ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی؛ کدام‌ یک انتخاب شماست؟

Healthline

لازم به ذکر است م،ما یک بیماری پوستی شایع است که منجر به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی صورت، ساعد و گردن می‌شود، در حالی که روزاسه باعث ایجاد لکه‌های قرمز و جوش‌های کوچک روی گونه‌ها، بینی و پیش، می‌شود.

ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی؟ کدام‌ یک انتخاب شماست

چالش‌های استفاده از ضد آفتاب‌های شیمیایی

انتخاب نوع ضدآفتاب بسیار مهم است؛ از آن راحت گذر نکنید!

همه ما می‌د،م که ، ضد آفتاب در روتین مراقبت از پوست نقش محافظت‌کننده در برابر عوارض قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه‌های مضر خورشید دارد؛ اشعه‌هایی که عامل ایجاد خطوط و چین و چروک‌های ظریف، پیری زودرس و سرطان پوست هستند. استفاده منظم از انواع ،‌های ضد آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را به شدت کاهش می‌دهد. اما هنگام انتخاب ، ضد آفتاب ضروری است که به چند نکته توجه کنیم.

در مقام مقایسه، هیچ‌کدام از این دو نوع ضد آفتاب برتری قابل‌ملاحظه‌ای بر دیگری ندارند. تنها نکته قابل توجه اینکه بر خلاف ضد آفتاب‌های شیمیایی که معمولاً بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا جذب پوست شوند، ضد آفتاب‌های معدنی محافظت فوری را ارائه می‌دهند از طرفی ضد آفتاب‌های فیزیکی را می‌توان روی آرایش و سایر محصولات مراقبت از پوست نیز استفاده کرد.

لازم به ذکر است که ا،ر ،‌های ضد آفتاب فیزیکی با ا،ید روی و ا،ید تیت،وم، دو ماده‌ای که تأثیر آن‌ها بر محافظت از پوست از جانب سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است، فرموله می‌شوند.

چالش‌های استفاده از ضد آفتاب‌های فیزیکی

این سوال را ا،ر ما داریم و گاهی در میان نظرات مختلف از جواب دادن به آن عاجز می‌شویم. اگر بخواهیم اصولی‌تر بگوییم، بهترین نوع ، ضد آفتاب که متن، با پوستتان باشد، باید توسط دکتر پوست در تهران یا دیگر شهرهای ایران مشخص شود اما قبل از آن قصد داریم تا درباره این که ، ضد آفتاب فیزیکی بهتر است یا شیمیایی برایتان بگوییم؛ با ما همراه باشید. 

ضد آفتاب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

با این حال نکته مفید این ضد آفتاب‌ها قابلیت استفاده طول، مدت در هنگام شنا ، و یا ورزش که صورت شما عرق می‌کند، است. ضد آفتاب‌های شیمیایی در مقایسه با انواع فیزیکی مقاومت بالاتری در برابر رطوبت دارند و محافظت خوبی از این نظر برای پوست شما ایجاد می‌کنند.

شاید تا به‌حال بدون این‌که در مورد فیزیکی یا شیمیایی بودن ، خود اطلاع داشته باشید، آن‌ها را استفاده کرده‌اید؛ هر چند تفاوت چند، بین این دو وجود ندارد اما آگاهی در جهت مزایا و معایب هر یک و انتخاب بهترین نوع که من، پوست‌تان باشد، بهترین نتیجه را برای شما حاصل می‌کند.

ویژگی‌های ضد آفتاب‌های فیزیکی

ضد آفتاب‌های فیزیکی یا ضد آفتاب‌های معدنی دسته‌ای هستند که با ایجاد یک مانع فیزیکی بر روی پوست از آن در برابر اشعه خورشید محافظت می‌کنند. این نوع، با مک،سم منع، ، اشعه ماوراءبنفش، نقش خود را در کاهش مضرات اشعه خورشید ایفا می‌کند. علاوه‌براین ضد آفتاب‌های فیزیکی عامل اصلی در جلوگیری از آسیب‌های پوستی مربوط به اشعه UVA از جمله هایپرپیگمانتاسیون و چین و چروک هستند.

