علل ناباروری مردان؛ گسترده و قابل‌توجه

ناباروری مردان موضوع پیچیده‌ای است که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عوامل جسمی، پزشکی، سبک‌زندگی و رو، باشد. شناخت این علل برای پیشگیری و درمان ناباروری مردان ضروری است. بسیاری از درمان‌های مؤثر برای رسیدگی به علل زمینه‌ای ناباروری در مردان، از جمله دارو، جراحی، و فناوری‌های کمک باروری در دسترس هستند.

افسردگی یکی از عوامل رو، موثر بر ناباروری در مردان است. افسردگی می‌تواند عملکرد ، و سطح هورمون‌های ، را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه باعث کاهش تولید اسپرم و کیفیت آن‌ها شود.

مسائل مربوط به رابطه

آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم می‌توانند توسط سیستم ایمنی تولید شوند و به سمت اسپرم‌ها حرکت کنند و باعث مرگ و ناباروری اسپرم‌ها شوند.

آسیب به بافت‌های تناسلی

صدمات وارده به بیضه و دستگاه تناسلی مردان یکی از مهم‌ترین مشکلاتی هستند که اگر غیرقابل کنتل باشند، منجر به ناباروری در مردان می‌شوند. این صدمات عبارتند از:

 • واری،ل؛ واری،ل به م،ی تورم و بزرگ شدن وریدهایی است که خون را از بخش‌های مختلفی همچون دستگاه تناسلی مردان به قلب باز می‌گردانند. در واری،ل، وریدهای پشتیب،‌کننده از بخش‌های تناسلی به دلیل عدم عملکرد صحیح یا عدم وجود شیره و،، بزرگ و گره‌دار می‌شوند و این مشکل باعث کاهش جریان خون در این منطقه می‌شود. واری،ل ممکن است به ناباروری در مردان منجر شود زیرا می‌تواند به کاهش تولید و کیفیت اسپرم منجر شود. در این حالت، افزایش دما و کاهش جریان خون در منطقه تناسلی می‌تواند باعث آسیب رسیدن به سلول‌هایی که اسپرم را تولید می‌کنند شود.
 • جابجایی بیضه؛ در برخی از موارد، بیضه در موقعیت نامن،ی قرار دارد که می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم شود.
 • پیچ‌خوردگی بیضه‌ها (Testicular Torsion)؛ پیچ‌خوردگی بیضه‌ها یک حالت اورژانسی است و زم، رخ می‌دهد که بیضه در داخل کیسه صفرا که نرم‌تر از بافت سخت بیضه است، پیچ می‌خورد. این حالت باعث ،وج خون از عروق بیضه می‌شود و اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند باعث ناباروری شود.
 • التهاب بیضه؛ التهاب بیضه می‌تواند منجر به ضایعات جدی در بافت‌های بیضه شود که در نهایت باعث کاهش تولید و کیفیت اسپرم می‌شود.

انسداد در دستگاه تناسلی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در زیر تعدادی از شرایطی که با ناباروری در مردان مرتبط هستند و به واسطه نقض تعادل در سیستم‌ایمنی به‌وجود می‌آیند، بیان شده‌است:

ایدز

سایر عوامل بالقوه ممکن است شامل آسیب به بیضه‌ها و همچنین قرار گرفتن در معرض سموم یا تشعشعات محیطی باشد. درک علل فیزیکی ناباروری مردان برای شناسایی و رسیدگی موثر به این مسائل بسیار مهم است و می‌تواند به افزایش شانس بارداری موفق کمک کند.

در انتها از شما می‌خواهیم اگر سوالی در این زمینه دارید از مشاور سلامتی ما بپرسید؛ شاید پاسخ پرسش شما، به شخص دیگری کمک کند.

درمان سرطان ممکن است تاثیری بر ناباروری در مردان داشته باشد. در بیشتر موارد، درمان سرطان شامل رادیوتراپی، شیمی درم، و یا جراحی است که ممکن است باعث آسیب به بافت‌های سالم در ناحیه تولید اسپرم شود و این موضوع می‌تواند منجر به کاهش تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود. برخی از سرطآن‌هایی که ممکن است منجر به کاهش باروری یا ناباروری در مردان شوند عبارتند از:

 • سرطآن‌های تومورهای محیطی؛ اینگونه سرطآن‌ها ممکن است در اطراف یا در نزدیکی به بخش های تولید اسپرم بیضه‌ها، سروی، و بخش‌های تولید مایع منی در مردان قرار گیرند.
 • سرطان پروستات؛ این نوع سرطان می‌تواند به دلیل تأثیر آن بر تولید اسپرم یا مسدودشدن لوله‌های انتقال‌دهنده اسپرم، به ناباروری منجر شود.
 • سرطان هماتولوژیک؛ اینگونه سرطآن‌ها می‌توانند از طریق شیمی درم، یا بیماری اصلی به ،وان عواملی در کاهش تولید اسپرم و ناباروری در مردان موثر باشند.

