغییراتی در محیط فرد در کنار مصرف دارو وجود دارد. از داروهای ض،سردگی در این زمینه استفاده می‌شود. مصرف داروها باید حتما با مشورت و تجویز پزشک صورت بگیرد.

بنا به شرایط و وضعیت هر کودک یا فرد مبتلا هم از انواع ابتکار عمل‌ها برای شروع گفت‌وگو استفاده می‌شود. برای مثال، کمک‌گرفتن از رایانه یا تلفن برای برقراری ارتباط می‌تواند از جمله این روش‌های خلاقانه و تسهیل‌گرانه باشد.

در این شیوه از درمان، از مبتلا به اختلال خواسته می‌شود که ابتدا با روش‌های غیرشفاهی با افراد وارد مکالمه شود و کم‌کم خود را برای صحبت‌، بیشتر و توسعه مکالمات آماده کند.

دارودرم،

این افراد از برقراری رابطه با دیگران و تعامل خودداری می‌کنند و نشانه‌های زیر را بروز می‌دهند:

  • بی‌ادب جلوه می‌کنند و خود را بی‌اشتیاق نشان می‌دهند.
  • رفتارهای ناشیانه از خود بروز می‌دهند.
  • حالتی عصبی و معذب پیدا می‌کنند.
  • در زمان بازگشت به منزل یا محیطی امن، با رفتاری پرخاشگرانه و عصبی، فشارهایی را تخلیه می‌کنند که پیش‌تر تحمل کرده بودند.

اگر خاموشی گزینشی درمان نشود، امکان بروز عوارضی از جمله منزوی‌شدن فرد قوت می‌گیرد. ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی و کاهش عزت نفس هم در مبتلایان به این سندرم دور از ذهن نیست.

زم، که سندرم لالی منجر به شکل‌گیری مشکلات دیگری نظیر افسردگی در یک فرد می‌شود، مصرف داروها هم از سوی پزشک دور از ذهن نخواهد بود. این روش به هیچ وجه نمی‌تواند جانشین روش‌های  رفتاری باشد.

پیگیری مشکلاتی از این دست، نیاز به مراجعه به متخصص، متبحر و خبره دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با آنها هم استفاده از سیستم ،ت دکتر پلتفرم دکتردکتر است.

När du flyttar kräver det mycket energi av dig, och man vill därför lägga sin tid på att komma in i sin nya bostad.