علائم حساسیت فصلی و آخرین روش‌های درمان قطعی

اغلب افراد از زمان و فصل بروز حساسیت خود مطلع هستند.برای همین توصیه می‌کنیم تا دو هفته قبل از شروع موعد مشخص، راه‌های پیشگیری از بروز حساسیت فصلی را جدی گرفته و دارو مصرف کنید. تزریق یک آمپول آ،ژی قبل از موعد، برای یک فصل شما را از ابتلا به علائم حساسیتی خلاص می‌کند. قبل از مصرف هر دارویی، از عوارض آن مطلع شوید؛ زیرا بیشتر داروهای ضد حساسیت، خواب آور هستند.

4. رطوبت منزل را کاهش دهید

استفاده از روغن بنفشه، موجب کاهش و یا از بین رفتن کلی علائم آ،ژی می‌شود. دو قطره از این روغن را باید داخل بینی بریزید. یا چند قطره از آن را بر روی شقیقه‌ها ریخته و برای چند دقیقه ماساژ دهید. معمولا از این روش برای درمان عطسه و رفع حساسیت‌های آن استفاده می‌شود.

راه‌های پیشگیری از حساسیت فصلی

علائم حساسیت و آ،ژی

1. آ،ژی در فصل بهار

امگا 3 یک اسید چرب ضروری برای بدن با خاصیت ضد التهابی است. مصرف این ماده در تمامی سنین پیشنهاد شده و درم، من، برای حساسیت فصلی به حساب می‌آید. میزان قابل توجهی از امگا 3 در برخی مواد غذایی همچون روغن آفتابگردان، ماهی، تخم‌مرغ، تخم‌کدو، فندق، گردو، و کنجد وجود دارد. پس مصرف هر کدام از این مواد غذایی، می‌تواند درم، برای آ،ژی فصلی شما باشد.

10. مایعات بیشتری مصرف کنید

برای درمان گرفتگی بینی در افراد مبتلا به حساسیت‌ های فصلی، باید از داروهای بدون نسخه استفاده کرد. سو،درین، فنیل آفرین و ا،یمترازولین از رایج‌ترین داروهای موجود برای رفع گرفتگی بینی هستند. البته دو نمونه آ،ی به صورت اسپری بوده و استفاده از آن‌ها راحت‌تر است.

راهکارهای درمان خانگی آ،ژی فصلی

باکتری پروبیوتیک خاصیت ضد التهابی داشته و از میکروبیوم روده حفاظت می‌کند. برای همین خوردن خوراکی‌های حاوی پروبیوتیک، می‌تواند درم، برای حساسیت فصلی باشد. در دسترس‌ترین خوراکی حاوی پروبیوتیک، ماست است.

9. امگا 3 مصرف کنید

میزان آ،ژن‌های موجود در فضای باز، بیشتر از محیط داخلی منزل است. البته در داخل منزل نیز برخی آ،ژن‌های داخلی وجود دارد. اما تاثیرگذاری آن‌ها به اندازه عوامل محرک خارجی همچون گرده درخت و دود نیست. پس برای کاهش احتمال ابتلا به حساسیت‌های فصلی، بهتر است زمان بیشتری را در منزل بم،د.

5. هنگام وزش باد خانه را ، نکنید

به مجموعه واکنش‌های سیستم ایمنی بدن نسبت به گرده گل و یا دیگر مواد موجود در محیط، حساسیت فصلی (Seasonal Allergy) یا آ،ژی فصلی می‌گویند. از آن‌جایی که این حساسیت‌‌ها در یک فصل یا زمان خاصی از سال برای افراد رخ می‌دهد، به آن آ،ژی فصلی گفته می‌شود.

بیشتر گل‌ها و گیاهان در فصل بهار گرده افش، می‌کنند. باز بودن پنجره‌ها، به این آ،ژن‌ها اجازه ورود و نفوذ به فضای داخلی منزل را می‌دهد. پس برای دوری از آ،ژی‌ های فصلی، بهتر است که پنجره‌ها را ببندید.

