علائم خطر دوران بارداری؛ 16 علامت زنگ خطر

تب در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول خطرآفرین است و می‌تواند برای کودک مشکلاتی به وجود بیاورد. احتمال داشتن نوزادی با نقص لوله عصبی (NTD) در افرادی که درست قبل یا در اوایل بارداری تب داشته‌اند، بیش از ۲برابر افراد سالم است.

نشت مایع آمنیوتیک در سه ماهه اول و/یا دوم بارداری می‌تواند عوارضی ایجاد کند، از جمله نقایص مادرزادی. دقت کنید که نشت مایع آمنیوتیک هم می‌تواند برای مادر و جنین در هر مقطعی از بارداری خطرناک باشد.

ترشحات بدبوی واژن و مهبل

دوران بارداری بسیار حساس است. باید حواستان به نشانه‌ها و تغییرات مختلفش باشد و با بالابردن اطلاعات خود در این زمینه از بروز خطرات محتمل جلوگیری کنید. اگر هم نشانه خطرناکی دیدید و با علائم خطر دوران بارداری روبه‌رو شدید، راه و روش برخورد با آن را بد،د. در این مسیر، نیاز به مشورت‌، با متخصص ،ن هم دارید. در مقاله پیش روی، سعی کرده‌ایم که از نشانه‌های احتمالی خطر در دوران حاملگی برایتان بگوییم. با ما همراه باشید.

۱. خونریزی در بارداری

منظور از تورم حالتی شبیه ورم‌، رایج در دوران بارداری نیست. از حالت‌هایی غیرعادی و به‌شرح وضعیت‌های بالا صحبت می‌کنیم. در واقع، نیازی به نگر، بابت هر نوع ورمی نیست.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

بروز عفونت در بدن در دوران بارداری می‌تواند با خطراتی همراه باشد. بنابراین، مشکل سوزش ادرار را به طور جدی پیگیری کنید. اگر علت سوزش عفونتی مقاربتی باشد، شاید عوارض ناخوشایندی در ناحیه تناسلی به وجود بیاورد. این وضعیت روی زایمان اثرات منفی می‌گذارد.

۱۳. رنگ‌پریدگی یا زردی

تب‌، ،وما با مشکلی مانند سقط جنین همراه نیست اما می‌تواند نشانه‌ای جدی از وجود عفونت در بدن باشد. عفونت هم احتمال سقط را بالا می‌برد. بنابراین اگر دچار تب ۳۸ سانتی‌گراد و بالاتر هستید، به پزشک مراجعه کنید. این علائم خطر دوران بارداری را جدی بگیرید.

۶. کاهش حرکت‌های جنین

اگر خارش شدید باشد و بیشتر در طول شب احساس شود، احتمال دارد که پای کلستاز بارداری (c،lestasis) به میان باشد. در این حالت، به طور معمول، در کف دست یا کف پا احساس خارش می‌کنید؛ شاید هم در تمام بدن. کلستاز نوعی اختلال کبدی است و باعث تشکیل اسیدهای صفراوی در خون مادر می‌شود.

۴. تاری دید و سردرد

اگر بدن قوی داشته باشید، امکان بروز چنین مشکلاتی بسیار کمتر می‌شود. با مصرف مکمل‌های بارداری، قوی‌تر شوید و سلاکمت خود و دلبندتان را تضمین کنید. برای ،ید انواع مکمل‌های بارداری روی ع، زیر بزنید:

۳. خارش بدن از علائم خطر دوران بارداری

تورم شدید صورت و دست‌وپا هم نیاز به رسیدگی دارد. اگر موارد زیر را مشاهده می‌کنید، حتما حواستان به پیگیری ماجرا باشد:

افزایش وزن بسیار سریع و شدید (مانند ۱ کیلوگرم در هفته) در برخی از موارد، نشانه‌ای از مشکلات سلامتی مانند پره‌اکلامپسی است. علامت اصلی این بیماری مربوط به بارداری فشار خون بالا است که گاهی با حالت تهوع، سردرد و سرگیجه نیز همراه می‌شود.

عفونت و آبسه دندان نه تنها باعث به خطرافتادن سلامتی مادر می‌شود بلکه بر سلامت جنین هم تأثیر می‌گذارد؛ به ویژه، اگر درد آنقدر شدید باشد که فشار قابل توجهی ایجاد کند. التهاب و تب ناشی از آن می‌تواند باعث ایجاد فشار در جنین در حال رشد شود.

