سکته قلبی جوانان؛ عارضه‌ای که با تغییر سبک زندگی اتفاق نمی‌افتد!

در حالت کلی سکته قلبی در ،ن جوان با علائم سکته قلبی در جوانان تفاوت ندارد. ی،ی دردهای شدید قفسه سینه به طور ناگه، یا حین فعالیت و هم چنین تنگی نفس از شایع ترین علائم سکته قلبی در ،ن محسوب می‌شود.

عوارض سکته قلبی چیست؟

یکی دیگر از مواردی که مصرف آن امروزه در میان جوانان بسیار شایع شده، مصرف سیگار و قلیان است.

مرگ ناشی از سکته قلبی دلایل مختلفی دارد و گاهی مشکل قلبی از بدو تولد با فرد همراه بوده‌ و ناشی از نقص‌های قلبی پنهان مادرزادی است.

شاید تا حدودی بتوان سکته قلبی را درمان کرد، اما با تصور این که افراد جوان به سکته قلبی دچار نمی‌شوند، نباید اصول یک زندگی سالم را فراموش کرد؛ زیرا امروزه به وفور شاهد حمله قلبی در جوانان نیز بوده‌ایم.

فشار ناشی از این اتفاق به سکته قلبی منجر می‌شود. شایع‌ترین علت مرگ ناگه، قلبی در جوانان، به دلیل ضخیم شدن ماهیچه قلب است که در اثر یک بیماری ژنتیکی ایجاد می‌شود.

6. وارد شدن ضربه به قفسه سینه

همان‌طور که امروزه بر ،ی پوشیده نیست، میزان سکته قلبی در جوانان نسبت به دهه‌های گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. معمولا تمام حملات قلبی به مرگ منجر نمی‌شود، اما زم، که یک فرد جوان دچار حمله قلبی می‌شود، احتمال مرگ او بیشتر خواهد بود.

در ورزش‌هایی که معمولا برخورد فیزیکی در آن زیاد است، احتمال چنین مرگی وجود دارد‌.

7. سکته قلبی ناشی از اضافه وزن و چاقی در جوانان

در صورتی که با انجام آزمایش کلسترول خون، متوجه بالا بودن سطح LDL یا کلسترول بد خون شدید، اولین کار مراجعه به پزشک و شروع پروسه درم، است؛ زیرا کلسترول بد خون به رسوب چربی در شریان‌های قلبی منجر شده و خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

آزمایش اندازه‌ گیری سطح گلوکز خون

برای این مورد می‌تو،د از سایت ،ت دهی دکتر پلتفرم آنلاین دکتردکتر استفاده کنید. اگر شما هم در رابطه با سکته قلبی تجربه خاصی دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

یکی از اختلالاتی که به سریع و نامنظم شدن ضربان قلب منجر می‌شود، سندرم QT است که یک اختلال آریتمی محسوب می‌شود.

علاوه بر این‌ها، قرص‌های جلوگیری از بارداری (OCP) نیز ممکن است به این اتفاق منجر شود. ولی موضوعی که پزشکان از آن مطمئن هستند، این است که شایع‌ترین دلیل سکته قلبی در ،ن جوان زیر ۴۰ سال، بروز همین پارگی‌های میکروسکوپی یا دایسکشن عروق کرونری است.

گاهی اوقات انسداد عروق باعث مختل شدن جریان خون در یک سر،گ بزرگ‌ شده و خون رس، به قلب کاملا متوقف می‌شود. گاهی این اختلال ممکن است به حمله قلبی شدید در فرد جوان منجر شود.

