فشار خون بالا؛ جلوگیری و راه‌های درمان قاتل خاموش

یکی از مواردی که در کاهش فشار خون بالا بسیار پر اهمیت دارد، داشتن یک رژیم غذایی من، است. یک رژیم غذایی من، از شما در برابر عوارض فشار خون بالا مانند سکته قلبی و حمله قلبی محافظت می‌کند. مواردی که بهتر است در رژیم غذایی شما قرار بگیرند، عبارتند از:

 • میوه‌ها
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین‌های کم چرب مثل ماهی
 • مصرف بیشتر حبوبات
 • مصرف شیر و لبنیات کم‌چرب

۳. مدیریت استرس

فشار خون بالا اورژانسی یک وضعیت خطرناک و حتی مهلک محسوب می‌شود که در آن فشار خون فرد بسیار بالاتر از حالت نرمال می‌شود. این وضعیت التهاب و آسیب عروقی را به دنبال خواهد داشت.

فشارسنج‌های دیجیتال در دو مدل مچی و بازویی در دسترس هستند که از نظر دقت، فشارسنج‌های بازویی گزینه بهتری محسوب می‌شوند. برای استفاده از این دستگاه برای اندازه‌گیری فشار خون، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. کاف دستگاه را به دست راست خود ببندید و دستگاه را روشن کنید.
 2. در صورتی که نمادهای نمایشگر به صورت مختصر نوشته شود، یک صفر به دنبال آن‌ها ظاهر می‌شود. در این حالت دستگاه آماده اندازه گیری فشار است.
 3. با مشت ، دست راست، کاف را باد کنید یا اگر دستگاه کاف اتوماتیک دارد، کافیست دکمه شروع را فشار دهید.
 4. عدد را که بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می‌شود را نگاه کنید. کاف را تا ۳۰ میلی‌متر جیوه بالاتر از فشار سیستولیک مورد انتظار خود باد کنید.
 5. در یک جا بی‌حرکت نشسته و صفحه نمایش دستگاه را نگاه کنید. صفحه نمایش دستگاه عدد فشار را نشان می‌دهد. برخی دستگاه‌ها، عدد فشار خون را ابتدا در سمت چپ، سپس در سمت راست نشان می‌دهد.
 6. همانطور بی‌حرکت بم،د تا صدای بوق را می‌شنوید. این صدا کامل شدن اندازه گیری فشار را نشان می‌دهد.

بالا بودن فشار خون شوخی‌بردار نیست و باید اقداماتی برای کاهش خطر و عوارض ناشی از آن انجام داد. اقدامات زیر جزء ساده‌ترین شیوه‌های پیشگیری از فشار خون بالا هستند:

۱. کنترل منظم و مرتب فشار خون

اما اگر فشار خون شما بسیار بالا باشد و پزشک زایمان طبیعی را برای شما خطرناک تلقی کند، از روش سزارین استفاده می‌کند.

فشار خون و پره اکلامپسی

البته شما هم می‌تو،د برای اطمینان خاطر خود، درخواست تست فشار خون را از پزشک داشته باشید. اگر فشار خون بالا باشد، دکتر از شما می‌خواهد تا برای چند روز یا یک هفته آن را اندازه گیری کنید.

به همین دلیل لازم دانستیم در این ،مت از مطلب، روش‌های خانگی بهبود سبک زندگی را به شما معرفی کنیم تا با به کارگیری آن‌ها، به پایین آوردن فشار خون خود کمک کرده باشید. این روش‌ها عبارتند از:

۱. ورزش ، و افزایش فعالیت فیزیکی

در حالت طبیعی، سلول‌هایی که عضله قلب (میوکارد) را می‌سازند، در لایه‌های صافی قرار دارند. اما هنگامی که دیواره قلب ضخیم می‌شود، سلول‌های آن حالت به هم ریخته پیدا کرده و لایه‌های ناهمواری را تشکیل می‌دهند.

پزشک ممکن است آزمایش هورمون تیروئید و تعیین سطح الکترولیت را برای شما تجویز کند تا به وجود مشکل پی ببرد.

فشار خون بالا و غلظت خون

،ن علاوه‌بر تجربه فشار خون بالا در دوران بارداری، گاهی اوقات حتی در دوران شیردهی نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند. اما از آنجایی که این موضوع عوارض و تاثیر مختلفی روی فرد می‌گذارد، باید تحت درمان قرار گیرد.

مادران بارداری که به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند هم می‌توانند نوزادان سالمی را به دنیا بیاورند. البته فشار خون در مادر به کنترل و نظارت دائم نیاز دارد.

یا هنگام ورزش، قلب شما سریع‌تر کار می‌کند تا خون بیشتری را به ماهیچه‌های شما برساند. پس ممکن است ضربان قلب شما با خیال راحت دو برابر شود، در حالی که فشار خون شما فقط با افزایش مقدار کمی همراه باشد.

