علت شکستن ناخن و راه‌های پیشگیری از آن

ش،تن ناخن با افزایش سن محتمل‌تر است. این موضوع در بانوان مشهودتر است چون ناخن‌هایشان از مردان نازک‌تر است و با افزایش سن و تغییرات بدنی، بیشتر دچار ش،تگی در ناخن می‌شوند.

medicalnewstoday

مشکلات پوستی مختلف از جمله خشکی پوست، بیماری های قارچی و… سبب آسیب رساندن به ناخن هم می‌شوند. علاوه بر بیماری‌های پوستی، وضعیت‌های دیگری هم روی سلامت ناخن‌ها اثر منفی می‌گذارند؛ برای نمونه، کم‌کاری تیروئید.

 ماده‌ اصلی موجود در ناخن‌ها نوعی پروتئین به نام کراتین است. بنابراین کمبود پروتئین در رژیم غذایی تاثیر بارزی بر سلامت ناخن‌ها می‌گذارد. گوشت قرمز و به مقدار کمتر از آن سایر انواع گوشت و انواع حبوبات سرشار از پروتئین هستند.

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین E و C

سعی کنید بعد از هر بار شست‌و‌شوی دست‌ها از این موارد برای ماساژ ناخن‌ها کمک بگیرید.

دوری از سرما

شیوه و شکل کوتاه‌، ناخن‌ها هم روی حفظ آنها از خطر ش،تن نقش دارد. اگر ناخن‌ها را به صورت چهارگوش کوتاه کنید، کمتر دچار آسیب و شکنندگی می‌شوند. برای جلوگیری از ش،تن ناخن باید به کوتاه نگه‌داشتن قد آن هم دقت زیادی داشته باشید.

استفاده از محصولات تقویتی من،

بنابراین افراد باید از مکمل‌های ویتامین B استفاده کنند. قارچ، غلات، زرده تخم مرغ، آرد سویا از جمله موادغذایی هستند که برای دریافت ویتامین B کاربرد دارند.

در بیشتر موارد، کودک، که ناخن‌هایی شکننده دارند در بزرگسالی بهبود پیدا می‌کنند. اصولا هم پای ابتلا به هیچ بیماری یا وضعیت پزشکی جدی و خطرناکی در این میان نیست. 

 کمبود ویتامین C باعث کاهش سرعت رشد ناخن‌ها می‌شود و شکنندگی و آسیب‌پذیری آنها را در پی دارد. ویتامین C  برای ساخت کلاژن مطلوب است که یکی از ارکان اصلی ناخن به شمار می‌رود. 

محصولاتی در بازار وجود دارند که می‌توانند به رفع مشکل ش،تن ناخن کمک کنند. این محصولات حاوی کلسیم و مواد تقویت‌کننده استخوان‌ها و ناخن‌ها هستند. از میان شمار زیاد محصولاتی که ادعای اثرگذاری دارند، تنها برخی واقعا مفید هستند. 

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%AE%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C/

فشار و استرس باعث شکل‌گیری عادت‌هایی مانند جویدن و کندن ناخن‌ها در برخی از افراد هم می‌شود. چنین چیزی موجبات شکنندگی و آسیب‌دیدن ناخن‌ها را فراهم می‌کند. 

علت ش،تن ناخن کودکان

کلسیم از جمله مواد مهمی است که در رشد ناخن‌ها و جلوگیری و درمان شکنندگی‌شان نقش مهمی ایفا می‌کند. بون آرکو از محصولات قوی بازار در این زمینه است که با بهره‌مندی از موادی چون کلسیم، ویتامین D3 و K2 به استحکام بخش‌هایی از بدن مانند ناخن، دندان و استخوان کمک می‌کند. 

علت زود ش،تن ناخن کاشت هم که از اقدامات زیبایی است به جنس پودری بازمی‌گردد که استفاده می‌شود. چنانچه مواد نامرغوب در این فرایند به کار بروند و ضربه‌های زیادی به سطح و بستر ناخن وارد شود، شکنندگی بعید نخواهد بود. سوهان‌کشیدن زیاد ناخن‌ها هم باعث نازک‌شدن و آسیب‌پذیری‌شان می‌شود.

پاک ، بیش از حد لاک ناخن با استون

 به طور کلی مصرف بیوتین و نیز سایر انواع ویتامین B برای سلامت پوست‌، مو و ناخن توصیه می‌شود و مانع شکنندگی و سست شدن آن است. متاسفانه با افزایش سن، جذب این ویتامین از مواد غذایی کاهش پیدا می‌کند.

