علائم سرطان سینه؛ هم زنان و هم مردان باید درباره آن بدانند!

سرطان ، در اغلب اوقات بیماری درمان شونده است، برای همین تاکید می‌کنیم که امید و شهامت خود را به هیچ ،وان از دست ندهید. در عوض برنامه درم، خود را مو به مو انجام دهید و قدمی مهم و مثبت برای درمان قطعی خود بردارید.

در انتها از شما می‌خواهیم تا اگر تجربه‌ای در زمینه ابتلا به این بیماری و درمان آن را دارید؛ با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

در میان تمام علایم سرطان ،، هستند نشانه‌هايی که مختص به سرطان سینه تهاجمی هستند. در سرطان ، تهاجمی که تعبیر دیگری از سرطان بدخیم است، روند افزایش سلول‌ها بدون توقف، ادامه پیدا کرده و قابل مهار نیست.

در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا در ادامه نشانه‌های سرطان ، و راه های درمان آن را به اتفاق هم مورد بررسی قرار دهیم.

علائم سرطان سینه؛ نشانه‌های آشکار و پنهان

medicalnewstoday

درمان سرطان سینه بسته به گریدهای آن متفاوت است. بیشتر متخصصان سرطان معتقدند که سرطان سینه در گرید 1 و 2 راحت درمان می‌شود. گرید 3 این بیماری درمان سخت‌تری دارد اما همچنان شانش بهبودی وجود دارد.

اگر با وجود جراحی هنوز هم سلول‌های سرط، وجود داشته باشند، پزشک هورمون تراپی را تجویز خواهد کرد.

مرحله 2 درمان گرید سرطان سینه

mayoclinic

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C/

هورمون تراپی و شیمی درم، از جمله درمان‌های سیستماتیک سرطان سینه پرکاربرد هستند.

بسیاری از ،ن مبتلا به سرطان سینه هیچ فاکتور شناختی ندارند. عوامل مؤثر بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • زن بودن؛ ،ن مبتلا به سرطان سینه بسیار بیشتر از مردان هستند.
 • افزایش سن؛ خطر ابتلا به سرطان سینه نسبت به سن افزایش می‌یابد.
 • تاریخچه شخصی وضعیت سینه؛ اگر بیوپسی سینه‌ای دارید که در محل کارسینوم لوبولار (LCIS) یا هیپرپلازی غیرطبیعی ، یافت می‌شود، شما احتمال ابتلا به سرطان ، را افزایش می‌دهید.
 • تاریخچه شخصی از سرطان ،؛ اگر سرطان سینه را در یک سینه داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان در سینه دیگر افزایش می‌یابد.
 • سابقه خانوادگی سرطان ،؛ اگر در مادر، خواهر یا دختر شما سرطان ، تشخیص داده شود، به خصوص در سنین جوان، خطر ابتلا به سرطان ، افزایش می‌یابد. با این حال، ا،ر افراد مبتلا به سرطان سینه تشخیص سابقه خانوادگی بیماری ندارند.
 • ژن‌های ارثی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند؛ جهش‌های ژن خاصی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند می‌توانند از والدین به کودکان منتقل شوند. جهش‌های ژن شناخته شده ترین ژن BRCA1 و BRCA2 نامیده می‌شوند. این ژن‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان‌ها را افزایش دهند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه؛ اگر شما به ،وان یک کودک یا جوان بالغ در معرض تابش‌های اشعه قرار گرفتید، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد.
 • چاقی؛ چاق شدن خطر ابتلا به سرطان ، را افزایش می‌دهد.
 • شروع یائ،؛ اگر یائ، را شروع کردید، احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان ، دارید.
 • داشتن اولین فرزند در سن بالا؛ زن، که اولين فرزندشان را بعد از 30 سالگی زايمان می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان ، را افزايش می‌دهند.
 • هورمون درم، پس از یائ،؛ ،ن یائسه که برای درمان نشانه‌ها و علائم یائ،، هورمون درم، داروهای ،یب‌کننده استروژن و پروژسترون را انجام می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان ، را افزایش می‌دهند.
 • نوشیدن الکل؛ نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان‌های دیگر دارید، پزشک ممکن است یک آزمایش خون برای تشخیص جهش‌های خاصی در BRCA یا دیگر ژن‌هایی تجویز کند که از طریق خانواده شما انجام می‌شود،