4. کمتر در بیرون از خانه بم،د

عسل ماده‌ای شگفت‌انگیز برای درمان حساسیت فصلی است. سازوکار تولید عسل به این صورت است که بخش زیادی از گرده موجود در عسل، توسط زنبور و در هنگام آماده‌سازی از بین می‌رود. برای همین مصرف عسل می‌تواند بدن را در برابر دانه‌های گرده مقاوم کند.

میوه و سبزیجات، سرشار از ویتامین C و آنتی ا،یدان‌ها هستند که برای درمان حساسیت‌‌های فصلی استفاده می‌شوند. در واقع ویتامین C در اصل یک آنتی هیستامین طبیعی است که به بدن کمک می‌کند تا به مبارزه با آ،ژن‌ها برود. پس با مصرف میوه و سبزی، بدن را از حساسیت فصلی و علائم آن دور نگه دارید.

8. محصولات پروبیوتیک بیشتری مصرف کنید

روش‌ های بسیار متفاوتی برای درمان حساسیت فصلی وجود دارد. برخی از این روش‌ها برگرفته از طب سنتی و یا درمان‌‌های خانگی هستند. ولی به‌هرحال سریع‌ ترین روش برای درمان حساسیت فصلی، استفاده از داروهای شیمیایی است که البته عوارض خاص خود را دارند.

روش‌های خانگی موثری برای درمان آ،ژی فصلی وجود دارند که برای اثرگذاری نیاز به مداومت در مصرف دارند و البته کاملا بدون ضرر هستند. روش‌های درمان خانگی گاهی در قالب یک توصیه یا تشویق به مصرف ماده‌ای خوراکی هستند:

1. دخ،ات مصرف نکنید

در طب سنتی از نمک برای گندزدایی استفاده می‌شود. برای همین می‌توان از این خاصیت نمک برای پا،ازی آ،ژن یا گرد و غبار موجود در دهان و بینی استفاده کرد. پس یک محلول غلیظ از آب نمک درست کرده و روزی دو مرتبه آن را غرغره کنید. یا با استفاده از سرنگ‌های حباب‌دار، داخل بینی را با آن بشویید.

3- مصرف جوشانده گل بنفشه و شکر تیغال

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D9%84%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B5%D9%84%DB%8C/

نظافت منزل برای جلوگیری از آ،ژی

8. از استرس اجتناب کنید

حساسیت‌ های فصلی معمولا در یک زمان مشخصی از سال برای فرد رخ داده و طی یک مدت زمان محدود برطرف می‌شوند. در بیشتر افراد این حساسیت در فصل بهار شروع شده و تا پاییز ادامه دارد. هرچند که احتمال درگیری با تب یونجه در هر چهار فصل سال وجود دارد. تب یونجه با التهاب بینی خود را نشان می‌دهد که ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد حساسیت زا موجود در هوا است. موادی مانند گرد و خاک یا گرده گل و گیاهان که همواره در محیط اطراف ما وجود دارند.

عوامل حساسیت در فصل‌‌های مختلف سال

برخی از تشک و بالش‌هایی که ما در هنگام خواب استفاده می‌کنیم، با پر طبیعی پرندگان پر شده است. این پرهای طبیعی به مرور زمان ،د شده و موجب حساسیت می‌شوند. پس اگر سابقه ابتلا به آ،ژی‌ های فصلی را دارید، از تشک و بالشی استفاده کنید که با الیاف مصنوعی همچون پلی استر پر شده باشد.

10. کمتر به است، بروید

طب سنتی برای درمان حساسیت فصلی و تسکین علائم آن، راه‌حل‌های تاثیرگذاری دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

اغلب پزشکان برای درمان حساسیت و آ،ژی بیماران خود، قرص‌ های آنتی هیستامین تجویز می‌کنند. قرص‌های آنتی هیستامین انواع مختلفی دارد و با نام‌های قرص لوراتادین، آنتی‌هیستامین د،ژستانت، سیتریزین یا با ،وان قرص درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند.

