لمینت دندان چیست؛ انواع، مزایا، معایب و هزینه‌ها

در این نوع لمینت دندان در بیشتر مواقع نیازی به تراشیدن دندان نیست و کامپوزیت‌ها مستقیما روی دندان قرار می‌گیرند و یک لایه محافظ روی مینای دندان ایجاد می‌کنند.

فرق کامپوزیت با لمینت چیست؟

لمینت لایه‌های نازکی از سرامیک (پرسلن) هستند که بر روی دندان ،بانده می‌شوند. این روکش‌ها طبق دستور دندانپزشک در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و معمولا اولین انتخاب درم، هستند چون عیوب را می‌پوشانند و زیبایی دندان‌ها را افزایش می‌دهند.

قبل از دائمی‌، لمینت‌ها، دندانپزشک لمینت‌های آماده را به طور موقت روی دندان‌های فرد قرار می‌دهد تا شکل و اندازه آنها را بررسی کند. سپس دندان به مقدار کمی بریده می‌شود تا سطح دندان زبر شود و ،بندگی آن برای اعمال لمینت‌ها افزایش پیدا کند.

 افرادی که لایه مینای نازکی دارند هم نباید لمینت‌ها را انتخاب کنند. اگر دندانپزشک برای ،باندن روکش، پوسته‌ها را به عاج دندان بکشد، درد بیشتری به وجود می‌آید.

مراقبت‌های لمینت چیست؟

انواع لمینت‌های‌ دندان به طور کلی از نظر نوع جنس به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی ت،یم می‌شوند که تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

لمینت سرامیکی

لمینت و بوی بدن دهان رابطه‌ای دارند؟ این مشکل معمولا ریشه در پوسیدگی و مشکلات دندان‌ها دارد اما گاهی نصب نادرست روکش هم می‌تواند موجبات چنین وضعیتی را فراهم کند.

ایا لمینت دندان‌ها را ،اب می‌کند؟

شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا بتو،د بهترین را انتخاب کنید.

تفاوت روکش و لمینت

طول عمر لمینت

طول عمر لمینت چقدر است؟

افرادی که از تغییر رنگ دندان رنج می‌برند و می‌خواهند همیشه دندان‌های ظریف‌تر و درخشان‌تری داشته باشند از لمینت دندان استفاده می‌کنند. مزایای این روش چیست:

 • برای رفع شکل دندان‌های کوتاه، روی هم یا شکاف‌های دند، کاربرد دارد.
 • رفع حالت ناهموار دندان‌ها.
 • تراز، دندان‌های قدامی و خلفی.
 • تنظیم خط لثه.

منابع:

اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان‌های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از محافظ دندان کمک بگیرید تا از دندان در هنگام خواب محافظت کنید.

شایان ذکر است که در تکنیک‌های جدید روکش چینی (سرامیکی) هم دندان در بیشتر مواقع بسیار کم تراشیده می‌شود، مگر اینکه شرایط آن نیاز به تراش بیشتر مینای دندان برای شکیل‌ترشدن داشته باشد. در واقع، لمینت بدون تراش دندان هم وجود دارد.

این کار با بلند، دو طرف هر دندان جلویی انجام می‌شود. در واقع، فضای من،ی بین هر دندان شکل می‌گیرد و دیگر خبری از بازماندن میان دو دندان نخواهد بود. اگر مشکل خیلی جدی باشد، لمینت نمی‌تواند راهی برای رفع آن باشد.

لمینت دندان برای چه ،، من، نیست؟

لمینت کامپوزیتی مستقیما روی دندان قرار می‌گیرد و از پلیمر (نوعی پ،تیک) هم‌رنگ دندان ساخته می‌شود.  معمولا کامپوزیت را در مطب دندانپزشکی می‌سازند. این ماده ابتدا به صورت خمیر درمی‌آید و سپس روی دندان قرار داده و با اشعه لیزر روی آن ثابت می‌شود.

لمینت برای بیمار، من، است که فاصله‌های جزئی بین دندان‌ها دارند. این دسته از افراد می‌توانند شکاف بین دندان‌ها را با لمینت پر کنند.

درباره لمینت دندان‌ها سؤال و پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است؟ برای رسیدن به پاسخ، پرسشتان را با ما درمیان بگذارید.

معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا لمینت‌ها آماده شوند، بنابراین در این مدت دندانپزشک از روکش‌های موقتی برای محافظت از دندان‌ها استفاده می‌کند. در این مدت باید از دندان‌ها به خوبی مراقبت کنید و به آنها آسیب نرس،د.

بخش دوم؛ اتصال لمینت به دندان

farahzaddentalclinic.ir

بهترین ،ب رزین دندانپزشکی است، اما قیمت زیادی دارد. به جای این موارد از رزین اکریلیک هم استفاده می‌شود. دوام این‌ها برای انجام امور دندانپزشکی از جمله لمینت دند، زیاد است.

