عمل جراحی سزارین و تمام چیزهایی که باید درباره‌اش بدانید

احتمالاً دوست دارید بد،د که چه افراد و شرایطی کاندید انجام عمل جراحی سزارین هستند. در شرایط زیر از این نوع جراحی برای به دنیاآوردن نوزاد استفاده می‌شود:

 • زایمان طبیعی به حالت عادی و سالم پیش نمی‌رود.
 • نوزاد تحت فشار است.
 • نوزاد یا نوزادان در شرایطی غیرعادی قرار گرفته‌اند.
 • بیشتر از یک نوزاد در راه ،وج از رحم هستند.
 • مشکلی درباره جفت نوزاد وجود دارد و دهانه رحم را پوشانده باشد.
 • بند ناف دچار افتادگی شده و حلقه آن از دهانه رحم جلوی نوزاد لغزیده باشد.
 • پای مشکلی جسم، به‌میان است و مادر دچار بیماری‌های مغزی یا قلبی است.
 • انسدادی به وجود آمده و برای مثال، توموری در کانال زایمان است، سر نوزاد بزرگ است یا ش،تگی و مشکلی در لگن وجود دارد.
 • جراحی‌های قبلی سزارین انجام شده یا ناحیه رحم پیش‌تر جراحی داشته است.

عمل جراحی سزارین

عوارض عمل سزارین چیست؟

این برش هم مشابه مورد قبلی است اما به طور عمودی به سمت پایین شکم هم تسری پیدا می‌کند. در واقع مسیرش بیشتر عمودی است تا حالت افقی برش قبلی. این نوع از سزارین برای مواردی من، است که ابتدا پاها یا ، نوزاد قرار گرفته یا به پهلو قرار گرفته باشد.

برش عمودی بالا

mayoclinic.org

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، بیهوشی در عمل جراحی سزارین به دو روش بی‌حسی و بیهوشی کامل انجام می‌شود. اجازه بدهید که در ادامه به هریک بیشتر بپردازیم.

سزارین با بی‌حسی

حالا ،ت به ورود متخصص ،ن و زایمان می‌رسد که برشی روی دیواره شکم و پوست آن به وجود می‌آورد. برای ایجاد آن، یا از برشی عمودی استفاده می‌شود یا عرضی. برش‌های افقی هم گاهی مورداستفاده قرار می‌گیرند که اصطلاحاً به آنها برش بیکینی هم می‌گویند.

سزارین برنامه‌ریزی شده

در مراحل بعدی آماده‌سازی برای سزارین، روی شکم با ماده‌ای ضدعفونی‌کننده پاک می‌شود و ماسک ا،یژنی برای رساندن این ماده به نوزاد روی دهان و بینی مادر قرار می‌گیرد. پس از این قدم، پارچه‌ای استریل در حوالی محل برش و روی پاها و سینه مادر قرار می‌گیرد. در آ، هم پرده‌ای میان سر و ناحیه اندام پایینی کشیده می‌شود.

vitalrecord.tamhsc.edu

دوباره تأکید می‌کنیم که زایمان سزارین می‌تواند در بعضی از موارد، بهترین انتخاب برای به دنیاآوردن نوزادان باشد. باید ببینید که شرایط خودتان و بچه چگونه است. پزشکان با در نظرگرفتن وضعیت هر فرد به او درباره انتخاب نوع زایمان توصیه‌هایی دارند.

بعضی از ،ن هم برای زایمان فرزند نخستشان درخواست عمل جراحی سزارین دارند. آنها یا از زایمان طبیعی می‌ترسند یا از عوارض آن دوری می‌کنند. متخصصان چنین عملی را به زن، که می‌خواهند، چندبار زایمان داشته باشند، اصلاً توصیه نمی‌کنند. هرچقدر شمار زایمان‌ها با سزارین بیشتر شود، امکان بروز خطر در بارداری‌های بعدی هم افزایش پیدا می‌کند.