درمان حساسیت

1. سیر

همانطور که می‌د،د برای تمیز نگه داشتن آب موجود در محیط است،‌ها از ک، استفاده می‌کنند. خطرناکی گاز ک، برای فرد مبتلا به آ،ژی فصلی، به اندازه دود است. شدت این خطر برای است،های سرپوشیده بیشتر است، چون گاز ک، در یک فضای بسته جمع می‌شود. پس برای کنترل حساسیت فصلی در شهریور و ماه‌های گرم سال، کمتر به است، بروید.

حساسیت فصلی قابل درمان و پیشگیری است!

وزش باد به پخش شدن آ،ژن‌های موجود در هوا کمک می‌کند. پس اگر در هنگام وزش باد شدید به خارج از خانه بروید، در معرض گرده و عوامل تحریک‌پذیر خارجی قرار خواهید گرفت. بنابراین احتمال اینکه درگیر حساسیت‌های فصلی شوید، زیاد است.

6. میوه‌های آ،ژی‌زا نخورید

پس از آشنایی با علائم آ،ژی، ،ت به شناسایی عوامل آن در فصل‌های مختلف سال است.

حال شما بگویید که حساسیت فصلی خود را چگونه کنترل می‌کنید؟ تجربه خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

بیشتر آ،ژی‌ های ایجاد شده در فصل پاییز، ناشی از گرده گل‌ها است. یک نمونه معروف از این گل‌ها، میخک است. گل میخک بیش از 40 گونه متفاوت دارد و از اصلی‌ترین عوامل در ایجاد علائم حساسیت فصلی پاییز محسوب می‌شود.

4. آ،ژی در زمستان

بسیاری از افراد تجربه عطسه‌های مکرر و خارش بینی یک‌دفعه‌ای دارند. این علائم در فصل‌های گرم سال هم رخ می‌دهد و ربطی به سرماخوردگی ندارد. با مشاهده چنین عواملی، احتمال این‌ که فرد با علائم حساسیت‌ های فصلی روبرو شده باشد، بسیار زیاد است. آ،ژی یا حساسیت فصلی در اثر واکنش سیستم بدن به آ،ژن‌های موجود در هوا رخ می‌دهد. واکنش‌هایی که با التهاب و علائم خاص همراه بوده و فرد را آزار می‌دهد. این مطلب از مجله دکتردکتر به توضیح درباره آ،ژی و حساسیت‌ های فصلی اختصاص دارد. همچنین راهکارهایی برای درمان حساسیت فصلی یا پیشگیری از حساسیت فصلی ارائه شده، اما برای درمان این عارضه باید به دکتر گوش حلق و بینی مراجعه کنید.

حساسیت فصلی چیست و چه علائمی دارد؟

افرادی که به دنبال داروهای تزریقی هستند، باید از آمپول آ،ژی فصلی تحت ،وان بتامتازون استفاده کنند. این آمپول واکنش‌های سیستم ایمنی بدن نسبت به التهاب را کاهش می‌دهد. پس نه تنها برای حساسیت‌های فصلی، بلکه برای درمان دیگر بیماری‌ها نیز کاربرد دارد. البته تزریق این آمپول ممکن است عوارضی همچون ناراحتی بدن، سرگیجه و سردرد داشته باشد.

3. داروهای بدون نسخه برای درمان احتقان بینی

علائم حساسیت فصلی

تفاوت حساسیت فصلی با سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

حساسیت و آ،ژی

3. درمان دارویی حساسیت فصلی را جدی بگیرید

تحمل برخی از علائم حساسیت‌ های فصلی بسیار مشکل است. مثلا فرض کنید که یک جلسه رسمی حضور داشته و مرتب عطسه کنید. یا دچار آبریزش بینی شده و در جمعی از دوستان حضور داشته باشید.

