ضربان قلب نرمال؛ تعداد تپش نرمال در هر سن چقدر است؟

برادی کاردی بینابینی یا گاه به گاه ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. اما برادی کاردی طول، مدت، یا برادی کاردی که درمان نمی‌شود، می‌تواند حالت جدی‌تری به خود بگیرد. برخی از شرایط اساسی تعیین کننده واقعی ضربان قلب خطرناک هستند. اگر از قبل با بیماری های قلبی، نارسایی قلبی یا سابقه بیماری قلبی زندگی می کنید و متوجه نوسانات ضربان قلب خود شده اید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، زیرا این امر می‌تواند نشانه یک عارضه جدی باشد.

منبع:

اگر سوالی درباره این دارید که ضربان قلب نرمال چند است و موضوعات مرتبط با آن برایتان ابهام دارند، از ما بپرسید. همچنین می‌تو،د نظرات و تجارت خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

مقایسه ضربان های مختلف قلب

حدا،ر ضربان قلب چقدر است؟

وقتی ضربان قلب خیلی کند باشد، به آن برادی کاردی گفته می‌شود. برادی کاردی معمولاً به ،وان ضربان قلب کمتر از 60 bpm تعریف می‌شود. برای ورزشکاران و افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، ضربان قلب زیر 60 ضربه در دقیقه طبیعی و حتی سالم است. برخی از علل احتمالی برادی کاردی عبارتند از:

 • عوارض جانبی داروها
 • عدم تعادل الکترولیت
 • آپنه انسدادی خواب
 • یک وضعیت سلامت زمینه ای
 • سن بالاتر
 • مشکلات سیستم هدایتی قلب

در مورد ضربان قلب نرمال جنین اتفاق نظر وجود ندارد. متخصصان و محققان محدوده‌های متفاوتی از 110 تا 150 ضربه در دقیقه (bpm) یا 110 تا 160 bpm را اعلام کرده‌اند.

ضربان قلب نرمال اطفال

یکی از دستگاه‌های پرکاربرد و رایج در شمارش ضربان قلب، ضربان‌شمارهای انگشتی است. مدل پالس ا،یمتر یکی از نمونه‌های پراستفاده از این قبیل دستگاه‌هاست. کافی است این دستگاه گیره‌مانند را روی نوک انگشت خود قرار دهید تا علاوه بر تعداد ضربان قلب، سطح ا،یژن خون و اطلاعات حیاتی دیگری نیز دریافت کنید. برای ،ید این دستگاه روی تصویر زیر کلیک کنید.

چطور تپش قلب نرمال داشته باشیم؟

تغییرات قلبی‌عروقی از سه ماهه نخست بارداری به بعد اتفاق می‌افتد، با این حال، تغییرات ضربان قلب دیرتر رخ می‌دهند و در حدود 34 هفته به طور تدریجی به میانگین 91 ضربه در دقیقه (محدوده 68 تا 115) افزایش پیدا می‌کند.

ضربان قلب نرمال در ورزش

در حالی که طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها برای تعیین ضربان قلب وجود دارد، می‌تو،د آن را به صورت دستی نیز انجام دهید. یک روش ساده برای این کار وجود دارد:

 • نبض خود را در ،مت داخلی مچ دست خود پیدا کنید
 • با استفاده از نوک دو انگشت اول، به آرامی روی شریان فشار دهید
 • نبض خود را برای 30 ث،ه بشمارید و سپس آن عدد را در 2 ضرب کنید تا ضربان خود را در دقیقه پیدا کنید.

ضربان قلب نرمال بیشتر دوندگان 20 تا 45 ساله به طور متوسط ​​بین 100 تا 160 ضربه در دقیقه روی تردمیل است. اما این میانگین به عوامل مختلفی از جمله حدا،ر ضربان قلب و سطح آمادگی بدن هم بستگی دارد.

ضربان قلب نرمال در تست ورزش

این ضربان ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. علاوه بر این عواملی مانند سن، سطح فعالیت و برخی داروها نیز می‌توانند بر ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارند.

عوامل تاثیرگذار روی روی ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب نرمال ،ن چقدر است؟ ضربان قلب نرمال در حالت استراحت باید بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه باشد. بااین‌حال، این اعداد در طول دقایق مختلف ی،ان نمی‌مانند و می‌توانند از دقیقه‌ای به دقیقه دیگر متفاوت و متغیر هم باشند.

