شل شدن واژن چیست و چه عوارض و نشانه‌هایی دارد؟

در این روش هم ابزاری برای تحریک الکتریکی عصبی موجود است که می‌تواند ماهیچه‌های واژن را با ارسال جریان الکتریکی از راه عضلات لگم تقویت کند. تحریک الکتریکی به ماهیچه‌ها کمک می‌کند که منقبض و بعد آرام شوند. هم نوع خانگی این درمان وجود دارد و هم می‌تو،د این کار را به پزشک بسپارید.

قرص برای شل شدن عضلات واژن

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B4%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86/

این را هم در نظر بگیرید که شاید شمایل و حالت واژن، با وجود بازگشت تمام عضلات به حالت قبلی باز هم مانند شکل اولیه خود در قبل از زایمان طبیعی نشود. ،، که چندین‌ بار زایمان طبیعی داشته‌اند، بیشتر در معرض از دست‌دادن سطحی از انعطاف‌پذیری واژن هستند.

رخدادهایی مانند زایمان باعث می‌شوند که واژن کمی شل‌تر از قبل شود اما در نهایت، ماهیچه‌ها مانند یک آکاردئون به جا و حالت قبلی‌شان بازمی‌گردند.

برای پیشگیری از شل شدن واژن هم راه‌کارهایی توصیه می‌شود. چه راه‌کارهایی؟

 • جلوگیری از رژیم‌های غذایی نامرتب
 • توقف دوش‌های واژنی
 • پر، از شوینده‌های قوی برای واژن
 • داشتن ، منظم
 • رژیم غذایی سالم

دو عامل اصلی می‌توانند روی شل شدن عضلات واژن اثر بگذارند؛ سن و زایمان. یادتان باشد که ، مداوم یا نداشتن رابطه ، روی شکل واژن اثری ندارد.

برای تقویت ماهیچه‌های واژن و درمان شل شدن واژن می‌تو،د از روش‌های زیر هم استفاده کنید:

 • طوری بایستید که شانه‌ها و ،تان به دیوار تکیه کنند.
 • زانوها را سفت و کشیده نگه ندارید.
 • ناف را به سمت ستون فقرات بکشید. در طول انجام این حرکت، کمرتان به دیوار باید صاف باشد.
 • این کشیدنِ بدن از سمت ناف را به مدت ۴ ث،ه انجام بدهید و سپس بدن را رها کنید.
 • این حرکت را چند بار در روز تکرار کنید.

م،وط‌های واژنی

پرسشی درباره شلی واژن در ذهنتان باقی مانده است؟ ما را در جریان بگذارید تا کمکتان کنیم.

دیواره واژن به ماهیچه‌های کف لگن متصل و مرتبط است. فشار در طول سال‌های بارداری و با گذر عمر و بالارفتن سن باعث می‌شود که این ماهیچه‌ها ضعیف شوند. فقط با ورزش است که می‌تو،د این شلی واژن را بهبود بدهید. روش‌هایی هم برای پیشگیری وجود دارد که در ادامه می‌خو،د.

جلوگیری از شل شدن واژن چگونه است؟

امکان تقویت عضلات کف لگن با استفاده از م،وط‌های واژنی هم وجود دارد. م،وط مذکور جسمی وزن‌دار در اندازه تامپون است که در واژن می‌گذارید و آن را نگه می‌دارید. برای استفاده از این روش باید به سراغ سبک‌ترین م،وط برای واژن بروید. روزی ۲ بار تمرینات قراردادن واژن در محل من، خود را به مدت دست‌کم ۱۵ دقیقه تجربه کنید.

تحریک الکتریکی عصبی عضل، (NMES)

یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت از متخصصان خبره هم استفاده از سایت ،ت دهی اینترنتی دکتردکتر است. با وجود آن به بهترین پزشکان به‌راحتی متصل می‌شوید.