این عوامل ریسک ابتلا به سرطان ، را بالا می‌برند

پزشکان ،ن می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های ، به جهش‌های ژنی منتهی می‌شود که در نسل‌های یک خانواده وجود دارند. تعدادی از ژن‌های جهش ‌یافته به ارث برده می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

این نوع از سرطان نیز بدون نشانه و خاموش است و با توجه به گزارش بیماران مختلف، بیشتر آنها با توجه به یک توده در سینه خود متوجه وجود این بیماری شده‌اند. البته برخلاف لوبولی، این نوع از سرطان سینه به راحتی با ماموگرافی قابل تشخیص است.

علائم سرطان ، متاستاتیک

علائم بین سرطانن سینه ،ن و مردان با هم ی،ان است و علائمی مثل قرمز شدن، ترشحات سینه، چروکی نوک سینه، قرمزی نوک سینه و ضخامت سینه از جمله نشانه‌های آن در مردان است. آقایان می‌توانند برای تشخیص سرطان ، به متخصص جراحی و برای درمان و شیمی درم، به متخصص انکولوژی مراجعه کنند.

علائم سرطان سینه سه گانه منفی

توجه داشته باشید که امکان دارد ر روزهای نخستین ابتلا، هیچ علائمی از آن بروز داده نشود. با این حال، علام سرطان ، متاستاتیک عبارتند از:

 • ترشح نوک سینه
 • درد استخوان
 • یوبوست
 • کاهش هوشیاری
 • ضخیم شدن سینه و ناحیه زیر بغل
 • امکان گسترش به ریه
 • درد در قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • افزایش پهنای شکم
 • تورم دست و پا
 • پریش،
 • فراموشی
 • تاری در دید
 • دو بینی
 • اختلالات گفتاری یا حرکتی
 • تشنج

سرطان کارسینوم پاپیلاری

حمایت قابل توجه از آگاهی سرطان سینه و منابع مالی تحقیقاتی موجب پیشرفت در تشخیص علائم سرطان سینه در ،ن و درمان آن شده است. میزان بقای سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری به علت عواملی مانند تشخیص زودرس، به طور مداوم کاهش پیدا می‌کند.

بیمار، که با لامپکتومی و ماستکتومی درمان می‌شوند، معمولا باید مدتی تحت پرتودرم، قرار بگیرند.

به یاد داشته باشید که ا،ر توده‌ها سرط، نیستند، اما به‌هرحال باید توسط یک متخصص ،ن و زایمان بررسی شوند. برای شناسایی دقیق‌تر می‌تو،د علائم سرطان سینه در ،ن با ع، را ببینید. در ادامه ضمن معرفی انواع سرطان سینه به بررسی نشانه‌های سرطان سینه در هر کدام نیز به تفکیک خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است که این نوع از سرطان خود نیز انواع مختلفی دارد. منشا آغاز بیشتر انواع سرطان ، از مجراها یا لوبول است. توجه به این نکته مهم است که سلول‌های سرط، می‌توانند از طریق رگ‌های خونی و مسیرهای لنفاوی به سمت بیرون از ، حرکت کنند و در بدن گسترش پیدا کنند، برای همین درمان به موقع سرطان سینه اهمیت ویژه ای دارد.

همچنین تيرگی رنگ نوك ، و هاله‌ اطراف آن در اشخاص مختلف متفاوت است. حتی امکان دارد از هنگام بلوغ، نوک ،‌ها كمی فرو رفته باشد.

آناتومی سرطان ،

علائم سرطان سینه مردان

علائم سرطان سينه در دختر

اولین علائم سرطان سینه معمولاً تشکیل بافتی ضخیم در ، یا یک توده در ، یا زیر بغل است. توده شایع‌ترین علائم سرطان سینه است كه در اغلب موارد توسط خود بيمار به صورت اتفاقی يا در معاينه كشف می‌شود. ضمن این که این نشانه بین ،ن میانسال و علائم سرطان سینه در دختر ی،ان است.