در ادامه با یکی از مفیدترین محصولات تقویت ناخن در بازار آشنا می‌شوید.

بون آرکو؛ اثرگذارترین محصول تقویت ناخن

بدیهی است که بلندی زیاد از حد ناخن‌ها موجبات ش،تن سریع‌ترشان را هم فراهم می‌کند. ناخن‌هایی که بلند هستند در تماس با چیزهای مختلف دچار لب‌پریدگی و ش،تگی می‌شوند. برای محافظت از ناخن‌ها و مانع‌شدن از ش،تنشان باید قد آنها را در حدی متعادل نگه دارید. 

دلایل شغلی

برای پیشگیری از ش،تن ناخن باید اقدامات مراقبتی را جدی بگیرید. از جمله روش‌های جلوگیری از بروز چنین مشکلی به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • مرطوب‌ نگه‌داشتن ناخن
 • دوری از سرما
 • کنترل تماس با مواد شوینده
 • کوتاه‌، صحیح ناخن
 • استفاده از محصولات تقویتی من،
 • بهره‌مندی از رژیم غذایی من،

علت ش،تن ناخن‌ها چیست؟ چه راه‌هایی برای جلوگیری از ش،تن ناخن وجود دارد؟ ناخن‌ها نقش مهمی در زیبایی دست‌ها دارند و اگر سالم و زیبا باشند، اعتمادبه‌نفس و حس‌وحال بهتری به ما می‌دهند. با ناخن‌های سالمی که ظاهری خوب دارند، آراسته‌تر هم به نظر می‌رسیم.  این روزها، روش‌های مراقبتی و زیبایی زیادی برای رسیدگی به ناخن وجود دارد تا نشکنند و سطحی صاف و براق داشته باشند. برای پیگیری مشکلات موجود در ناخن باید به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید. گاهی علت شکنندگی ناخن و تغییر وضعیت ظاهری‌اش ریشه در اختلالاتی جدی دارد که باید پیگیری شوند. در ادامه به علل ش،تن ناخن‌ها نگاهی کامل خواهیم داشت. با ما همراه باشید. 

دلایل ش،تن ناخن چیست؟

سرما هم اثرات م،بی روی وضعیت ناخن‌ها دارد. برای همین، بهتر است که به طور طول، در محیط‌های سرد نم،د. اگر در مناطق سردسیری زندگی می‌کنید، سعی کنید همواره دستان خود را گرم نگه دارید.

کنترل تماس با مواد شوینده

ویتامین E به جذب بهتر ویتامین C کمک می‌کند و چون باعث افزایش گردش خون به سمت ناخن‌ها و ا،یژن‌رس، بیشتر می‌شود، به رشد بهتر ناخن‌ها و سلامت آن‌ها کمک می‌کند.

ویتامین B

هرچند که عوارض خاصی بعد از مصرف این محصول در افراد ایجاد نمی‌شود اما بهتر است که آن را با معده پر مصرف کنند. در واقع، برای کاستن از عوارض گوارشی احتمالی، بون آرکو را پس از صرف غذا میل کنید.

ناخن‌هایتان را به طور مرتب، چرب و مرطوب نگه دارید. برای این منظور می‌تو،د از انواع روغن‌های گیاهی استفاده کنید:

 • روغن زیتون
 • نارگیل
 • آووکادو
 • تخم کتان
 • هسته انگور 
 • وازلین

اما پاک‌، مرتب ناخن‌ها با استون می‌تواند روی وضعیت ناخن‌ها اثرات نامطلوب بگذارد. استون یک حلال است و روی سلامت سطح و بستر ناخن‌ها اثر بدی می‌گذارد. برای داشتن ناخن‌های زیبا و سالم باید اصول رسیدگی به آنها را بد،د.

بالارفتن سن

در هنگام کار با مواد شوینده از دستکش استفاده کنید و به هیچ وجه دست‌ها را در تماس مستقیم با مواد شوینده قرار ندهید. برای استفاده از دستکش پ،تیکی هم ابتدا دستکش نخی بپوشید و سپس روی آن دستکش پ،تیکی بپوشید.

استفاده طول،‌مدت از موادی که برای م،کور و زیبایی ناخن کاربرد دارند (مانند ژل‌ها و اکریلیک)، باعث ش،تن ناخن می‌شود. این مواد ناخن را خشک و آسیب‌پذیر می‌کنند.