آ،ژی

هیستامین چیست؟

عسل برای درمان آ،ژی

3. پنجره‌های منزل را ببندید

بنابراین سیستم دفاعی بدن در مق، با عوامل خارجی، عملکرد بهتری خواهد داشت. اما این تمام ماجرا نیست! ترشح هیستامین یک سری نتایج جانبی را به دنبال خواهد داشت. برای همین وقتی در ،متی از بدن هیستامین آزاد شود، شاهد بروز علائم التهابی همچون قرمزی، خلط، تورم و خارش خواهیم بود. به همین دلیل است که افراد، از داروهای آنتی هیستامین برای درمان حساسیت فصلی و گرفتگی بینی خود استفاده می‌کنند.

شایع‌ترین علائم حساسیت فصلی یا آ،ژی

استعمال دخ،ات باعث آسیب رسیدن به قلب و ریه انسان می‌شود. پس مصرف سیگار توسط فرد مبتلا به آ،ژی‌‌های فصلی، می‌تواند این حساسیت را بیشتر کند. در نتیجه اگر به سلامت و آرامش خود اهمیت می‌دهید، استعمال دخ،ات را برای مدتی هم که شده کنار بگذارید. ، دخ،ت همچنین یکی از راه‌های اصلی درمان سرفه نیز محسوب می‌شود.

2. عسل بخورید

این موارد از نشانه‌های حساسیت‌ های فصلی هستند که اغلب افراد تجربه آن را دارند. در این مطلب در خصوص این نوع از آ،ژی و علائم رایج آن توضیح دادیم. روش‌ هایی برای درمان و پیشگیری از حساسیت‌های فصلی را پیشنهاد کردیم. اما فراموش نکنید که برای درمان قطعی حساسیت و آ،ژی باید به پزشک مراجعه کنید. برای این کار می‌تو،د از ،ت دهی آنلاین از دکتر دکتر کمک بگیرید.

خارش گلو، از رایج‌ترین علائم حساسیت فصلی است. گاهی این خارش به قدری زیاد است که فرد را کلافه می‌کند. طب سنتی برای درمان و رفع خارش گلو، جوشانده ،یبی از شکر تیغال و گل بنفشه را پیشنهاد می‌کند. برای درست ، این جوشانده باید 10 گرم از گل بنفشه و شکر تیغال را در دو لیوان آب ریخته و آن را بجوش،د. جوشاندن را تا زم، ادامه دهید که حجم آب به یک لیوان برسد. سپس دمنوش را از صافی گذرانده و قبل از خواب میل کنید.

3. استفاده از روغن بنفشه

با خود مرور کنید که طی دو سه روز قبل به کجاها رفته و محیط مورد نظر چه ویژگی‌هایی داشته است. این کار به شما کمک می‌کند تا عامل اصلی آ،ژی و حساسیت فصلی را شناسایی کنید. پس از معلوم شدن عامل حساسیت، باید از حضور در مکان‌هایی با چنین درختان و گیاه، خودداری کنید. اگر هم چاره‌ای جز رفتن نبود، حتما از ماسک برای پیشگیری از حساسیت فصلی استفاده کنید.

2. در زمان من، منزل را ، کنید

البته گرده موجود در عسل از گل گرفته شده و با گرده گیاهان و درختان که عامل اصلی ایجاد آ،ژی هستند، فرق دارد. ولی به‌هرحال خوردن عسل می‌تواند حساسیت بدن را نسبت به گرده کاهش دهد. البته قبل از مصرف عسل، مطمئن شوید که حساسیت شما مربوط به دُز پایین گرده نیست.