در این مطلب همه چیز را در مورد علائم مختلف سرطان سینه برایتان گفتیم اما اگر قصد ملاقات و مشاوره با دکتر ،ن را دارید، می‌تو،د با استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر سریع‌تر وارد مراحل درمان شوید.

راه مطمئن برای جلوگیری از سرطان ، وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری‌های شیوه زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهد. این موارد شامل:

 • اجتناب از مصرف الکل بیش از حد
 • داشتن رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش کافی ،
 • حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)

برای همین به محض مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علائم کارسینوم لوبولی

اندام سینه دارای سه بخش لوبول یا غده‌هایی که در آن شیر ساخته می‌شود، مجرا یا لوله‌هایی که شیر از آنها به نوک ، می‌رسد و بافت همبند یا همان بافت چربی و بزرگ ، است.

درمان سرطان سينه گريد ١

جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه چگونه ممکن است؟

سلول‌ها ممکن است از طریق ، شما به گره‌های لنفاوی یا سایر ،مت‌های بدن گسترش پیدا کنند (متاستاز).

علائم این نوع از سرطان سینه با دیگر نشانه‌ها تقریبا ی،ان است امال شکل و نوع بافت تورمی که در این نوع از سرطان تشکیل می‌شود متفاوت است و احتمالا در ماموگرافی هم تشخیص داده نخواهد شد.

اگر این سرطان در این سطح به موقع درمان نشود، به ،مت‌های مختلف بدن گسترش پیدا می‌کند و به متاستاز تبدیل می‌شود. این کار عملکرد بدن رامختل کرده و درنتیجه با ایجاد درگیری در نقاط مختلف بدن، می‌تواند به مرگ فرد ختم شود.

محققان، هورمون، سبک زندگی و عوامل محیطی را به‌،وان عوامل افزایش دهنده خطر سرطان سینه شناسایی کرده‌اند؛ اما معلوم نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطرناکی ندارند، سرطان می‌گیرند و افراد دیگری که دارای عوامل خطر هستند هرگز دچار سرطان نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان ، ناشی از تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط باشد.

سرطان سینه ارثی

همانطور که گفتیم، قدم اول برای سرطان سینه، شناخت علائم و تشخیص آنها است؛ می‌توان گفت که ما با خواندن این مقاله قدم اول را برداشته‌ایم.

انواع سرطان سینه عبارتند از:

 • کارسینوم داکتال
 • کارسینوم لوبولار
 • سرطان ، تهاجمی
 • سرطان ، غیر تهاجمی

برای درمان سرطان سینه، معمولا 2 مرحله در نظر گرفته می‌شود که در ادامه درباره آنها توضیح خواهیم داد:

مرحله 1 درمان گرید سرطان سینه

درمان این نوع از سرطان سینه بستگی به محل تشکیل توده سرط، دارد و با این که علائم مشخصی دارد اما ممکن است که گاهی در افراد مختلغف با هم تفاوت داشته باشند.

سرطان ، اغلب با سلول‌های مجاری تولید شیر (کارسینوم مجاری تهاجمی) آغاز می‌شود. سرطان ، ممکن است در بافت غدد لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سایر سلول‌ها یا بافت داخل سینه شروع شود.

خوشبختانه کاسینوم پاپیلاری یکی از سرطان‌های خوش خیم سرطان سینه ،ن است و با آزمایشی مثل ماموگرافی به راحتی می توان آن را تشخیص داد. از علائم این نوع سرطان می‌تو،م به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ترشح نوک سینه
 • تشکیل توده (مثل کیست)

سرطان التهابی سینه

سرطان سینه هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های ، شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم ت،یم می‌شوند و به انباشته شدن ادامه می‌دهند. آنها در نهایت تشکیل یک توده می‌دهند.

بیماری سرطان از جمله بیماری‌های مزمن و غیر واگیردار است که گروه وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود. این بیماری همچون سایر بیماری‌های مزمن، در هر فرد، گروه سنی و هر نژادی رخ می‌دهد و به‌،وان یک معضل عمده بهداشتی و تأثیرگذار بر سلامت جامعه به حساب می‌آید.

