شپش سر چیست؟ + علت، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری

مواردی که غالبا با شپش موی سر اشتباه گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • تخم مرده و خالی ناشی از آلودگی قبلی به شپش موی سر 
 • بقایای مواد استفاده شده به ،وان شوینده و یا حالت‌دهنده‌ مو 
 • دیگر ،ات کوچکی که در مو یافت می‌شوند
 • بافت موی مرده بر روی ریشه‌ مو
 • بافت ،اشیده شده و آلوده 
 • شوره‌ سر 
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

تخم شپش برای رشد باید در نزدیکی کف سر قرار گیرد. تخم‌هایی که در فاصله‌ بیش از ۶ میلی‌متری از کف سر قرار داشته باشند یا زنده نیستند یا خالی‌اند. تخم‌های مشکوک برای بررسی زنده‌بودن احتمالی در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. حضور تخم زنده احتمال وجود آلودگی فعال را افزایش خواهد داد.

شپش موی سر بالغ و نیمف آن

شپش سر باعث ریزش مو می‌شود؟ بله، این ،ه می‌تواند پوست سر و فولیکول‌های مو را ت،یب و آسیب‌پذیر کند. در چنین شرایطی ریزش موها دور از ذهن نخواهد بود. رابطه شپش و ریزش مو می‌تواند مستقیم باشد.

چه ،، بیشتر به شپش موی سر مبتلا می‌شوند؟

برخی از پژوهش‌ها توصیه می‌کنند که درمان دوباره ۹ روز بعد از دوره اول درمان انجام شود. لازم است، پزشک معالج در مورد دوره‌ درمان توصیه‌های مورد نیاز را به بیمار داشته باشد. به ع، شپش در سر ،ن در تصویر زیر دقت کنید:

شپش از چی بوجود می‌آید؟ از تخم شپش. تخم شپش موی سر نقاط کوچک زردرنگ، قهوه‌ای متمایل به زرد یا قهوه‌ای رنگی هستند که پیش از بیرون‌آمدن شپش از آن‌ها بر روی مو قابل مشاهده‌اند.

انواع شپش در سه دسته ت،یم‌بندی می‌شود:

شپش سر

شپش از چه چیزهایی بدش می‌آید؟

شپش سر تا کی ادامه دارد؟  طول عمر شپش چقدر است؟ شپش بالغ ۳ تا ۴ هفته زنده خواهد ماند. چرخه‌ زندگی شپش سر هر سه هفته یک بار تکرار می‌شود. شپش‌ها چندین بار در طول روز از خون کف سر تغذیه می‌کنند و تا دو روز بعد از جداشدن از کف سر می‌توانند زنده بمانند. 

توصیه می‌شود که موی سر خیس که با نرم‌کننده‌ مو سر مرطوب شده را برای وجود این عوامل جستجو کنید. پزشک برای تشخیص به کمک یک شانه‌ من، از سر تا انتهای ساقه‌ مو را شانه خواهد کرد. اگر نیمف یا شپش موی سر بالغ زنده‌ای یافت نشود، پزشک معاینه را در دومین ویزیت هم ادامه خواهد داد.

درمان شپش موی سر 

شپش روی موی سر

مشکلات شپش سر

پزشک معالج برای کشتن شپش‌های سر و تخم‌های آن داروهای بدون نسخه را توصیه می‌کند. این داروها شاید نتوانند تخم‌های تازه را از بین ببرند. لازم است که برای از بین‌بردن نیمف‌ها بعد از سر از تخم درآوردن و پیش از بالغ‌شدن روش‌های درم، دیگری را به کار گرفت. 

بهترین راه برای بررسی موها، استفاده از شانه‌ای با دندانه‌های ظریف بر روی موی خیس است. بعد از اینکه با مایع نرم‌کننده به خوبی مو را مرطوب کردید، موهای ناحیه‌ی کوچکی از سر را شانه کنید و به دنبال شپش موی سر  یا تخم آن بر روی دندانه‌های شانه باشید. می‌تو،د شانه را با یک دستمال یا حوله تمیز کنید و به این ترتیب تشخیص شپش احتمالی هم آسان‌تر خواهد شد. 

