عوارض قرص آسنترا 50 و 100 ، موارد تجویز و نحوه مصرف

یکی از سؤالاتی که در هنگام مصرف قرص آسنترا برای اغلب افراد پیش می‌آید، این است که آیا قرص آسنترا ۱۰۰ و ۵۰ باعث چاقی یا لاغری می‌شود یا خیر؟ طبق مطالعات انجام شده، این قرص به دلیل داشتن خواص مختلف، می‌تواند به چاقی یا لاغری فرد مصرف‌کننده منجر شود.

اما باز هم بهتر است در رابطه با این موضوع حتماً با پزشک مشورت کنید. مصرف آسنترا در غلضت‌های پایین شاید خطر جدی برای شیردهی ایجاد نکند و به راحتی دفع شود، اما با وجود این توصیه می‌شود که هنگام استفاده از آسنترا از شیردهی خودداری کنید. به جای شیر مادر، می‌تو،د شیر خشک را جایگزین کنید.

تداخل مصرف آسنترا و فلو،تین

۳. آسنترا را ۱۴ روز قبل یا پس از استفاده از مهارکننده MAO استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده‌های MAO عبارتند از: ایزوکاربو،ازید، لینزولید، تزریق متیلن بلو، فن،ین، تر،ل سیپرومین و غیره‌.

مانند هر داروی دیگری، مصرف آسنترا با دارو‌های دیگر تداخل ایجاد کرده و ممکن است عوارض زیادی به همراه داشته باشد. آسنترا با دارو‌های زیر تداخل ایجاد خواهد کرد:

آسنترا می‌تواند باعث یک مشکل جدی قلبی شود. اگر از دارو‌های خاصی برای عفونت، آسم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، افسردگی، بیماری رو،، سرطان، مالاریا یا HIV نیز استفاده کنید، خطر برای شما ممکن است بیشتر باشد.

۶. آسنترا بر رشد کودکان اثر سوء دارد؛ از این رو در کودکان حداقل ۶ سال، فقط برای درمان اختلال وسواس فکری و نه افسردگی تأیید شده است.

اما این نتایج کاملاً قطعی نیست. بهتر است برای اینکه دچار چاقی، اضافه وزن یا لاغری و کاهش وزن شدید نشوید، همزمان با مصرف قرص آسنترا، یک برنامه ورزشی من، را دنبال کنید. این کار باعث می‌شود که از عوارض قرص آسنترا سرترالین جلوگیری کنید.

قرص آسنترا یا سرترالین یکی از انواع دارو ض،سردگی است که متعلق به گروهی از دارو‌ها به نام مهارکننده­‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. این دارو برای درمان اختلال افسردگی اصلی، اختلال وسواس اجباری (OCD)، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده می‌شود.

سایر دارو‌ها نیز ممکن است با آسنترا تداخل داشته باشند، از جمله دارو‌های تجویزی و بدون نسخه، ویتأمین‌ها و محصولات گیاهی. در رابطه با سایر دارو‌هایی که استفاده می‌کنید حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.

پیش از مصرف آسنترا با پزشک مشورت کنید

در این مطلب به طور کامل به بررسی عوارض قرص آسنترا ، نحوه مصرف و تداخلات دارویی آن پرداختیم. کردیم. مصرف سرخود این دارو بسیار خطرناک است و گاهی با عوارض جبران ناپذیری همراه است. پس بهتر است که عوارض آسنترا را جدی بگیرید و به یاد داشته باشید که مصرف این دارو باید زم، انجام شود که پزشک علائم افسردگی و استرس را در بیمار مشاهده و این دارو را تجویز کرده باشد. اگر علائم افسردگی و اضطراب دارید با دریافت آنلاین ،ت دکتر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

معمولاً پزشکان برای بزرگسالان ۵۰ میلی‌گرم آسنترا در روز را پیشنهاد می‌دهند. اما با توجه به شدت بیماری، می‌تواند حدا،ر دوز تجویز شده را به ۲۰۰ میلی‌گرم در روز افزایش دهد.

نوشیدن الکل با آسنترا می‌تواند عوارض قرص آسنترا را تشدید کند. تا زم، که بد،د این دارو چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت‌های خطرناک خودداری کنید. ممکن است واکنش‌های شما مختل شود.

آسنترا با چه دارو‌هایی تداخل دارد؟

آسنترا ممکن است باعث نتایج نادرست در نتایج آزمایش ادرار شود. به کارکنان آزمایشگاه بگویید که از این دارو استفاده می‌کنید. مصرف آسنترا را به طور ناگه، قطع نکنید، زیرا ممکن است علائم ناخوشایندی (مانند بی‌قراری، گیجی، سوزن‌سوزن شدن یا احساس شوک الکتریکی) داشته باشید. قبل از قطع دارو از پزشک خود سؤال کنید. دارو باید در ظرف در بسته، در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری شود.