انواع سزارین چیست؟

mayoclinic.org

عمل جراحی سزارین

گزینه من، را بی‌تعصب انتخاب کنید

مدت‌زمان بازیابی حال عمومی و بهبود بعد از سزارین طول،‌تر از زایمان طبیعی است و خطرات بیشتری هم نسبت به آن دارد. اجازه بدهید که در این مقاله از دکتردکتر، بیشتر درباره‌اش برایتان بگوییم. یادتان باشد که دوران بارداری بسیار حساس است و تمام فرایندهای مربوط به پیش و بعد از آن هم اهمیت دارند. پس باید اطلاعات کافی داشته باشید و هرگونه مشکل احتمالی را با مراجعه به پزشک ،ن حل کنید.

عمل جراحی سزارین چیست؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%86/

منابع:

عمل‌های سزارین برنامه‌ریزی‌شده معمولاً از هفته ۳۹ بارداری به بعد مجاز به انجام هستند. هدف از انجام این عمل در این زمان از دوران بارداری، بیرون‌آوردن نوزاد پیش از رسیدن زمان طبیعی زایمان است.

انجام عمل سزارین چگونه است؟

بیشتر عمل‌های سزارین با بی‌حسی موضعی پیش می‌روند. در این روش، فقط بخش پایین‌تنه بدن بی‌حس می‌شود. این ی،ی فرد در طول عمل بیدار خواهد بود. از بیهوشی اپیدورال برای بی‌حس‌، نواحی ستون فقرات استفاده می‌شود.

سزارین با بیهوشی کامل

my.clevelandclinic.org

 عمل جراحی سزارین با ایجاد برش‌هایی به شکل‌های مختلف روی شکم پیش می‌رود. شکل برش‌ها هستند که نوع جراحی را مشخص می‌کنند. در واقع، ت،یم‌بندی سزارین براساس نوع برش است. ۳ نوع برش و نوع عمل سزارین وجود دارد:

 • برش عرضی پایین
 • برش عمودی پایین
 • برش عمودی بالا

nationalpartner،p.org

یادتان باشد که هرچقدر شمار عمل‌های سزارینتان بالاتر برود، تکرار آن در بار بعدی زایمان سخت‌تر می‌شود. با این وجود، تحقیقاتی قطعی درباره این موضوع انجام نشده است و رقم و عدد مشخصی از سوی پزشکان مطرح نمی‌شود.

عمل جراحی سزارین مزایا و فوایدی به همراه دارد و گاهی بهترین انتخاب است. از جمله فواید آن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در سزارین برنامه‌ریزی‌شده، درد کمتری به مادر در طول زایمان وارد می‌شود.
 • امکان آسیب‌دیدن و جراحت واژن کمتر از زایمان طبیعی است.
 • احتمال از دست‌رفتن کنترل مثانه پس از زایمان کم می‌شود.
 • درصد احتمال ایجاد فشار رحم، واژن، روده و مثانه به دیواره واژن کم می‌شود.

خطرات عمل سزارین چیست؟

امکان دارد که عمل جراحی سزارین عوارضی داشته باشد که بعدتر دامن‌گیر فرد می‌شوند. ،، که تجربه سزارین را دارند، گاهی در عمل‌های جراحی یا زایمان‌های بعدی مشکلات پیدا می‌کنند.

برشی ۷.۵ تا ۱۰.۵ سانتی‌متری از سوی پزشک در دیواره رحم به وجود می‌آید؛ برش می‌تواند حالت عرضی یا عمودی داشته باشد. در نهایت هم نوزاد از راه این برش از رحم مادر خارج می‌شود. بند ناف هم بریده و جفت برداشته می‌شود. برش‌های ایجادشده هم بخیه زده و بسته می‌شوند.

سزارین اورژانسی

در منزل هم باید نکات مراقبتی زیر در نظر گرفته شوند:

 • به اندازه کافی استراحت کنید. چیزهای سنگین بلند نکنید و برای رفاه حال خود و نوزاد، لوازم و وسایل لازم را در اطرافتان نگه دارید.
 • از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن در کنار کیسه آب گرم برای تسکین دردهای ناشی از جراحی استفاده کنید.
 • بعد از عمل جراحی سزارین اجازه ورود هیچ چیزی را به واژن ندهید و برای برقراری رابطه ، هم دست‌کم ۶ هفته صبر کنید.
 • بهتر است که تا بهبود شرایط و بازیابی کامل سلامت، رانندگی هم نکنید.