عفونت‌های مقاربتی

ژنتیک یک عامل مهم در میان علل ناباروری مردان است و می‌تواند به صورت موروثی به نسل‌های بعدی منتقل شود. برخی از عوامل ژنتیکی که می‌تواند باعث ناباروری در مردان شوند عبارتند از:

 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنال یک بیماری ژنتیکی است که باعث افزایش تولید هورمون‌های آدرنالین و کورتیکواستروئیدها توسط غده آدرنال می‌شود. این بیماری می‌تواند با تولید بیش از حد هورمون‌های مرتبط با تنظیم عملکرد غده‌های تناسلی در بدن، به ناباروری در مردان منجر شود.
 • مشکلات در کروموزوم‌های ییلاقی؛ مشکلات در کروموزوم‌های ییلاقی با تحریک نقص در برخی از انواع اسپرم و بازده پایین اسپرم همراه هستند.
 • سندرم کلاین‌فلتر؛ سندرم کلاین فلتر (Klinefelter syndrome) یکی از مشکلات ژنتیکی است که ممکن است به ناباروری مردان منجر شود. در این سندرم، مردان یک کروموزوم اضافی دارند که عمدتاً باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش تستوسترون می‌شود. این مشکل می‌تواند باعث کاهش حجم اسپرم و شمار اسپرم در مردان شود.
 • سایر اختلالات ژنتیکی؛ مشکلات در ژن‌های مرتبط با تولید هورمون‌های مرتبط با تولید اسپرم، مانند FSH، LH و تستوسترون، می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود.

دلایل پزشکی ناباروری مردان

صدمات یا شرایط بیضه

3 مشکل اساسی وجود دارد که منجر به انسداد دستگاه تناسلی می‌شود:

درمان ناباروری مردان

تولید و عملکرد غیرطبیعی اسپرم

مشکل در لوله‌های انتقال‌دهنده اسپرم (Obstructive Azoo،ia)؛ مشکل لوله‌های مردان به‌،وان یک عامل اساسی ناباروری در مردان شناخته شده است. در این‌حالت، لوله‌هایی که اسپرم باید از طریق آن‌ها به بیرون جریان پیدا کنند، بسته‌ یا مسدود شده‌اند و اسپرم نمی‌تواند به بیرون خارج شود.

شرایط پزشکی موثر بر باروری مردان

چند مورد از اختلالات اسپرم که می‌تواند از علل ناباروری مردان باشد شامل موارد زیر است:

 • کاهش تعداد اسپرم‌ها (Oligo،ia)؛ وقتی تعداد اسپرم‌های منوژنیک در مایع منی کمتر از ۱۵ میلیون در میلی‌لیتر شود، کاهش تعداد اسپرم‌ها اتفاق افتاده است. این وضعیت به نام oligo،ia شناخته‌می‌شود.
 • عدم وجود اسپرم در مایع منی (Azoo،ia)؛ در این حالت، مایع منی خالی از اسپرم است.
 • کاهش حرکت اسپرم‌ها (Astheno،ia)؛ کم تحرکی اسپرم به شرایطی اطلاق می‌شود که بیش از نیمی از اسپرم‌ها نمی‌توانند با سرعت 25 میکرون در ث،ه، حرکت پیشرونده روبه‌جلو داشته‌باشند. برای امکان لقاح با تخمک کمتر می‌شود.
 • اشکال در شکل و ساختار اسپرم‌ها (Teratozoo،ia)؛ در این حالت، شکل و ساختار اسپرم‌ها غیرطبیعی است که باعث کاهش احتمال لقاح با تخمک می‌شود.
 • کمبود هورمون‌های مرتبط با اسپرم‌سازی؛ هورمون‌های مختلفی در تولید اسپرم‌ها نقش دارند، از جمله تستوسترون، فولیکول‌های محرک لوتئینیزه، و کاندومین هورمون آزادکننده گنادوتروپین. کمبود هر یک از این هورمون‌ها می‌تواند منجر به ناباروری شود.
 • اختلال در فرایند اسپرم‌سازی؛ مشکلاتی مانند واری،ل، عفونت، افزایش دما در ناحیه تناسلی و تروما به همراه کاهش تولید اسپرم می‌تواند به ،وان عامل اساسی در اختلال فرایند اسپرم‌سازی در مردان باشد.