ضربان قلب نرمال در سالمندان

مح،ه حدا،ر ضربان قلب به شما کمک می‌کند تا بفهمید که ضربان قلب ایده‌آل در طول ورزش چقدر است. می‌تو،د با کم ، سن خود از 220، حدا،ر ضربان قلب مرتبط با سن خود را ،ن بزنید. به ،وان مثال، برای یک فرد 35 ساله، حدا،ر ،ن زده شده ضربان قلب مرتبط با سن 185 ضربه در دقیقه مح،ه می‌شود. این مح،ه به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا بیش از حد سخت ورزش می‌کنید یا انرژی کافی برای آن مصرف می‌کنید یا خیر. ضربان قلب هدف شما از این مح،ه برای نشان دادن میزان ضربان ایده‌آلی که برای یک تمرین عالی نیاز دارید، استفاده می‌کند.

ضربان قلب هدف چیست؟

اگر ضربان قلب شما به طور مداوم بیش از حد بالا یا خیلی پایین است، باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید، زیرا دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، همه این دلایل خطرناک نیستند، اما برخی از آنها می توانند نشانه ای از ناراحتی قلبی باشند. برای این کار می‌تو،د از طریق سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

معمولا میانگین ضربان قلب راه‌رفتن برای هر بزرگسال سالم در حالت ایدئال بین 100 تا 120 ضربه در دقیقه است. با افزایش شدت و سرعت پیاده‌روی، ضربان قلب در طول راه رفتن هم افزایش پیدا می‌کند.

ضربان قلب نرمال روی تردمیل

healthline

ضربان قلب یکی از نشانه‌هایی است که با بودنش پیامی مهم را مخابره می‌کند؛ ما زنده هستیم. البته ضربان قلب نرمال در هر سن و شرایطی ی،ان نیست اما با این حال ساده‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه برای بررسی سلامت و عملکرد قلب گرفتن ضربان آن است. این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید که ضربان قلب طبیعی چقدر است و برای تفسیر آن باید به چه نشانه‌هایی توجه کنند. قبل از بیان هر چیزی توصیه می‌کنیم برای چکاپ و بررسی به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید اما در ادامه قصد داریم تا درباره ضربان قلب نرمال برایتان بگوییم پس با ما همراه باشید.

ضربان قلب نرمال چقدر است؟

تعداد ضربان قلب نرمال در حالت استراحت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. ضربان قلب نرمال در حالت استراحت برای بزرگسالان (که ورزشکار نیستند) بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. تپش قلب طبیعی کودکان با افزایش سن تغییر می‌کند. تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) و برادی کاردی (ضربان قلب پایین) معمولاً نشانگر سایر شرایط سلامتی هستند و در صورت عدم درمان، می‌توانند منجر به عوارض بالقوه جدی سلامتی شوند.

طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکا (AHA) ضربان قلب نرمال در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. اما امکان دارد برخی از افراد کمتر از 60 ضربان در دقیقه داشته باشند و هنوز هم طبیعی در نظر گرفته می‌شود. به ،وان مثال ضربان قلب ورزشکاران کمتر و گاهی اوقات تا 40 ضربه در دقیقه است. علاوه بر این، افرادی که از داروهای خاصی مانند بتابلوکرها استفاده می‌کنند، می‌توانند ضربان قلب کمتری داشته باشند.

ضربان قلب نرمال جنین

این وضعیت می‌تواند نشانه یک عارضه قلبی جدی باشد. ضربان قلب خطرناک را جدی بگیرید و پیگیری کنید.

چگونه ضربان قلب خود را بررسی کنیم؟

ضربان قلب اغلب زم، که در حالت استراحت و آرامش هستید اندازه گیری می‌شود؛ به این حالت ضربان قلب در حالت استراحت گفته می‌شود. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای کودکان بسته به سنش می‌تواند بیشتر از بزرگسالان باشد.

تپش قلب نرمال برای سالمندان هم  60 تا 100 ضربه در دقیقه است. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر در بازه‌های سنی بالا، ضربان قلب نرمال را اعلام کنیم هم به نتیجه‌گیری زیر می‌رسیم:

 • 60 سالگی: 80 تا 136 ضربه در دقیقه.
 • 65 سال: 78 تا 132 ضربه در دقیقه.
 • 70 سالگی: 75 تا 128 ضربه در دقیقه.