عمل سزارین یا زایمان طبیعی؟

اگر عمل جراحی سزارین اورژانسی و فوری باشد هم مراحلی مشابه پشت سر گذاشته می‌شوند اما سرعت انجام گام‌های گوناگون کمی بیشتر خواهد بود.

مدت زمان عمل جراحی سزارین

این کار مانع از یبوست یا گرفتگی رگ‌ها است. در بیمارستان به زخم ناحیه برش هم توجه می‌کنند و نمی‌گذارند که عفونت شکل بگیرد. خیلی زود و سریع هم سوند ادراری (کاتتر مثانه) برداشته می‌شود.

برای اینکه بتو،د با بهترین پزشکان تهران و شهرستان در ارتباط باشید، امکان استفاده از روشی ساده و سریع برایتان وجود دارد. کافی است که برای گرفتن وقت ملاقات، از سایت ،ت دهی سایت دکتردکتر استفاده کنید.

نخستین گام در جریان عمل جراحی سزارین ،ن، آماده‌سازی آنها برای بیهوشی است. در بیشتر این عمل‌ها از روش بیهوشی اپیدورال (epidural) تزریق ماده بیهوشی در امتداد ستون فقرات استفاده می‌شود. در نتیجه استفاده از چنین نوعی از بیهوشی، فرد در طول عمل حدی از هوشیاری را دارد. در بعضی از موارد هم باید بیهوشی عمومی انجام شود.

برای مثال، گاهی بچه به پهلو در شکم مادر قرار می‌گیرد و امکان زایمان طبیعی از بین می‌رود. در چنین موقعیت‌هایی، سزارین راه نجات و چاره خواهد بود. بنا به شرایط هر فرد، امکان دارد که یکی از انواع زایمان مفیدتر و من،‌تر باشد.

چقدر بعد از سزارین، امکان بارداری مجدد وجود دارد؟

هرچقدر که بیشتر صبر کنید و زخم‌های ناشی از عمل سزارینتان بیشتر بهبود پیدا کنند، بارداری بعدی‌تان بی‌خطرتر و بهتر پیش خواهد رفت.

سزارین چند بار مجاز است؟

درباره سزارین، پرسشی در ذهنتان شکل گرفته است؟ به نظرتان نکته‌ای از نظر ما جا مانده است؟ منتظر نظراتتان هستیم.

بعد از زایمان با عمل جراحی سزارین باید ۲ تا ۳ روز در بیمارستان بستری شوید. در آنجا تلاش می‌شود که از دردهای احتمالی رهایی پیدا کنید. با از بین‌رفتن اثرات بیهوشی هم تشویق به راه‌رفتن و نوشیدن مایعات می‌شوید.

حتما شما هم درباره عمل جراحی سزارین شنیده‌اید اما شاید خیلی دقیق درباره‌اش اطلاعات نداشته باشید. این عمل زم، مورد استفاده قرار می‌گیرد که امکان زایمان طبیعی بی‌خطر وجود ندارد. زایمان با این روش در مواقع اضطراری یا زودتر از موعد زایمان طبیعی مقدور است.

سزارین یا سی‌سکشن

 در چند هفتگی انجام می شود؟

در این نوع برش که تقریبا حالت افقی دارد و به آن برش بیکینی هم می‌گویند، بخش پایینی شکم برش داده می‌شود. این نوع برش بسیار مطلوب است چون هم درد کمتری ایجاد و هم دسترسی پزشک به رحم را راحت‌تر می‌کند. این برش زخم عمیقی به وجود می‌آورد که به خوبی بهبود پیدا می‌کند.

برش عمودی پایین

امکان بروز خطراتی برای نوزاد هم در عمل سزارین وجود دارد. چه خطراتی؟

 • بروز مشکلات تنفسی بعید نیست. نوزاد، که به روش سزارین به دنیا می‌آیند در روزهای نخست تولد، تندتر از نوزادان دیگر نفس می‌کشند.
 • در موارد معدودی، امکان برخورد تیغ جراحی با پوست نوزاد هم وجود دارد.

tommys.org

در عمل‌های سزارین برنامه‌ریزی‌شده، مدت‌زمان لازم برای این کار در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خواهد بود اما در موارد فوری، پزشک فقط در عرض چند ث،ه سعی می‌کند که بچه را از رحم بیرون بیاورد. اگر از بیهوشی عمومی برای عمل استفاده نشود، مادر می‌تواند مراحل را درک کند و مدت کوتاهی پس از به‌ دنیاآمدن نوزاد، او را ببیند.

