عوارض واکسن آنفولانزا؛ چه کسانی نباید آن را تزریق کنند؟

بیشتر ،، که دچار عوارض جانبی جدی وا،ن آنفولانزا شده‌اند، واکنش‌های شدید آ،ژیکی همچون کهیر، تورم، مشکلات تنفسی، ضربان قلب بالا، ضعف و سرگیجه را تجربه کرده‌اند.

عوارض وا،ن آنفولانزا در بارداری

افرادی که واجد صلاحیت برای دریافت وا،ن کرونا هستند به چهار دسته ت،یم می‌شوند:

 1. وا،ن‌های آنفولانزای خنثی کننده برای افراد 6 ماهه به بالا من، است. 
 2. برخی از وا،ن‌ها تنها برای بزرگسالان من، است. برای مثال وا،ن نو،یب برای افراد 18 ساله به بالا و وا،ن‌ها خنثی کننده با دوز بالا و به همراه مواد یاور برای افراد 65 سال به بالا توصیه می‌شود. 
 3. ،ن باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن می‌توانند وا،ن را دریافت کنند. 
 4. بیش‌تر افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند هم می‌توانند وا،ن را تزریق کنند. 

چه افرادی نباید وا،ن آنفولانزا دریافت کنند؟

پزشکان اطفال توصیه می‌کنند که به نوزاد، که حداقل 6 ماه دارند، حتما وا،ن آنفولانزا تزریق شود.

اسهال، استفراغ و از دست دادن اشتها نیز از جمله عوارض شایع تزریق این وا،ن به کودکان است.

با این که تزریق وا،ن آنفولانزا در دوران بارداری خطرناک نیست اما عوارض خفیفی هم دارد. سردرد، بالا رفتن درجه دمای بدن و احساس سرگیجه از جمله این موارد است.

عوارض اسپری وا،ن آنفولانزا

در چنین شرایطی تزریق وا،ن آنفولانزا، ریسک آسیب‌های جدی و مرگ در اثر این بیماری را تا حدی زیادی خنثی می‌کند. تزریق این وا،ن مزایایی مثل کم‌تر شدن خطر ابتلا به بیماری، بستری شدن در بیمارستان و حتی خطر مرگ مخصوصا در کودکان را در پی دارد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D8%A2%D9%86%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%A7/

تزریق وا،ن آنفولانزا همراه با فواید فراو، است اما تزریق این دارو، مضراتی هم دارد که از آن‌ها با ،وان عوارض وا،ن آنفولانزا یاد می‌شود. عوارض آنفولانزا معمولا خفیف هستند اما تحت شرایطی ممکن است که به صورت گسترده‌ای در فرد موجب واکنش شوند. در ادامه به بررسی عوارض وا،ن آنفولانزا می‌پردازیم:

واکنش در محل تزریق

اگر تب دارید و دمای بدنتان بالای 38 درجه سانتی‌گراد است، شما دچار یکی از معمول‌ترین عوارض وا،ن آنفولانزا ی،ی تب شده‌اید. تب وا،ن معمولا خود به خود درمان می‌شود اما با درم، مشابه روش های درمان سرماخوردگی خفیف نیز می‌توان این مشکل را حل کرد.

وا،ن آنفولانزا  دارای مقدار بسیار کمی از ویروس‌های مرده یا غیر فعال است و با تولید آنتی‌بادی بدن را در برابر نفوذ این عفونت مقاوم می‌کنند. 

به جز سردرد، دردهای ماهیچه‌ای از دیگر عوارض تزریق وا،ن آنفولانزا هستند که البته مدت زمان کوتاهی به طول خواهند کشید. برای تسکین درد ماهچیه‌ای هم می‌تو،د از قرص‌های مسکن و ضد درد استفاده کنید ولی به کودک خود بدون مشورت پزشک، دارو ندهید.

تب

نحوه تزریق وا،ن آنفولانزا همانند دیگر داروهای همپای خود تزریقی است و از طریق بازو وارد بدن می‌شود، هر چند که این وا،ن به صورت اسپری بینی هم در دسترس است. بیشتر این وا،ن‌ها در کشور آمریکا تولید می‌شوند و در برابر 4 ویروس مختلف بدن را مقاوم می‌کنند؛ اصطلاحا ببه این وا،ن‌ها چهار ظرفیتی یا چهارگانه (quadrivalent) هم گفته می‌شود.