در کنار تمام خوبی‌های استفاده از ، ضد آفتاب فیزیکی، چالش‌هایی هم برای استفاده از آن وجود دارد:

  • ضد آفتاب‌های فیزیکی معمولاً حالت گچی دارند و به سختی بر روی پوست پخش شوند. برای همین است که یک لایه سفید رنگ ایجاد می‌کنند که به‌ویژه برای ،، که پوست تیره‌تری دارند کاملاً مشخص است.
  • به اندازه انواع شیمیایی در برابر آب مقاوم نیستند؛ بنابراین تجدید آن‌ها در طول روز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت عدم تجدید محافظت کمتری از پوست را خواهند داشت.
ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی؟ کدام‌ یک انتخاب شماست

ویژگی‌های ضد آفتاب‌های شیمیایی

این که چه نوعی از ، ضد آفتاب را برای محافظت از پوست خود انتخاب می‌کنید، بسیار مهم است. پوست شما همچون لباسی دائمی بر تن شماست و اهیمت بسیار زیادی دارد که چگونه از آن مواظبت کنید. مخصوصا که پوست صورت در تماس مستقیم با خورشید و نور آن است. در این میان انتخاب‌های مختلفی برای ،ید ، ضد آفتاب دارید و تنها باید نوع آن را انتخاب کنید. 

ضدآفتاب‌های فیزیکی همچنین می‌توانند به محافظت از پوست در برابر اشعه UVA عبور کننده از شیشه پنجره که باعث ایجاد رنگ‌دانه و تجزیه کلاژن است، کمک کنند. به همین دلیل است که متخصصان پوست استفاده روزانه از ،‌های ضد آفتاب در فصل تابستان را حتی در اوقاتی که قصد بیرون رفتن ندارید را توصیه می‌کنند. این نوع ،‌های ضد آفتاب کمتر احتمال دارد که منافذ پوست را مسدود کنند؛ به همین دلیل برای پوست‌های مستعد آکنه و حساس ایده‌آل هستند.

در انتها از شما می‌خواهیم تا نظر و تجربه خود را درباره ، ضد آفتاب با ما به اشتراک بگذارید.

با این حال هنگام انتخاب ، ضد آفتاب توجه کنید که محافظت کاملی در برابر طیف وسیعی از اشعه‌های خورشید (UVA و UVB) ارائه دهد. عدم انسداد منافذ پوست، بدون بو، چربی و پارابن بودن و دارا بودن SPF معادل 30 یا بالاتر از سایر نکاتی است که بهتر است به آن توجه لازم را داشته باشید. اما هر چه هست و همیشه به‌،وان بهترین راهکار ارائه می‌شود، استفاده از نظر یک متخصص پوست برای انتخاب بهترین نوع ، ضد آفتاب بر اساس شرایط پوست شماست؛ نکته‌ای که افراد آگاه و دوستدار سلامتی هیچ گاه آنرا فراموش نمی‌کنند.

، ضد آفتاب یک محصول موضعی برای محافظت از پوست به صورت خاص در برابر خورشید است. ساختار این ، به صورت است که بخشی از اشعه ماورا بنفش یا همان UV را جذب یا منع، کرده و در نتیجه به محافظت در برابر آفتاب‌سوختگی و دیگر مشکلات پوست در برابر خورشید کمک می‌کند. ،‌های ضد آفتاب انواع مختلفی دارد و به صورت لوسیون، اسپری، ژل، فوم، پودر و بسیاری از دیگر محصولات موضعی تولید و در اختیار عموم قرار داده می‌شوند.

هر چند بعضی محققان ابراز نگر، کرده‌اند که دو ماده ا،ی بنزن و اکتینو،ات موجود در ضد آفتاب‌های شیمیایی ممکن است باعث اختلال در عملکرد غدد درون‌ریز شوند، با این حال تحقیقات اخیر شواهدی از پیامدهای نامطلوب ناشی از کاربرد آن‌ها را نشان نمی‌دهد.

ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی، کدام‌یک بهتر است؟

آفتاب است و هزاران فایده‌اش اما تاثیر آن روی پوست را نمی‌توان مثبت تلقی کرد. تاثیرات منفی آفتاب روی پوست صورت بسیار زیاد است و خوشبختانه می‌توان با استفاده از محصولی بسیار کاربردی به نام ضدآفتاب تا حدودی آن را مهار کرد؛ در کیف‌های ا،ر ما حداقل یک ، ضد آفتاب پیدا می‌شود اما تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که ضد آفتاب فیزیکی خوب است یا شیمیایی؟

ضد آفتاب‌های شیمیایی دارای مواد فعالی هستند که اشعه ماوراءبنفش را قبل از آنکه وارد پوست شود، جذب می‌کنند. ماده تشکیل‌دهنده این ،‌ها که به‌،وان فیلتر شیمیایی برای اشعه UV عمل می‌کنند، عموماً ا،ی بنزون، آووبنزون، اکتی سالات، اکتوکریلن، اکتینو،ات است.

اگر هنوز هم به نتیجه‌ای قطعی برای تهیه نوع ، ضد آفتاب خود نداشته‌اید، توصیه می‌کنیم تا برای مشاوره پوست، از سایت ،ت دهی دکتردکتر وقت خود را بگیرید و به دکتر پوست مراجعه کنید. 

مراجع:

به دلیل این‌که ضد آفتاب‌های شیمیایی جذب پوست می‌شوند، ممکن است نگر،‌هایی در این خصوص برای افراد وجود داشته باشد. البته طی آزمایش‌های انجام شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز شواهدی پیدا نشده که عوارض جانبی استفاده از این نوع ضد آفتاب‌ها را اثبات کند. اما این سازمان استفاده از دو ماده آمی،نزوئیک اسید و ترولامین سالیسیلات را در تولید این ضد آفتاب‌ها ممنوع کرده است و همچنان ارزیابی‌های مختلف برای بررسی ایمنی ،یبات ضد آفتاب‌های شیمیایی توسط FDA ادامه دارد.

Everyday health

اما یکی از جنبه‌های منفی این نوع ،‌های ضد آفتاب، در افراد دارای پوست حساس دیده شده است؛ به نحوی که در برخی موارد پوست ممکن است واکنش‌های ناخواسته‌ای مانند قرمزی یا التهاب را داشته باشد و بیماری م،ما و روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی) را بدتر کند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%B6%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با این حال طبق نظر متخصصان مؤثرترین ضد آفتاب، آن نوعی است که استفاده می‌کنید و تأثیر آن را بر روی پوست خود دیده‌اید. مهم‌ترین نکته استفاده مداوم از ،‌های ضد آفتاب است نه بکار بردن نوع خاصی از آن. با این حال افراد دارای پوست حساس ضد آفتاب فیزیکی برای‌شان من،‌تر است و ریسک کمتری در تحریک پوست آنان دارد.

در بیشتر موارد ضد آفتاب‌های شیمیایی لایه‌ای بر روی پوست باقی نمی‌گذارند و در نتیجه استفاده آن‌ها بر روی طیف وسیع‌تری از رنگ‌های پوست آسان‌تر است. به عبارتی از آنجا که انواع شیمایی به‌صورت خاص جذب پوست می‌شوند، به نرمی و بدون احساس ،بندگی یا چربی عمل کرده و رنگ سفید مشخصی را به جای نمی‌گذارند.

استفاده از ضد آفتاب‌های شیمیایی نیز مثل نسخه فیزیکی آن دارای چالش‌هایی است از جمله:

  • حدود 20 دقیقه پس از استفاده عملکرد خود را نشان می‌دهد.
  • احتمال تحریک و سوزش پوست به دلیل درجه حفاظتی بالای آن در برابر اشعه‌های مضر خورشید وجود دارد.
  • هر چه SPF آن بالاتر باشد، خطر تحریک پوست‌های حساس بیشتر است.
  • ممکن است منافذ پوست‌های چرب را مسدود کند.

خطرهای احتمالی ضد آفتاب‌های شیمایی