چه زم، باید به پزشک مراجعه کرد؟

در اغلب موارد فشار خون اولیه می‌تواند به وسیله فاکتورهای متفاوتی از قبیل حجم پ،مای خون و همچنین ترشح هورمون‌هایی که فشار خون را تنظیم می‌کنند، ایجاد می‌شود. فشار خون اولیه گاهی از عوامل محیطی همچون استرس و کمبود تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی هم تاثیر می‌پذیرد.

۲. فشار خون ثانویه

در صورتی که در دوران بارداری به فشار خون بالا مبتلا شده‌اید، پزشک وضعیت شما را بررسی می‌کند. اگر شرایط شما را برای انجام زایمان طبیعی من، دید، با وجود داشتن فشار خون این روش از زایمان را به شما پیشنهاد می‌دهد؛ زیرا این عارضه مشکلی برای شما و جنین ایجاد نمی‌کند.

آسیب عروقی باعث نشت خون به خارج شده که در این صورت قلب نمی‌تواند به طور موثری خون را پمپاژ کند. فشار خون بالا اورژانسی باعث ایجاد مشکل در چشم‌ها، مغز، قلب و کلیه‌ها می‌شود.

رابطه فشار خون بالا و گرما

به‌طورکلی فشار خون طبیعی را با مقادیر فشار سیستول کمتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه تعریف می‌کنند. در صورتی که در اندازه گیری فشار خون به عددی دست یافتیم که بالاتر از این اعداد باشد، به م،ی فشار خون بالا یا پرفشاری خون است. اندازه‌گیری فشار خون احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل نارسایی احتق، قلب را نیز نشان می‌دهد. اما چگونه می‌توان فشار خون را اندازه گیری کرد؟ برای انجام این کار روش‌های زیادی وجود دارد که به در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اندازه‌گیری فشار خون به وسیله فشارسنج دیجیتالی

همه افراد ممکن است با افزایش سن و رسیدن به دوره میانسالی، مبتلا شدن به فشار خون بالا را تجربه کنند؛ اما قبل از این دوران، ی،ی میان سنین ۳۰ تا ۵۰ سال، تفاوت‌هایی را می‌توان در ابتلای آقایان و ،ن به فشار خون بالا مشاهده کرد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7/

متاسفانه هیچ نشانه و علائم مشخصی برای تشخیص فشار خون بالا در نوزادان وجود ندارد. پس تنها یک پزشک می‌تواند که با انجام معاینات روتین، بالا بودن فشار خون در کودکان را تشخیص دهد. البته این عارضه با انجام آنژیوگرافی، ام‌آرآی و بیماری زمینه‌ای هم قابل تشخیص است.

موضوع فشار خون بالا چندان مساله کم اهمیتی نیست. پس در صورتی که کوچک‌ترین علائم این بیماری را در خود مشاهده کردید، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

یکی از موارد ایجاد کننده فشار خون بالا، استرس است. برای رفع استرس خود می‌تو،د از ورزش‌هایی استفاده کنید که در مدیریت آن بسیار موثر هستند. ورزش‌هایی همچون:

 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • ماساژ
 • ریل،یشن عضلات
 • یوگا یا تای چی

۴. داشتن وزن من،

فشار خون بالا در ،ن باردار می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی زیادی شود. به ،وان مثال، ،ن باردار مبتلا به پرفشاری ممکن است با کاهش عملکرد کلیه‌ها روبرو شوند. علاوه‌براین نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به فشار خون بالا معمولا وزن کمی داشته یا زودتر از موعد زایمان، متولد می‌شوند.

احتمالا افراد مبتلا به فشار خون بالا به بیماری عروق کرونر مبتلا می‌شوند؛ زیرا فشار خون بالا به دیواره رگ‌ها فشار و نیروی زیادی وارد می‌کند. با گذشت زمان، این فشار اضافی به عروق آسیب رسانده و آن‌ها را دربرابر تجمع پلاک‌های مرتبط با تصلب شرایین آسیب پذیرتر خواهد کرد.

توصیه ما به شما برای درمان فشار خون بالا در دوران شیردهی، انتخاب یک رژیم غذایی من،، کاهش کلسیم، پتاسیم، منیزیم و الکل مصرفی و سدیم است. برای فهمیدن میزان مصرف این موارد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا به طور دقیق شما را راهنمایی کند.

فشار خون بالا در ،ی

راحت‌ترین روش برای تشخیص فشار خون، استفاده از دستگاه فشار سنج است. به همین دلیل است که اغلب پزشکان در هنگام ویزیت بیمار خود، از او تست فشار خون می‌گیرند.

با وخیم‌تر شدن وضعیت، سلامتی مادر و جنین به خطر می‌افتد. پس پزشک با بررسی وضعیت بیمار، ممکن است زایمان را تنها راه درمان بداند؛ زیرا هیچ روشی برای جلوگیری از پره اکلامپسی وجود ندارد‌ و کمبود وزن هنگام تولد، زایمان زودرس و مرده‌زایی از عوارض پره اکلامپسی بر جنین است.

