علت سیاهی دور چشم چیست ؛ راه‌های درمان آن

 

برای دریافت ،ت ملاقات با بهترین پزشکان می‌تو،د از سیستم ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر هم کمک بگیرید. درباره علت سیاهی دور چشم و رفع آن سوال دیگری دارید؟ از ما بپرسید.

درمان سیاهی دور چشم بستگی به علت اصلی آن دارد. با این حال، برخی درمان‌های خانگی می‌توانند به برطرف شدن آن کمک کنند. برخی از متداول‌ترین درمان‌های خانگی عبارتند از:

 • استفاده از کمپرس سرد
 • خواب بیشتر
 • بالا نگه‌داشتن سر هنگام خواب
 • استفاده از چای کیسه‌ای
 • آرایش دور چشم
 • ماسک سیاه دور چشم خانگی

استفاده از کمپرس سرد

برخی لوازم آرایشی می‌توانند علائم را بدتر کنند و موجب بروز واکنش‌های آ،ژیک شوند. در صورت بروز هر گونه علائمی، استفاده از لوازم آرایشی را متوقف و به پزشک مراجعه کنید.

ماسک سیاهی دور چشم خانگی

 کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و انقباض عروق ، شده کمک کند. با این کار، پف زیر چشم کاهش پیدا می‌کند و تیرگی دور چشم برطرف می‌شود.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B1-%DA%86%D8%B4%D9%85/

healthline

قبل از اینکه هر کدام از گزینه‌های درم، فوق را انتخاب کنید، بهتر است که با پزشک مشورت کنید. اغلب درمان‌های تهاجمی و عمل‌های جراحی، پرهزینه و دردناک هستند و بهبودی آنها نیاز به زمان طول، دارد.

قرص برای رفع سیاهی دور چشم

علت سیاهی دور چشم

مراجعه به متخصص را دست‌کم نگیرید

 آرایش نمی‌تواند به برطرف ، تیرگی و سیاهی دور چشم کمکی کند، اما می‌تو،د با آرایش، سیاهی دور چشم را موقتا محو کنید. انواع کانسی،ها  برای محو، سیاهی دور چشم مفید هستند.

آ،ژی باعث می‌شود که بیشتر نواحی اطراف چشم را مالش بدهید یا بخار،د. این اقدامات به بدترشدن علائم و به التهاب، ورم و پارگی عروق خونی منتهی می‌شوند. در نهایت هم به ایجاد سایه‌های تیره دور چشم کمک می‌کنند. در بسیاری از موارد، حساسیت علت تیرگی چشم نوازدان و کودکان هم به شمار می‌رود.

کم‌آبی بدن

اگرچه ممکن است خستگی، رایج‌ترین علت سیاهی و تیرگی دور چشم باشد اما عوامل زیاد دیگری نیز در بروز این مشکل نقش دارند. در بیشتر موارد، سیاهی دور چشم جای نگر، ندارد و نیازی هم به درمان‌های پزشک نیست. 

درمان سیاهی دور چشم چگونه است؟

 استفاده از چای کیسه‌ای سرد نیز می‌تواند به بهبود سیاهی دور چشم کمک کند. چای دارای کافئین و آنتی‌ا،یدان است و باعث بهبود گردش خون می‌شود، عروق خونی را منقبض و از تجمع مایع زیر چشم جلوگیری می‌کند.

 این ماسک ناحیه زیر چشم شما را آبرس، می‌کند و بر روی سیاهی دور چشم هم اثر می‌گذارد. ۲ بار در هفته از آن استفاده کنید. برای درست‌، ماسک باید ۱ قاشق چای‌خوری روغن بادام شیرین و ۱ قاشق چای‌خوری عسل را مخلوط کنید. در هر مدت زم، که دوست دارید، آن را روی پوست ،ید و بگذارید بماند. سپس به آرامی با آب لوله‌کشی بشویید.

برای ،ید ماسک و ، دور چشم و دیگر محصولات مراقبت از پوست روی ع، زیر بزنید:

درمان‌های پزشکی برای رفع سیاهی دور چشم

جبران خواب نیز می‌تواند به کاهش تیرگی و سیاهی دور چشم کمک کند. کم‌خوابی باعث کدر یا رنگ‌پریدگی پوست می‌شود و تیرگی‌ها و سیاهی‌های دور چشم را نمایان‌تر می‌کند.

خواب زیاد، خستگی بیش از حد یا خوابیدن در ساعات غیرمعمول، می‌توانند علت سیاهی دور چشم باشند. کم‌خوابی باعث کدر یا رنگ‌پریدگی پوست می‌شود و بافت‌های تیره و عروق خونی زیر پوست را نمایان می‌کند.