ضربان قلب نرمال در بارداری

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

همانطور که کودکان رشد می‌کنند، ضربان قلب نرمال آن‌ها در حالت استراحت تغییر می‌کند. در زیر ضربان قلب کودکان در حالت استراحت، چه زم، که کودکان بیدار هستند و چه در خواب آورده شده است:

 • تا سه ماهگی: در بیداری 85 تا 205 و درهنگام خواب 80 تا 160
 • سه ماهگی تا دو سالگی: در بیداری 100 تا 190 و درهنگام خواب 75 تا 160
 • دو سالگی تا ده سالگی: در بیداری 60 تا 140 و در هنگام خواب 60 تا 90
 • بیشتر از ده سالگی: در بیداری 60 تا 100 و در هنگام خواب 50 تا 90

ضربان قلب نرمال برای ،ن

در حالی که سن و سطح فعالیت می‌تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد، چند پارامتر طبیعی برای این میزان وجود دارد. ضربان قلب در حالت استراحت زم، است که قلب به این دلیل که در حالت استراحت هستید، حداقل مقدار خونی را که بدن به آن نیاز دارد پمپاژ می‌کند.

وقتی ضربان قلب خیلی سریع باشد، تاکی کاردی نامیده می‌شود. برای بزرگسالان، ضربان قلب سریع بالاتر از 100 bpm تعریف می‌شود. اما آنچه خیلی سریع در نظر گرفته می‌شود به سن و سلامت کلی شما نیز بستگی دارد. انواع مختلفی از تاکی کاردی مانند چند کانونی دهلیزی ، بطنی و سینوسی وجود دارد. طبقه‌بندی این انواع بر اساس علت آن‌ها و ،متی از قلب است که بر آن تأثیر می‌گذارند. تجربه تاکی کاردی ممکن است موقتی باشد.

چه عواملی باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند؟

علاوه بر سن، چندین  عامل دیگر وجود دارند که می‌توانند روی ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارد. درجه حرارت، عوارض جانبی دارویی، احساسات، وزن، کم خونی، اختلالات غدد درون ریز یا هورمونی، سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک وضعیتی (POTS)، موقعیت بدن و استعمال دخ،ات روی ضربان قلب تاثیر می‌گذارند. مثلا سیگار کشیدن، ضربان قلب را پایین می‌آورد یا اختلالات غدد درون ریز در صورتی که منجر به پرکاری تیروئید شده باشد، باعث افزایش تپش قلب نرمال می‌شود.

ضربان قلب نرمال در طول ورزش‌، را با استفاده از دو نکته و راه‌کار زیر اندازه بگیرید:

 • شدت ورزش متوسط: 50 تا 70 درصد حدا،ر ضربان قلب شما
 • شدت ورزش شدید: 70 تا 85 درصد حدا،ر ضربان قلب شما
ضربان قلب نرمال بعد از ورزش

بر اساس شاخص AHA، ضربان قلب هدف در طول فعالیت‌هایی با شدت متوسط ​​حدود 50 تا 70 درصد حدا،ر ضربان قلب است. فعالیت بدنی شدید باید حدود 70 تا 85 درصد حدا،ر ضربان قلب باشد. بنابراین برای افراد 35 ساله، ضربان قلب هدف بین 93 تا 157 ضربان در دقیقه (50 تا 85 درصد حدا،رضربان قلب آنها) است.

چه زم، وضعیت ضربان قلب اورژانسی است؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%82%D9%84%D8%A8-%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84/

اگر متوجه تغییر ناگه، در ضربان قلب خود شدید که با موارد زیر همراه است در اسرع وقت به پزشک یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • سفتی یا درد قفسه سینه
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • غش ،
 • ناتو، در ورزش ،

تاکی کاردی، می‌تواند بخاطر وجود بیماری‌های زمینه‌ای مثل کم خونی، بیماری قلبی مادرزادی، پرکاری تیروئید، حمله قلبی، آریتمی های بطنی یا فوق بطنی، مصرف داروهای غیرقانونی (محرک‌هایی مانند کوکائین یا مت آمفتامین‌ها)، نوشیدن کافئین، نوشیدن الکل، فشار تمرین فیزیکی و بارداری اتفاق بیافتد.