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان‌گیر افراد است و علاوه بر افراد کهنسال، جوانان را نیز درگیر خود می‌کند، فشار خون بالا است. این بیماری عوارض جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد که در این مطلب به طور کامل به بررسی آن پرداختیم.

اما اگر غلظت خون شما با،ت، برای جلوگیری از عوارض آن بهتر است زیر نظر پزشک باشید و از مصرف غذاهای سنگین مانند ماکارونی و تخم مرغ، روغن‌های حیو، و طبیعی خودداری کنید.

فشار خون بالا و ضخیم شدن دیواره قلب

چون زم، علائم م،ب خود را نشان می‌دهد که اندام‌های اساسی دچار آسیب شده باشند. هرچند با تغییر شیوه زندگی و انجام فعالیت بدنی ایروبیک، مصرف نمک کمتر، کاهش وزن، مدیریت مصرف الکل و داشتن رژیم غذایی من،، می‌توان تا حدودی از ابتلا به چنین بیماری‌های خطرناکی جلوگیری کرد.

عوارض فشار خون بالا در بزرگسالان، در کودکان

شاید تصور کنید ضربان قلب و فشار خون ،وما با یک نرخ افزایش پیدا می‌‌کنند. اما با افزایش ضربان قلب، فشار خون شما با همان سرعت افزایش پیدا نمی‌کند. حتی اگر قلب شما در دقیقه بیشتر بتپد، رگ‌های خونی سالم منبسط شده (بزرگ‌تر می‌شوند) تا خون بیشتری به راحتی در آن جریان پیدا کند.

دستگاه‌ فشارسنج عقربه‌ای نوعی دیگر از فشارسنج‌ها است که فنردار بوده و با استفاده از فشار هوا عقربه‌ آن روی صفحه مدرج حرکت می‌کند. هر درجه این دستگاه نشان دهنده یک میلی‌متر جیوه است. این نوع فشارسنج ارزان‌تر بوده و حمل آن نسبت به فشارسنج جیوه‌ای راحت‌تر است.

فشارخون بالا یا شری، چیست؟

دارودرم،

پرفشاری خون مقاوم به درمان

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض فشار خون بالا، تشخیص زود هنگام آن است. پس یک دستگاه فشارسنج تهیه کرده و در منزل آن را اندازه گیری کنید. یا اگر انجام این کار برای شما مقدور نیست، فشار خون خود را در مطب نورولوژیست اندازه بگیرید.

برای رسیدن به وزن من، و کاهش استرس، می‌تو،د فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید. انجام ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی در هفته، در درمان فشار خون بالا بسیار موثر است. رابطه ورزش و فشار خون بالا مثبت است.

۲. استفاده از رژیم غذایی سالم

اولین دلیلی که برای فشار خون بالا در مردان و ،ن می‌توان معرفی کرد، عادات غذایی و سبک زندگی است. یک فرد سیگاری و کم‌تحرک، تمام شرایط لازم برای پرفشاری خون را دارد. حتی چاقی، مصرف بیش‌ازاندازه نمک و مصرف الکل هم باعث ایجاد فشار خون بالا می‌شوند. علاوه بر این موارد اشاره شده، می‌توان به دلایل محیطی زیر هم اشاره کرد:

 • افزایش سن
 • کمبود ویتامین D
 • غده آدرنال و تیروئید
 • استرس
 • اختلالات خواب
 • بیماری‌های مزمن کلیوی
 • عوامل ژنتیکی

۲. دلایل بیولوژیکی

در اثر این فشار شریان‌ها باریک شده و جریان خون به عضله قلب را محدود یا مسدود می‌کند و باعث کمبود ا،یژن در قلب می‌شود. زم، که این فرآیند به اندازه کافی ادامه پیدا کند، بیماران دچار آنژین یا درد قفسه سینه می‌شود که گاهی به حمله قلبی می‌انجامد.

یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل و پایین آوردن فشار خون، استفاده از یک رژیم غذایی من، است که با به کارگیری آن می‌تو،د تا حدود زیادی از عوارض این اختلال مصون بم،د.

فشار دیاستولیک یا دیاستول در واقع به فشاری گفته می‌شود که در داخل شریان‌ها در زمان استراحت قلب در بین ضربان‌ها وجود دارد. فشار دیاستولیک زم، است که قلب پر از خون شده و ا،یژن دریافت می‌کند. عدد فشار خون دیاستولیک در فشار سنج به این م،ی است:

 • نرمال: کمتر از ۸۰
 • مرحله ۱ فشار خون بالا: ۸۰ – ۸۹
 • مرحله ۲ فشار خون بالا: ۹۰ یا بیشتر
 • بحران فشار خون: ۱۲۰ یا بیشتر

خوب است بد،د که دو نوع فشار خون وجود دارد، فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک. در ادامه بیشتر به بررسی هر دو نوع از فشار خون می‌پردازیم.