روغن موجود در کپسول‌های ویتامین E می‌توانند در محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد، رطوبت عمیق پوست و ترویج بازسازی سلولی موثر باشند. شاید اثرگذاری این کپسول‌ها زیاد و فوری نباشد اما بی‌تأثیر هم نیستند. برای رفع سیاهی یا چروک دور چشم به مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی تجویزشده از سوی پزشک دقت کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

تمایل ژنتیکی نسبت به برخی بیماری‌ها مانند بیماری تیروئید هم می‌تواند باعث سیاهی دور چشم شود. در واقع، سیاهی دور چشم و تیروئید با هم رابطه دارند. برای درمان سیاهی زیر چشم ژنتیکی ناشی از بیماری‌ها باید درمان آن وضعیت پزشکی را پیگیری کنید.

دلایل دیگر سیاهی دور چشم 

سیاهی دور چشم ها

خستگی                                                     

 اگرچه کم‌خوابی می‌تواند نقش مهمی در تیرگی و پف زیر چشم داشته باشد، اما گاهی اوقات ممکن است، شیوه خواب علت سیاهی دور چشم باشد. سعی کنید، هنگام خواب، سر خود را با چند بالش بالا نگه دارید تا از تجمع مایعات زیر چشمی جلوگیری کنید که موجب پف و تورم می‌شوند.  

استفاده از چای کیسه‌ای

علت سیاهی دور چشم چیست و چگونه رفع می‌شود، چه درمان‌های خانگی و پزشکی برای آن وجود دارد؟ تیرگی و سیاهی دور چشم، از مشکلات رایج در مردان و ،ن است. این وضعیت دور چشم روی ظاهر فرد اثر می‌گذارد و سن را بالاتر نشان می‌دهد. متأسفانه برطرف‌، سیاهی دور چشم دشوار است و برای انتخاب بهترین روش باید با متخصص پوست صحبت کنید. در این مقاله از علت سیاهی دور چشم‌ها و روش‌های رفع و درمانش برایتان گفته‌ایم. با ما همراه باشید. 

علت سیاهی دور چشم چیست؟

علت سیاهی چشم می‌تواند موارد زیر هم باشد:

 • علت سیاهی چشم در حاملگی؛ در این دوران، هورمون‌ها برای افزایش جریان خون، رگ‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند و عوارضی مانند سیاهی دور چشم ایجاد می‌کنند.
 • ابتلا به سینوزیت عفونی هم می‌تواند علت سیاهی دور چشم باشد.
 • تاثیر تغذیه بر سیاهی و پف دور چشم را هم نباید نادیده بگیرید؛ مصرف زیاد نمک باعث می‌شود که چنین چیزی رخ بدهد. 
 • سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی هم رخ می‌دهد و زیر چشم‌ها دچار کبودی و خون‌مردگی می‌شود.
 • سیاهی دور چشم به علت کم خونی را هم به خاطر بسپارید. برای رفع این مشکل، پزشکان در صورت ،وم، قرص آهن تجویز می‌کنند.
 • گاهی علت سیاهی دور چشم را باید در جراحی‌ها و عمل‌هایی مانند تزریق چربی زیر چشم جست‌وجو کرد. بروز تورم و سیاهی زیر چشم در چنین مواردی رخ می‌دهد. 

سیاهی دور چشم در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

دو کیسه چای سیاه یا سبز را به مدت ۵ دقیقه در یک فنجان آب گرم خیس کنید. سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود. پس از خنک‌شدن، کیسه چای را برای مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی چشم بسته بگذارید. بعد از برداشتن، چشم‌ها را با آب سرد بشویید.

آرایش دور چشم

علت سیاهی دور چشم به یک مورد محدود نمی‌شود. پای عوامل مختلفی در بروز سیاهی زیر چشم و پف به میان است. از جمله این موارد باید به این گزینه‌ها دقت کنید:

 • خستگی
 • سن
 • خستگی چشمی
 • انواع آ،ژی‌ها
 • کم‌آبی بدن
 • مواجهه زیاد با نور خورشید
 • عوامل ژنتیکی

کم‌خوابی موجب تجمع مایعات زیر چشم و پف ، آن  هم می‌شود. از همین روی، سیاهی دور چشم در واقع می‌تواند همان سایه‌ پف‌های زیر چشم هم باشد. سیاهی زیر چشم در نوجوانان هم عموما به واسطه خستگی ناشی از سبک زندگی نامن، و شب‌بیداری به وجود می‌آید. 

سن

سابقه خانوادگی هم در تیرگی و سیاهی دور چشم نقش دارد. صفات ژنتیکی می‌توانند در دوران کودکی ظهور پیدا کنند یا اینکه با افزایش سن بدتر یا به تدریج برطرف شوند.

برای درمان سیاهی و تیرگی دور چشم، راه‌حل‌های موثرتر و پایدارتری نیز در دسترس است. برخی از روش‌های درم، متداول عبارت‌اند از:

 • استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی برای کاهش رنگدانه.
 • عمل جراحی لیزر برای لایه‌برداری و سفت ، پوست.
 • خالکوبی پزشکی برای تزریق رنگدانه درون پوست.
 • استفاده از پرکننده‌ بافت برای پنهان‌، عروق خونی و رنگدانه‌های تیره.
 • برداشتن چربی اضافی، برداشتن سلول‌های چربی‌ و پوست اضافی نیز می‌تواند باعث صافی و نرمی سطح پوست شود.
 • رفع سیاهی دور چشم با فی، و تزریق چربی یا ژل تزریقی مصنوعی.