در دوران بارداری، درمان انتخابی برای رفع شپش پرمترین ۵درصد است. اطلاعات کمتری برای بهره‌بردن از بنزیل بنزوات برای درمان در بارداری وجود دارد. در دوران بارداری برای مصرف هر دارویی باید با پزشک معالجتان مشورت کنید.

شپش سر نوزاد

شپش سر بعد از چند روز مشخص میشود؟ ۸ تا ۹ روز بعد از تخم‌گذاری شپش ماده سر از تخم بیرون می‌آورد. چیزی که در ابتدا از تخم بیرون می‌آید، نابالغ است و نیمف (nymph) نام دارد. بعد از گذشت ۹ تا ۱۲ روز، نیمف به ،ه‌ بالغ تبدیل می‌شود.

اگر کودک شما سر خود را به شدت می‌خاراند ولی شما روی سر کودک شپش مشاهده نمی‌کنید، برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید. 

شپش سر زن باردار

شپش سر چه رنگی است؟ درباره‌ شپش موی سر بالغ و نیمف آن باید گفت که شپش بالغ به کوچکی دانه‌ کنجد است و رنگی متمایل به خا،تری یا زرد متمایل به قهوه‌ای دارد. نیمف از نوع بالغ هم کوچک‌تر است و یک یا دو هفته بعد از به عمل‌آمدن تخم‌ها به حالت بالغ تبدیل می‌شود.

باید به کودکان یاد بدهید که لباس‌های خود را بر روی لباس‌های دیگران آویزان نکنند و از چوب لباسی مخصوص خود استفاده کنند. از طرفی کودک نباید از حوله، شانه، روسری و کلاه دیگر افراد استفاده کند. نگر، از ابتلای احتمالی به این عارضه دلیل خوبی برای منع کودک برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی نیست. 

مشاهده‌ تخم شپش روی ریشه‌ موی کودک، بسیار شایع‌تر از دیدن شپش موی سر در حال ،یدن است. تخم‌ها یک یا دو هفته بعد از تخم‌گذاری به عمل می‌آیند.

وجود شپش موی سر در افراد نشان‌دهنده‌ فقدان رعایت بهداشت فردی نیست. شپش برای ادامه‌ حیات خود نیاز به خون دارد و این خون را هم از فرد تمیز و هم از فرد ،یف می‌تواند دریافت کند. زم، که فرد متوجه‌ وجود شپش موی سر می‌شود؛ بهتر است که بلافاصله و پیش از پخش شدن و انتقال آن به فرد دیگر بلافاصله آن را درمان کند.

شپش سر به روش‌های زیر از فردی به دیگری منتقل می‌شود:

 • کلاه، شال و روسری مش، 
 • برس و شانه‌ مو 
 • گیره و تل مو
 • هدفون
 • بالش و متکا 
 • حوله‌ها 
 • روکش مبل و صندلی

تخم‌ها ریشه‌ موها و نزدیک  کف سر را به ،وان محل زندگی انتخاب می‌کنند؛ چرا که درجه حرارت این منطقه برای به عمل آمدن تخم بسیار من، است. تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه‌، یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. 

برای مراجعه به متخصصان مختلف می‌تو،د از سیستم دکتردکتر برای دریافت ،ت استفاده کنید. با ،ت دهی اینترنتی این سایت، بی‌معطلی به متخصص مربوط متصل می‌شوید و وقت ملاقات با او را تعیین می‌کنید.

اگر درباره شپش سر پرسش دیگری هم ذهنتان را درگیر کرده است، از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم. 

در برخی از کودکان هفته‌ها بعد از حضور شپش، کف سر دچار خارش می‌شود. خارش کف سر برای کودکان بسیار آزاردهنده است و لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. 

تشخیص شپش موی 

از کجا بفهمیم شپش داریم؟ راه تشخیص استاندارد برای آلودگی شپش  سر فعال در واقع تشخیص وجود نیمف زنده (تخم شپش، شفیره) یا یک شپش موی سر بالغ زنده است.