چه افرادی باید عمل سزارین انجام دهند ؟

هرچقدر که یک فرد، تعداد سزارین بیشتری را پشت سر بگذارد، امکان اینکه در زایمان‌های بعدی جفت به دیواره رحم متصل شود هم بیشتر می‌شود.

pampers.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

مانند هر جراحی دیگری، سزارین هم توأم با خطراتی احتمالی است. این خطرات مادر و نوزاد را به طور جداگانه تهدید می‌کند.

برای مادر

برای بعضی از افراد، بیهوشی کامل برای زایمان به روش سزارین انجام می‌شود. این دسته از افراد نمی‌توانند در طول عمل چیزی را حس کنند و کاملاً بیهوش می‌شوند.

فواید سزارین چیست؟

باید دست‌کم ۶ ماه بعد از عمل سزارین، برای بارداری مجدد صبر کنید. هرچقدر که فاصله بارداری بعدی و عمل جراحی سزارین بیشتر شود، بهتر است. پزشکان توصیه می‌کنند که اجازه بدهید، ۱۲تا ۱۸ ماه از عملتان بگذرد.

جراحی سزارین ( C-section) عملی برای خارج‌، نوزاد است که با ایجاد برش در شکم و رحم پیش می‌رود. ،، که امکان زایمان‌، به‌طور طبیعی را ندارند، باید به این روش، فرزندشان را به‌دنیا بیاورند. زم، که سلامت نوزاد هم در خطر باشد، پزشکان ریسک زایمان طبیعی را نمي‌پذیرند و دست به عمل سزارین می‌زنند.

شکل این برش هم شبیه به برش عمودی پایین است اما در بخش بالاتری از شکم و روی آن ایجاد می‌شود. این نوع از سزارین بیشتر من، زایمان نوزاد، است که نارس هستند و به پهلو در رحم قرار می‌گیرند. در موارد اضطراری هم از برش عمودی بالا استفاده می‌شود.

انواع بیهوشی در سزارین چیست؟

خطراتی که می‌تواند در عمل سزارین مادر را تهدید کند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • عفونت؛ بعد از عمل سزارین، امکان عفونت پوشش دیواره رحم، مجاری ادراری یا محل برش و زخم وجود دارد.
 • از دست‌دادن خون؛ بعد یا در طول عمل سزارین، امکان از دست‌رفتن حجم زیادی خون وجود دارد.
 • واکنش نسبت به بیهوشی؛ بعضی‌ها نسبت به بیهوشی واکنش‌هایی منفی از خود نشان می‌دهند.
 • ،گی خون؛ امکان ،ه‌شدن خون در رگی عمیق هم وجود دارد (به‌ویژه در لگن یا پاها). اگر ،ه خون به ریه‌ها برسد و جریان خون را مسدود کند، زندگی مادر تهدید می‌شود.
 • جراحت ناشی از جراحی؛ این مورد نادر است اما امکان دارد که در طول جراحی به مثانه یا روده آسیب وارد شود.

 برای نوزاد

زایمان طبیعی در بسیاری از ،ن و برای بیشتر نوزادان امن‌تر از عمل جراحی سزارین است. با این حال، گاهی هم شرایط خاصی به میان است و برای اینکه زایمان با امنیت پیش برود، فقط امکان اجرا و انجام عمل سزارین وجود دارد.

انواع برش سزارین

برش عرضی پایین

یکی از عوارض عمل سزارین می‌تواند پارگی رحم باشد. این مشکل شاید برای زن، رخ بدهد که پیش‌تر سزارین را تجربه کرده و خواهان به دنیاآوردن بچه به شکل طبیعی‌اند.

مراقبت‌های بعد از سزارین چیست؟

دقت کنید، زن، که این عمل را برای چندین و چندبار انجام داده‌اند در معرض تجربه مشکلاتی با جفت نوزاد قرار خواهند گرفت. به نظر می‌رسد که به تأیید بیشتر متخصصان، ۳ بار سزارین حد مجاز این عمل جراحی برای بسیاری از افراد باشد.

One moment please …. Kısım.