فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

قاعدگی به شما کمک می‌کند از سطح متفاوتی از رابطه ، لذت ببرید. در حالی که برخی از مردان از داشتن رابطه ، در زم، که شرکایشان در حال ، هستند اجتناب می کنند، هنوز هم مرد، وجود دارند که علاقه زیادی به انجام آن دارند، درست مانند روزهای عادی دیگر. در واقع به گفته پزشکان، رابطه ، در دوران ، از نظر پزشکی مشکلی ندارد. هنگامی که یک زن در حال قاعدگی است، میل ، او بسیار بیشتر می‌شود. ، شدن به شما کمک می‌کند تا به ارگاسم نیز برسید زیرا در حین قاعدگی، ناحیه تناسلی شما حساس‌تر است.

4. پا،ازی بدن

بله، در کمال تعجب قاعدگی مزایایی دارد. تمام آن شب‌های بی‌خوابی به دلیل دردهای قاعدگی و میگرن‌های وحشتناک بالا،ه جواب داده است؛ قاعدگی فواید اساسی دارد که می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد. در اینجا پنج مزیت شگفت انگیز و در عین حال جالب قاعدگی آورده شده است:

1. هشدار درباره بیماری‌های احتمالی

هورمون‌هایی که بدن شما در طول چرخه ماهانه تولید می‌کند، فوایدی برای سلامت باروری دارد. ،ن قبل از یائ، به دلیل استروژن کمتر در معرض خطر بیماری قلبی و سکته هستند! اگر قاعدگی شما هر ماه مانند ساعت است ی،ی در همان زمان و جریان مشابه درست در روز 28 چرخه شما رخ می‌دهد، این نشان دهنده خوبی است که سلامت باروری و تعادل هورمونی استروژن- پروژسترون- تستوسترون در وضعیت خوبی است. البته اگر ع، آن صادق است، باید هرچه سریع‌تر به دکتر ،ن مراجعه کنید. اگر می‌خواهید باردار شوید، می‌تو،د چرخه‌های باروری خود را در زم، که عادت ماهانه شما منظم است پیش ببرید.

5 فایده اصلی عادت ماهیانه یا ،

وقتی تحت استرس هستیم صرف نظر از علت (خطر، روابط شخصی، کار و محیط)، فعالیت در امتداد محور بین مغز و غدد فوق کلیوی افزایش می‌یابد تا هورمون‌های استرس مانند کورتیزول تولید شود که به ما در پاسخ به تهدید کمک می‌کند. کورتیزول به طور غیر مستقیم بر تعادل بین هورمون‌های ، از جمله استروژن، پروژسترون و DHEA تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، بسیاری از ،ن زم، که تحت استرس هستند دچار ،های نامنظم می‌شوند.

توجه به قاعدگی و منظم بودن چرخه قاعدگی شما به شما کمک می کند تا بد،د که هورمون‌های شما در چه زم، قرار دارند یا خارج از تعادل هستند. همچنین به شما کمک می‌کند تا در مورد استخوان‌ها، تیروئید و سلامت متابولیک خود اطلاعات بیشتری ،ب کنید. هنگامی که چرخه خود را درک کنید ، بهتر می‌تو،د بهترین روزهای خود را برای برانگیختگی ، و لذت‌بردن و اهرم روزهای افزایش انرژی برای ورزش و تن، اندام شناسایی کنید. دوره قاعدگی شما ابزاری اساسی برای کمک به شما در تصمیم‌گیری‌های بهداشتی آگاهانه و ایجاد سلامتی عاطفی است.

چرا قاعدگی مهم است؟

womenshealthnetwork.com

عادت ماهیانه می‌تواند شما را زیبا کند؛ فراموش نکنید که از هورمون‌های خود تشکر کنید! در طول روز اول، سطح استروژن شما بسیار پایین است. بیشتر دختر، که در روز اول ، خونریزی می‌کنند افسرده، غمگین و هیج، هستند. با این حال پس از چند روز، سطح استروژن بالا می‌رود و اندورفین ترشح می‌کند که می‌تواند به شما احساس هوشیاری، شادی و خلق و خوی خوب بدهد. شما احساس می‌کنید فعال هستید که تقریباً می‌تو،د هر کاری انجام دهید. افزایش سطح استروژن بدن شما را جذاب‌تر و ،نه‌تر می‌کند. همچنین قاعدگی هورمون‌های استرس را سرکوب می‌کند، زیرا استروژن بر نحوه کنترل مغز بر احساسات تأثیر می‌گذارد. در دوران ، صورت شما می درخشد و پوست شما نرم و صاف به نظر می‌رسد. حتی می‌تو،د انتظار داشته باشید که جوش های شما نیز از بین برود.