ضمن این که کودکان 6 ماهه تا 6 ساله‌ای که برای اولین بار وا،ن می‌زنند یا تنها یک دز از وا،ن را دریافت کرده‌اند،‌ به 2 دز از وا،ن که به فاصله حداقل ۲۸ روز ‌نیاز دارند.

عوارض وا،ن آنفولانزا برای کودکان

بعد از وا،ن آمریکایی، نسخه هلندی آن یکی از محبوب‌ترین وا،ن‌ها در جامعه پزشکی ایران است. از آنجایی که هیچ وقت در برابر آنفولانزا ایمن نیستیم، وا،ن آنفولانزای هلندی دارای فوایدی به مراتب بیشتر از نوع آمریکایی مخصوصا برای کودکان است.

این نوع وا،ن برای افراد 65 سال و بالاتر من، است.

 • وا،ن آنفولانزا با دُز بالا 

وا،ن چهار ظرفیتی نیز با استفاده از ویروس های رشد یافته درون تخم مرغ مانند آفلوریا چهار ظرفیتی، فلوری، چهار ظرفیتی، فلولاول چهارظرفیتی و فلوزون چهار ظرفیتی تولید می‌شود. این نوع وا،ن برای گروه های سنی مختلف، وا،ن های متفاوتی دارد. برخی از این وا،ن‌ها، برای کودکان ۶ ماهه تولید شده و با استفاده از سوزن، به بازو تزریق می‌شوند. وا،ن‌های دیگر نیز از طریق سوزن (برای افراد بالای ۵ سال) یا جت انژکتور (برای افراد ۱۸ تا ۶۴ سال) وارد بدن می‌شوند. در ادامه هر 4 نوع وا،ن چهار ظرفیتی آنفولانزا را بیشتر معرفی خواهیم کرد:

 • وا،ن سلولی آنفولانزا  چهار ظرفیتی (Flucelvax Quadrivalent)

افرادی که پیش از دریافت وا،ن تضعیف کننده باید با پزشک خود مشورت کنند، شامل: 

 • افراد 5 ساله به بالای مبتلا به آسم 
 • افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای که آن‌ها را مستعد عوارض ناشی از وا،ن آنفولانزا می‌کند. این بیماری‌ها شامل بیماری مزمن ریوی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، اختلالات کبدی، اختلالات عصبی و عصبی – ماهیچه‌ای، اختلالات خونی و یا اختلالات متابولیکی مانند دیابت هستند. 
 • افراد مبتلا به بیماری‌های حاد 
 • افراد مبتلا به سندروم گلین باره که پیش‌تر یک دوز از وا،ن را دریافت کرده‌اند.

وا،ن آنفولانزا هلندی

بهترین زمان برای تزریق وا،ن آنفولانزا پیش از شیوع ویروس آن است چرا که بعد از تزریق وا،ن، بدن به ۲ هفته زمان نیاز دارد تا آنتی بادی تولید کرده و از شخص در برابر بیماری محافظت کند. پس در آغاز فصل پاییز و پیش از شروع فصل آنفولانزا برای دریافت وا،ن برنامه‌ریزی کنید. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا پیشنهاد می‌کند که تا پیش از پایان آبان ماه باید وا،ن زده شود. همچنین کودک، که به دو دُز مختلف از وا،ن نیاز دارند باید زودتر وا،ینه شوند. چرا که لازم است بین تزریق دو دوز وا،ن ۴ هفته فاصله باشد.

چه افرادی می‌توانند وا،ن آنفولانزا دریافت کنند؟

سرگیجه و در نتیجه آن غش ،، از جمله عوارض وا،ن آنفولانزا هستند که ضمن درمان پزشکی، می‌توان از آن پیشگیری کرد. مثلا می‌تو،د بعد از تزریق وا،ن بنشینید یا غذایی قوی مثل اسنک میل کنید. این عارضه ممکن است تا دو روز به طول بیانجامد.