نشانه های سرطان ،

علائم سرطان ، تهاجمی

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه هر چیزی است که باعث می‌شود احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر شود؛ اما داشتن یک یا حتی چند عامل خطر سرطان ، ،وماً به این م،ی نیست که شما سرطان سینه را توسعه می‌دهید.

توده‌های مشكوك به سرطان، در لمس به صورت سفت يا سخت احساس می‌شوند، حركت نمی‌کنند و به ،مت‌های اطراف خود ،بیده‌اند و  منفرد و بدون درد هستند. با شناخت این نشانه‌ها، می‌تو،د با اطمینان به این نتیجه برسید که: من سرطان سینه دارم و باید برای درمان آن اقدام کنم.

درمان‌های سیستماتیک سرطان سینه قبل از جراحی انجام می‌شوند و برای کاهش احتمال بازگشت سرطان به‌کار گرفته می‌شوند.

سینه طبيعی در لمس حالت پشته پشته دارد و سایزش به دلایل مختلفی مثل عادت ماهیانه در حال تغییر است. اندازه و شكل ظاهری سینه به خصوصيات ارثی و وزن شخص بستگی دارد.

منابع:

نوعی سرطان سینه وجود دارد که در آن بیمار علائمی را تجربه می‌کند که با نوع معمولی این بیماری فرق می‌کند:

 • در این نوع از سرطان سینه، هورمون درم، تاثیری ندارد و بدن در برابر آن مقاومت می‌کند.
 • تست استروژن و پروژسترون در این بیماران منفی است.
 • برای درمان سرطان سه گانه منفی از روش‌های شیمی درم، و پرتو درم، استفاده می‌شود.
 • سرعت گسترش بسیار بالایی دارد.
 • سلول‌های تشکیل دهنده آن، قاعده‌ای شکل هستند و مجراهای سینه را می‌پوشانند.

تغییراتی که سرطان سینه ایجاد می کند

انواع سرطان سینه

یکی از شناخته شده‌ترین انواع سرطان در میان ،ن، سرطان ، است. این بیماری با ایجاد توده در بافت اندام سینه‌ ایجاد شده و ممکن است تا آ، عمر، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. عواملی همچون جهش ژنتیکی، پروتوآنکوژن ها، ژن های سرکوب کننده، تغییر ژن های وراثتی و اکتسابی باعث ایجاد سرطان سینه می‌شوند. لازم به ذکر است که علائم سرطان ، خاص خود این بیماری است و هر خانمی باید از آن اطلاع داشته باشد تا با مشاهده کوچکترین علامتی سریعا به دکتر ،ن مراجعه کند.

در ادامه درباره این بیماری ها و علائمشان صحبت خواهیم کرد.

علائم سرطان سینه در ،ن

برای همین اگر این نشانه‌ها را دیدید، هر چه سریع‌تر برای مراجعه به پزشک اقدام کنید:

 • تغییر در سایز و شکل سینه در زم، کوتاه
 • احساس التهاب و خارش
 • سفت شدن یا برافروختگی زیاد سینه
 • تغییر رنگ سینه
 • پوست پوست شدن
 • قرمز شدن سینه
 • ایجاد حالت پوست پرتقالی در سینه
 • ایجاد توده در سینه یا بزرگتر شدن آن
 • بزرگ شدن میزان ضخامت کلی سینه

سرطان ، به قدری شایع است که پس از سرطان ریه، شایع‌ترین بیماری در بین ،ن است. البته لازم است که در همین ابتدا بگوییم که این بیماری تنها مختص ،ن نیست و مردان هم علائم سرطان سینه را دارند، اما گسترش این بیماری در ،ن بیشتر است.

شناخته شده ترین ژن 1 سرطان ، (BRCA1) و ژن 2 سرطان سینه (BRCA2) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می‌دهند.

در این مرحله از بیماری، تومورهای سرط، کوچک هستند و به غدد لنفاوی سرایت نکرده‌اند. در گرید 1 سرطان سینه، جراحی بهترین درمان است و معمولا بافت سینه (لامپکتومی) در آن حفظ می‌شود. هرچند که گاهی به تشخیص پزشک برای جلوگیری از بازگشت مجدد بیماری، از جراحی ماسکتومی یا تخلیه سینه استفاده می‌شود.