عدم تعادل هورمونی

سبک زندگی نامن، و ناسالم ممکن است باعث ناباروری در مردان شود. برخی از موارد مرتبط با سبک شرایط محیطی که ممکن است باعث ایجاد ناباروری در مردان شوند عبارتند از:

 • مصرف الکل و بسیاری از مواد مخدر مانند ماریجوانا، مت‌آمفتامین، کوکائین، اپی‌کود، LSD، ا،تازی، هروئین، مورفین و غیره می‌توانند باعث کاهش تولید اسپرم، اختلالات هورمونی و کاهش کیفیت اسپرم شوند.
 • چاقی می‌تواند باعث افزایش هورمون های موثر بر تولید اسپرم شود و باعث کاهش تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود.
 • فعالیت بدنی نامن، بیش از حد یا کمتر از حد می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم شود و ناباروری در مردان شود.
 • مشاغلی مانند نانوایی، نجاری، آهنگری، جوشکاری و دیگر مشاغلی که نیازمند استفاده از ابزار گرمایی هستند و ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد منطقه بیضه شوند.
 • اشتغال به شغل‌هایی که در آن افراد با مواد شیمیایی و مسموم‌کننده سروکار دارند، مانند پرورش‌دهندگان حیوانات، فرآوری زیستی و صنایع مربوط به آرایشی و بهداشتی.
 • ابتلا به بیماری‌های تب‌دار طول، که بر نطفه‌سازی اثر می‌گذارند از جمله مالاریا، تیفوس، لایم، تو،وپ،موزیس و بروسلوز.
 • ابتلا به بیماری‌هایی که موجب ایجاد ترشحات غلیظ در بدن می‌شوند از جمله التهاب پروستات، سندرم دستگاه تنفسی مزمن (COPD)، سیستیک فیبروزیس و بیماری‌های مزمن سینوزیت.

درمان ناباروری مردان

عوامل رو، مؤثر بر باروری مردان

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D9%84-%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86/

در این وضعیت، بدن مردان به جای تولید آنتی‌بادی برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا، آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که به سلول‌های بدن‌شان حمله می‌کنند. این وضعیت می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود.

عوامل رو، نیز می‌توانند بر باروری مردان تأثیرگذار باشند. استرس، اضطراب، افسردگی و مشکلات رو، دیگر می‌توانند به دلیل تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر سطح هورمون‌های تناسلی و کیفیت اسپرم، منجر به کاهش باروری و ناباروری در مردان شوند. درمان این مشکلات رو، می‌تواند در بهبود باروری و حتی در برخی موارد بهبود کیفیت اسپرم و احتمال باروری کمک کننده باشد.

فشار

التهاب دریچه اپیدیدیمیس می‌تواند به‌واسطه عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد شده و باعث ایجاد پاسخ التهابی در بدن ‌شود. این پاسخ التهابی می‌تواند باعث ت،یب اسپرم‌ها در این ناحیه شود.

التهاب مجاری تناسلی

برای دسترسی به ،ت دهی اینترنتی و ملاقات با پزشک متخصص نیز می‌تو،د از پلتفرم دکتردکتر کمک بگیرید.

آسیب به بافت‌های تناسلی می‌تواند باعث تحریک پاسخ التهابی در بدن شود و باعث کاهش تولید اسپرم شود.

داروها و درمان‌های پزشکی

ابتلا به عفونت‌های مقاربتی، تاثیری نسبی روی باروری مردان دارد و از علل ناباروری مردان است:

 • عفونت اپی‌دیدیم (اپی‌دیدیمت)؛ عفونت اپیدیدیم یا اپیدیدیمیتیس، از عفونت‌هایی است که می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود. این عفونت با باکتری‌هایی مانند کلامیدیا تراکوماتیس، میکوپ،ما ژنیتالیوم و یوآرآپ،ما ارتباط دارد. عفونت اپی‌دیدیم به ویژه برای مرد، که با ناباروری مواجه هستند، مشکل‌ساز است و باعث کاهش باروری در آنان می‌شود.
 • اوریون؛ اوریون یک بیماری ویروسی است که می‌تواند اثرات منفی روی سیستم تناسلی مردان داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث التهاب در لوله‌های منیفری و بیضه‌ها شود که منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شده و در نتیجه ناباروری را ایجاد کند.
 • سل؛ سل یک بیماری عفونی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکولوزیس گسترش می‌یابد. بسته به محل ابتلا و شدت بیماری، ممکن است به ناباروری در مردان منجر شود. عفونت با باکتری سل می‌تواند به انسداد لوله‌های منیفری و کاهش حجم اسپرم در مردان منجر شود.
 • حصبه؛ ویروس حصبه می‌تواند به صورت مستقیم به سلول‌های تخمدان و همچنین برخی سلول‌های مردان نفوذ کند و ایجاد التهاب و تلف شدن سلول‌های تناسلی شود.
 • سفلیس؛ سفلیس یک بیماری عفونی است که توسط باکتری Treponema pallidum منتقل می‌شود و می‌تواند باعث آسیب به اعصاب، قلب، مغز، چشم و سایر اعضای بدن شود. در مردان، سفلیس می‌تواند باعث آسیب به لوله‌های منیفره، بیضه‌ها و پروستات شود که در نتیجه آن می‌تواند منجر به کاهش تولید اسپرم و ناباروری شود.
 • بروسلوز؛ بروسلوز یک بیماری عفونی است که توسط باکتری بروسلا ایجاد می‌شود و در برخی از موارد می‌تواند به ناباروری در مردان منجر شود. این باکتری می‌تواند به بیضه‌ها و لوله‌های اسپرم دسترسی پیدا کرده و باعث التهاب آن‌ها می‌شود.
 • سوزاک؛ بیماری سوزاک یا لایم دیزی (Lyme disease)عفونتی است که به‌وسیله پشه‌ها و کنه‌ منتقل می‌شود و می‌تواند به ناباروری در مردان منجر شود. این بیماری باعث ایجاد التهابات در بدن می‌شود که می‌تواند به بافت‌های مختلف، از جمله بافت‌های تولید اسپرم، صدمه بزند و از عملکرد سالم آن‌ها مختل کند.
 • سلیاک؛ بیماری سلیاک تاثیرات زیادی بر سیستم تناسلی مردان و ،ن دارد. در مردان، سلیاک می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم و کیفیت ضعیف اسپرم شود که این مسئله می‌تواند به ناباروری منجر شود.

دلایل ناباروری مردان

بیماری‌های مزمن

ویروس ایدز باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن می‌شود و باعث می‌شود که بدن نسبت به عفونت‌های مختلف، از جمله عفونت‌های ،، حساسیت بیشتری پیدا کند. در مردان، ایدز می‌تواند باعث کاهش باروری و یا ناباروری شود. علت اصلی این کاهش باروری در مردان با ایدز، کاهش تعداد اسپرم و کیفیت پایین آن‌هاست.

التهاب دریچه اپیدیدیمیس

ولی قبل از آن در این مقاله از مجله دکتردکتر به منظور پیش‌آگاهی، دلایل مختلف ناباروری مردان، از عوامل ژنتیکی و اختلالات جسمی گرفته تا انتخاب‌های سبک زندگی را بررسی می‌کنیم و گزینه‌های درم، بالقوه موجود را مورد بحث قرار می‌دهیم، با ما همراه باشید.

علل ناباروری مردان؛ فیزیکی و رو،

بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های ایمنی و مشکلات تنفسی می‌توانند باعث کاهش باروری در مردان شوند. این بیماری‌ها می‌توانند باعث تغییرات در سطح هورمونی، کاهش کیفیت اسپرم و در برخی موارد تضعیف و عدم قابلیت انجام عمل ، شوند. درمان این بیماری‌ها می‌تواند بهبود کیفیت زندگی و کاهش نرخ ناباروری در مردان منجر شود. در ادامه به انواع این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم:

ناباروری ایمونولوژیک

هنگامی که عدم تعادل تستوسترون یا سایر هورمون‌ها وجود داشته‌باشد، می‌تواند منجر به کاهش تولید اسپرم شود و بر کیفیت و حرکت آن‌ها تأثیر بگذارد. عدم تعادل هورمونی می‌تواند ناشی از شرایط پزشکی مختلف مانند هیپوگنادیسم، اختلالات غده هیپوفیز و مشکلات تیروئید باشد.