وا،ن آنفولانزا حاوی تیمروزال است

عوارض وا،ن آنفولانزا

عوارض خطرناک وا،ن آنفولانزا

حتما به این نکته توجه داشته باشید که کودکان کوچک‌تر از شش ماه،‌ شرایط لازم برای دریافت وا،ن را ندارند.

البته در این راستا باید این نکته را گوشزد کنیم که تجویز درمان و وا،ن این بیماری طبق نظر دکتر داخلی انجام می‌شود اما خوب است که با سازوکار عملکرد و خصوصا عوارض وا،ن آنفولانزا آشنا شوید. در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا به بررسی عوارض و نحوه تزریق وا،ن بیماری آنفولانزا بپردازیم.

وا،ن آنفولانزا چیست؟

سندرم گیلن باره (GBS) یک بیماری عصبی است که در بدن ضعفی فلج‌کننده به وجود می‌آورد. با این که محققان هنوز به قطعیت درباره این سندورم نرسیده‌اند اما در دفعات مکرری مشاهده شده که ،، که این وا،ن را تزریق می‌کنند به GBS مبتلا می‌شوند. اگر علائم این سندروم را در خود مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تب بالا

همچنین اگر قبلا وا،ن دیگری تزریق کرده‌اید، بیمارید یا دچار حالاتی همچون تب یا حالت تهوع هستید، نباید وا،ن بزنید.

عوارض وا،ن آنفولانزا برای کودکان شبیه به علائم بزرگسالان است اما علائم اضافه‌تری هم دارد که در ادامه به صورت موردی به آنها اشاره می‌کنیم:

 • تب پایین
 • خارش
 • خستگی
 • واکنش آ،ژیک شدید (در برخی موارد نادر)
 • تورم و خارش
 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • گلورد
 • سرفه
 • بدن درد

این نوع وا،ن برای افراد 65 سال و بالاتر من، است.

چه زم، باید وا،ن آنفولانزا را تزریق کرد؟

آنفولانزا از آن دسته بیماری‌هایی است هم می‌توان آن را به راحتی درمان کرد و هم با تزریق وا،ن، از وقوعش جلوگیری کرد. البت عوارض وا،ن آنفولانزا در کنار مزایای آن کاملا قابل توجه است. برای همین بهترین راه‌حل در این زمینه، مشورت با پزشک است و می‌توان طبق صلاحدید او، وا،ن آنفولانزا را تزریق کرد. برای دریافت مشاوره درم، می‌تو،د از طریق ،ت دهی آنلاین دکتردکتر به راحتی اقدام کنید.

وا،ن‌های مختلف آنفولانزا برای استفاده گروه‌های مختلف سنی وجود دارد. علاوه‌براین، برخی از وا،ن‌ها برای گروهی از افراد توصیه نمی‌شود. عواملی که مشخص می‌کند یک وا،ن برای فرد من، است یا خیر، شامل سن فرد، وضعیت سلامت کنونی و گذشته فرد و یا هرگونه حساسیت به وا،ن آنفولانزا و اجزای سازنده‌ آن است.  افرادی که نمی‌توانند وا،ن را دریافت کنند عبارتند از:

 • کودکان کم‌تر از 6 ماه 
 • افرادی که حساسیت شدیدی به وا،ن آنفولانزا دارند و مواد تشکیل دهنده این وا،ن حتی عاملی تهدید کننده برای زندگی آن‌هاست. این افراد ممکن است به ژلاتین، آنتی بیوتیک‌ها و یا دیگر اجزای تشکیل دهنده وا،ن حساسیت داشته باشند. 

همچنین خوردن سوپ سبزیجات و مرغ و غذاهای پر فیبر اما سبک، باعث بازیابی قوای بدن و سرعت در بازیابی توان جسمی می‌شود.

عوارض وا،ن آنفولانزا را می‌توان کنترل کرد!

وا،ن آنفولانزای سه ظرفیتی با سوزن به همراه ماده یاور یا ادجوانت (adjuvant) برای افراد 65 سال و بالاتر من، است. 

این نوع وا،ن حاوی ویروس رشد یافته در کشت سلولی (بدون تخم مرغ) است و برای افراد بالای ۴ سال تزریق می‌شود.