همچنین ممکن است در برخی افراد سکته قلبی با هیچ علامتی قبلی همراه نباشد. اما در حالت کلی، از شایع‌ترین علائم حمله قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنکوپ یا بی‌هوش شدن فرد به صورت ناگه،
 • احساس درد در قفسه سینه و تنگی نفس که با استراحت رفع نشود (این علائم می‌تواند نشانه بیماری دیگر مانند آسم نیز باشد)
 • تنگی نفس
 • احساس دردی که به شانه، بازو، پشت، گردن، فک، دندان‌ها یا گاهی اوقات بالای شکم نیز گسترش پیدا می‌کند
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سوء‌هاضمه و سوزش سر دل
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگه،
 • حالت تهوع
 • متورم شدن ساق، مچ یا کف پا بدون دلیل مشخص
 • مشکل ناگه، در راه رفتن
 • تاری دید
 • سرفه‌های پی در پی
 • مشکل در تکلم
 • گلو درد

علائم سکته قلبی خفیف در جوانان

اختلال در عملکرد قلب و گردش خون که در اصطلاح پزشکی به آن نارسایی قلبی می‌گویند، از عوارض دیگر سکته قلبی به شمار می‌آید. در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، خطر نارسایی قلبی پس از سکته، بسیار بیشتر از سایر افراد است.

پارگی در ناحیه میوکارد قلب

در چند دهه گذشته مرگ ناگه، جوانان به دلیل مشکلات قلبی همچون سکته بسیار نادر و انگشت‌شمار بود و این بیماری را بیشتر متعلق به افراد مسن و میانسال می‌دانستند. اما به دلایل مختلفی امروزه شاهد مرگ زود هنگام و ناگه، جوانان به دلیل داشتن ناراحتی‌های قلبی هستیم.

آمار‌ها نشان می‌دهند که این بیماری امروزه مختص افراد مسن نیست و حتی نوجوانان کمتر از ۲۰ سال نیز در اثر سکته قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

از عوارض سکته قلبی می‌توان موارد زیر را نام برد:

سکته دوم

علاوه بر این مشاهده کرده‌ایم که افرادی که فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول خون، کوید ۱۹ و بیماری‌هایی از این دست داشته‌اند، دچار سکته قلبی شده و با مرگ ناگه، رو به رو شده‌اند.

یکی از جدی‌ترین عوامل تاثیر گذار در ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی، فشار خون بالا است که امروزه در میان جوانان نیز شیوع زیادی دارد.

بر اساس آماری که منابع معتبر در اختیار جهان قرار می‌دهد، از هر 50هزار ورزشکار، سالانه یک نفر به دلیل داشتن مشکلات قلبی جان خود را از دست می‌دهد. این آمار‌ها اهمیت این موضوع را نشان می‌دهد که نباید به تصور داشتن سن پایین، در مصرف مواد غذایی مضر و مصرف سیگار و دخ،ات افراط کنیم.

دلیل اصلی سکته قلبی در جوانان را نیز می‌توان به موقعیت جغرافیایی فرد، داشتن رژیم غذایی نامن،، مصرف زیاد الکل و سیگار، استرس و فشار ناشی از مشغله‌های فکری در زندگی، آلودگی هوا و غیره ربط داد. اما با رعایت اصول و بهبود سبک زندگی به راحتی می‌توان از وقوع این اتفاق جلوگیری کرد.

سکته قلبی در جوانان که به راحتی قابل پیشگیری است اگر…

علاوه بر این در ادامه روش‌هایی را برای پیشگری از این بیماری به شما معرفی می‌کنیم:

 • روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید.
 • یک رژیم غذایی من، داشته باشید و از مصرف غذاهای حاوی چربی‌های اشباع، نمک و شکر خودداری کنید.
 • وزن خود را کنترل کنید.
 • مصرف دخ،ات، سیگار و الکل را کنار بگذارید.
 • چکاپ‌‌ها و آزمایش‌های روتین، مانند کلسترول، فشار خون و قند خون را به طور منظم انجام دهید.
 • تا حد امکان استرس خود را مدیریت کنید.
 • کنترل و مدیریت فشار خون بالا یا سطح کلسترول خون بالا را فراموش نکنید.
 • به دیابت خون خود توجه کنید.
 • در صورت تجویز پزشک، از داروهای رقیق کننده خون مانند: مسدود کننده‌های بتا، قرص آسپرین، مهار کننده‌های ACE و قرص کنترل کننده کلسترول استفاده کنید.

درمان سکته قلبی در جوانان

علاوه بر موارد گفته شده، حتی ورزشکاران زیادی به دلیل انجام تمرینات بدنی و انجام ورزش‌های رقابتی نیز دچار مرگ ناگه، شده‌اند.