منابع:

 پزشکان می‌توانند کم کاری تیروئید را با هورمون مصنوعی تیروئید لووتیرو،ین درمان کنند. این دارو به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

ناخن‌های شکننده

این سالاد مقوی برای جلوگیری از ش،تن ناخن را یاد بگیرید

م،کور هم می‌تواند دلیل ش،تن ناخن باشد. اقداماتی که برای زیبایی ناخن‌ها انجام می‌شوند، در بسیاری از موارد روی سلامت آنها اثر منفی می‌گذارند. 

کم خونی می‌تواند ناخن را شکننده کند و به حالت قاشقی دربیاورد. ی،ی چگونه؟ ی،ی باعث شود که ناخن به شکل قاشق به سمت داخل فرو برود. برای بررسی تغییر شکل ناخن باید به مقوله کم‌خونی دقت کنید. کم‌خونی یکی از جدی‌ترین علت شکنندگی ناخن است که باید به‌ طور دقیق پیگیری شود.

م،کور

ش،تن ناخن در کودکان و به ویژه پسران شایع است. در دوران کودکی، ناخن‌ها بدون هیچ دلیلی شکننده هستند. معمولا این وضعیت علت خاصی ندارد و چند سال بعد رفع می‌شود.

وجود ویتامین D در بون آرکو دلیل اصلی کمک به جذب بیشتر کلسیم است. این محصول در قالب قرص‌هایی روکش‌دار به بازار عرضه می‌شود و برخلاف بسیاری از محصولات مشابه، عوارض گوارشی ایجاد نمی‌کند.

راه دیگر هم این است که از  دستکش های پ،تیکی دو لایه کمک بگیرید. این دستکش‌ها لایه داخلی پارچه‌ای دارند. علت این توصیه چیست؟ چون در هنگام کار با دستکش پ،تیکی، دست‌ها عرق می‌کنند و ناخن‌ها حالت نرم و شکننده پیدا می‌کنند.

کوتاه‌، صحیح ناخن

کمبود برخی ریز مغذی‌ها می‌تواند روی وضعیت ناخن‌ها اثر بگذارد. علت ش،تن سریع ناخن گاهی نبود برخی از این مواد در بدن به اندازه کافی است. به موارد زیر دقت کنید. علت ش،تن ناخن کمبود کدام ویتامین و ماده است؟

 • آهن
 • روی (زینک)
 • ویتامین‌های A , B , C , D , E  

علت ش،تن ناخن پای نوزاد یا دست او هم گاهی ریشه در برخی کمبودهای غذایی دارد. در صورت وجود چنین مشکلی در نوزاد، باید حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.

جلوگیری از ش،تن ناخن چگونه است؟

ناخن‌های شکننده

استرس و فشارها

لاک‌زدن باعث شکنندگی ناخن نمی‌شود. شاید برایتان جالب باشد که در برخی از مواقع، حتی بهبود وضعیت آن را هم به همراه می‌آورد؛ مخصوصا زم، که پای لاک‌های گیاهی به میان باشد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

امکان استفاده از بون آرکو برای تمام رده‌های سنی وجود دارد و با بالابردن سطح کلسیم بدن به عملکردهای مختلف دیگر بدن نظیر تقویت عضلات، انعقاد خون و استحکام استخوان‌ها هم کمک می‌کند. 

سندرم رینود ( Raynaud’s syndrome) هم نوعی بیماری است که با مشکلات گردش خون در اندام ها همراه می‌شود. این وضعیت می‌تواند بر سلامت ناخن‌ها تأثیر بگذارد.

برخی آسیب‌های مداوم هم از دلایل اصلی ش،تن ناخن به‌شمار می‌روند. برای نمونه، اگر فردی مدام با مواد شوینده غلیظ و آسیب‌رسان به پوست و ناخن در تماس باشد، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. مواد شیمیایی می‌توانند ناخن‌ها را آسیب‌پذیر کنند و باعث ش،تن آنها شوند. 

بلند بودن ناخن‌ها

 اگر آهن کافی در رژیم غذایی شما وجود ندارد و به بدنتان نمی‌رسد یا شرایطی دارید که مانع از جذب آن می‌شود، باید برنامه‌ای برای دریافت آن ترتیب بدهید. با مشورت پزشک از مکمل‌های آهن استفاده کنید و رژیم غذایی‌تان را تحت کنترل دربیاورید.