آسنترا همراه با اثرات سودمند خود در درمان اختلال افسردگی، ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض ناخواسته شود. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشید. درصورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر در حین مصرف آسنترا فوراً با پزشک خود مشورت کنید:

عوارض بیشتر رایج آسنترا

 • کاهش علاقه به رابطه ،
 • عدم ترشح مایع منی (در مردان)
 • ناتو، در داشتن یا حفظ نعوظ
 • از دست دادن توانایی ،، میل، انگیزه یا عملکرد

پزشک ممکن است گاهی دوز مصرفی شما را تغییر دهد. آسنترا را با یا بدون غذا، هر روز در یک زمان معین مصرف کنید. مایع آسنترا (کنسانتره خوراکی) باید درست قبل از مصرف با مایع رقیق شود.

عوارض قرص آسنترا گاه گذرا و زودگذر هستند و گاه برخی از این عوارض به ندرت در گروهی از افراد رخ می‌دهد. برای مثال ممکن است مدتی پس از مصرف قرص آسنترا دچار گیجی، تشنج، اسهال یا یبوست، خواب آلودگی شدید، خشکی دهان یا تشنگی شدید شوید. افزایش تنش، تند صحبت ، و احساسات هیج، و اعمال خارج از کنترل از دیگر عوارض قرص آسنترا هستند. برخی دیگر از این عوارض عبارتنداز:

 • تب و ،ز و بی‌قراری
 • ناتو، در نشستن و کمبود انرژی
 • افزایش تعریق
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • اسپاسم عضل، یا تکان خوردن تمام اندام‌ها
 • خونریزی بینی
 • رفل،‌های بیش‌فعال
 • ضربان قلب تند
 • لکه‌های قرمز یا بنفش روی پوست و بثورات پوستی
 • کهیر یا خارش
 • از دست دادن ناگه، هوشیاری و تشنج
 • حرکات یا حالات غیر عادی یا ناگه، بدن یا صورت
 • ترشح غیر معمول شیر (در ،ن)

عوارض قرص آسنترا که نیاز به مراقبت فوری پزشکی ندارند:

قبل از مصرف دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپرو،ن، ادویل، آلو، موترین و غیره از پزشک خود سؤال کنید. استفاده از NSAID همراه با آسنترا ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما شود.

۲. در صورت مصرف دی سولفیرام (آنتابوس) از شکل مایع این دارو استفاده نکنید.

این یک داروی ایمن و مؤثر است که اگر طبق دستورالعمل استفاده شود، عوارض طول، مدت زیادی ندارد. اما در صورت عدم رعایت اصول، می‌تواند منجر به از دست رفتن میل ،، از دست دادن انگیزه و ایجاد اضطراب شود.

قبل از مصرف آسنترا به نکات زیر دقت کنید:

تمام دستورالعمل‌های ،یبی ارائه شده با دارو را بخو،د و به دقت دنبال کنید. در صورت نیاز به کمک، از پزشک یا داروساز سؤالات خود را بپرسید. داروی مخلوط را با سرنگ ارائه شده یا دستگاه اندازه‌گیری دوز (نه قاشق آشپزخانه) اندازه‌گیری کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

مصرف قرص آسنترا

قرص آسنترا چند نوع دارد؟

اما به شما توصیه می‌کنیم که اصلاً نگران چاقی یا لاغری خود در هنگام مصرف این قرص نباشید؛ چون این قرص به دلیل شرایط فعلی شما تجویز شده و وضعیت روحی شما بسیار مهم‌تر از شرایط جسمی، چاقی و لاغری شما است.

هنگام مصرف آسنترا از چه چیز‌هایی باید اجتناب کرد؟

برخی از عوارض جانبی آسنترا ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان از بین بروند؛ زیرا بدن شما با دارو سازگار می‌شود. همچنین، پزشک متخصص یا دکتر روانپزشک راه‌های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی را به شما خواهد گفت.

عوارض آسنترا

عوارض کمتر رایج یا نادر

معده اسیدی یا ترش همراه با آروغ زدن، کاهش اشتها یا کاهش وزن، اسهال یا یبوست، سوزش سردل و درد معده، خواب‌ آلودگی غیر معمول بعضی از این عوارض هستند. از دیگر عوارض قرص آسنترا که البته کمتر رایج هستند اما به هرحال ممکن است دچار آن شوید، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشفتگی، اضطراب یا عصبی بودن
 • درد مثانه و ادرار کدر
 • سوزش، خارش، بی‌حسی، گزگز، سوزن‌سوزن شدن، یا احساس سوزن‌سوزن شدن
 • تغییرات در بینایی
 • یبوست
 • ادرار سخت، سوزش یا ادرار دردناک
 • برافروختگی یا قرمزی پوست همراه با احساس گرما
 • میل مکرر به ادرار ،
 • افزایش اشتها
 • درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان گونه
 • گرفتگی یا آبریزش بینی

عوارض طول، مدت آسنترا چیست؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%82%D8%B1%D8%B5-%D8%A2%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%B1%D8%A7/

قرص آسنترا ۱۰۰ هم مانند اسنترا ۵۰ است اما دوز بالاتری داشته و اگر وضعیت افسردگی یا حالات روحی بیمار از حالت عادی خارج شود، پزشک آسنترا ۱۰۰ را تجویز می‌کند. عوارض مصرف قرص آسنترا ۱۰۰ بیشتر از عوارض قرص آسنترا ۵۰ است. پس بدون نسخه پزشک و سرخود از این دوز استفاده نکنید.