فشار خون بالا سیستولیک

همزمان با افزایش فشار خون، سرعت عملکرد قلب بیشتر می‌شود. این موضوع باعث افزایش فشار در عروق خونی شده و عضلات قلب را تحت فشار قرار می‌دهد. پس شاید قلب بزرگ شده و پیش زمینه‌ای برای ابتلا به بیماری‌های آریتمی، نارسایی قلبی، حمله قلبی یا حتی مرگ ناگه، باشد.

۲. آسیب شریان‌ها

بعضی از خانم‌ها که در دوران بارداری دچار فشار خون بالا می‌شوند، مشکلات مختلفی در رابطه با فشار خون بالا در آن‌ها به وجود می‌آید. معمولا این بیماری پس از تولد نوزاد به صورت خود‌بخود رفع می‌شود.

فشار خون بالا در شیردهی

درصورت عدم تشخیص به موقع، این بیماری می‌تواند عواقب جبران ناپذیری مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سکته قلبی را در فرد ایجاد کند. پس بهتر است با مشاهده یکی از علائم این بیماری حتما به پزشک و دکتر قلب و عروق مراجعه کنید. اما فشار خون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ در این مطلب از مجله دکتردکتر به طور کامل به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

فشار خون چیست و چگونه آن را اندازه گیری کنیم؟

باید به این نکته اشاره کنیم که افزایش و کاهش فشار خون یک بیماری و مشکل بسیار خطرناک تلقی می‌شود. در صورتی که قلب با نیروی بیشتری خون را به درون رگ‌ها پمپاژ کند، فشار خون بالا می‌رود.

مصرف دخ،ات، الکل، سیگار و غیره در ایجاد فشار خون بالا بسیار موثر است. پس برای داشتن یک زندگی بهتر و بدنی سالم، از استعمال این موارد خودداری کنید.

دارو درم،

اما سوال اینجاست که عامل اصلی ایجاد فشار خون بالا در نوزادان چیست؟ یا چرا باید کودکی با این سن کم، چنین مشکلی داشته باشد؟ پزشکان علت این موضوع را به خاطر داشتن مشکلات زیر می دانند:

 • مشکلات ریوی
 • مشکلات قلبی
 • مصرف دارو و قرارگیری در معرض مواد مخدر
 • داشتن عارضه‌های کلیوی
 • رشد تومورها
 • اختلالات و عفونت ها

فشار خون بالا در نوجوانان و جوانان

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی در این رابطه دارید، از مشاور سلامتی ما بپرسید.

سوالات متداول فشار خون

به‌طورکلی فشار خون بالا یک بیماری خاموش است و در بیشتر اوقات هیچ گونه علائمی ندارد. شاید آشکار شدن علائم فشار خون بالا سال‌ها یا حتی ده‌ها سال طول بکشد. در حالت کلی می‌توان موارد زیر را از علائم این بیماری دانست:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خون دماغ شدن
 • گرگرفتگی
 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • تغییرات دید
 • وجود خون در ادرار

این موضوع باعث ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب شما می‌شود که گاهی می‌تواند عضله قلب را زخمی کند. این سفتی و جای زخم می‌تواند قلب شما را از پمپاژ صحیح باز داشته و منجر به اختلالات ریتم شود.

فشارخون یکی از مهم‌ترین مقوله‌های حیات انسان است و از اهمیت زیادی نیز برخوردار است. به زبان ساده فشارخون را اینگونه می‌توان تعریف کرد: «نیرویی را که از طرف خون پمپاژ شده توسط قلب به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود، فشارخون می‌گویند.»

در صورت تایید فشار خون بالا، پزشک انجام یک سری آزمایشات را به بیمار توصیه می‌کند.  آزمایش ادرار، سونوگرافی کلیه و قلب، غربالگری کلسترول و الکتروکاردیوگرام جزو چنین آزمایشاتی هستند. درنهایت براساس علائم ظاهری و نتایج آزمایش، نسخه بیمار پیچیده خواهد شد.

پیشگیری از فشار خون بالا

برای درمان افرادی که به فشار خون بالا مبتلا شده‌اند، روش‌های درم، زیادی وجود دارد. برخی از این روش‌های درم، عبارتنداز:

درمان خانگی

در صورتی که اضافه وزن دارید و به پرفشاری خون مبتلا شده‌اید، برای درمان فشار خون بالا بهتر است با به کارگیری روش‌های من،، وزن خود را کاهش دهید و از غذاهای سالم استفاده کنید.