3. بالا بردن سطح رضایت ،

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%AF-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87/

 

anigan.com

 

فواید عادت ماهیانه

علت ، نامنظم چیست؟

هر ماه قاعدگی نتیجه گفتگوی هماهنگ بین مغز و تخمدان شماست. دو ناحیه از مغز که این مکالمه را هدایت می کنند -هیپوتالاموس و غده هیپوفیز- نیز در امتداد همین مسیرها به غدد فوق کلیوی، تیروئید و روده متصل هستند. بنابراین وقتی یک سیستم مختل می‌شود، سایرین نیز ممکن است آسیب ببینند. دوره‌های قاعدگی یا ،های نامنظم ،ن، اغلب اولین ناحیه‌ای است که نشانه‌هایی از اختلال در سیگنال‌دهی را در طول این مسیرها نشان می‌دهد، با پیامدهایی که در سراسر بدن احساس می‌شود.

قاعدگی به شما کمک می‌کند طول،‌تر زندگی کنید. ، روند پیری را کند می‌کند. هر زمان که قاعدگی دارید، بدنتان آهن ترشح می‌کند؛ این یکی از دلایل مهمی است که باعث می‌شود ، شما را جوان کند. به همین دلیل است که ا،ر ،ن طول عمر بیشتری نسبت به مردان دارند. بر اساس مطالعات متخصصان طول عمر، از دست دادن آهن می‌تواند به کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی کمک کند. بنابراین راز طول عمر به نوعی به ،ت شما نیز مرتبط است.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر از ،های نامنظم رنج می‌برید، بدن شما می گوید که ممکن است تا حد زیادی از نظر هورمونی متعادل نباشد. این فرصتی است تا خود را به تعادل برگرد،د تا بتو،د از مزایای سلامتی یک چرخه قاعدگی منظم لذت ببرید. در صورتی که دچار بی‌نظمی در دوره‌های ماهیانه خود هستید حتما در اسرع وقت به متخصص ،ن مراجعه کنید.

به هر حال ، شدن شما چیز بدی نیست. برخی از فواید ممکن است فاقد شواهد علمی باشند، اما قاعدگی شما یک چیز طبیعی در زندگی یک زن است. ما امیدواریم که شما نیز مانند ما قاعدگی را مشاهده کنید؛ عملکردی از بدن که برای سلامت ما مفید است. اگر سوال یا مشکلی در مورد قاعدگی دارید یا اینکه دوره‌های شما بیش از اندازه آزاردهنده یا غیرقابل تحمل هستند به شما توصیه می‌کنیم با دریافت ،ت دکتر هر چه سریع‌تر با یک پزشک متخصص ،ن صحبت کنید.

قاعدگی می‌تواند در مورد بیماری‌های آینده هشدار دهد. ،ن در مورد بدن خود بسیار مراقب هستند. رنگ، طول و بوی خون قاعدگی می‌تواند نشانه‌هایی از وضعیت سلامت شما باشد. برخی از ،ن برای مدت طول، قاعدگی شدید دارند یا اصلاً ، نمی‌شوند که نشان می‌دهد مشکلی در بدن وجود دارد و همین موضوع به شما کمک می‌کند از چنین تغییراتی آگاه شوید. چرخه قاعدگی با بیماری قلبی، دیابت یا سایر مشکلات مرتبط با سلامت باروری متوقف می‌شود. شما خوش شانس هستید، چرا که زن بودن به شما کمک می‌کند بیشتر از سلامت خود آگاه شوید.