حساسیت فصلی باعث افزایش مخاط موجود در بینی و عقب حلق می‌شود. مصرف زیاد آب در چنین شرایطی، می‌تواند این مخاط را رقیق کرده و دفع آن را راحت کند. البته مزیت دیگری که مصرف آب دارد، تقویت سیستم ایمنی بدن است که به درمان حساسیت فصلی کمک می‌کند.

درمان حساسیت فصلی در طب سنتی

استرس علاوه بر اثرات م،بی که بر روح و روان افراد دارد، عاملی برای بروز حساسیت‌‌های فصلی است. برای کنترل این احساس م،ب، می‌تو،د با انجام مدیتیشن و برخی فعالیت‌های ورزشی دیگر، استرستان را کم کنید. این کار باعث حفظ سلامتی بدن و کاهش علائم حساسیت فصلی می‌شود.

9. به الیاف تشک و بالش خود توجه کنید

معمولا افراد مبتلا به آ،ژی یا حساسیت فصلی، از داروهای آنتی‌هیستامین استفاده می‌کنند. اما هیستامین چیست و چه نقشی در ایجاد آ،ژی دارد؟ برخی از سلول‌های ایمنی بدن در زمان برخورد با آ،ژن‌ها، ماده‌ای به نام هیستامین ترشح می‌کنند. ترشح این ماده، باعث افزایش نفوذپذیری مویرگ‌های خونی در برابر پروتئین و گلبول‌های سفید خون می‌شود.

تابستان فصل برش یونجه است. به همین دلیل در این فصل از سال، میزان ابتلا به تب یونجه بیشتر از فصل‌های دیگر سال است. برخی از علف‌های هرز مانند علف تیموتی نیز، در ایجاد حساسیت‌ های فصلی نقش دارند.

3. حساسیت در پاییز

در حالت طبیعی، این یک قانون است که سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری و ویروس‌ها واکنش نشان دهد. اما گاهی اوقات این واکنش‌ها در برابر ماده‌ای به نام «آ،ژن» رخ داده و باعث حساسیت می‌شود. آ،ژن‌ها همان مواد بی‌خطر موجود در محیط زندگی ما هستند و سیستم ایمنی بدن این مواد حساسیت‌زا را در بیشتر اوقات خطرناک تلقی کرده و با آن‌ها مق، می‌کند. نتیجه این واکنش، سوزش گلو، آبریزش بینی یا دیگر علائم حساسیت‌‌های فصلی هستند.

تفاوت دیگری که بین بیماری‌های دستگاه تنفسی مثل سرماخوردگی و آ،ژی‌‌های فصلی وجود دارد، طورل دوره درمان و از بین رفتن علائم است. معمولا علائم سرماخوردگی پس از 7 الی 10 روز برطرف می‌شوند. اما حساسیت‌ های فصلی تا زمان درمان و یا رفع محرک‌ها، همچنان باقی می‌ماند؛ حتی گاهی علائم آ،ژی تا چند ماه باقی بماند.

تفاوت علائم آ،ژی فصلی با تب یونجه چیست؟

درمان حساسیت فصلی با قرص اولین نجات دهنده‌های شیمیایی برای درمان آ،ژی به حساب می‌آیند. صادقانه باید گفت که سریع‌ترین و راحت‌ ترین درمان حساسیت فصلی، استفاده از همین داروهای ضد حساسیت هستند.

2. آمپول بتامتازون

سیر با داشتن خواص آنتی بیوتیکی و آلسین، موثرترین دارو در طب سنتی برای کاهش التهاب است. مصرف سیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و میکروب‌ها را از بین می‌برد. به همین خاطر است که متخصصان طب سنتی، مصرف سیر را برای درمان حساسیت‌ های فصلی پیشنهاد می‌کنند.

2. نمک

اثرگذاری آ،ژن‌ها در فصل زمستان کمتر می‌شود. برای همین میزان ابتلا به حساسیت فصلی در این فصل، نسبت به ماه‌های دیگر کمتر است. اما همچنان برخی آ،ژن‌های داخلی مانند موی حیوانات، کپک، ،ات آ،ژی‌زا، پوست حیوانات و گرد و غبار در محیط وجود دارند. پس شاید همین موارد، عاملی برای بروز حساسیت‌های فصلی شوند.