عوامل سکته قلبی

علائم سکته قلبی در جوانان چیست؟

از عوارض فشار خون بالا می‌توان به ضخیم شدن ماهیچه‌های قلب، آسیب به رگ‌های خونی و افزایش خطر حمله قلبی اشاره کرد.

12. استرس

برخی علت این اتفاق را مسائل هورمونی و تغییرات ناشی از هورمون‌های ،نه اعلام کرده‌اند و برخی هم مسایل ژنتیکی را در این اتفاق دخیل می‌دانند.

به‌طوری‌که از هر ۵ نفری که در جهان به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست می‌دهند، یک نفر کمتر از ۴۰ سال سن دارد. با وجود پیشرفت‌های زیاد علم پزشکی، بیشتر از ۹۰ درصد بیمار، که به سکته قلبی دچار می‌شوند، از مرگ جان سالم به در می‌برند. با وجود این هنوز هم مرگ و میر ناشی از حملات قلبی بسیار با،ت و سالانه افراد زیادی به دلیل سکته قلبی می‌میرند.

با اندازه گیری فشار خون می‌تو،د میزان فشار وارد بر سیستم قلب و عروق را مورد ارزیابی قرار دهید.

روش‌‌های جلوگیری از سکته قلبی در جوانان

زخم یا اسکار قلبی ممکن است در اثر تمرینات استقامتی طول، مدت در فرد ایجاد شده و باعث وقوع سکته قلبی شود.

2. اختلال در عروق کرونر

همانطور که می‌د،د هر بیماری ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشد. عوارض حمله قلبی یا انفارکتوس حاد نیز ممکن است بلافاصله پس از حمله قلبی شدید رخ دهد یا پس از مدتی، در قالب یک بیماری مزمن بروز کند.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه می‌توان متوجه این موضوع شد که یک جوان در معرض سکته قلبی و خطر مرگ ناگه، قرار دارد؟ باید بگوییم که علائم سکته قلبی در همه افراد ی،ان نیست. برای مثال، ممکن است برخی افراد علائم خفیفی داشته باشند در حالی‌‌که برخی علائم شدیدی را تجربه کنند.

به بافت ماهیچه‌ای دیواره قلب میوکارد گفته می‌شود و خطر پارگی میوکارد سه تا پنج روز و در برخی افراد تا سه هفته، پس از وقوع حمله قلبی وجود دارد.

افزایش خطر مرگ

سندرم QT ممکن است به‌ صورت مادرزادی و از بدو تولد در فرد وجود داشته باشد یا در اثر یک بیماری زمینه‌ای و یا عوارض جانبی بعضی از داروها در فرد ایجاد شود.

4. نقایص مادرزادی قلبی

یکی دیگر از عوامل تشدید کننده حمله قلبی در جوانان و نوجوانان، اضافه وزن است. در صورتی که وزن فرد زیاد باشد، قلب مجبور است به سختی خون بیشتری را برای بدن فراهم کند که در اثر این عملکرد ماهیچه آن ضخیم می‌شود.

همچنین برای این که قلب بتواند مانند یک پمپ طبیعی کار کند، به یک منبع الکتریکی نیاز دارد.

علاوه بر عوارض فوری، بخشی تحت ،وان عوارض دیرهنگام یا پنهان سکته قلبی نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • آنوریسم، که به تشکیل بافت اسکار بر روی دیواره قلب آسیب دیده منجر می‌شود و باعث ،ه شدن خون، افت فشار خون و نامنظم شدن ریتم قلب می‌شود.
 • آنژین قلبی، نرسیدن میزان کافی ا،یژن به قلب
 • سنگینی ضربان قلب
 • ادم، تجمع مایع در پاها که باعث ورم پا می‌شود.

پیشگیری از سکته قلبی جوانان

آزمایشات غربالگری در جوان، که بیماری‌ قلبی دارند، چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که قند خون از محدوده مجاز بالاتر رود، فرد به دیابت مبتلا می‌شود. جوان، که به دیابت مبتلا می‌شوند، ۲ تا ۴ برابر بیشتر از سایر افراد در معرضی بیماری‌های قلبی و سکته قرار می‌گیرند.