امکان جلوگیری از انتشار شپش موی سر در کودکان مهدکودک‌ها و مدارس به دلیل تماس و نزدیکی بیش از حد وجود ندارد. از طرفی حتی امکان دارد که با مواردی که در بالا گفته شد، افراد به صورت غیرمستقیم هم به این عارضه دچار شوند. 

در برخی از مناطق جغرافیایی، شپش موی سر به داروهای بدون نسخه مقاومت نشان می‌دهد. از طرفی دیگر این دسته از داروها به دلیل استفاده‌ نادرست ممکن است، منجر به نتیجه‌ مورد نظر نشوند. اگر این داروها مرتب و در فواصل زم، من، به کار گرفته نشوند، نتیجه‌ مورد نظر به دست نخواهد آمد. 

شپش به رنگ قهوه‌ای متمایل به زرد  یا تقریبا خا،تری و به اندازه‌ دانه‌های موجود بر روی توت فرنگی است. این ،ه ماده ،بنده‌ای را تولید می‌کند که در نهایت باعث ،بیدن تخم شپش به ریشه‌ مو خواهد شد. آیا شپش در تابستان هم وجود دارد؟ بله. در این فصل شیوع بیشتری هم دارد. 

داروهای بدون نسخه عبارت‌اند از:

 • پرمترین (Per،rin): پرمترین نوعی ماده‌ ساخته‌شده از پریترین است. عوارض جانبی این دارو شامل قرمزی و خارش کف سر است.
 • پریترین (Pyrethrin with additives) به همراه مواد افزودنی: مواد افزودنی به منظور بهبود سمی‌بودن ماده‌ اصلی به آن اضافه می‌شوند. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. اگر کودک به گل داوودی یا گیاه کهنه واش (rag،) حساسیت داشته باشد، نباید از این دارو استفاده کرد. 

داروی تجویزی برای درمان شپش موی سر

از دستگاه شپش‌گیر هم برای کشتن این موجودات ناخوانده روی سر استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها دیگر باعث آزار پوست نمی‌شوند و می‌توانند اثرگذار باشند. درمان شپش سر با صابون گوگرد هم ممکن است چون باعث کشته‌شدن ،ات می‌شود و زخم‌های سر را التیام می‌دهد. دقت کنید که شاید این ماده برای بدنتان ضرر داشته باشد و خودسرانه دست به مصرفش نزنید.

باورهای غلط درباره شپش سر

اگر کودک مبتلا به شپش سر شروع به خاراندن سر خود کند، می‌تواند زخمی بر روی کف سر به وجود بیاورد. امکان گسترش یک عفونت تازه به راحتی بر اثر زخم کف سر فراهم خواهد بود.

تخم شپش موی سر

شپش سر چیست؟ در یک کلام، شپش ،ه موذی و ناخوشایندی است که در موهای بدن جای خوش می‌کند. شپش موجود آزاردهنده‌ای است ولی در عین حال خطرناک نیست و میزان ابتلای به آن در فصل تابستان بیشتر از دیگر فصول می‌شود. ابتلا به آلودگی شپش سر به این م،ی نیست که فرد بهداشت فردی را رعایت نکرده یا در محیط آلوده زندگی می‌کند. شپش هیچگونه عفونت باکتریایی یا ویروسی را با خود حمل نمی‌کند. برای پیگیری درمان و رسیدگی به وضعیت موهای درگیر با شپش باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل شپش موی سر و روش‌های تشخیص و درمان آن پرداختیم؛ با ما همراه باشید.

شپش سر چیست؟

شپش موی سر

علائم شپش سر

گاهی خلاص‌شدن از دست این ،ات کوچک با دردسرهای فراو، همراه خواهد بود. نیش شپش می‌تواند کف سر کودکان را دچار خارش کند و گاهی زخم ناشی از این نیش منجر به عفونت خواهد شد. ع، شپش سر را در تصویر زیر می‌بینید. به شپش سر پدیکولوز (Pediculosis) هم می‌گویند. 