۵. عدم استعمال دخ،ات و الکل

استفاده از این مواد غذایی به تسکین و رفع فشار خون بالا کمک زیادی می‌کند. در ادامه رایج‌ترین توصیه‌های رژیم غذایی را برای افراد دارای فشار خون بالا مطرح می‌کنیم:

 • گوشت کمتر و سبزیجات بیشتری مصرف کنید؛ زیرا سبزیجات به افزایش فیبر کمک کرده و باعث کاهش فشار خون می‌شود.
 • از مصرف نوشیدنی‌های پرکا،ی و دارای قند زیاد، خودداری کنید؛ به جای آن می‌تو،د از میوه تازه یا کمی شکلات تلخ استفاده کنید.
 • سدیم و نمک از عوامل بالا برنده فشار خون هستند؛ به همین دلیل بهتر است از غذاهای کم نمک و تازه استفاده کنید و تا حد امکان از خوردن غذاهای آماده و رستور، که سدیم زیادی دارند، خودداری کنید.

هنگام اندازه‌گیری فشار به وسیله این دستگاه، باید به اعداد نوشته شده در دو طرف ستون جیوه دقت شود.

دستگاه فشارخون عقربه‌ای

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درمان ن، و بی‌تفاوتی به فشار خون بالا در دوران جو،، باعث آسیب دیدن قلب و دیگر اندام‌های حیاتی بدن می‌شود. به‌همین‌خاطر است که به فشار خون بالا در نوجوانان و جوانان لقب «قاتل خاموش» را داده‌اند.

میان فشار خون بالا و غلظت خون رابطه مستقیم وجود دارد. اما نمی‌توان به‌طور قطع گفت که افزایش غلظت خون حتما به فشار خون بالا منجر می‌شود و فرد دارای غلظت خون بالا حتما فشار خون بالایی دارد.

شریان‌ها در حالت عادی محکم و انعطاف‌پذیر هستند. پس خون به راحتی و بدون هیچ مانعی در عروق سالم جریان پیدا می‌کند. اما فشار خون بالا باعث منقبض شدن شریان‌ها و کاهش میزان ا،تیسیته شدن آن‌ها می‌شود.

علت دیگری که می‌توان برای فشار خون بالا معرفی کرد، مربوط به تغییرات بیولوژیکی زیر است:

 • ناتو، سیستم رنین، آنژیوتانسیون، آلدوسترون در تولید هورمون‌های مورد نیاز بدن
 • بر هم خوردن تعادل آب و نمک بدن به خاطر بروز اختلال در عملکرد کلیه
 • عملکرد نامتعادل سیستم عصبی سمپاتیک
 • ساختار عروق بدن و شیوه عملکردی آن
 • ابتلا به بیماری‌هایی مانند وقفه تنفسی در خواب، نارسایی مزمن کلیه، اختلالات تیروئید و برخی تومورها

۳. دلایل ژنتیکی

بیماری فشار خون بالا به وسیله عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. به همین دلیل آگاهی از منشا بروز آن، می‎‌تواند در پیشگیری و درمان این بیماری بسیار کمک کننده باشد. به طور کلی فشار خون بالا شامل دو نوع زیر است.

۱. فشار خون اولیه

کاهش وزن باید به اندازه و طبق برنامه انجام شود. مراکز معتبر کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، کاهش نیم تا یک کیلوگرم در هفته را توصیه کرده‌اند. برای کاهش روزانه چنین وزنی، باید ۵۰۰ کا،ی کمتر از مصرف معمول خود غذا بخورید.

رژیم غذایی برای فشار خون بالا

در واقع مردان قبل از رسیدن به دوره میانسالی، به دلیل استرس و مشغله‌‌های روزانه، حجم کاری زیاد و در نتیجه نداشتن وقت کافی برای ورزش ،، مصرف غذاهای مضر و نوشیدنی‌های الکلی و غیره، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

پرفشاری خون ثانویه مانند نوع اولیه‌ آن حتی اگر خیلی هم بالا برود و به مقادیر خطرناک برسد، باز هم معمولا علامتی ندارد. در صورتی‌که پزشک تشخیص دهد که شما به پرفشاری خون مبتلا هستید، نشانه‌ها و علائم زیر از ثانویه‌ بودن آن حکایت می‌کنند:

 • فشار خون بالایی که با مصرف دارو رفع نمی‌شود (پرفشاری خون مقاوم)
 • فشار خون خیلی بالا – فشار سیستولی بالاتر از ۱۸۰ میلی‌متر جیوه یا فشار دیاستولی بالاتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه
 • افزایش ناگه، فشار خون قبل از ۳۰ سالگی یا بعد از ۵۵ سالگی
 • نداشتن سابقه‌ فامیلی یا خانوادگی پرفشاری خون
 • نداشتن وزن زیاد

علائم فشار خون بالا چیست؟

این انسداد باعث از بین رفتن سلول‌های مغزی شده که به آن سکته مغزی می‌گویند. حتی یک فشار خون کنترل نشده می‌تواند توانایی صحبت ،، یادگیری، استدلال و یادآوری را تحت تاثیر قرار دهد.