 • وا،ن آنفلوآنزا چهار ظرفیتی نو،یب (Flublok Quadrivalent) 

علاوه‌براین وا،ن‌های آنفولانزای سه و چهار ظرفیتی هم در دسترس هستند. 

منابع:

آنفولانزا نوعی بیماری عفونی است که خیلی راحت از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. ویروس آنفولانزا به محض ورود به بدن شروع به ت،یر و رشد می‌کند و همین باعث می‌شود که علائم بیماری در مدت زم، کوتاه خود را نشان دهند. آمار ابتلا به آنفولانزا معمولا در فصول سرد بالا می‌رود برای همین معمولا توصیه می‌شود که برای مقاوم‌سازی بدن در نیم‌فصل دوم سال، وا،ن آنفولانزا را قبل از شیع گسترده آن تزریق کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

این وا،ن‌ها حاوی دو ویروس‌ آنفولانزای نوع A ی،ی ویروس H1N1 و ویروس H3N2 و دو ویروس آنفولانزای نوع B  هستند. همچنین گروه دیگری از وا،ن‌های آنفولانزای تولید شده سه ظرفیتی یا سه گانه (trivalent) بوده و از بدن در برابر سه نوع ویروس مختلف آنفولانزا ی،ی دو ویروس‌ آنفولانزای نوع A ویروس H1N1 و ویروس H3N2 و یک ویروس آنفولانزای نوع B  محافظت می‌کنند. 

گروهی از افراد باید قبل از تزریق وا،ن آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنند:

عوارضی که در بخش بالا درباره آن‌ها صحبت کردیم، عارضه‌های معمول تزریق این وا،ن هستند اما گاهی عوارض وا،ن آنفولانزا جدی و خطرناک می‌شود:

سندرم گیلن باره

وا،ن هلندی اینفلوواک تترا (INFLUVAC TETRA) دارای 4 نوع ویروس غیرفعال است و در عین حال هم برای تزریق بزرگسالان و هم کودکان من، است.

عوارض وا،ن آنفولانزا هلندی

خوشحال می‌شویم که نظرتان درباره عوارض وا،ن کرونا را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

البته از عوارض این وا،ن نیز نمی توان چشم‌پوشی کرد. بسیاری آنفولانزا را با بیماری مثل سرماخوردگی ی،ان می‌دانند در صورتی که این دو بیماری با هم تفوات‌های بسیاری دارند. می‌تو،د در مطلب تفاوت کرونا، سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت فصلی را مورد بررسی قرار دهید.  

برای کنترل عوارض وا،ن آنفولانزا بهتر است که از قرص‌های مسکنی که نیاز به نسخه پزشک ندارند (ژلوفن، استامیوفن، نوافن،…)، استفاده کنید.

تزریق وا،ن آنفولانزا

انواع وا،ن آنفولانزا 

احساس سردرد یکی از دیگر عوارض وا،ن آنفولانزا است که معمولا در همان روز اول خودش را نشان می‌دهد. اگر درد زیادی را تحمل می‌کنید، می‌تو،د از مسکن استفاده کنید.

دردهای ماهیچه ای

سردرد، خستگی و درد عضل، از جمله عوارض وا،ن آنفولانزا هلندی هستند البته افراد بسیاری درد در محل تزریق را بدترین عارضه تزریق این وا،ن معرفی کرده‌اند.

آنفولانزا یک بیماری کاملا جدی و عفونی است که در مواردی منجر به بستری شدن بیمار و در صورت عدم درمان درست و به‌موقع، منجر به مرگ او می‌شود. در هر فصل اثر آنفولانزا متفاوت بوده و عفونت حاصل از آن افراد را به شیوه‌های متفاوتی درگیر می‌کند، سالانه میلیون‌ها نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و  عوارض آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

cdc

سوالات متداول عووارض وا،ن آنفولانزا 

 

اگر این نشانه‌ها را در فرزند خود دیدید، سریعا به دکتر اطفال مراجعه کنید:

وا،ن آنفولانزا برای کودکان

بعد از وا،ن آنفولانزا چی بخوریم؟

اگر درجه دمای بدن شما بیشتر از درجه دمای تب ی،ی بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد شد، سریعا برای دریافت درمان و مراقبت های پزشکی به دکتر مراجعه کنید.