فایده شپش چیست؟ گفته می‌شود که در بزاق این ،ه، مواد ضدانعقاد وجود دارد و باعث جلوگیری از ،گی خون می‌شود. در نتیجه، مشکلی مانند سکته مغزی رخ نمی‌دهد. بااین‌حال، مشکلات و عوارض ناشی از این ،ه موذی بسیار بیشتر از فوایدش است.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/head-lice-symptoms-causes/

فرد مبتلا ممکن است متوجه‌ آلودگی شپش موی سر نشود. با این‌حال، علائم شپش سر در ،ن و مردان مشابه است و به شرح زیر:

آیا شپش سر پرواز می‌کند؟ شپش موی سر بر کف سر می‌،د ولی توانایی پ، یا پرواز، ندارد. معمولا تماس مستقیم عاملی برای انتقال شپش موی سر است. شیوع آلودگی شپش در میان افراد یک خانواده  یا بین کودکان در مدرسه، کود،تان و زمین بازی بیشتر است. 

تشخیص رشک مرده از زنده

در صورتی که از داروهای بدون نسخه نتیجه نگرفتید؛ پزشک احتمالا این داروها را تجویز خواهد کرد:

درمان خانگی شپش سر

بررسی کف سر کودک برای وجود احتمالی شپش که انجام شد از این روند برای درمان پیش بروید:

شپش بیرون از سر زنده می‌ماند؟ خیر، این موجود باید در سر باشد و از خون انسان تغذیه کند تا زنده بماند. بنابراین، خارج از سر زیاد دوام نمی‌آورد و در حد یک تا دو روز زنده می‌ماند.

اصلی‌ترین راه ابتلا به شپش سر 

سه چیز برای شپش بسیار نامطلوب است:

چرخه زندگی شپش موی سر

درمان فوری شپش در یک شب ممکن است؟ خیر. هیچ روشی برای کشتن فوری شپش‌ها یافت نشده است، البته ،یب روغن درخت چای و اسطوخودوس در روغن‌های گیاهی برای درمان سریع شپش موثر و کارآمد هستند.

پیشگیری از شپش سر 

از بین بردن شپش

شپش درمان‌پذیر است؛ فقط باید صبر و دقت به‌،ج بدهید

ذقت کنید که پوست و موی نوزاد بسیار حساس است و باید حتما درباره مصرف هر لوسیون و دارویی برای او از پزشک مشورت بگیرید.

برای درمان شپش موی سر چه زم، باید به پزشک مراجعه کرد؟

مجموعه‌ای از درمان‌های خانگی برای رهایی از آلودگی شپش سر هم وجود دارد که تاکنون شواهدی علمی مبنی بر موثر بودن آنها به‌دست نیامده است.

داروی شپش سر چیست؟ داروهای بدون نسخه (OTC medications) بر پایه‌ی پریترین (pyrethrin) هستند، این ماده‌ی شیمیایی از گل داوودی (chrysanthemum flower) گرفته شده و حاوی مواد سمی برای از بین‌بردن شپش موی سر است.

برای درمان شپش سر از داروهای بدون نسخه و یا داروهای تجویزی استفاده می‌شود. برای اینکه شپش سر به خوبی از بین برود و این ،ه‌ها و تخم‌های تولید شده توسط آن‌ها از کف سر جدا شوند؛ باید دستورالعمل‌های درم، به خوبی رعایت و انجام شوند.

شپش سر

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

شانه شپش سر

راه های جلوگیری از بازگشت شپش سر

اگر خود و یا فرزند شما مشکوک به آلودگی شپش موی سر هستید؛ قبل از شروع درمان شپش موی سر به پزشک مراجعه کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان در صورتی که به آلودگی فعال مبتلا نشده باشند، تنها با مصرف داروهای بدون نسخه  یا با روش‌های خانگی درمان شپش موی سر به سرعت درمان می‌شوند.

شپش‌ها ،ات کوچک بدون بالی هستند که در میان موهای سر انسان‌ها زندگی و از خون کف سرشان تغذیه می‌کنند. شپش موی سر مشکل شایعی در میان انسان‌ها به خصوص کودکان است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و انتشار پیدا می‌کند.

