عفونت واژن چیست؛ علل، علائم، راه تشخیص و درمان

عواملی كه خطر ابتلا به عفونت واژن را افزايش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • تغییرات هورمونی، مانند موارد مرتبط با بارداری، قرص‌های ضد بارداری یا یائ،
 • فعالیت ،
 • داشتن یک عفونت منتقله از راه ،
 • داروها، مانند آنتی بیوتیک‌ها و استروئید‌ها
 • استفاده از ،icides برای کنترل زایمان
 • دیابت کنترل‌نشده
 • استفاده از محصولات بهداشتی غیر استاندارد
 • استفاده از لباس‌های زیر مرطوب یا تنگ
 • استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) برای کنترل بارداری

عوارض جانبی عفونت واژن

در شرایط طبیعی، ممکن است روزانه از واژن خانم‌ها مقداری ترشح خارج شود که ظاهری شفاف تا شیری‌رنگ و بدون بو دارند و محیط واژن را مرطوب نگه می‌دارند. اگر روزانه مقداری از این ترشحات از بدن شما خارج می‌شود؛ طبیعی است و مشکلی وجود ندارد. چنانچه ترشحات تغییر رنگ بدهند، مقدار تخلیه ترشح از واژن تغییر کند، به هنگام ادرار ، درد یا سوزش داشته باشید، هنگام مقاربت دچار درد، خونریزی یا لکه‌بینی شوید؛ ی،ی شما دچار عفونت واژن (،initis) یا یکی از انواع بیماری‌های دستگاه تناسلی ،ن شده‌اید و باید برای درمان آن اقدام کنید.

عفونت باکتری واژن از نوع واژینوز باکتریایی(Bacterial ،inosis (BV))  از جمله قابل درمان‌ترین عفونت‌ها هستند. پس از طی دوره درمان، مشکل به‌خوبی رفع می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

محیط واژن سالم در حالت طبیعی دارای اسیدیته مشخص است؛ تا مانع از رشد عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها شود. عواملی مثل استفاده از شوینده‌های نامن،، اسیدیته واژن را تغییر داده و باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن ‌می‌شوند. در این شرایط عوامل بیماری‌زا شروع به رشد می‌کنند و باعث ایجاد عفونت در محل می‌شوند.

رایج‌ترین انواع عفونت واژن چیست؟

یکی از درمان های محبوب عفونت قارچی، استفاده از سرکه سیب است. سرکه کاربردهای دارویی زیادی دارد که برخی از آنها بیشتر از سایرین توسط تحقیقات پشتیب، شده‌اند.

داشتن رابطه‌ی ، در زمان عفونت واژن  یا ابتلا به التهاب واژن می‌تواند علائم و نشانه‌های این عارضه را وخیم‌تر کند. اگر منبع عفونت، عوامل قابل انتقال از طریق رابطه‌ ، باشد، به راحتی می‌تواند به شریک ، شما منتقل شده و او را هم آلوده کند.

کدام نوع از عفونت واژن با رابطه ، منتقل می‌شود؟

اگر احساس سوزش واژن دارید و در گذشته عفونت‌های مخمر را تشخیص داده‌اید، احتمالا نیاز به مراجعه به پزشک ندارید. عفونت‌های مخمری را می‌توان در خانه با داروهای ضد قارچی واژینال درمان کرد. با این حال، اگر مطمئن نیستید که عفونت مخمر دارید، به متخصص ،ن و زایمان مراجعه کنید.

3. عفونت‌های باکتریایی با استرپتوکوک گروه B

اگر از طب جایگزین (alternative treatments) برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که احتمالا روند درمان تا چندین هفته ادامه خواهد داشت. برخی از ،ن مبتلا گمان می‌کنند که مشکل حل شده، ولی دوباره و این بار به شکل بدتری خود را نشان خواهد داد. این دسته از عفونت‌های قارچی واژن برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک حداقل در یک دوره‌ ۶ ماهه را دارند.

چه زم، برای عفونت قارچی واژن باید به پزشک مراجعه کرد؟

برقراری رابطه‌ی ، در زمان عفونت قارچی واژن روند درمان را مختل خواهد کرد. اگر برقراری رابطه‌ی ، در زمان عفونت قارچی واژن علائم بیماری را تشدید کند، احتمالاً منجر به افزایش زمان درمان عارضه هم خواهد شد. 