در این مرحله از غدد لنفاوی نگهبان با بیوپسی نمونه‌برداری می‌شود.

بعد از آن ،ت مراجعه به پزشک و شروع روند درمان سرطان سینه است. در اینجا باید تاکید کنیم که شیوه درمان، بسته به نوع سرطان و میزان پیشروی آن دارد. بسته به میزان بیماری و تشخیص پزشک، یکی از روش‌های درم، جراحی، شیمی درم،، هورمون درم،، زیست درم، یا پرتو درم، برای بیمار تجویز می‌شود.

این نوع از سرطان سینه تقریبا هیچ علائمی ندارد و حتی با ماموگرافی قابل تشخیص نیست و تقریبا خاموش است. در عوض برای تشخیص سرطان ، از این نوع باید آزمایش بیوپسی انجام شده و بافت سرط، زیر میکروسکوپ بررسی شود.

علائم سرطان سینه از نوع کارسینوم مجرایی

سرطان ، نوعی از بیماری سرطان است که عملکرد ت،یم سلولی در سلول‌های اندام ، را با اختلال مواجه می‌کند. سلول‌های سرط، ، در شخصی که مبتلا شده، بدون کنترل و بیش از حدی که لازم است ت،یر می‌شوند.

در مرحله 2 سرطان سینه، توده‌های سرط، بزرگتر هستند و احتمالا به بعضی از غدد لنفاوی اطراف هم سرایت کرده‌‍اند. گرید 2 را با جراحی تخلیه کامل سینه (لامپکتومی یا ماستکتومی) درمان می‌کنند هرچند که شیمی درم، و پرتودرم، هم انجام می‌شود.

سرطان سینه به صورت تغییرات رشد خارج از کنترل سلول‌ها در بافت سینه تعریف می‌شود که این رشد غیر طبیعی در غدد تولیدکننده شیر (لوبول‌ها) یا در مجاری که لوبول‌ها را به نوك ، مرتبط می‌کنند (داکت)، به وجود می‌آید.

لازم است تا برای درک بهتر از بیماری سرطان سینه، قبل از آن کمی در مورد آناتومی سینه برایتان بگوییم.

البته این بیماری علائم دیگری دارد که عبارتند از:

 • درد در زیر بغل و ، که با چرخه ماهانه تغییر نمی‌کند
 • پیت یا قرمزی پوست ، مانند پوست نارنجی
 •  بثورات در اطراف یا در یکی از نوک سینه‌ها
 •  تخلیه از نوک ،، احتمالاً حاوی خون
 • نوک ، مع، شده یا فرو رفته
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 •  پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک ،

شما می‌تو،د با تشخیص زودهنگام علائم سرطان سینه احتمال بهبودی خود را افزایش دهید؛ شناسایی زودتر این بیماری مخصوصا برای ،، که به سرطان سینه در بارداری مبتلا شده‌اند، بسیار اهمیت دارد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

علائم این نوع از سرطان التهابی سینه عبارتند از:

 • تورم
 • قرمز شدن
 • حساسیت یه لمس
 • خارش
 • ایجاد منافذ غیر طبیعی روی سطح ،
 • ایجاد غیر قرینگی ئر سایز سینه ها
 • ناهموار شدن سطح ،
 • برگشت نوک سینه به داخل
 • التهاب ترقوه

علائم سرطان سینه

علل سرطان سینه

آگاهی از علائم سرطان سینه و نیاز به غربالگری، راه‌های مهمی برای کاهش خطر ابتلا به آن است.برای همین در ادامه به بررسی انواع سرطان سینه و بعد به علائم آنها می‌پردازیم.

در این مرحله عمل بازسازی ، انعی ندارد. همچنین بعد از عمل، معمولا پرتودرم، برای اطمینان از بین رفتن سلول‌های سرط، نیز تجویز می‌شود.

برای انجام عمل سینه در این مرحله بهتر است تا بعد از رادیوتراپی و مشخص شدن نتیجه، منتظر بم،د.

درمان سیستماتیک سرطان سینه

Se/wp content/uploads/2019/03/flyttstädning flyttstäd bollnäs söderhamn edsbyn ljusdal.