 ناباروری ایمنولوژیک به وضعیتی گفته می‌شود که در آن سیستم ایمنی بدن به‌طور اشتباه به اسپرم‌ها یا غددی که موجب تولید اسپرم هستند، حمله کرده و آن‌ها را به ،وان تهدید می‌شناسد و از بین می‌برد.

رابطه زوجین و ارتباطات میان آنها می‌تواند به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر باروری مردان تاثیر بگذارد. مشکلات ارتباطی و ناموفقیت در حل مسائل زندگی روزمره زوجین می‌تواند منجر به استرس و اضطراب شود که این مسائل روی تولید هورمون‌هایی که برای تولید اسپرم ضروری هستند، تاثیر مستقیم دارند.

عوامل موثر بر ناباروری مردان را جدی بگیرید!

این مسائل اغلب از طریق درمان جایگزینی هورمونی یا داروها برای تنظیم سطح هورمون قابل درمان هستند. برای مرد، که ناباروری را تجربه می‌کنند، مهم است که تحت یک ارزیابی پزشکی کامل برای شناسایی و درمان هرگونه عدم تعادل هورمونی قرار گیرند.

 • کمبود تستوسترون؛ تستوسترون هورمونی است که در تولید اسپرم و همچنین رشدونمو عضلات و استخوآن‌ها در مردان نقش دارد. کمبود تستوسترون ممکن است باعث کاهش تولید اسپرم و همچنین کاهش عملکرد ، در مردان شود.
 • افزایش پرولاکتین؛ پرولاکتین هورمونی است که در تنظیم سطح هورمون‌های دیگر مانند تستوسترون نقش دارد. افزایش سطح پرولاکتین می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون و افزایش سطح استروژن و همین باعث کاهش تولید اسپرم در مردان می‌شود.
 • عدم تولید هورمون‌های گرلین و لوتئینیزین؛ هورمون‌های گرلین و لوتئینیزین در تنظیم فعالیت‌های تولید اسپرم در مردان نقش دارند. اختلال در تولید این هورمون‌ها می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم شود.
 • افزایش سطح هورمون‌های مرتبط با تولید استروژن مانند ایستروژن که باعث کاهش تعداد و کیفیت اسپرم می‌شود.
 • آسیب در غده هیپوفیز؛ اگر هیپوفیز آسیب ببیند و تولید هورمون‌های (هورمون LH (لوتئینیزه) و FSH (فولیکول برانده هورمون)) لازم برای تنظیم فعالیت غده‌های تناسلی نتواند انجام دهد، ممکن است منجر به اختلالات تناسلی و ناباروری در مردان شود. علاوه‌براین، بیماری‌هایی مانند تومورهای هیپوفیز و عفونت‌های مغزی نیز می‌توانند باعث آسیب به هیپوفیز شده و منجر به ناباروری در مردان شوند.
 • پرکاری تیروئید؛ در هیپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید، سطح هورمون‌های تیروئید در بدن بیش از حد افزایش پیدا می‌کند، که می‌تواند منجر به کاهش سطح تستوسترون و همچنین ت،یب سلول‌های بیضه شود، این مسئله می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش ناتو، ، در مردان شود و در نتیجه به ناباروری منجر شود.
 • کم‌کاری تیروئید؛ در هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید، سطح هورمون‌های تیروئید در بدن کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند منجر به کاهش سطح تستوسترون و همچنین کاهش فعالیت غده‌های تناسلی در مردان شود.

اختلالات ژنتیکی

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جه،، عوامل مردانه در ناباروری، 40 تا 50 درصد از کل موارد ناباروری را تشکیل می‌دهند. اگر برای گسترش خانواده خود تلاش می‌کنید و تا به‌حال موفق نشده‌اید، حتما به متخصص اورولوژی در تهران و دیگر شهرهای ایران مراجعه کنید.

فشار به ،وان یک عامل رو، می‌تواند تأثیر مستقیم بر باروری مردان داشته باشد. این فشار می‌تواند باعث اختلال در هورمون‌های ، و کیفیت اسپرم شود.

افسردگی و اضطراب

انسداد مجاری اسپرم؛ انسداد مجاری اسپرم به وضعیتی گفته می‌شود که مجرای انتقال اسپرم از تیوب‌هایی که در طول مجاری تولید اسپرم قرار دارند، مانع شده است. این مانع ممکن است به علت عوارض بعد از عمل جراحی، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، ضایعات قرار گرفتن در ناحیه مجاری تناسلی و یا مشکلات دیگری که باعث تغییر شکل و عملکرد مجاری تناسلی شود، به وجود بیاید.