واکنش‌های شدید آ،ژیک

برای آماده بودن بدن کودک و جهت آماده ،ش برای فصل سرما، معمولا بهتر است که اول فصل پاییز و اوا، شهریور وا،ن آنفولانزا برای کودکان تزریق شود. اثر وا،ن در بدن کودکان بعد از دو هفته خود را نشان می‌دهد و قبل از آن کودک بسته به جثه و میزان ایمنی و مقاومت بدنش، دچار درد و عارضه تزریق وا،ن خواهد بود.

این وا،ن بدون تخم مرغ هم برای افراد بالای ۱۸ سال من، است.

 • وا،ن آنفولانزا چهار ظرفیتی به همراه مواد یاور 

همچنين دسته‌اي از افراد نمی‌توانند که وا،ن آنفولانزای تضعیف کننده را دریافت کنند زیرا عوارض وا،ن آنفولانزا برای آن‌ها بیش از حد خواهد شد:

 • کودکان کم‌تر از 2 سال 
 • بزرگسالان 50 ساله و بیش‌تر 
 • ،ن باردار 
 • افرادی یا حساسیت زیاد و شدید به وا،ن آنفولانزا و مواد تشکیل دهنده‌ی آن 
 • کودکان 2 سال تا 17 ساله که داروهای حاوی آسپیرین یا سالیسیلات را مصرف می‌کنند. 
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف 
 • افرادی که از افرادی با سیستم ایمنی ضعیف محافظت می‌کنند. ( این افراد در صورت دریافت این وا،ن تا 7 روز نباید با افراد بیمار برخورد داشته باشند ) 
 • کودکان 2 تا 4 ساله مبتلا به آسم و یا افرادی که در 12 ماه گذشته دچار خس خس سینه شده اند. 
 • افرادی که در 48 ساعت گذشته داروهای ضد ویروسی برای درمان آنفولانزا دریافت کرده‌اند. 

عوارض وا،ن آنفولانزا 

وا،ن آنفولانزا هلندی

وا،ن آنفولانزا برای کودکان

دو نوع از وا،ن‌های سه ظرفیتی مشخصاً برای افراد 65 سال و بالاتر طراحی شده‌اند که در نهایت باعث ایجاد پاسخ دستگاه ایمنی قوی‌تری در آن‌ها خواهد شد. 

از وا،ن آنفولانزا هلندی و وا،ن‌های ساخته شده توسط دیگر کشورها که بگذریم، وا،ن آنفولانزا در انواع مختلفی تولید می‌شود، این وا،ن‌ها نسبت به یکدیگر برتری خاصی نداشته و فاقد اولویت‌بندی هستند: 

 • وا،ن آنفولانزای خنثی کننده (IIV) 
 • وا،ن آنفولانزای نو،یب (RIV)
 • وا،ن آنفولانزای تضعیف کننده (LAIV) 

توجه! در صورتی که به تخم مرغ (اووآلبومین یا پروتیئن تخم مرغ)، فرمالدهید، پلی سوربات 80، استیل تری متیل آمونیوم برومید و جنتامایسین حساسیت دارید، نباید این وا،ن را تزریق کنید.

شایع‌ترین عوارض وا،ن آنفولانزا برای بزرگسالان و کودکان به صورت مش،، بروز حساسیت در بازو و نقطه‌ای است که وا،ن آنفولانزا در آن تزریق شده است. احساس گرما، درد و تورم را ا،ر افراد تا حدا،ر دو روز بعد از تزریق حس می‌کنند.

سرگیجه و غش

تیمروزال ماده‌ای نگهدارنده است که از جیوه در ساخت آن استفاده شده است. تیمروزال در فرمول ساخت وا،ن آنفولانزا به کار گرفته شده تا از رشد باکتری و میکروب جلوگیری کند. این ماده دارای عوارض محدودی است که به گفته پزشکان خطرناک نیستند اما اگر بخواهید می‌تو،د از وا،نی استفاده کنید که این ماده در آن به کار نرفته باشد.

احساس سردرد

اسپری وا،ن آنفولانزا همانند نسخه تزریقی خود دارای عوارض است:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • غش
 • تب
 • احساس خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • آبریزش بینی
 • گلودرد
Städfirma – Öppet dygnet runt.