عفونت قارچی واژن چه مدت طول خواهد کشید؟

در این مقاله مشخص شد که از کجا بفهمیم عفونت واژن داریم و چطور برای رفع و درمان آن اقدام کنیم. اگر ناراحتی ناخواسته در واژن احساس می‌کنید و علائم عفونت واژن را در خود تشخیص داده‌اید، فورا برای دریافت ،ت دکتر آنلاین اقدام کنید و علائم را با پزشک مطرح کنید. درمان زودهنگام می‌تواند از درد و عوارض دیگر جلوگیری کند.

اگر می‌خواهید سیر را برای درمان عفونت قارچی امتحان کنید، بهتر است که مصرفش در رژیم غذایی‌تان بالا ببرید. برخی توصیه می‌کنند که سیر را در واژن قرار بدهید؛ این روش اصلا توصیه نمی‌شود. ،یبات این ماده و تماسش با پوست واژن می‌تواند موجب سوختگی و درد شود. 

برخی دیگر از عفونت‌های واژن مانند کلامیدیا و عفونت‌های باکتریایی واژن دارای علائم مشابه با عفونت‌های قارچی واژن هستند، بنابراین لازم است که قبل از شروع فرایند درمان این عارضه به دقت و درستی تشخیص داده شود.

علائم عفونت واژن مواردی همچون سوزش، خارش و بوی ناخوشایند هستند. درمان، به نوع عفونت بستگی دارد. پس اولین قدم، شناسایی نوع عفونت است. برخی از عفونت‌های واژن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکنند. شایع‌ترین علائم عفونت واژن عبارت‌اند از:

 • خارش واژن
 • تغییر مقدار ترشحات واژن
 • تغییر رنگ ترشحات واژن
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار ،
 • درد در هنگام مقاربت
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی

علائم عفونت باکتریایی:

 • احساس خارش، سوزش و درد در واژن و ناحیه‌ی خارجی ، تناسلی زن
 • احساس بوی ماهی از اطراف واژن
 • بیشتر شدن بوی بد بعد از انجام رابطه‌ی ،
 • مقدار زیاد ترشحات رقیق خا،تری رنگ

علائم عفونت واژن

چه عواملی زمینه‌ساز عفونت واژن هستند؟

2. عفونت باکتریایی از نوع واژینوز باکتریایی

خارش و سوزش از علائم عفونت واژن در دختران است. بهترین درمان برای عفونت واژنی در کودکان، بهبود وضعیت بهداشت آنها است. امکان دارد که پزشک بنا به شرایط دست به تجویز دارو هم بزند. شست‌وشوی درست بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و استفاده از لباس‌های زیر نخی و تمیز در این زمینه راه‌گشا خواهد بود.

چگونه می‌توان از عفونت واژن جلوگیری کرد؟

برای درمان عفونت واژن می‌توان از داروهای بدون عوارض گیاهی استفاده کرد. این داروها در قالب ، یا پماد در دسترس هستند و می‌توانند در بهبود عفونت واژن کمک‌کننده باشند. برای ،ید پماد و ، درمان عفونت واژن روی تصویر زیر کلیک کنید:

درمان عفونت واژن در بارداری

عفونت واژن می‌تواند علل زیادی داشته باشد، پزشک عفونت را بر اساس علت آن تشخیص داده و درمان می‌کند. انواع دلیل عفونت واژن عبارت‌اند از:

 • عفونت‌های باکتریایی: بعضی از باکتری‌ها معمولا در واژن شما یافت می‌شوند. رشد بیش از حد باکتری‌های غیر فلور می‌تواند باعث واژینوز باکتریایی شود. علائم عفونت باکتریایی واژن شامل بوی بد این ناحیه و خارش و سوزش است.
 • عفونت‌های مخمری: عفونت‌های مخمری معمولا توسط یک قارچ به نام Candida albicans ایجاد می‌شوند. بسیاری از موارد، از جمله آنتی بیوتیک‌ها، می‌توانند تعداد باکتری‌ها و قارچ را در واژن کاهش دهند. این کاهش می‌تواند منجر به رشد بیش از حد مخمر و ایجاد عفونت شود.
 • عفونت‌های ،ی: تریکومونیازیس  (Tric،moniasis) عفونت واژن ناشی از یک ، پروتوزایی است که می‌تواند از طریق مقاربت ، منتقل شود.
 • آتروفی واژن: این حالت معمولاً بعد از یائ، اتفاق می‌افتد. همچنین زم، که میزان استروژن شما کاهش می‌یابد (مانند زمان شیردهی)، کاهش سطح هورمون باعث نازک شدن و خشکی واژن می‌شود. این امر منجر به التهاب مهبل (واژن) می‌شود.
 • سایر موارد: صابون‌ها، شست‌وشوی بدن، عطرها و وا،ن‌های واژینال همه می‌توانند واژن را تحریک کنند و باعث التهاب شوند.

برای درمان عفونت‌های واژنی می‌تو،د به مصرف برخی مواد و استفاده از راه‌کارهای خانگی توجه داشته باشید:

 • مصرف ویتامین C را افزایش بدهید.
 • از پمادهای موضعی مخصوص واژن ویتامین E استفاده کنید.
 • از لبنیات پروبیوتیک استفاده کنید.

درمان گیاهی

اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوید، پزشک برای مدت کوتاهی داروهای ضدقارچ را برای شما تجویز خواهد کرد. این داروها ظرف چهار روز تا یک هفته باید علائم بیماری را از بین ببرند. بسیاری از داروهای ضد قارچی پایه‌ روغنی دارند و روغن می‌تواند لات، و پلی ایزوپرین (polyisoprene) تشکیل دهنده‌ی کاندوم‌ها را ت،یب کنند. اگر از کاندوم برای جلوگیری از بارداری و یا عدم ابتلا به بیماری‌های مقاربتی استفاده می‌کنید، در هنگام مصرف این داروها خود و شریک ، خود را در معرض آسیب قرار داده‌اید.

اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بتواند به درستی مشکل شما را تشخیص دهد. برخی از علائم این عارضه با دیگر انواع عفونت‌های واژن مشابه است. پزشک احتمالاً برخی از داروهای ضد قارچ مانند می،ازول (miconazole)، بات،ازول (butoconazole) و ،ونازول (terconazole) را تجویز خواهد کرد. بسیاری از این ،‌ها برای درمان عفونت قارچی واژن موثر خواهند بود. اگر بعد از استفاده از این داروها، هنوز علائم بیماری وجود داشته باشند، پزشک معالج راه‌های دیگر درم، را امتحان خواهد کرد.

ترشحات فرد سفید مایل به خا،تری است و بوی ماهی می‌دهد، ترشحات رقیق و آبکی و میزان آن زیاد است.

3. عفونت تریکومونایی واژن

واژینوز باکتریایی اگر درمان نشود، منجر به زایمان زودرس، نوزاد نارس و نوزاد متولد شده با وزن کم خواهد شد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86/

عفونت‌های قارچی و باکتریایی از راه رابطه‌ی ، منتقل نمی‌شوند، ولی داشتن شریک ، جدید یا متعدد شانس ابتلا به عفونت باکتریایی واژن را افزایش خواهد داد. علاوه بر این عفونت تریکومونایی واژن از طریق رابطه‌ی ، منتقل می‌شود، برای جلوگیری از ابتلای دوباره به عفونت، برقراری رابطه‌ی ، را تا زمان برطرف شدن کامل عارضه و از بین رفتن علائم عفونت به تعویق بیندازید. بد نیست نگاهی به مطلب داشتن رابطه ، در زمان عفونت واژن هم داشته باشید.

آیا امکان برقراری رابطه ، در زمان عفونت قارچی واژن وجود دارد؟

عسل یک آنتی بیوتیک/ضد قارچ طبیعی است. مطالعات نشان می‌دهند که وقتی ماست با عسل به صورت واژینال وارد بدن می‌شود، موجب رفع عفونت قارچی در برخی بیماران می‌شود. البته به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. پس سرخودانه از این روش استفاده نکنید.