روش‌‌های درمان حساسیت فصلی

قارچ یکی از عوامل اصلی حساسیت است که بیشتر در محیط‌های مرطوب و گرم رشد می‌کند. وجود قارچ در محیط منزل، احتمال ابتلا به آ،ژی‌‌های فصلی را افزایش می‌دهد. پس در روزهای بار، که رطوبت هوا بیشتر است، دمای محیط را کنترل کنید تا قارچ‌ها فرصت رشد نداشته باشند.

5. به بهداشت فردی توجه کنید

در بخش‌های بالاتر به برخی از علائم حساسیت‌ فصلی اشاره کردیم، تشابه این علائم با تب یونجه و سرماخوردگی، باعث شده تا بسیاری از افراد در تشخیص آ،ژی دچار مشکل شوند.

،بندگی دانه‌های گرده موجود در هوا بسیار زیاد است. این دانه‌ها بسیار ریز بوده و با چشم دیده نمی‌شوند. پس بدون اینکه متوجه آن‌ها شویم، روی مو و پوست بدن نشسته و به لباس می‌،بند. همچنین بهتر است تا افرادی که علائم حساسیت فصلی دارند، نباید از لنز چشمی استفاده کنند زیرا نفوذ دانه‌های گرده به لایه های زیرین لنز، مشکل زا خواهد بود. البته رعایت بهداشت فردی، یک روش راحت برای پیشگیری از بروز حساسیت فصلی است. پس به طور مرتب دوش گرفته و لباس‌های خود را عوض کنید.

6. از لوازم معطر و غیر ضروری استفاده نکنید

عروسک و ابزارهای موجود در محیط، منبعی برای تجمع گرد و خاک یا مواد حساسیت‌زا هستند. برای همین در فصل‌هایی که سابقه ابتلا به حساسیت فصلی را دارید، از چنین وسایلی دوری کنید. یا استفاده از برخی مواد خوشبو کننده مانند عود و شمع را کنار بگذارید؛ رایحه اضافی پخش شده از چنین عطرهایی، محرک حساسیت فصلی هستند.

7. به نظافت منزل توجه کنید

فصل بهار، موسم گرده افش، گل و گیاهان در طبیعت است. به همین خاطر میزان آ،ژن‌های موجود در هوای بهار، بیشتر از دیگر فصل‌های سال است. علاوه بر گل‌ها، گرده برخی درختان نیز در ایجاد آ،ژی‌های تنفسی نقش دارند. ص،ر، توس، بید، سرو، بلوط ، و توسکا از معروف‌ترین درخت، هستند که در فصل بهار گرده افش، می‌کنند.

2. حساسیت در فصل تابستان

مصرف بعضی میوه‌ها مانند ،بزه، پرتقال، هلو، موز، سیب، هویج و طالبی باعث تشدید آ،ژی و حساسیت فصلی می‌شود. مواد موجود در این میوه‌ها باعث خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه در فرد مبتلا به آ،ژی خواهد شد. دلیل چنین حساسیتی، به خاطر مشابه بودن پروتئین این میوه‌ها با پروتئین موجود در دانه گرده است. پس تا برطرف شدن کامل حساسیت فصلی، از خوردن چنین میوه‌هایی خودداری کنید.

7. سبزی و میوه بیشتری مصرف کنید

پس تا جایی که امکان داشت از روش‌ های خانگی برای درمان حساسیت فصلی خود استفاده کنید. در صورتی که برخی از علائم آزار دهنده آ،ژی مانند عطسه مکرر شما را اذیت کرد، به ناچار از راهکارهای دارویی استفاده کنید.

