قرص ملاتونین

ملاتونین به صورت خوراکی در مقادیر من، به طور کلی بی­‌خطر است؛ اما عوارض جانبی احتمالی داروی ملاتونین عبارتند از:

  • سردرد
  • سرگیجه
  • حالت تهوع
  • خواب‌آلودگی

ملاتونین هورمون طبیعی است که بدن ترشح می­‌کند تا چرخه بیداری و خواب یا به عبارت دیگر «ساعت بیولوژیکی» بدن را تنظیم کند. اگر به‌هر دلیلی این چرخه به هم بریزد، در نتیجه آن اختلالات خواب ایجاد می­‌شود. یکی از داروهای رایج برای درمان این دسته از مشکلات، داروی ملاتونین است که در این مقاله از مجله دکتردکتر درباره تاثیر آن روی بهبود اختلالات خواب برایتان گفته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

قرص ملاتونین چیست؟

اگر در مورد مصرف داروی ملاتونین و تاثیر آن بر بدن سوالات بیشتری دارید با پزشک خود صحبت کنید. برای گرفتن ،ت پزشک در این زمینه می‌تو،د به سایت دکتردکتر مراجعه کرده و از امکان دریافت ،ت دهی اینترنتی این پلتفرم استفاده کنید.

از آنجایی که ملاتونین می تواند باعث خواب‌آلودگی در طول روز شود، به مدت پنج ساعت پس از مصرف مکمل، از رانندگی خودداری کرده و با ماشین­‌آلاتی که نیاز به هوشیاری کامل دارند کار نکنید.

به زبان ساده، ملاتونین هورمونی در بدن است که در خواب و کیفیت آن نقش دارد. تولید و آزادسازی ملاتونین در مغز به زمان روز مرتبط است؛ زم، که هوا تاریک است، ترشح این هورمون افزایش پیدا می‌کند و زم، که روشن است دچار یک سیر نزولی در ترشح می‌شود. تولید ملاتونین با افزایش سن کم می‌شود.

اختلال خواب چیست؟

مردم معمولاً از قرص ملاتونین برای اختلالات خواب مانند بی‌خوابی و جت‌­لگ استفاده می‌­کنند. قرص ملاتونین را می‌تو،د به ،وان مکمل یا معمولاً به‌صورت قرص یا کپسول خوراکی تهیه کنید. بیشتر مکمل‌های ملاتونین در آزمایشگاه ساخته می‌شوند. 

ملاتونین ممکن است فشار خون را در افرادی که داروهای فشار خون مصرف می­‌کنند بدتر کند. استفاده از ملاتونین با داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی (CNS) ممکن است یک اثر آرام بخش افزایشی ایجاد کند. ملاتونین ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد. بنابراین اگر از داروهای دیابت استفاده می‌­کنید، قبل از استفاده از ملاتونین با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از داروهای ضد بارداری همراه با ملاتونین ممکن است باعث ایجاد اثر آرام بخش و افزایش عوارض جانبی احتمالی ملاتونین شود. در صورت مصرف داروهایی مانند دیازپام (والیوم، والتوکو و سایرین) ملاتونین را با احتیاط مصرف کنید.

عوارض جانبی ملاتونین کمتر رایج ممکن است شامل احساس کوتاه مدت افسردگی، ،زش خفیف، اضطراب خفیف، گرفتگی عضلات شکم، تحریک پذیری، کاهش هوشیاری، گیجی یا سرگرد، باشد.

بیشتر مکمل‌های غذایی مانند ملاتونین در ،ن باردار، در دوران شیردهی یا در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است. اگر باردار هستید، شیر می‌دهید، یا در نظر دارید از این دارو در کودکان زیر 18 سال استفاده کنید، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

به زبان تخصصی ملاتونین (N-acetyl-5-met،xytryptamine) یک هورمون عصبی است که در درجه اول توسط غده ص،ری واقع در پشت بطن سوم مغز تولید می­‌شود. در سنتز ملاتونین، تریپتوفان به 5-هیدرو،ی‌تریپتوفان هیدرو،یله می‌­شود و در نهایت خود به 5-هیدرو،ی‌تریپتامین (سروتونین) کربو،یله تبدیل می‌شود. تقریباً 90 درصد از ملاتونین موجود در بدن در یک ،ت عبور از کبد پاک بالکل از بدن خارج شده و در نهیات تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. بخش کوچکی از ملاتونین متابولیزه نشده هم نیز از طریق ادرار دفع می‌شود.

بی‌خوابی، خستگی بیش از حد، به‌هم ریختن ساعت خواب و احساس افسردگی از جمله علائم کمبود ملاتونین در بدن است. تاثیر ملاتونین بر خواب را درست زم، متوجه خواهید شد که بعد از مصرف این دارو، تمام این علائم از بین برود.

عوارض جانبی داروی ملاتونین

به طور طبیعی بدن شما معمولا ملاتونین کافی برای نیازهای عمومی خود تولید می‌­کند. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که مکمل‌­های ملاتونین کیفیت خواب را تقویت می­‌کنند و برای استفاده کوتاه‌مدت بی­‌خطر هستند. ملاتونین را می­‌توان برای درمان تاخیر در فاز خواب و اختلالات ریتم شبانه‌­روزی خواب در نابینایان استفاده کرد و تا حدودی بی‌خوابی را تسکین داد. با ملاتونین مانند هر قرص خواب­‌آور دیگری رفتار کنید و تحت نظر پزشک از آن استفاده کنید.