شل شدن واژن

دلایل شلی واژن چیست؟

واژن دارای خاصیت ارتجاعی است و می‌تواند ورود چیزهای بیرونی و خارجی مانند ، تناسلی یا ،اب‌بازی‌های ، را تحمل کند. همین ویژگی‌اش هست که امکان بازشدن و ،وج نوزاد را هم به وجود می‌آورد.

healths،ts.com

با قوی‌ترشدن در این کار، زمان انقباض و رهایی عضلات را از ۵ به ۱۰ ث،ه افزایش بدهید. هیچ بخش دیگری به‌جز عضلات لگن را منقبض و رها نکنید.

تمرینات اریب لگن

کم‌شدن استروژن در بدن به م،ای آن است که بافت‌های واژن دچار علائمی می‌شوند:

 • نازک‌تر و خشک‌تر می‌شوند.
 • حالت اسیدی خود را تاحدی از دست می‌دهند.
 • ارتجاعی‌بودن و انعطاف‌پذیری‌شان کم می‌شود.

healthline.com

یادتان باشد که بدنتان را دوست بدارید و برایش ارزش قائل باشید. شل شدن واژن دلیلی بر بد و نامطلوب‌بودن بدنتان نیست. لازم نیست که از انواع و ا،ام روش‌های تجاری و بی‌فایده برای تنگ‌، این بخش استفاده کنید.

بدن خود را بپذیرید و با روش‌های معقولی مانند ورزش‌، و رعایت رژیم غذایی سالم سعی کنید که آن را مطلوب و سرحال نگه دارید. اگر هر مشکلی درباره این عضو از بدنتان پیش می‌آید هم سری به پزشکان متخصص بزنید.

روش‌های مختلفی برای درمان شل شدن واژن وجود دارد. به‌ عبارت دقیق‌تر، ورزش‌های مختلفی موجود است که انجامشان می‌تواند روی بازگشت واژن به حالت اولیه نقش مهم و اثرگذاری داشته باشند. راه‌کارهای دیگری مانند استفاده از م،وط واژنی و تحریک هم در این مسیر وجود دارد.

درمان شل شدن واژن با ورزش

ابتدا باید ماهیچه‌های کف لگن را بشناسید. برای این کار در طول ادرار،، جریان را به طور ارادی متوقف کنید و دوباره از سر بگیرید. با این کار متوجه ماهیچه‌های لگن می‌شوید.

زایمان‌های طبیعی چندباره، جراحت‌های وارد بر لگن و کاهش شدید استروژن در بدن می‌توانند شل شدن عضلات واژن را به طرز قابل ملاحظه‌ای تشدید کنند.

بعد از ،وج نوزاد، این حس به وجود می‌آید که واژن کمی شل‌تر از قبل شده است. چند روز بعد از زایمان، واژن دوباره شروع به بازگشتن به حالت قبلی می‌کند. عضلات و ماهیچه‌های آن هم به مکان قبلی‌شان بازمی‌گردند.

اگر شما هم در این دسته از افراد قرار می‌گیرید و با این موضوع مشکل دارید، می‌تو،د ورزش‌هایی خاص را امتحان کنید تا ماهیچه‌های کف واژنتان، پیش از بارداری یا در طول و بعد از آن تقویت شوند.

تشدید شلی واژن

با شروع ۴۰ سالگی، امکان دارد که نشانه‌هایی از شل شدن واژن را حس کنید. در واقع، خاصیت ارتجاعی این بخش از بدن با ورود به سنین بالای ۴۰ سال کمی کمتر می‌شود. علت هم کم‌شدن و افت هورمون استروژن است که در نتیجه ورود به یائ، کاهش پیدا می‌کند.

علائم شلی واژن

تنها همین دو عامل که گفته شد ی،ی زایمان‌، و بالارفتن سن هستند که می‌توانند در طول زمان باعث شل شدن واژن به‌اندازه‌ای اندک شوند. زن، که بیشتر از یک بار زایمان طبیعی داشته‌اند، بیشتر در معرض ، و شل‌شدن عضلات واژن قرار دارند.