قرص آسنترا باعث چاقی یا لاغری می‌شود؟

آسنترا را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل‌های روی بر،ب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنما‌های دارو یا برگه‌های دستورالعمل را بخو،د.

۸. در دوران شیردهی نیز از پزشک بپرسید که آیا استفاده از این دارو بی‌خطر است یا خیر.

نحوه مصرف قرص آسنترا چگونه است؟

۴. اگر از دارو‌های محرک، دارو‌های مخدر، محصولات گیاهی یا دارو‌های افسردگی استفاده می‌کنید و همچنین دچار بیماری‌های رو،، بیماری پارکینسون، سردرد‌های میگرنی، عفونت های‌جدی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. تداخل با آسنترا می‌تواند باعث یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شود.
۵. برخی از جوانان در اولین مصرف یک داروی ض،سردگی افکار خودکشی دارند. پزشک باید در ویزیت‌های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبان شما نیز باید نسبت به تغییرات خلق و خو یا علائم شما هوشیار باشند.

یکی از بیماری‌های شایع رو، که امروزه افراد با شدت‌های متفاوت به آن مبتلا می‌شوند، افسردگی و اضطراب است. قرص آسنترا یا سرترالین یکی از داروهایی است که دکتر روانپزشک برای افراد افسرده و بیمار، که دچار اضطراب هستند، می‌کنند. این دارو برای درمان افسردگی و استرس بسیار کاربردی است اما عوارض قرص آسنترا بسیار جدی بوده و نباید بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید. در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر، به عوارض قرص آسنترا و نحوه مصرف درست آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

قرص آسنترا چیست؟

همچنین برای درمان اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی هم کاربرد دارد. این قرص در واقع، اختلالی را که در واسطه‌های شیمیایی مغز به وجود می‌آیند را درمان می‌کند. سروتونین یکی از واسطه‌های شیمیایی در مغز است که اگر به درستی ترشح نشود، فرد را به بیماری و استرس مبتلا می‌کند. این قرص با ایجاد تعادل میان واسطه‌های شیمیایی در مغز، در پیشگیری از افسردگی، استرس و اضطراب شدید مؤثر است.

عوارض قرص آسنترا که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند:

طبق مطالعاتی که روی داروی آسنترا انجام شده، این دارو متعلق به گروه C است و در حیوانات اثرات سوئی بر جنین می‌گذارد. اما هنوز اطلاعاتی در رابطه با انسان به دست نیامده است. این دارو زم، می‌تواند در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد که مشکلات مادر به قدری جدی باشد که عدم مصرف این دارو کودک را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

قرص آسنترا

استفاده از آسنترا در زمان بارداری یا شیردهی

به یاد داشته باشید که این دارو و سایر دارو‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز دارو‌های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و آسنترا را فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید. بنابراین ابتدا برای دریافت ،ت دکتر اقدام کنید، سپس در صورت تجویز پزشک این دارو را مصرف کنید. چون مصرف اشتباه دارو می‌تواند عوارض زیادی برای شما داشته باشد.

میزان مصرف روزانه آسنترا چه قدر است؟

به طور معمول پزشک قرص‌های روکش دار آسنترا ۵۰ را برای افسردگی خفیف تجویز می‌کند. البته بستگی به وضعیت جسم، فرد، سن و سال و ،ت او نیز بستگی دارد و داشتن سابقه بیماری ممکن است در تجویز دوز آن تغییر کند.

۲. قرص آسنترا ۱۰۰

در حالت کلی آسنترا دو نوع دارد:

۱. قرص آسنترا ۵۰

گاهی برای درمان بیماری افسردگی پزشک داروی فلو،تین را تجویز می‌کند. اما برخی از افراد برای اثربخشی بیشتر همزمان از داروی آسنترا و فلو،تین استفاده می‌کنند. به این موضوع توجه کنید که این دو دارو تداخل شدید داشته و مصرف همزمان آن‌ها باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود.

عوارض قرص آسنترا را دست کم نگیرید!

۱. اگر به آسنترا حساسیت دارید یا پیموزاید مصرف می‌کنید، نباید از سرترالین استفاده کنید.

آیا شما تا به حال از این دارو استفاده کردید؟ نتیجه مصرف آن راضی‌کننده بوده یا خیر؟ لطفاً نظرات خود را با ما و خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

۷. مصرف آسنترا در دوران بارداری می‌تواند به جنین آسیب برساند؛ اما قطع دارو هم ممکن است برای شما خطرناک باشد. این دارو را بدون مشورت با پزشک خود شروع یا قطع نکنید.