راه‌های تشخیص فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی- عروقی

علائم فشار خون بالا

ارتباط فشار خون بالا و ژنتیک

فشارخون افراد به قدرت انقباضی قلب، پمپاژ آن، حجم مایع داخل عروقی و مقاومت داخل عروق وابسته است. هنگامی که فرد در معرض هوای گرم قرار می‌گیرد یا گرمازده می‌شود، احتمالا اولین اتفاق، تغییر در حجم مایع داخل عروقی او باشد که به دنبال آن فشارخون نیز تغییر کند.

پس در صورتی که هر کدام از علائم پرفشاری خون را در خود مشاهده کردید، سریع به پزشک مراجعه کنید تا از عواقب خطرناک این بیماری در امان بم،د. برای این مورد می‌تو،د از امکان رزرو ،ت دکتر پلتفرم دکتردکتر استفاده کنید.

برخی از ژن‌ها در سیستم رنین- آنژیوتانسین- آلدوسترون نقش دارند. این سیستم هورمون‌هایی را برای تنظیم فشار خون تولید می‌کند که باعث متعادل شدن نمک و مایعات در بدن می‌شود.

اگر کلیه شما در تنظیم نمک و مایعات ناتوان باشد، باید منتظر فشار خون بالا بود. حتی یک سری از ژن‌ها در عملکرد طبیعی پوشش رگ‌های خونی نقش دارند.

فشار خون بالا در نوزادان و اطفال

زم، که قلب در حال پمپاژ است، به رگ‌ها فشار وارد می‌شود که به آن فشار خون سیستولیک می‌گویند. این نیرو به رگ‌ها فشار وارد کرده تا خون را به ،مت‌های دیگر بدن بفرستند. نحوه درک عدد فشار خون سیستولیک به روش زیر است:

 • فشار نرمال: زیر ۱۲۰
 • بالا: ۱۲۰ – ۱۲۹
  مرحله ۱ فشار خون بالا: ۱۳۰ – ۱۳۹
 • مرحله ۲ فشار خون بالا: ۱۴۰ یا بیشتر
 • بحران فشار خون: ۱۸۰ یا بیشتر

فشار دیاستولیک

عملکرد مغز وابسته به ا،یژن موجود در خون است. اما فشار خون بالا مانع از تغذیه خونی مغز می‌شود و نوعی انسداد موقت به نام حملات ایسکمیک گذرا (TIA) را به وجود می‌آورد.

در صورتی که با تغییر سبک زندگی و کاهش وزن و عدم مصرف الکل و دخ،ات، این عارضه برطرف نشد، پزشک داروهای بیشتری را تجویز می‌کند و در داروهای مصرفی شما تغییراتی ایجاد می‌کند.

فشار خون و بارداری

گاهی اوقات افراد به نوعی از فشار خون بالا مبتلا می‌شوند که با مصرف هیچ‌گونه از دارویی کاهش پیدا نمی‌کند. از دلایل اصلی این عارضه را می‌توان مصرف زیاد نمک دانست که باعث کاهش اثر‌بخشی داروهای ضد‌ فشار خون می‌شود.

اما این موضوع در ،ن کمی متفاوت است. احتمال ابتلای ،ن به فشار خون بالا تا قبل از دوران یائ، بسیار کم‌تر است اما بعد از این دوران، به دلیل کاهش ترشح هورمون استروژن احتمال آن افزایش پیدا می‌کند. فشار خون بالا بعد از زایمان هم بعید نیست.

در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است نشان دهنده فشار خون بالا باشند:

 • خستگی مفرط
 • تاری دید
 • داشتن سردرد و سرگیجه
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • خون دماغ شدن مکرر

فشار خون بالا اورژانسی

در این میان فشار خون بالا از عوامل تاثیرگذار در ایجاد این رخداد است؛ زیرا در اثر فشار زیادی که در هنگام فشار خون بالا به ماهیچه قلب وارد می‌شود، ماهیچه قلب ضخیم شده و قادر به پمپاژ صحیح خون نخواهد بود.

فشار خون بالا و ضربان قلب بالا و پایین

گاهی اوقات ،ن باردار مبتلا به فشار خون بالا، به پره اکلامپسی یا فشار خون بالا بعد از زایمان دچار می‌شوند. در این شرایط افزایش فشار خون در مادر می‌تواند باعث ایجاد عوارضی در کلیه‌ها و سایر ارگان‌ها شود. علاوه بر این پره اکلامپسی می‌تواند باعث افزایش سطح پروتئین در ادرار، مشکلات عملکردی کبد، ایجاد مایع در ریه‌ها یا مشکلات بینایی شود.

شاید با خود بگویید میان فشار خون بالا و دوره ،ی هیچ ارتباطی وجود ندارد. در حالی‌ که فشار خون بر اساس سن و ،ت تغییر می‌کند. طبق مطالعه‌ای که توسط WebMD انجام شده، ۴۰ درصد از ،ن مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی متوسط و شدید (PMS) بیشتر از سایر زن، که دچار حالت خفیف این سندرم هستند یا PMS ندارند، دچار پرفشاری خون می‌شوند.