روند طبیعی پیری یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی دور چشم است. هرچه سن بالاتر می‌رود، پوست نیز نازک‌تر می‌شود. با افزایش سن، چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست کاهش پیدا می‌کند. با کم‌شدن ویژگی کشس، و نازک شدن پوست، عروق زیر پوست و در نتیجه سیاهی دور چشم، نمایان‌تر می‌شود.

خستگی چشم

 چنانچه گفته شد، برای بسیاری، تیرگی و سیاهی دور چشم موقتی و اغلب نشانه‌ روند طبیعی پیری یا کم‌خوابی است. اگرچه درمان‌های خانگی و پزشکی متعددی برای سیاهی دور چشم وجود دارد، اما این مشکل معمولا علامت هشداردهنده‌ای نیست. با‌این‌حال، در صورت تغییر تدریجی و بدترشدن تیرگی یا تورم دور چشم، بهتر است به یک متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید. 

سیاهی زیر چشم و گودی آن در نتیجه دلایل مختلفی رخ می‌دهد. یکی از این موارد می‌تواند کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. برای رفع مشکلات سیاهی دور چشم می‌تو،د از کپسول ویتامین E با تجویز پزشک استفاده کنید. 

منبع:

برای جلوگیری از سیاهی دور چشم، سعی کنید خواب خود را تنظیم کنید و بین ۷ تا ۸ ساعت در شبانه‌‌روز بخوابید. تغییر سبک زندگی و سیاهی دور چشم رابطه مستقیمی دارند. با زندگی منظم‌تر و تغذیه بهتر می‌تو،د پوست سالم‌تری در نواحی مختلف بدن از جمله دور چشم‌ها داشته باشید.

واکنش‌های آ،ژیک و خشکی چشم هم می‌توانند منجر به سیاهی دور چشم شوند. در هنگام واکنش آ،ژیک، بدن به ،وان پاسخ ایمنی برای مق، با باکتری‌های مضر، هیستامین ترشح می‌کند. هیستامین علاوه بر علائم ناراحت‌کننده‌ای مانند خارش، قرمزی و پف چشم، باعث می‌شود که عروق خونی ، و زیر پوست نمایان‌تر شوند.

در ادامه به درمان‌های خانگی و درمان‌های پزشکی که روی رفع سیاهی دور چشم تاثیر دارند هم خواهیم پرداخت. درمان سریع سیاهی دور چشم با چه روشی مقدور است؟ برای رفع تیرگی زیر چشم خانگی چه راه‌کارهایی وجود دارد؟

درمان‌های خانگی برای رفع سیاهی دور چشم

کم‌آبی بدن از علت‌های رایج تیرگی و سیاهی دور چشم است. زم، که بدن به مقدار کافی آب دریافت نکند، پوست زیر چشم کدر می‌شود و چشم‌ها نیز گود افتاده به نظر می‌رسند. این مسئله به دلیل نزدیکی چشم‌ها به استخوان اصلی و زیرین است.

مواجهه زیاد با نور آفتاب 

خیره‌شدن به تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت طول، موجب خستگی زیاد چشم می‌شود. این خستگی می‌تواند باعث بزرگ‌شدن عروق خونی دور چشم شود و در نتیجه پوست اطراف چشم را تیره‌تر نشان دهد.

انواع آ،ژی‌ها

مواجهه زیاد با نور آفتاب باعث می‌شود، بدن مقادیر زیادی مل،ن تولید کند. مل،ن، همان رنگدانه‌ای است که در تعیین رنگ پوست نقش مهمی ایفا می‌کند. مواجه زیاد با نور آفتاب، به خصوص در نواحی صورت و چشم، باعث تیرگی رنگدانه‌های پوست دور چشم می‌شود. 

عوامل ژنتیکی

در حالی که سیاهی دور چشم می‌تواند در هر فردی بروز پیدا کند، اما در برخی شایع‌تر است، از جمله:

 • افراد مسن.
 • افراد مستعد به لحاظ ژنتیکی (افرادی دارای هیپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های پوستی). 
 • افرادی غیر از نژاد سفید (پوست‌های تیره‌تر بیشتر مستعد ابتلا به لکه‌های پوستی هستند).

خواب خوب برای رفع سیاهی دور چشم

بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

چند قالب یخ را داخل پارچه‌ای تمیز بپیچید و روی چشم بگذارید. شما می‌تو،د یک دستمال را با آب سرد مرطوب کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست زیر چشم بگذارید. با گرم شدن پارچه یا آب شدن یخ، این کار را دوباره تکرار کنید.

خواب بیشتر