از همه عفونت‌های واژن نمی‌توان جلوگیری کرد. استفاده از کاندوم در طی مقاربت ، موجب جلوگیری از گسترش STI ها خواهد شد. همچنین خطر ابتلا به آن را کاهش می‌دهد. بهداشت من، می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های واژن کمک کند و خطر ابتلا به التهاب واژن و تحریک واژن را کاهش دهد. همچنین، برای کاهش ابتلا به عفونت واژن، پیشنهاد می‌کنیم اقدامات زیر را انجام دهید:

 • رعایت بهداشت شخصی، پس از اجابت مزاج برای جلوگیری از آلودگی ناحیه واژن محدوده مقعد را خشک و تمیز کنید. هنگام ،ی نوار بهداشتی را به طور منظم تعویض کنید.
 • پس از استفاده از توالت، ناحیه تناسلی را با دستمال کاغذی به آرامی خشک کنید.
 • از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • هنگام مقاربت از نرم‌کننده‌ها مانند ژل لوبریکانت استفاده کنید، زیرا بدون استفاده از آن به دلیل خشک بودن ناحیه واژن احتمال زخم بیشتر شده و محیط برای رشد عوامل بیماری‌زا مهیا می‌شود.
 • از لباس زیر و شلوار تنگ استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی و ورود باکتری‌های مضر به واژن در رابطه ، از کاندوم استفاده کنید. اگر از کاندوم برای رابطه مقعدی استفاده شده است، برای دخول از راه واژن کاندوم را تعویض کنید.
 • از صابون و شوینده‌های قوی که ممکن است PH محیط واژن را تغییر دهند؛ استفاده نکنید.
 • اجتناب از حمام‌های داغ و عمومی.
 • اجتناب از تحریک‌کننده‌ها، شامل تامپون‌های عطری، پد و صابون‌های معطر
 • اجتناب از پوشیدن لباس‌های مرطوب

عوامل خطر در ابتلا به عفونت واژن

تجویزاتی از سوی طب غیرپزشکی برای رفع مشکلات واژن وجود دارد. اگر قصد استفاده از درمان عفونت واژن طب سنتی دارید، باید بد،د که احتمال بروز عوارضی وجود دارد که شاید اوضاع را بدتر کنند. در هر حال، در این بخش از مقاله، نگاهی داریم به توصیه‌های مطرح‌شده از سوی این روش از طب:

 • درمان عفونت واژ با سیر.
 • درمان عفونت واژن با سرکه سیب.
 • درمان عفونت واژن با عسل.

درمان با سیر

بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، بیست درصد ،ن دارای عفونت قارچی توسط قارچ کاندیدا هستند که این آمار ۳۰درصد ،ن باردار را شامل می‌شود. شانس ابتلای ،ن باردار به عفونت‌های قارچی در سه ماهه‌ دوم و سوم بارداری بیش‌تر خواهد بود.

واژینیت انواع متفاوتی دارد که لازم است برای درمان و مراقبت بهتر نوع عفونت به درستی تشخیص داده شود. رایج‌ترین انواع عفونت واژن عبارتند از:

1. عفونت قارچی واژن

،ن مبتلا به تریکومونیاز یا واژینوز باکتریایی در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه ، به دلیل التهاب ناشی از این اختلالات هستند. در ،ن باردار، واژینوز باکتریایی علامت‌دار و ترشومنیازیس با زایمان زودرس و نوزادان کم‌وزن همراه است.

عفونت قارچی واژن در میان ،ن بسیار شایع است. این عفونت باعث ایجاد ترشحات غیر طبیعی از واژن، ایجاد مشکل و ناراحتی در هنگام ادرار ، و سوزش و خارش ناحیه‌ واژن خواهد شد. همه‌ این مشکلات برقراری رابطه‌ی ، در زمان عفونت قارچی واژن را سخت و ناخوشایند می‌کند. 

در هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید:

 • داشتن علائم شدیدی هم‌چون بریدگی در اطراف واژن، قرمزی و تورم واژن 
 • چهار بار یا بیش‌تر ابتلا به عفونت قارچی واژن در سال گذشته 
 • بارداری یا ابتلا به دیابت، ویروس HIV  یا هرگونه عارضه‌ای که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. داشتن علائم شدیدی هم‌چون بریدگی در اطراف واژن، قرمزی و تورم واژن 
 • چهار بار یا بیش‌تر ابتلا به عفونت قارچی واژن در سال گذشته 
 • بارداری یا ابتلا به دیابت، ویروس HIV  یا هر گونه عارضه‌ای که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

انواع عفونت واژن در بارداری

وقتی نصف پیمانه سرکه سیب را به وان آب و،م اضافه و به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بگیرید، ،یب اسیدی سرکه به از بین بردن هرگونه میکروارگ،سم مضر از جمله مخمر کمک می‌کند.