اگر چه علت دقیق پرفشاری خون مشخص نیست، اما شاید این وضعیت به خاطر یکی از دلایل زیر باشد:

۱. دلایل محیطی

این موضوع شاید به تعداد هورمون‌های ، پروژسترون مربوط باشد که در دوران عادت ماهانه افزایش پیدا می‌کنند.

فشار خون بالا حین زایمان

علاوه‌براین عدم مصرف به موقع داروهای فشار خون نیز از دلایل دیگر ایجاد این عارضه است. از سایر عوامل ایجاد کننده این عارضه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تداخل داروها
 • حملات وحشت‌زدگی
 • درد مزمن
 • افزایش وزن
 • مصرف زیاد الکل
 • خوردن شیرین بیان
 • داشتن مشکلات کلیوی

عارضه فشار خون صرفا مربوط به افراد مسن نبوده و گاهی در نوجوانان و جوانان زیر ۳۵ سال هم دیده می‌شود. البته احتمال ابتلا به فشار خون در جوانان به مراتب کمتر از سنین بالا است و همین موضوع باعث بی‌تفاوتی این افراد نسبت به خطرات آن می‌شود.

نوزاد یا کودک هرچقدر هم که کوچک باشد، باز هم یک موجود زنده با فشار خون متن، است. اما حتی بالا بودن فشار خون در نوزادان هم می‌تواند منجر به ایجاد یک سری بیماری‌ها شود. تشنج، تحریک‌پذیری، اختلال رشد کودک، مشکلات تنفسی و فقدان انرژی از آثار فشار خون در کودکان و نوزادان است.

علاوه بر این دیواره سخت شده رگ نیز می‌تواند ،ه‌های خونی کوچکی را ایجاد کند که به طور بالقوه به حمله یا سکته قلبی منجر می‌شود.

فشار خون بالا و تپش قلب

سپس یادداشتی از سوابق مراجعات قبلی خود تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. پزشک بر اساس سوابق موجود، هرگونه مشکل احتمالی را تشخیص و از پیشرفت آن جلوگیری می‌کند.

۲. مصرف غذاهای سالم

بر اساس تحقیقات انجام شده در مرکز قلب و عروق بیمارستان قلب نیویورک، ارتباط مستقیمی بین اضافه وزن و دیابت شما با مادرتان وجود دارد. دلیل یک سوم از بیماری‌های فشار خون بالا در افراد، مربوط به عوامل ژنتیکی است. البته در کنار تاثیرگذاری عوامل ژنتیکی بر فشار خون، نباید از عادت‌های غذایی در خانواده هم غافل بود. چون اغلب اعضای یک خانواده مخصوصا خانم‌ها که چربی خون یا دیابت بارداری دارند، به خاطر عادات غذایی مشابه و کم‌تحرکی آن‌ها است.

گاهی اوقات برای درمان فشار خون بالا، تنها روش‌های خانگی کارساز نیست و پزشک با بررسی وضعیت شما و صلاحدید خود، داروهایی را برای شما تجویز می‌کند که تا حدودی در درمان پرفشاری خون نقش دارند. این داروها عبارتند از:

 • مسدود کننده‌های بتا
 • دیورتیک‌ها
 • مهار کننده‌های ACE
 • مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین-۲ (ARB ها)
 • مسدود کننده‌های کانال کلسیم
 • آگونیست‌های آلفا – ۲

داروی گیاهی

فشار خون ثانویه علل متفاوتی دارد و در واقع می‌توان آن را از عوارض یک بیماری زمینه‌ای دیگر نیز دانست. برای مثال فشار خون ثانویه ممکن است در اثر وجود مشکلاتی در کلیه‌ها، سر،گ‌ها، قلب یا سیستم اندوکرین ایجاد شود. فشار خون ثانویه حتی ممکن است در بارداری نیز اتفاق بیفتد.

انواع فشار خون

فشار خون بالا جزو بیماری‌های خاموش است. ی،ی قبل از بروز علائم، این اثرات م،ب بیماری است که خود را نشان می‌دهد. حتی اگر به فکر درمان نباشیم، به تدریج باعث بروز علائم جدی و کشنده خواهد بود. موارد زیر جزء مهم‌ترین عوارض فشار خون بالا هستند:

۱. آسیب قلبی

یکی از بیماری‌های شایع در دنیای امروز، فشار خون بالا است. سازوکار این بیماری ساده است؛ خون به شریان‌ها فشار وارد می‌کند و همین باعث این بیماری می‌شود. با ابتلای به این بیماری، شریان‌های اصلی و ماهیچه قلب استحکام خود را از دست داده و در نهایت، رگ‌ها ضخیم یا باریک می‌شوند.