امکان رشد شپش روی سر نوزاد هم وجود دارد. پوست سر کودک خود را با نور روشن بررسی و در صورت ،وم از ذره‌بین استفاده کنید. اگر شپش پیدا کردید، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

حتی بعد از اینکه تخم‌ها به عمل آمدند، پوسته‌ تخم باقی‌مانده سفید و بی‌رنگ به ریشه‌ مو متصل خواهند ماند. زم، که مو رشد می‌کند، این پوسته‌ها همراه با موی رشدکرده حرکت می‌کنند و به این ترتیب تشخیص و مشاهده‌ آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد. 

راه‌های انتقال شپش سر 

اگر لباس‌ها با هم در یک محل نگه‌‌داری شوند، می‌توانند عامل انتقال غیرمستقیم شپش باشند. چه ،، بیشتر درگیر شپش می‌شوند؟ کودکان. در مدارس و کود،تان‌ها کلاه و شال کودکان در کنار هم آویزان می‌شود و این می‌تواند راهی برای انتقال آلودگی باشد. حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نقشی در انتقال و پخش‌، آلودگی شپش موی سر ندارند. 

ریشه‌ موها در نزدیکی کف سر در مک، است که تخم شپش به آن می‌،بد، پس این نقاط را به دقت بررسی کنید.  همانگونه که گفته شد، تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه‌، یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. برای بررسی دقیق‌تر کف سر می‌تو،د از ذره‌بین یا نور چراغ قوه استفاده کنید. 

پشت گوش‌ها و اطراف پس گردن را برای وجود احتمالی شپش موی سر و تخم‌های آن به دقت بررسی کنید. وجود این ،ه بر روی مژه‌ چشم‌ها و ابرو بسیار نادر است. از آن‌جایی که تعداد نیمف‌ها و شپش موی سر بالغ زیاد نیست و سرعت حرکت آن‌ها زیاد است، مشاهده‌‌شان بسیار سخت است.

بعد از بهبود شپش سر باید به روش‌های جلوگیری از بازگشت آن مسلط شوید. این موارد را امتحان کنید:

عوارض شپش سر 

kidshealth.org

از آن‌جایی که تماس مستقیم سر به سر یکی از عوامل اصلی انتقال آلودگی شپش است؛ خطر ابتلای کودک، که با هم به مدرسه می‌روند  یا در زمین بازی مشغول بازی‌های گروهی هستند، بیشتر است. در آمریکا کودکان در سنین پیش دبست، بیش از کودکان سنین راهنمایی به این عارضه مبتلا می‌شوند. 

بررسی سر کودک برای وجود شپش

بروز شپش روی پوست سر و بین موها می‌تواند عوارضی به همراه بیاورد:

 • عفونت پوست: خاراندن مکرر می‌تواند باعث آسیب و ،اش در پوست می‌شود و بدن را در برابر عفونت آسیب‌پذیر می‌کند.
 • کمبود آهن: از آنجایی که شپش از خون انسان تغذیه می‌کند، آلودگی شدید و مزمن می‌تواند منجر به از دست‌دادن خون و کم‌خونی ناشی از فقر آهن شود.

از موارد زیر برای درمان خانگی شپش موی سر استفاده می‌شود:

 • روغن ،سون؛ روغن ،سون ممکن است شپش را بپوشاند و خفه کند.
 • روغن زیتون؛ روغن زیتون فواید مشابهی با روغن ،سون دارد، به طور بالقوه شپش را خفه و از بازگشت آن جلوگیری می‌کند.
 • درمان شپش سر با سرکه؛ لیزشدن شپش در اثر وجود سرکه با ساختار اسیدی می‌تواند به از بین‌بردنش کمک کند.
   رفع شپش با لیموترش؛ لیموترش خاصیت اسیدی دارد و می‌تواند شپش را بکشد.
 • روغن نارگیل. 
 • روغن درخت چای.
 • ژله نفتی. 
 • سس مایونز.
 • از بین بردن شپش با حنا.

mayoclinic

منابع: 

به هر توصیه‌ای در زمینه درمان خانگی شپش دقت نکنید. برای مثال، درمان شپش با نوشابه مقدور نیست. این توصیه اشتباه است چون نوشابه قند زیادی دارد و به‌جای رفع مشکل می‌تواند به آن دامن هم بزند و بدترش کند.