۱۲. سوزش ادرار

بعضی از دردهای شکمی می‌توانند نشانه سقط‌شدن بچه باشند. پس حتما به این وضعیت دقت داشته باشید.

۳. تورم دست و پا

این نشانه‌ها در بارداری همیشه به م،ای وجود مشکل نیست، اما می‌تواند نشانه سقط جنین یا سایر عوارض جدی باشند. سقط جنین زم، است که نوزاد قبل از هفته بیستم بارداری در رحم می‌میرد. بنابراین، هرچند که خونریزی رایج است اما باید آن را پیگیری کنید.

خارش در بارداری شایع است. معمولاً تصور می‌شود که به دلیل افزایش سطوح برخی از مواد شیمیایی در خون، مانند هورمون‌ها، چنین چیزی رخ می‌دهد.

احساس تنگی نفس و دشواری در نفس‌کشیدن هم گاهی نیاز به پیگیری جدی دارد و از علائم خطر دوران بارداری است. اگر فکر می‌کنید که در ناحیه سینه فشار زیادی تحمل می‌کنید و زم، که صاف دراز می‌کشید هم با مشکل در تنفس روبه‌رو هستید، حتما باید این نشانه را به ،وان علائم خطر دوران بارداری پیگیری کنید.
ممکن است، مشکلات تنفسی نشانه‌ای از عوارض جدی مانند ذات‌ا،یه یا ،ه‌شدن خون، مشکلات قلبی یا حتی ابتلا به سرطان باشند. این علائم خطر دوران بارداری را پیگیری کنید.

هیپرامزیس گراویداروم (Hyperemesis gravida،) یا استفراغ شدید حاملگی عوارض ناخوشایندی مانند کم‌آبی بدن را به همراه می‌آورد. تعادل الکترولیت‌های بدن را به هم می‌زند و با کاهش وزن مادر همراه است. باید استفراغ و تهوع شدید را به ،وان علائم خطر دوران بارداری جدی بگیرید.

۹. مشکلات پوستی

ابتلا به مشکلات زمینه‌ای مانند بیماری‌های خودایمنی می‌تواند در دوران بارداری خطرآفرین باشد. با مدیریت اوضاع و انجام مراقبت‌های لازم، امکان کنترل‌، به وجود می‌آید.

در دیابت بارداری سطح قند خون در زن، افزایش پیدا می‌کند که قبل از باردارشدن دیابت نداشته‌اند. دیابت بارداری خطر پره‌اکلامپسی را افزایش می‌دهد و منجر به بالارفتن وزن بچه هم می‌شود. نوزاد بسیار بزرگ و سنگین می‌تواند زایمان را به تاخیر بیاندازد و زایمان طبیعی را برای زن دشوارتر کند.

بارداری

۱۱. عفونت، آبسه و درد شدید دندان

 

امکان بروز تغییرات پوستی در دوران حاملگی وجود دارد. ریشه بیشتر آنها هم نوسانات هورمونی است. برای مثال، بروز آکنه در بسیاری از مادران باردار دیده می‌شود.

باید بد،د که ضربه و زمین‌خوردن می‌تواند منجر به سقط جنین شود. البته سطح و میزان ضربه و آسیب هم در این میان مهم است. اینکه فرد در چه زم، از بارداری به سر می‌برد هم اهمیت دارد. در هر حال، هر ضربه‌ای که به بدن مادر وارد می‌شود، نیاز به پیگیری دارد. باید ببینید که چه عوارضی در اثر ضربه و آسیب به مادر و بچه وارد شده‌اند.

۱۶. تشدید بیماری‌های زمینه‌ای

،وج ترشحات زیاد از واژن را هم بررسی کنید. ترشحاتی که بوی نامطبوع دارند باید معاینه و ارزیابی شوند. در دوران بارداری، شمار باکتری‌های مطلوب و غیرمطلوب واژن به هم می‌خورد و این موضوع باعث شکل‌گیری ترشحات بدبو می‌شود. بدبوبودن ترشحات نشانه عفونت هم هست و نیاز به پیگیری دارد.

۸. استفراغ شدید و مداوم

این علائم هم می‌توانند نشانه‌ای از بروز پره‌اکلامپسی باشند. اگر دچار چنین تورمی هستید، زمان ملاقات با پزشک را به بعد موکول نکنید و سریعا برای مراجعه اقدام کنید.