این موضوع باعث می‌شود قلب با فشار و سختی بیشتری کار کند و این مشکل باعث ضخیم شدن دیواره رگ‌ها می‌شود. در صورت ادامه طول، مدت این اختلال، امکان ابتلای فرد به نارسایی‌ها و بیماری‌های قلبی وجود دارد.

انواع فشار خون بالا

طبق مطالعه‌‌های انجام شده، برخی گیاهان تاثیر خوبی روی درمان فشار خون بالا دارند. فقط یادتان باشد که مصرف گیاهان دارویی چندان بی‌خطر نیست و در صورت مصرف نادرست، عوارض جانبی زیادی به همراه خواهد داشت. از گیاه، که در درمان پرفشاری خون نقش دارند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اسطوخودوس
 • سنبل‌الطیب
 • پونه کوهی
 • گیاه دم‌،ی
 • گل ساعتی
 • گیاه قاصدک

یکی از روش‌های درمان یا جلوگیری از ابتلا به بیماری، داشتن یک زندگی سالم است. در واقع داشتن سبک زندگی سالم در درمان فشار خون بالا نیز بی‌اثر نیست.

اما برای تشخیص بالا بودن فشار خون، نمی‌توان صرفا به عدد نمایش داده شده در فشارسنج اکتفا کرد. حتی سطح فشار خون هم در طول روز تغییر می‌کند. برای همین به شواهد و علائم ظاهری برای تثبیت مشکل پایدار نیاز دارید.

فشار خون یا همان «blood pressure» شامل یکی از ۴ علائم اصلی حیاتی ی،ی تعداد ضربان قلب (تعداد نبض)، تعداد تنفس، فشارخون و دمای بدن می‌شود. پزشکان فشار خون را میزان فشاری می‌دانند که خونی متحرک در رگ‌ها به دیواره‌ عروق وارد می‌کند.

تا حد امکان از مصرف غذاهای بسته‌بندی شده حاوی قند دوری کنید. میزان قند موجود در غذاها را می‌توان از روی بر،ب آن‌ها فهمید. ماست کم چرب و غلات یک جایگزین من، برای غذاهای شیرینی است که در طول روز مصرف می‌کنید.

۴. مشخص‌، هدف خود از کاهش وزن

فشارسنج دیجیتال

اندازه‌گیری فشار خون به وسیله فشارسنج جیوه‌ای

یکی از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون که از مهم‌ترین استاندارد اندازه گیری فشار خون برخوردار است، فشارسنج جیوه‌ای را می‌توان نام برد. در این دستگاه مانند دماسنج جیوه در یک ستون باریک حرکت می‌کند و احتمال کار ن، آن بسیار پایین است.

حتی به تدریج باید منتظر رسوب چربی مواد غذایی در عروق و کاهش جریان خون باشیم. شرایطی که در نهایت منجر به افزایش فشار خون و حمله‌های قلبی می‌شود.

۳. آسیب‌های مغزی

البته این اتفاق معمولا ابتدا باعث افزایش فشارخون می‌شود ولی کم‌کم با تعریق زیاد، از دست دادن مایعات بدن و کاهش مصرف آب، فشارخون در بیمار کاهش پیدا می‌کند.

فشار خون، قاتل خاموش اما قابل درمان

رژیم غذایی برای فشار خون بالا

درمان فشار خون بالا

با مشاهده هر کدام از این علائم بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. هر چند این علائم در همه افراد رخ نمی‌دهد و در برخی افراد ممکن است هیچ نشانه‌ای از فشار خون بالا وجود نداشته باشد.

دلیل فشار خون بالا در افراد چیست؟

بهترین جایگزین برای غذاهای چرب، میوه و سبزیجات است. پس اگر به سلامت قلب و کنترل فشار خون خود اهمیت می‌دهید، بدن خود را به مصرف وعده‌های گیاهی عادت دهید. مصرف روزانه هفت الی ده وعده میوه و سبزیجات، ساده‌ترین شیوه برای پیشگیری از فشار خون بالا است.

۳. حذف شکر از برنامه غذایی

گاهی اوقات ممکن است بدون انجام هیچ فعالیت خاصی مانند ورزش یا مصرف مواد الکلی، تپش قلب گرفته و ضربان قلب شما بالا رود. در صورتی‌که دوره‌هایی با ضربان قلب بالا همراه با تپش قلب دارید و این عارضه چند بار رخ داد، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

فشار خون بالا سیستولیک

علائم فشار خون بالا برای فشار خون اولیه، ثانویه

در برخی از خانواده‌ها، فشار خون بالا یک بیماری ارثی به حساب می‌آید. البته عوامل ژنتیکی تنها ۲ تا ۳ درصد از کل موارد ابتلا به پرفشاری خون را به خود اختصاص می‌دهد. اما به‌هرحال تحقیقات نشان دهنده تاثیر برخی از ژن‌ها و جهش‌های ژنتیکی در ابتلا به فشار خون بالا است.

تفاوت فشارخون در ،ن و مردان