درمان دارویی حساسیت فصلی

اما حساسیت فصلی علائم خاص خود را دارد که تفاوت این علائم با بیماری‌های مشابه را توضیح می‌دهیم. در واقع شناسایی این علائم می‌تواند کمک حال شما در درمان و پیشگیری از ابتلا به آ،ژی‌های فصلی باشد. رایج‌ترین علائم مشاهده شده برای حساسیت فصلی، شامل موارد زیر است:

  • عطسه ، مکرر
  • خارش گلو
  • آبریزش بینی
  • خارش چشم
  • پف ، پلک‌ها
  • خارش گلو
  • گرفتگی بینی، سینه و گوش‌ها

در ادامه بهترین داروها برای درمان دارویی حساسیت فصلی و آ،ژی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1. مصرف آنتی هیستامین

این حساسیت‌ها خود را با علائمی مثل خارش گلو، ورم چشم، سوزش و آبریزش بینی، خارش چشم، گرفتگی بینی و سرفه‌های آ،ژیک نشان می‌دهند. بیشتر افراد تجربه چنین علائمی را در یک بازه زم، خاص از سال داشته و حساسیت‌های فصلی را تجربه کرده اند. اما دلیل بروز حساسیت فصلی چیست؟

علاوه بر این موارد، یک سری علائم خاص همچون سردرد، سرفه ، و خس خس سینه نیز در افراد مشاهده شده است. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از علائم آ،ژی فصلی با سرماخوردگی و بیماری‌های دیگری مثل آنفولانزا و کرونا مش، هستند و همین موضوع، تشخیص را دشوار می‌کند. اگر در کنار علائم معرفی شده برای آ،ژی، نشانه‌هایی از درد بدن، ضعف و خستگی و سردرد شدید داشتید، باید آن را سرماخوردگی دانست. اگر هم دردهای عضل،، اسهال و استفراغ یا سرفه‌‌های خشک و ممتد را در کنار این علائم تجربه کردید، احتمالا به آنفولانزا مبتلا شده‌اید. بی‌حالی شدید، از دست دادن حس بویایی و چشایی و تب و ،ز شدید هم نشان دهنده ابتلا به کرونا است. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع کامل از تفاوت سرماخوردگی، آنفلولانزا، کرونا و حساسیت فصلی، مقاله‌ای تحت همین ،وان را در دکتردکتر مطالعه کنید.

ساعت 5 تا 10 صبح، اوج زمان بالا آمدن و پخش گرده در محیط است. پس اگر برایتان مقدور است، در این ساعات از خانه خارج نشوید و کار خود را به بعدازظهر موکول کنید. چون دانه‌های گرده در بعدازظهر پایین می‌آیند و امکان بروز حساسیت‌های فصلی کمتر است. گاهی اوقات اخبار نیز در خصوص غلظت مواد آلاینده موجود در هوا هشدار می‌دهد. ماندن در خانه در چنین وضعیت‌های ناسالمی، بهترین کار ممکن است.

بخش عمده‌ای از حساسیت گلو و مجاری تنفسی، ناشی از گرد و خاک موجود در محیط است. چون گرد و خاک باعث تشدید شدن حساسیت فصلی می‌شود. تمیز ، مداوم و استفاده از دستگاه تهویه هوا در منزل، راهکاری جالب برای کاهش گرد و خاک موجود در محیط است. همچنین برای خشک ، لباس‌های شسته شده، از محیط داخل منزل استفاده شود. پنجره‌ها را بسته نگه داشته و حدالامکان از فرش‌های پرزدار استفاده نکنید. البته شستشوی هفتگی ملحفه و روتختی نیز، در پیشگیری از بروز حساسیت فصلی موثر است.

با این که عوامل طبیعی مختلفی در ایجاد حساسیت فصلی تاثرگذار هستند اما با این حال می‌توان با رعایت چند نکته ساده از بروز آن جلوگیری کرد:

1. عامل اصلی حساسیت فصلی را شناسایی کنید