9. ابتلا به کوید – ۱۹

اما از شایع‌ترین عواملی که باعث سکته قلبی در افراد شده و می‌توان آن‌ها را علت سکته قلبی جوانان در خواب دانست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اسکار قلبی

این آزمایش‌ها عبارتند از:

آزمایش سنجش میزان کلسترول خون

خوب است بد،د که در اثر ضخیم شدن ماهیچه قلب، پمپاژ خون در آن سخت‌تر انجام شده و قلب تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد.

از دیگر عوارض شایع سکته قلبی، می‌توان به مشکل آریتمی اشاره کرد. در این عارضه ویژگی‌های الکتریکی در بافت قلبی آسیب دیده فرد دچار سکته قلبی شده و تغییر پیدا می کند و ضربان منظم قلب نیز مختل می‌شود.

نارسایی قلبی

همانطور که می‌د،د سکته قلبی به علت مسدود شدن رگ‌ها و نرسیدن خون به قلب ایجاد می‌شود. در واقع اگر بیش از چند دقیقه عضله قلب خون دریافت نکند، سلول‌های قلب ‌کارایی خود را از دست داده و قلب دچار ایست می‌شود.

برای همین لازم است با مشاهده هر گونه علائم حمله قلبی، سریع به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید تا بتو،د از عواقب آن دور بم،د. اما علت اصلی سکته جوانان چیست؟ چه علائمی دارد؟ تا آ، این مطلب از مجله دکتر دکتر همراه ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

سکته قلبی جوانان و نوجوانان؛ بیماری ناراحت‌کننده و در کمین

همانطور که اشاره کردیم، سکته قلبی از اتفاقات شایع چند سال گذشته بوده و امروزه جوانان نیز دچار این عارضه خطرناک می‌شوند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%82%D9%84%D8%A8%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86/

اما روشی که ریسک بازگشت سکته قلبی را کاهش می‌دهد، تغییر سبک زندگی، داشتن رژيم غذایی، مصرف دارو و جراحی قلب در صورت ،وم است.

در صورتی که بیماری زمینه‌ای دارید و خطر سکته قلبی را احساس کرده‌اید، برای اطمینان از این موضوع و جلوگیری از وقوع سکته، می‌تو،د آزمایشات زیر را انجام دهید تا از شرایط خود به طور دقیق اطلاع  پیدا کنید.

هنگامی که بدن دچار التهاب می‌شود، سطوح پروتئین واکنشی C در خون افزایش پیدا می‌کند. به وسیله این آزمایش می‌تو،د سطح پروتئین التهابی CRP در خون را بررسی کنید.

اندازه‌ گیری فشار خون

سلول‌ها و رشته‌های عصبی کار تنظیم و ریتم سیستم الکتریکی قلب را به عهده دارند ‌که در صورتی که عاملی باعث گرفتگی عروق شده و فشار سنگین و ناگه، به قلب وارد شود یا سیستم الکتریکی آن از کار بیفتد، فرد در معرض سکته و ایست قلبی قرار خواهد گرفت.

عوارض فوری بعد از سکته قلبی شامل موارد زیر است:

 • شوک کاردیوژنیک و کاهش ناگه، فشار خون
 • هیپو،می، کاهش سطح ا،یژن خون
 • تجمع مایع داخل و اطراف ریه ها
 • ترومبوز و ،ه شدن خون در پاها

در حالت کلی در افرادی که دچار سکته قلبی شده‌اند، خطر مرگ ۳۴ درصد بیشتر از افراد سالم است. علاوه بر موارد گفته شده، از عوارض دیگر سکته قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پس بهترین روش جلوگیری از سکته قلبی، تغییر در سبک زندگی و مراجعه سریع به متخصص قلب و عروق در صورت مشاهده علائم خفیف است.

عوارض دیر هنگام سکته قلبی

با توجه به مرگ و میر تعداد زیادی از جوانان به دلیل داشتن ناراحتی‌ های قلبی در چند ساله گذشته، این بیماری زنگ خطری برای همه ما محسوب می‌شود.