برای دریافت ،ت ملاقات بهترین پزشکان هم می‌تو،د از سیستم ،ت دهی اینترنتی دکتردکتر استفاده کنید. اگر درباره عفونت این ناحیه حساس از بدن پرسشی دارید، ما را در جریان بگذارید. 

برقراری رابطه ، در زمان عفونت قارچی واژن حتی اگر فرد علائم عارضه را هم نشان ندهد، خطرناک خواهد بود. رابطه‌ ، روند ابتلا به عفونت را طول، کرده و در نهایت باعث بازگشت دوباره‌ علائم خواهد شد. این علائم حتی می‌توانند از بار قبل شدیدتر باشند. رابطه ، در زمان عفونت قارچی واژن خطر انتقال عارضه به شریک ، را هم افزایش خواهد داد. در ادامه به شما می‌گوییم که چرا نباید در زمان عفونت، رابطه ، برقرار کرد:

 • رابطه‌ی ، می‌تواند دردناک و عاملی برای افزایش شدت علائم باشد

با وجود اینکه احتمال انتقال عفونت قارچی واژن در طی رابطه‌ی ، به شریک ، وجود دارد، ولی باید توجه داشت که این انتقال به شرایط آناتومیکی شریک ، بستگی دارد. اگر شریک ، مرد باشد، احتمال کمی وجود دارد که به عفونت قارچی مبتلا شود. بر اساس تحقیقات تنها ۱۵درصد از مرد، که شریک ، آن‌ها به عفونت قارچی واژن مبتلا است، در صورت داشتن رابطه‌ ، محافظت نشده به این عارضه دچار خواهند شد. احتمال ابتلای مردان ختنه‌نشده به عفونت قارچی هم بیش‌تر از سایر افراد است.

 • رابطه‌ی ، زمان بهبود عفونت را به تعویق خواهد انداخت

سرکه را قبل از اینکه پوست شما را لمس کند در آب رقیق کنید. علاوه بر این، می تو،د سرکه سیب را به رژیم غذایی خود هم اضافه کنید. استفاده از این ماده باید تحت نظارت متخصص باشد.

درمان با عسل

استرپتوکوک گروه B کمابیش در بدن در ناحیه‌ واژن و روده‌ بزرگ وجود دارند. این گروه از باکتری‌ها معمولا باعث ایجاد عفونت یا بروز علائم خاصی نخواهند شد. با این همه زن، که حامل این گروه از باکتری‌ها باشند به راحتی می‌توانند آن را به کودک منتقل کنند.

در عفونت تریکومونایی واژن علائمی نظیر خارش، درد شکم و سوزش ادرار وجود دارد. از ویژگی‌های این نوع واژینیت، این است که طی مقاربت، قابل انتقال به آقایان است و باید هم‌زمان شریک ، درمان شود و تا پایان درمان از مقاربت پر، شود. در واژینیت تریکومونایی، خانم مبتلا بعد از نزدیکی و دخول می‌تواند دچار لکه‌بینی و خونریزی رحم شود.

 • مشخصات ترشحات عفونت تریکومونایی واژن:

درمان عفونت واژن به طور کلی بسیار مؤثر است. تشخیص من، علائم عفونت واژن، باعث می‌شود تا شما درمان من،ی را دریافت کنید.

درمان عفونت واژن در خانه

عوارض عفونت واژن

درمان با سرکه سیب

یک تا دو درصد، احتمال انتقال وجود دارد. در موارد غیر معمول باکتری‌های استرپتوکوک گروه B برای نوزاد کشنده خواهند بود. برای درمان این عفونت آنتی‌بیوتیک به بدن فرد تزریق می‌شود و این اقدام شانس انتقال باکتری را به کودک کاهش خواهد داد.