2. بهبود کیفیت پوست و مو

تیروئید که در مرکز بین مغز و بقیه بدن قرار دارد، مانند یک “ایستگاه انتقال” عمل می‌کند و سرعت عملکرد هر سلول و غده بدن از جمله رشد، ترمیم و متابولیسم را کنترل می‌کند. زم، که تیروئید شما کم کار باشد منجر به خستگی، افزایش وزن، افسردگی، کلسترول بالا و سایر علائم می‌شود. اگر تیروئید سالم است و وظیفه خود را درست انجام می‌دهد، احتمال اینکه قاعدگی شما منظم باشد بسیار بیشتر است.

قاعدگی منظم در حفظ وزن سالم بسیار موثر است. چربی به ویژه بافت چربی اطراف کمر نیز مانند یک اندام غدد درون ریز عمل می‌کند و استروژن تولید می‌کند (و همچنین لپتین، هورمونی که به تنظیم انرژی دریافتی و مصرف از جمله اشتها کمک می کند). غلبه استروژن و مقاومت به انسولین هر دو نوع عدم تعادل هورمونی هستند که با اضافه وزن بدن و بی نظمی‌های قاعدگی مرتبط هستند. همچنین، کمبود وزن در نتیجه رژیم‌های غذایی سخت، تمرین بیش از حد، یا سایر استرس‌های شدید فیزیکی یا روحی، می‌تواند باعث بی‌نظمی‌های قاعدگی، از جمله آمنوره (عدم قاعدگی) شود.

قاعدگی در سلامت استخوان‌ها نقش کلیدی دارد.  تعادل طبیعی بین هورمون‌های ، استروژن، پروژسترون و تستوسترون به اطمینان از قاعدگی سالم و چرخش استخوان سالم کمک می‌کند. و همینطور بین سایر هورمون‌های مهم از جمله انسولین، تیروئید، پاراتیروئید و هورمون‌های استرس تعادل برقرار می‌کند. در واقع، استخوان‌های شما یک اندام غدد درون ریز یا تولید کننده هورمون هستند. اگر تعادل مختل شود، ممکن است قاعدگی نامنظم شود؛ همین موضوع یک سرنخ مفید ارائه می‌دهد که استخوان سازی ممکن است همگام با تجزیه استخوان نباشد.

از مهم‌ترین فواید قاعدگی، ، یا عادت ماهیانه این است که نشانه سلامت دستگاه تناسلی و باردار نبودن است. قاعدگی یک “بیماری” نیست که نیاز به درمان داشته باشد. قاعدگی را باید یک چیز شگفت‌انگیز در زندگی یک زن دانست. اما اگر این دوره برای شما با مشکلات غیرقابل تحمل همراه است حتما باید با یک متخصص ،ن در میان بگذارید. در این مقاله همراه مجله سلامت دکتردکتر باشید تا بد،د فواید عادت ماهیانه یا ، چیست و چرا تحمل این دوره برای ،ن سودمند است.

فواید عادت ماهیانه

، به طور طبیعی بدن شما را پاک‌سازی می‌کند. نوشیدنی‌های سم زدا و پاک کننده سالم این روزها محبوب شده‌اند. عادت ماهیانه راه بدن برای پا،ازی و دفع سموم به طور طبیعی است. به عبارت دیگرقاعدگی خود یک پاک کننده طبیعی است؛ به خصوص اگر منظم باشد. در طول قاعدگی، بدن شما آهن اضافی را تخلیه می‌کند. دفع آهن اضافی به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند. با این حال مصرف مکمل آهن به ویژه برای زن، که در حین قاعدگی دچار سرگیجه می‌شوند بسیار مفید است.

5. افزایش طول عمر

چرا برای ،های نامنظم باید به پزشک مراجعه کنیم؟

فواید ، را جدی بگیرید!

زم، که هورمون‌های ، در تعادل باشند شما احساس خوبی دارید، پرانرژی هستید، خوب می‌خوابید و به رابطه ، علاقه‌مند می‌شوید. وقتی تحت استرس دائمی هستید، هورمون‌های شما از تعادل خارج می‌شوند و ، نامنظم یکی از اولین راه‌های درخواست کمک است.

فواید قاعدگی برای بدن ،ن