یادتان باشد که برای پیگیری مشکلات مربوط به این بخش از بدن باید به بهترین پزشکان تهران و شهرستان با تخصص پزشک ،ن مراجعه کنید.

شل شدن واژن چیست؟

innerbeautymed.com

با شناخت عضلات کف لگن به سراغ تمرینات کگل بروید:

 • بیشتر افراد دوست دارند که برای انجام این تمرین‌های ورزشی روی زمین و به پشت بخوابند.
 • سپس ماهیچه‌های کف لگن را منقبض کنید و ۵ ث،ه به همان حالت نگه دارید.
 • بعد از آن هم ۵ ث،ه استراحت کنید. ۵بار این کار را در هر دفعه انقباض و شل‌، پیش بگیرید و تکرار کنید.

moonrise.health

درست است که واژن می‌تواند انعطاف از خود نشان بدهد و تغییراتی کششی در حجمش داشته باشد اما مدت زمان زیادی برای بازگشت به حالت عادی‌اش نیاز ندارد. در واقع، بعد از این که دچار کشش و ارتجاع می‌شود، سریع به حالت قبلی خود برمی‌گردد.

منابع:

شل شدن واژن

بدن خود را دوست بدارید

از جمله روش‌های ورزشی مختلف برای درمان شلی عضلات واژن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تمرینات کگل (Kegel exercises)
 • تمرینات اریب لگن

تمرینات کِگل

تبلیغاتی درباره قرص‌هایی مطرح است که می‌توانند واژن ، و شل‌شده را تنگ کنند. باید بد،د که تمام این‌ها دروغ است. هیچ قرصی نمی‌تواند چنین کیفیت و خدماتی ارائه کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

بالارفتن سن هم فارغ از اینکه زایمان طبیعی داشته‌اید یا خیر، روی شل‌شدن این بخش از بدن اثرگذار است. در واقع، چه زایمان را تجربه کرده باشید و چه نه، سنتان که زیاد می‌شود، احتمالاً شلی واژن به سراغتان خواهد آمد.

سن؛ یائ، و شل شدن واژن

تمرینات ورزشی لگنی راهی عالی برای تقویت عضلات کف لگن هستند. این ماهیچه‌ها وظیفه حمایت و پشتیب، از مثانه، رکتوم، روده کوچک و رحم را دارند. اگر عضلات لگن در اثر بالارفتن سن یا زایمان طبیعی ضعیف شوند، امکان بروز مشکلات زیر دور از ذهن نخواهد بود:

 • ،وج ناگه، باد از روده‌ها
 • نشت ناگه، ادرار از مثانه
 • احساس نیاز مداوم به ادرار،
 • وجود و بروز درد در هنگام برقراری رابطه ،

درمان شلی واژن چیست؟

شل شدن واژن

عوارض شل شدن عضلات واژن چیست؟

بسیار رایج است که بعد از زایم، طبیعی شل شدن واژن را تجربه کنید. واقعیت این است که ماهیچه‌های واژن برای اجازه ،وج نوزاد دچار کشیدگی شده تا امکان ،وج او از کانال زایمان مقدور باشد.

با رسیدن به دوران یائ، و تمام‌شدن علائم شروع آن، این ویژگی‌ها بیشتر هم احساس می‌شود.

رابطه زایمان طبیعی و شل شدن واژن

شل شدن واژن به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. این عضو بدن دارای خاصیت ارتجاعی است و می‌تواند تا حدی کِش بیاید و منعطف باشد اما به‌ طور عادی و بی‌دلیل بزرگ و ، نمی‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر درباره شلی این عضو از بدن صحبت کنیم تا افکار اشتباه و اطلاعات غلطی که وجود دارد، کمتر شوند و اطلاعات درست‌تری نسبت به بدن خود داشته باشید.