خارش ناحیه‌ اطراف واژن یکی از علائم معمول عفونت‌های قارچی به حساب می‌آید. عفونت قارچی واژن توسط قارچی به نام کاندیدا (Candida) ایجاد می‌شود. عفونت قارچی واژن در دوران بارداری بیشتر از سایر مواقع بروز می‌کند، چرا که در این دوران فعالیت سیستم ایمنی فرد تغییر کرده، سطح استروژن تولیدی بیش‌تر شده و تولید گلیکوژن افزایش پیدا می‌کند.

دخول در هنگام رابطه‌ ، می‌تواند باعث وخیم شدن التهاب بافتی شود و از طرفی شدت خارش را هم افزایش دهد. در این هنگام وارد ، هر چیزی درون واژن می‌تواند باعث انتقال باکتری‌های جدید درون منطقه شده و شدت عفونت را افزایش دهد.

موارد زیر هم می‌توانند دلایل عفونت واژن باشند:

 • مصرف بی‌رویه و طول،‌مدت آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی  که سبب از بین رفتن باکتری‌های مفید بدن می‌شود.
 • استرس
 • رابطه ،
 • استفاده از داروهایی که واژینال مصرف می‌شوند
 • حاملگی
 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • دیابت کنترل نشده
 • استفاده از داروهای کورتونی
 • قرص‌های ضد بارداری با استروژن بالا

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

هرچند به مطالعات بیشتری در زمینه اثرگذاری سیر در درمان عفونت واژن نیاز است اما تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان دادند که تأثیر استفاده از محلول سیر برای رفع قارچ قابل توجه است.

ترشحات در عفونت تریکومونایی بدبو، کف‌آلود، فراوان، رقیق و به رنگ زرد یا سبز است.

عفونت واژن چه علائمی دارد؟

عفونت واژن در شرایط تهدیدکننده زندگی نیست. با این حال، شما باید به متخصص ،ن و زایمان مراجعه کنید، اگر:

 • قبلاً عفونت واژن داشته‌اید.
 • عفونت واژن داشته‌اید اما علائم جدیدی را تجربه می‌کنید.
 • تب دارید.

عفونت واژن یا واژینیت یکی از بیماری‌های شایع در خانم‌ها است. این مشکل با بروز علائمی مانند تغییر رنگ و بوی ترشحات و عوارضی نظیر خارش و سوزش همراه است. در صورت بروز چنین علائمی باید به دکتر ،ن مراجعه کنید تا از عوارض آن جلوگیری شود. در این مقاله درباره عفونت این ناحیه حساس از بدن برایتان گفته‌ایم. با ما همراه باشید. 

عفونت واژن چیست؟

در عفونت قارچی واژن، ترشحات فرد به رنگ سفید بدون بو یا بوی کپک، غلیظ و پنیری شکل است. میزان ترشحات در خانم مبتلا، کم تا متوسط است.

2. عفونت باکتریایی واژن

انواع درمان دارویی عفونت واژن و درمان‌های دیگر برای رفع این مشکل توصیه و تجویز می‌شود. در ادامه به هریک از آنها می‌پردازیم. 

درمان دارویی

در بیشتر موارد علت عفونت قارچی واژن کاندیدا البیکنس است؛ به همین دلیل به آن عفونت کاندیدیایی نیز گفته می‌شود. ۷۵ درصد از خانم‌ها در زندگی خود حداقل یک بار دچار عفونت قارچی یا واژینوز شده‌اند. این عفونت علاوه بر ،ن در دختران نیز دیده می‌شود. از مشخصات عفونت قارچی واژن یا واژینیت کاندیدیایی خارش، التهاب و تورم ناحیه تناسلی همراه با سوزش ادرار و درد هنگام مقاربت است.

 • مشخصات ترشحات عفونت قارچی واژن:

علائم معمول عفونت‌های قارچی واژن عبارت‌اند از:

 • احساس خارش در اطراف واژن و بخش خارجی ، تناسلی زن
 • ترشحات غلیظ، سفید و پنیری واژن
 • بوی نامطبوع آب‌جو در ناحیه‌ی واژن
 • احساس درد و سوزش در اطراف واژن
 • احساس درد و سوزش در هنگام رابطه‌ی ، 

درمان عفونت واژن

علت عفونت واژن کدامند؟

عفونت باکتریایی واژن، ممکن است در ۴۰ تا ۵۰درصد از خانم‌ها وجود داشته باشد. ممکن است که در این نوع عفونت، فرد بدون علامت باشد یا فقط خارش داشته باشد. درد و تحریک در واژینیت باکتریایی وجود ندارد.