از تاثیر قرص ملاتونین بر خواب بهترین بهره را ببرید

نکته مهم دیگر این است که اگر بیماری خود‌ایمنی دارید نباید از داروی ملاتونین استفاده کنید. 

تاثیر ملاتونین بر خواب

علائم کمبود ملاتونین

اثر ن، قرص ملاتونین در اثر مصرف زیادی از حد نیز یکی از عوارض جانبی مصرف ملاتونین و عادت ، بدن به ان است. 

ملاتونین در بارداری و شیردهی

فلوو،امین (لوو،) که دارویی است که برای درمان اختلال وسواس فکری استفاده می­‌شود می‌­تواند سطح ملاتونین را افزایش داده و باعث خواب آلودگی بیش از حد شود. ملاتونین می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را تحریک کرده و با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تداخل ایجاد کند.

داروی ملاتونین موجود در بازار ممکن است از غدد ص،ری ، جدا شده یا به طور شیمیایی در آزمایشگاه سنتز شود.

داروی ملاتونین با داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت، گیاهان و مکمل‌­ها می­‌تواند تداخل داشته باشد. این نوع داروها، گیاهان و مکمل‌ها باعث کاهش ،ه‌شدن خون می‌­شوند. استفاده ،یبی از ملاتونین با آن‌ها ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. همچنین داروی ملاتونین ممکن است اثرات داروهای ضد تشنج را مهار کند و دفعات تشنج را به ویژه در کودکان مبتلا به ناتو،­‌های عصبی افزایش دهد.

اثر ن، قرص ملاتونین

داروی ملاتونین در چه مواردی کاربرد دارد؟

همچنین تحقیقات نشان می­‌دهد که ملاتونین ممکن است سردرگمی و بی قراری عصرگاهی را در افراد مبتلا به آ،ایمر کاهش دهد، اما به نظر نمی‌­رسد که تاثیری در بهبود شناخت این افراد داشته باشد.

تاثیر ملاتونین بر خواب

زم، که پایین بودن کیفیت خواب منجر به اختلال در عملکرد یا خواب‌آلودگی مفرط شود، اصطلاحا  اختلال خواب پیش آمده است. بی‌خوابی که به م،ای واقعی کلمه “ناتو، در خواب” است، علل مختلفی می­‌تواند داشته باشد. شایع‌­ترین اختلال خواب همین نوع از بی‌خوابی است که بین 6 تا 12 درصد از جمعیت بزرگسال از آن رنج می‌­برند. علاوه‌بر جمعیت بزرگسال، مشکلات در شروع و حفظ خواب در کودکان نیز بسیار شایع است که حدود 15 تا 25 درصد از این جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌­دهد.

علائم کمبود ملاتونین

تداخلات دارویی ملاتونین

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6/

برای ،ید انواع مکمل‌های دارویی و ملاتونین، روی ع، زیر بزنید:

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در انتها اگر سوالی دارید، می‌تو،د از ما بپرسید.

از داروی ملاتونین در شرایط زیر می­‌توان استفاده کرد:

  • اختلالات ریتم شبانه روزی خواب در نابینایان؛ ملاتونین می‌­تواند به بهبود این اختلالات در بزرگسالان و کودکان نابینا کمک کند.
  • فاز خواب تاخیری (اختلال خواب با تاخیر در فاز خواب و بیداری)؛ در این اختلال، الگوی خواب شما دو ساعت یا بیشتر از الگوی خواب معمولی عقب افتاده و باعث می‌شود دیرتر بخوابید و دیرتر از خواب بیدار شوید. تحقیقات نشان می‌دهد که ملاتونین مدت زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش می‌­دهد و شروع خواب را در بزرگسالان و کودکان مبتلا به این عارضه بهبود می‌­بخشد. قبل از دادن داروی ملاتونین به کودک حتما با پزشک صحبت کنید.
  • بی­‌خوابی؛ تحقیقات نشان می‌دهد که ملاتونین ممکن است مدت زمان به خواب رفتن را کمی کاهش دهد، اما اثرات آن بر کیفیت خواب و کل زمان خواب مشخص نیست. ملاتونین برای افراد مسن که معمولا دچار کمبود ملاتونین هستند، مفیدتر باشد.
  • جت‌لگ؛ شواهد نشان می­‌دهد که ملاتونین می‌­تواند علائم جت‌لگ، مانند کاهش هوشیاری و خواب‌آلودگی در طول روز را بهبود بخشد.
  • اختلال ،ت کاری؛ ملاتونین می‌تواند کیفیت و مدت خواب روزانه را در افرادی که شغل‌شان مست،م آن است که خارج از برنامه سنتی صبح تا عصر کار کنند، بهبود بخشد.
  • اختلالات خواب در کودکان؛ مطالعات نشان داده‌­اند که ملاتونین ممکن است به درمان اختلالات خواب در کودکان دارای تعدادی ناتو، کمک کند. با این حال، عادت‌­های خوب قبل از خواب همچنان به ،وان درمان اولیه توصیه می‌­شود. فراموش نکنید که قبل از دادن ملاتونین به کودک با پزشک کودک خود صحبت کنید.