کمبود این مواد موجب پوسته‌پوسته‌شدن حوالی ناخن‌ها و شکنندگی‌شان می‌شود. علت ش،تن ناخن پا از ریشه هم مانند ناخن‌های دست می‌تواند ریشه در کمبودهای غذایی داشته باشد.

کم‌خونی

علت ش،تن ناخن

کمبودهای تغذیه

افراد در مشاغلی هم‌چون پزشکان، جراحان و … هم در معرض ش،تن ناخن هستند. چرا؟ چون از مواد شوینده‌ی قوی استفاده می‌کنند. این شوینده‌ها حل‌کننده‌اند و می‌توانند به ناخن آسیب برسانند. بنابراین، علت ش،تن ناخن در بزرگسالان تاحد زیادی وابسته به کار و حرفه‌شان هم هست.

مشکلات پوست و بیماری‌ها

این موارد در ضعیف‌شدن ناخن‌ها نقش دارند و می‌توانند علت ش،تن ناخن از بغل باشند. ضعیف‌شدن لایه‌های ناخن به ،‌خوردن و ش،تن آن از وسط یا بغل منجر می‌شود.

بن آرکو برای ش،تن ناخن

بهره‌مندی از رژیم غذایی من،

وجود مواد زیر در ،یب رژیم غذایی به حفظ سلامت و پیشگیری از ش،تن ناخن کمک شای، می‌کند:

 • پروتئین
 • مواد حاوی ویتامین E و C
 • ویتامین B

پروتئین

اگر درباره شکنندگی ناخن‌ها و روش‌های پیشگیری از این مشکل، سوال و ابهامی برایتان وجود دارد، حتما ما را در جریان بگذارید. با هم در رسیدن به پاسخ تلاش خواهیم کرد.

قارچ، گوجه، کلم بروکلی و اسفناج را ،د و با مقداری عدس پخته شده مخلوط کنید. به این مخلوط، چند قاشق روغن زیتون یا روغن کتان اضافه کنید. در صورت تمایل می‌تو،د مقداری آجیل هم در ،یب سالاد داشته باشید. 

رشد ناخن‌ها با بالارفتن سن هم کمتر می‌شود. ناخن‌های دست بیشتر از ناخن‌های پا در پیری نازک می‌شوند. ناخن‌های پا حتی حالت سفت‌تر و ضخیم‌تری هم پیدا می‌کنند.

وارد شدن آسیب‌های مداوم به ناخن‌ها

healthline.com

در برخی شغل‌ها هم‌چون نجاری، کفاشی و موارد مشابه، ناخن‌های فرد شاغل به دلیل انجام کارهای دستی در اثر سایش قرار دارند و دچار شکنندگی می‌شوند‌. علت ش،تن ناخن از روی گوشت هم ضربات و فشارهایی است که در طول کار به این بخش از انگشت وارد می‌شود.

ناخن‌ها به دلایل مختلفی می‌شکنند. کمبود موادی مانند کلسیم هم در این زمینه نقش دارند اما پای دلایل متنوع دیگری هم به میان است. پس دلایل مهم و اثرگذار کدام‌اند؟

 • کمبودهای تغذیه
 • کم‌خونی
 • م،کور
 • پاک‌، لاک با استون
 • سن
 • فشار بر ناخن‌ها
 • بلندی ناخن
 • دلایل شغلی
 • مشکلات پوست و بیماری‌ها
 • استرس و فشارها

استرس می‌تواند علت ش،تن ناخن و ریزش مو هم باشد. فشار و اضطراب موجب بالارفتن هورمون کورتیزول در بدن می‌شود. در پی ترشح زیاد این ماده، چربی بیشتری در بدن به وجود می‌آید و ریزش موها بیشتر می‌شود. 

برای ،ید محصولات مراقبت از ناخن، روی لینک زیر بزنید:

مرطوب نگه‌داشتن ناخن

 نباید انتظار داشته باشید که با مصرف یک بار از این سالاد یا رعایت رژیم غذایی ذکر شده فقط برای مثلا یک هفته سلامت ناخن‌هایتان کاملا بازگردد. این موضوع امری است زمان‌بر که با رعایت طول، مدت نکات مراقبتی به نتیجه می‌رسد.

گاهی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و به کشف دلیل زمینه‌ای ش،تن ناخن بپردازید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با پزشکان خبره هم استفاده از سیستم ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر است.