۱۵. زمین‌خوردن و آسیب رسیدن به شکم

در اوایل بارداری، احساس تهوع تقریبا رایج و عادی است اما اگر این حالت با گذر ماه‌های بعدی ادامه دارد و شدید است، حتما باید پیگیری‌های لازم را انجام بدهید. دقت کنید که موارد زیر عادی نیستند:

 • وقتی نمی‌تو،د در طول ۸ ساعت آب بنوشید.
 • وقتی نمی‌تو،د در طول ۲۴ ساعت غذا بخورید.
 • توانایی نگهداری آب یا مایعات دیگر در معده را ندارید.
 • دهانتان خشک می‌شود.
 • دچار سردرد و گیجی هستید.
 • تب دارید.

منبع:

رسیدگی به سلامت دندان‌ها همیشه اهمیت زیادی دارد. در دوران بارداری هم باید همچنان جدی گرفته شود و حتی رسیدگی به دندان‌ها بیشتر از قبل شود.

طبیعی است که در بارداری دچار تورم شوید، به خصوص در پاها، مچ پا و انگشتان. اغلب در پایان روز، این حالت دیده می‌شود. این وضعیت تاحد زیادی طبیعی است اما اگر با استراحت‌، از بین نرود، چراغ‌های خطر روشن می‌شوند.

سوزش ادرار هم از علائم خطر دوران بارداری است چون نشان از مشکلی مانند عفونت مجاری ادراری دارد. اگر دچار سوزش هستید یا درد مثانه دارید، حتما این وضعیت را پیگیری کنید.

به ترشحات واژنی هم دقت زیادی داشته باشید تا علائم خطر دوران بارداری را نادیده نگیرید. هرگونه خونریزی شدیدی که شبیه به ،شدن است، نیاز به پیگیری جدی دارد. به طور طبیعی مقدار کمی از این مایع نشت می‌کند، اما از دست‌دادن بیش از حدش در برخی مواقع خطرناک خواهد بود.

اما اگر پای تورم جدی و شدید و البته ناگه، به‌میان باشد، احتمال دارد که مشکلاتی مانند پره‌اکلامپسی (pre-eclampsia) رخ داده باشند. این عارضه با فشار خون بالا و آسیب‌دیدن اندام‌هایی مانند کبد و کلیه همراه است.

۴. افزایش وزن زیاد و سریع

چنانچه تغییری در این وضعیت به وجود آمد، موضوع را پیگیری کنید. هرگونه تغییری در این زمینه می‌تواند نشانه ناخوشی بچه یا وجود مشکلی جدی باشد.

۷. ترشحات از واژن

بسیاری از مشکلات دید مربوط به نوسانات هورمونی هستند اما گاهی هم در حالت شدید، نشانه‌ای از ابتلا به دیابت بارداری یا پره‌اکلامپسی به‌شمار می‌روند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/

برای ملاقات با متخصصان خبره در تهران و شهرستان می‌تو،د از سیستم ،ت دکتر سایت دکتردکتر کمک بگیرید. با وجود این سیستم، به‌سادگی به بهترین‌ها متصل می‌شوید و بی‌محدودیت زم، و مک، وقت ملاقات خود را ثبت می‌کنید.

خونریزی و لکه بینی از واژن در دوران بارداری شایع است. در حدود ۲۵درصد از تمام ،ن باردار در طول بارداری خود خونریزی یا لکه بینی دارند. در مرور هر راهنمای بارداری هم این نکته ذکر می‌شود.

cdc.gov

خطر دوران بارداری

۲. درد شکم و زیر شکم

با بزرگ‌شدن برآمدگی، پوست شکم کشیده می‌شود و ممکن است احساس خارش به وجود بیاید. اما چه زم، این وضعیت خطرناک است؟ ی،ی چه موقع باید به خارش به ،وان نشانه‌ای خطرناک نگاه کنید؟

نشانه های خطر در بارداری

۵. تب

علائم خطر دوران حاملگی

نترسید اما علائم را جدی بگیرید

در صورتی که علائم زیر را احساس می‌کنید، باید آنها را به ،وان علائم خطر دوران بارداری بد،د:

 • لکه‌های نور، و چشمک‌زنی از نور مشاهده می‌کنید.
 • نقاط کور در دیدتان وجود دارد یا برای مدت کوتاهی اصلا توانایی دیدن ندارید.
 • دیدتان تار است و تمرکزتان در مشاهده پایین است.
 • دوبینی هم نیاز به پیگیری دارد.