 • مشخصات ترشحات عفونت باکتریایی واژن:

برای درمان عفونت‌های قارچی واژن دارو تجویز می‌شود، برخی از این داروها هم به صورت آزاد از داروخانه قابل تهیه هستند. اگر فرد باردار باشد، بدون مشورت پزشک نباید این داروها را مصرف کند.

سوال مهمی درباره عفونت وجود دارد و شاید شما هم از خود پرسیده باشید که از کجا بفهمم عفونت رحم دارم؟ برای تشخیص عفونت واژن پزشک از شما شرح حال کامل می‌گیرد. بدین صورت که پزشک از میزان ترشحات، رنگ، غلظت و بوی ترشحات از شما سوال می‌کند. همچنین ممکن است در مورد سابقه قبلی عفونت واژن، سابقه ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه ،، تعداد شرکای ، شما سوال کند، علاوه بر آن پزشک با وسیله‌ای به نام اسپکولوم شما را معاینه کرده  و با مشاهده ترشحات نوع عفونت شما را تشخیص می‌دهد.

عفونت واژن چگونه درمان می‌شود؟

زم، که فرد در هنگام رابطه‌ ، در اوج بوده و به شدت از نظر ، تحریک شده باشد، واژن شروع به تولید ترشحاتی می‌کند که خود این ترشحات محیط واژن را بیش از پیش مرطوب کرده و شدت خارش و ترشحاتی با بوی نامطبوع را افزایش می‌دهند.

 • رابطه‌ی ، می‌تواند عفونت را به شریک ، شما منتقل کند

، های موضعی یا شیاف‌های واژینال گزینه‌های توصیه‌شده برای درمان عفونت قارچی در دوران بارداری یا شیردهی هستند. تحقیقات نشان داده که داروهای بدون نسخه مانند می،ازول، کلوتریمازول و ،ونازول هم عفونت قارچی را به طور ایمن و موثر از بین می‌برند. البته برای استفاده از آنها، نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد. 

درمان عفونت واژن کودکان دختر

درمان عفونت واژن به علت عفونت هم بستگی دارد. مثلا:

 • قرص مترونیدازول، ، مترونیدازول یا ژل، ، کولینامایسین یا ژل آن  برای عفونت باکتریایی تجویز می‌شود.
 • ، ضدقارچ برای عفونت مخمر تجویز می‌شود.
 • قرص‌های مترونیدازول یا تینیدازول برای تریکومونیا تجویز می‌شوند.
 • ،‌ها یا قرص‌های استروئیدی برای آتروفی واژینال تجویز میشوند.
 • اگر عفونت شما ناشی از سایر موارد، مانند صابون است، پزشک محصول دیگری را توصیه می‌کند تا باعث تحریک نشود.

علائم عفونت واژن

مراجعه به پزشک را هرگز پشت‌گوش نیاندازید

زن باردار بیش‌تر از سایر افراد در برابر برخی عفونت‌ها آسیب‌پذیر است و در صورت درمان‌نشدن عفونت، احتمال بروز مشکلات جدی در آن بسیار بیش‌تر از سایرین است. در ادامه این مقاله به معرفی انواع عفونت واژن در بارداری و علائم آن خواهیم پرداخت. هر زن بارداری که به عفونت، حتی خفیف مبتلا می‌شود باید برای معالجه‌ی آن به پزشک معالج مراجعه کند. برخی از انواع معمول عفونت‌ واژن در بارداری شامل این موارد هستند:

 1. عفونت‌های قارچی واژن

رابطه‌ ، در زمان عفونت واژن می‌توانند بسیار دردناک یا دست‌کم ناخوشایند باشد. اگر ،مت بیرونی (،)  یا لبه‌های ، ، ،نه (،) متورم باشد، ارتباط پوست به پوست می‌تواند بسیار سخت بوده و احساس ناخوشایندی را ایجاد کند.