عدم تعادل هورمونی می‌تواند از علل ناباروری مردان باشد زیرا بر تولید و تنظیم هورمون‌های مورد نیاز برای تولید اسپرم تأثیر می‌گذارد. تستوسترون هورمونی است که در بیضه‌ها تولید می‌شود و به تولید اسپرم کمک می‌کند.

شرایط پزشکی می تواند یکی از دلایل اصلی ناباروری مردان باشد. شرایطی مانند واری،ل، عفونت ها، عدم تعادل هورمونی و اختلالات ژنتیکی می توانند بر تولید، تحرک و کیفیت اسپرم تأثیر بگذارند. خوشبختانه، درمآن‌های موثری در زمینه درمان تهاجمی و غیرتهاجمی وجود دارد. مثلا واری،ل با جراحی یا آمبولیزاسیون قابل درمان است یا عدم تعادل هورمونی را می‌توان از طریق دارو اصلاح کرد و عفونت‌ها را می‌توان با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کرد.

سرطان و تاثیر درمانش در باروری مردان

التهاب مجاری تناسلی ممکن است باعث ایجاد پاسخ التهابی در بدن شود و منجر به کاهش تولید اسپرم شود.

آنتی بادی‌های ضداسپرم

با توجه به تعریف بین‌المللی ناباروری، اگر یک زوج به مدت حداقل یک سال برای بارداری تلاش کنند اما موفق نشوند، می‌توانند به ،وان نابارور شناخته‌شوند. از طرفی علل ناباروری مردان موضوع مهمی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود و تاثیر مهمی در باروری دارد.

مصرف برخی داروها ممکن است باعث کاهش تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود. برخی از داروهایی که ممکن است باعث ناباروری شدن مردان شوند عبارتند از:

 • داروهای ض،سردگی که به نام‌های سرترالین، فلو،تین، پارو،تین، سیتالوپرام و سرتی‌لین شناخته می‌شوند.
 • داروهای ضد نفخ معده و ضد گرفتگی‌ که به نام‌های ر،تیدین، سیمتیدین، فاموتیدین و متوکلوپرامید شناخته می‌شوند.
 • داروهای کمکی درمان بیماری‌های قلبی مانند دیگو،ین و بتابلوکرها.
 • داروهای ضد تشنج مانند فنیتوئین و کاربامازپین.
 • داروهای شیمی‌درم، که در درمان سرطان استفاده می‌شوند مانند سیکلوفسفامید، کلوزپامید، متو،سات، فلوروراسیل و وینب،تین.
 • استروئیدها شامل هورمون‌هایی مانند تستوسترون، دارای اثرات مستقیم بر سلول‌های تولیدکننده اسپرم در مردان هستند و می‌توانند باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت آن‌ها شوند. برای مثال، مصرف استروئیدهای آنابولیک به صورت خودسرانه توسط بدن‌سازان برای افزایش عضلات و بهبود عملکرد جسم، می‌تواند به‌طور مستقیم باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت آن‌ها شود.

سبک زندگی و شرایط محیطی موثر بر باروری مردان

علل ناباروری مردان ممکن است ناشی از اختلالات فیزیکی مختلفی باشد که می‌تواند بر تولید، بلوغ یا حمل‌اسپرم تأثیر بگذارد. دلایل اختلال در باروری مردان با ناباروری ،ن کمی متفاوت است و دلایل مختلفی دارد، برخی از شایع‌ترین آن‌ها که بیشتر هم فیزیکی هستند عبارتند از:

 • عدم تعادل هورمونی
 • واری،ل (وریدهای بزرگ در کیسه بیضه)
 • عفونت‌ها
 • اختلالات ژنتیکی
 • مصرف برخی داروها یا انجام بعضی درمآن‌ها

انزال رتروگراد؛ انزال برگشتی یا رتروگراد به شرایطی گفته می‌شود که در آن اسپرم‌ها به جای اینکه به سوی بیرون برای باروری حرکت کنند، به سمت مثانه برگردند. این مسئله ممکن است در ناحیه دهانه ادراری اتفاق بیفتد، که در این صورت اسپرم‌ها در ادرار ،وجی نیز دیده نشده و باعث کاهش باروری می‌شوند.

Städfirma – Öppet dygnet runt.