این مشکلات رایج دوران بارداری جای نگر، ندارند اما برخی از نشانه‌ها زنگ خطر را به صدا درمی‌آورند و می‌توانند باعث بروز مشکلاتی جدی باشند. برای مثال،حاملگی پمفیگوئید(pemphigoid) یک اختلال خود ایمنی است که معمولا در سه ماهه دوم یا سوم رخ می‌دهد.

اگر حرکات بچه کاهش پیدا کرده یا اصلا حرکت نمی‌کند هم با یکی از علائم خطر بارداری روبه‌رو هستید. میزان و تعداد حرکات مشخصی به ،وان حالت ایدئال و طبیعی اعلام نشده است اما خودتان باید روند و الگوی حرکت‌، بچه را پیدا کنید.

پره اکلامپسی می‌تواند هم برای مادر و هم برای فرزند خطرناک باشد و باید زود و سریع به آن رسیدگی شود. اضافه ، وزن زیاد در بارداری خطر ابتلا به دیابت در این دوران را افزایش می‌دهد یا نشانه‌ای از ابتلای به آن است.

درد یا گرفتگی شکم در بارداری هم از بیماری‌های شایع  است. این نشانه‌ها معمولا جای نگر، ندارند، اما گاهی اوقات می‌توانند نشانه وضعیت جدی‌تری باشند که باید بررسی شود.

اگر در سه ماهه اول بارداری دچار افتادگی جزئی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید، سقوط را شرح دهید و در مورد علائمی که دارید صحبت کنید. اگر در اوا، سه ماهه دوم یا هر زم، در طول سه ماهه سوم خود دچار افتادگی شدید، بی‌معطلی به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد، ممکن است این مشکل بلافاصله پس از زایمان رخ دهد. علائم آن هم شامل تاول در شکم یا سایر ،مت‌های بدن می‌شود. این وضعیت اندکی خطر زایمان زودرس یا نوزادی با وزن کم هنگام تولد را افزایش می‌دهد.

۱۰. تنگی نفس و تپش قلب

آگاهی از علائم خطر دوران بارداری ضروری است و می‌تواند از مشکلات متنوعی جلوگیری کند. با شناخت آنها است که می‌تو،د اوضاع را بهتر مدیریت کنید. بعضی از علائم جدی نیستند و مشکلی به وجود نمی‌آورند اما برخی نیاز به پیگیری جدی و فوری دارند.

اگر درباره نشانه‌های خطرناک در دوران بارداری سؤالی دارید، حتما ما را در جریان بگذارید. در مسیر رسیدن به پاسخ به شما کمک خواهیم کرد.

کلستاز بارداری که پیش‌تر هم معرفی شد، مشکلی کبدی است  و جریان طبیعی صفرا از کیسه صفرا را کند یا متوقف می‌کند. این باعث خارش و زردشدن پوست، چشم‌ها و غشاهای مخاطی می‌شود . گاهی اوقات کلستاز در اوایل بارداری شروع می‌شود.

۱۴. درد و ورم یک طرفه ساق و ران

بیماری‌ها و وضعیت‌های زمینه‌ای می‌توانند مشکلات زیر را به همراه بیاورند:

 • زایمان زودرتر از موعد؛ تولد قبل از هفته ۳۷ بارداری را زایمان زودرس می‌گویند. نوزاد، که نارس به دنیا می‌آیند بیشتر از نوزاد، که به موقع به دنیا می‌آیند دچار مشکلات سلامتی می‌شوند.
 • نقائص هنگام تولد؛ نقص‌های مادرزادی می‌توانند مشکلات متنوعی برای بچه به وجود بیاورند و روی روند رشدش اثر منفی بگذارند.
 • سقط جنین و مرده‌زایی؛ سقط جنین به مرگ نوزاد در رحم قبل از هفته بیستم بارداری گفته می‌شود. مرده‌زایی هم مرگ نوزاد در رحم است.

دردی که شدید است و ادامه‌ دارد، نیاز به پیگیری را پررنگ می‌کند. در این موقعیت‌ها باید درد را به ،وان علائم خطر دوران بارداری پیگیری کنید:

 • درد حالت شدید و انقباض و گرفتگی زیاد دارد.
 • درد به طور ناگه، شروع می‌شود و شدید است یا با گذشت زمان بدتر می‌شود.
 • درد شدید قفسه سینه، شانه یا کمر دارید.