ضربان قلب آهسته

توجه: اگر احساس می‌کنید قلبتان خیلی سریع یا خیلی کند می‌زند و احساس ناراحتی می‌کنید، به این روش اعتماد نکنید. بهترین راه حل برای این وضعیت، دریافت نظر پزشک است.

دستگاه ضربان‌شمار قلب

اگر ضربان قلب به طور مداوم بالای 100 ضربه در دقیقه یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه است و البته شما ورزشکار نیستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین در شرایطی مثل بروز تنگی نفس، غش ،، سبکی سر یا سرگیجه، احساس تپش قلب در قفسه سینه، داشتن درد یا ناراحتی در قفسه سینه و وجود حس ناتو، در ورزش ، نیز از جمله مواقعی هستند که مراجعه به دکتر قلب و عروق را واجب می‌کنند. پزشک معالج با استفاده از ابزارهایی مثل هولتر یا م،تور رویداد، الکتروکاردیوگرام، تست اضطراب، تست میز شیب دار، تست ‌های تصویربرداری و تست الکتروفیزیولوژیک وضعیت سلامتی قلب و عروق شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تپش قلب نرمال، نشانه‌ای از سلامتی است

در ادامه به بررسی ضربان قلب نرمال در حالت استراحت در سنین مختلف می‌پردازیم.

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در یک دقیقه می‌زند و البته همیشه هم ثابت نمی‌ماند. وضعیت ضربان قلب گاهی اوقات در پاسخ به چیزهایی مانند سطح فعالیت و وضعیت احساسی تغییر می‌کند اما ضربان قلب نرمال بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه (bpm) است. ضربان نبض می‌تواند متفاوت باشد و حتی خبر از وجود یک بیماری جدی بدهد.

ضربان قلب نرمال در حالت استراحت

تپش قلب طبیعی

ضربان قلب نرمال در بزرگسالان در حالت استراحت

شما باید همیشه هدفتان این باشد که به خوبی از قلب خود مراقبت کنید. این امر شامل ورزش منظم، خوردن غذاهای مفید برای قلب، به حداقل رساندن الکل و حفظ وزن متوسط ​​است. علاوه بر این، باید به طور منظم برای معاینه فیزیکی به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید. این می‌تواند به تشخیص زودهنگام ناهنجاری‌های کلسترول بالا یا فشار خون نیز کمک کند. اگر قبلاً بیماری قلبی دارید، باید وضعیت خود را به دقت بررسی کنید و به برنامه درم، خود پایبند باشید. تمام داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. حتماً هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن وضعیتتان را نیز فوراً به پزشک خود گزارش دهید. توجه به این نکات سلامت قلب خود را افزایش دهید:

 • استرس خود را کاهش دهید.
 • در صورت امکان مصرف کافئین خود را محدود کنید.
 • مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا را محدود کنید.
 • مصرف الکل خود را کمتر کنید.
 • سیگار کشیدن ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و ، آن به کاهش ضربان قلب کمک کند.
 • از مصرف حشیش یپر،ید.
 • از عوارض جانبی داروها آگاه باشید.

ضربان قلب نرمال

چه زم، باید به پزشک مراجعه کرد؟

میانگین بازیابی ضربان قلب 1 دقیقه بعد از ورزش حدود 15 ضربه در دقیقه است. مطالعه‌ای جدیدتر روی 274 ورزشکار مرد نشان داده که میانگین بازیابی یا ریکاوری ضربان قلب 1 دقیقه بعد از ورزش حدود 29 ضربه در دقیقه است.

ضربان قلب نرمال در پیاده روی

به طور طبیعی در طول خواب، ضربان قلب هر فرد کمتر از محدوده ضربان قلب نرمال در حالت استراحت است. بین 40 تا 50 ضربه در دقیقه (bpm) به ،وان ضربان قلب خواب متوسط ​​برای بزرگسالان در نظر گرفته می‌شود، البته این رقم می‌تواند بسته به عوامل متعددی متفاوت شود.

ضربان قلب بالا

ضربان قلب در طول تست ورزش به سن بستگی دارد. برای بزرگسالان، حدا،ر ضربان قلب پیش بینی شده 220 منهای سن آنها است. برای مثال، اگر شما 40 ساله هستید، حدا،ر ضربان قلب پیش بینی شده 180=40-220 است.

ضربان قلب نرمال در خواب