از دیگر دلایل خاصی که در بروز سکته قلبی موثر است، می‌توان به دایسکشن عروق کرونری (SCAD) اشاره کرد. در این حالت عروق کرونری دچار پارگی شده و در نتیجه جریان خون در این عروق متوقف می‌شود که به دنبال آن سکته قلبی رخ می‌دهد.

در صورتی که بیماری زمینه‌ای هم نداشته باشید، چاقی عاملی خطرناک برای سکته قلبی محسوب می‌شود.

8. دیابت از دلایل سکته در جوانان

درمان سکته قلبی جوانان

چرا سکته قلبی در جوانان افزایش پیدا کرده است‌؟

همانطور که می‌د،د استرس میزان تولید آدرنالین در بدن را افزایش می‌دهد. آدرنالین باعث تنگی عروق قلبی می‌شود. به همین دلیل اگر فردی از تنگی عروق رنج ببرد، استرس احتمال سکته قلبی را در فرد افزایش می‌دهد.

عوارض و خطرات ابتلا به این بیماری بسیار جدی است، به همین دلیل با دیدن اولین نشانه‌ های بیماری یا داشتن مشکلات قلبی، باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بر اثر این اختلال، سر،گ‌های قلب فرد بر اثر ورزش زیاد فشرده می‌شوند و از خون رس، به قلب جلوگیری کرده و خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهند.

3. اختلالات ریتم قلب در جوانان

بهتر است این موضوع را درک کنید که در اصل راهی برای درمان حمله قلبی وجود ندارد. تنها راهی که به کنترل این بیماری کمک می‌کند انتقال سریع بیمار به بیمارستان است. هر چه سریع‌تر این کار انجام شود، روند درمان بهتر انجام می‌گیرد.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در بالا رفتن حمله‌ های قلبی، ابتلا به کرونا است که علاوه بر مشکلات و فشار‌های رو، این بیماری، می‌توان به ایجاد مشکل قلبی در برخی افراد اشاره کرد.

10. استعمال دخ،ات

هنگامی که ضربه سنگینی به قفسه سینه وارد می‌شود، سیگنال‌های الکتریکی قلب به طور ناگه، متوقف شده و باعث سکته قلبی و مرگ می‌شود.

گاهی اوقات مشکلات مادرزادی باعث کاهش خون رس، به قلب شده و به سکته قلبی منجر می‌شود.

5. ضخیم شدن ماهیچه قلبی

اولین عارضه خطرناک سکته قلبی را می‌توان بروز سکته دوم قلب در ناحیه‌ای از قلب دانست که هنوز سلول‌های آن زنده هستند.

آریتمی در بافت آسیب دیده قلب

سیگار و قلیان از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در حملات قلبی هستند و احتمال ابتلا به سکته قلبی در افرادی که قلیان یا سیگار می‌کشند، دو برابر افراد عادی است.

11. فشار خون بالا

در مقابل سکته قلبی خفیف در جوانان زم، رخ می‌دهد که انسداد در یکی از شریان‌های کوچک‌تر قلب، اتفاق بیفتند یا اختلال ایجاد شده، جریان خون رس، به عضله قلب را به طور کامل متوقف نکند.

سکته قلبی جوانان

علت سکته قلبی در جوانان چیست؟

استعمال دخ،ات، مصرف فست‌فود، زندگی ماشینی، کم‌تحرکی و مواردی از این دستاز عوامل ایجاد کننده فشار خون است.

همان طور که گفته شد، دیابت یکی از موارد خطرناک برای وقوع حمله قلبی است. پس به وسیله آزمایش FBS می‌تو،د احتمال ابتلا به دیابت را تشخیص دهید.

آزمایش تعیین میزان پروتئین واکنشی C

از علائم سکته خفیف می‌توان به یک فشار ناراحت کننده، فشردن یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس و عرق سرد اشاره کرد.

سکته قلبی در ،ن جوان چه علائمی دارد؟

عوارض فوری بعد از سکته