انواع لمینت چیست؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی باتجربه‌ای باشد، دندان‌های طبیعی آسیبی نمی‌بینند. دندانپزشک همیشه از دهان و فک ع،‌برداری و وضعیت دهان و دندان را معاینه می‌کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما من، است.

به کمک رزین مخصوص و حساس به نور، لمینت را روی دندان قرار می‌دهند و با تابش اشعه لیزر، آن را روی دندان محکم می‌کنند. چند هفته پس از نصب لمینت‌ها باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

انواع ،ب لمینت چیست؟

معایب لمینت دندان شامل چه مواردی است:

 • امکان تعمیر لمینت وجود ندارد و باید تعویض شود.
 • پس از نصب لمینت، امکان تغییر رنگ آن وجود ندارد.
 •  یکی از گران‌ترین درمان‌های دند، است.
 • انجام مراحل لمینت دندان به دلیل تراش دندان غیر قابل برگشت است.
 • اگر به درستی نصب نشود، دندان‌های زیر لمینت پوسیده می‌شوند.

عوارض لمینت دندان چیست؟

اصلاحات جزئی، اصلاح طرح لبخند و صاف‌، دندان‌های جلو از دیگر مشکلاتی است که با لمینت برطرف می‌شوند. با انتخاب بهترین نوع لمینت می‌تو،د دندان‌هایی زیباتر و سالم‌تر پیدا کنید.

معایب لمینت چیست؟

هزینه لمینت

هزینه لمینت چقدر است؟

لمینت‌های دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند، اصلا گزینه من،ی نیست. مبتلایان به ،نتیت (Periodon،is) یا عفونت لثه هم نباید به سراغ این روش بروند.

هزینه لمینت از کامپوزیت بیشتر است. کامپوزیت از سوی دندانپزشک و نه در آزمایشگاه ساخته می‌شود. دوام لمینت دندان از کامپوزیت بیشتر است و ثبات رنگ و ظاهر بهتری هم دارد.

لمینت ، دندان ها

بخش اول؛ قالب‌گیری

برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به آن باید یک هفته پس از درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر مشکلی نداشته باشید هم باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندانپزشک تشخیص بدهد که لمینت انتخاب من،ی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید، یا فقط کانتور را پیشنهاد می‌کند.

لمینت‌های سرامیکی که روکش‌های چینی هم نامیده می‌شوند، یک پوشش سرامیکی نازک با قطر کم (تقریبا ۵ تا ۶ میلی‌متر) هستند. لمینت سرامیکی با توجه به قالب دندان‌های بیمار در لابراتوار ساخته می‌شود و پس از برش دندان توسط دندانپزشک، به کمک مواد مخصوص روی دندان ثابت می‌شود.

لمینت کامپوزیتی

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86/

تفاوت اصلی روکش‌ها و لمینت‌ها در میزان پوششی است که برای دندان‌ها در نظر می‌گیرند. لمینت فقط روی سطح دندان را می‌پوشاند اما روکش تمام دندان را دربرمی‌گیرد.

تفاوت ارتودنسی و لمینت

dorrclinic.com

پس از مشاوره، عکاسی و رفع سایر مشکلات دند، مانند پوسیدگی، اولین مرحله از فرآیند لمینت دندان قالب‌گیری است. در این جلسه دندانپزشک سطح دندان را با توجه به ضخامت لمینت برش می‌دهد تا صاف شود.

drsadafi.com

 باید به طور مستمر به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا لازم است که لمینت چینی توسط خمیر مخصوص غیر ساینده صیقل داده شود. ضروری است که دندانپزشک دندان‌های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از ،ابی را بیابد.

دندان‌ها طوری بریده می‌شوند که سطحشان صاف باشد و مینای دندان آسیب نبیند. قبل از کشیدن دندان از بی‌حسی استفاده می‌شود تا بیمار دردی احساس نکند. پس از برش، دندانپزشک دندان را قالب می‌زند و سپس قالب مورد نظر را به آزمایشگاه می‌فرستد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

ارتودنسی برای تغییر حالت دندان‌ها در فک و اصلاح قرارگیری‌شان در دهان انجام می‌شود. لمینت برای زیبایی است و نمی‌تواند به اندازه ارتودنسی در رفع فرم نامتعادل دندان‌ها قوی عمل کند. از سوی دیگر، ارتودنسی هم نمی‌تواند روی رنگ دندان‌ها اثری بگذارد.

لمینت دندان برای چه افرادی من، است؟

لمینت‌های دندان به طور متوسط ​​حدود ۱۵ سال عمر می‌کنند. با این حال، طول عمرشان می‌تواند از کمتر از ۱۰ تا ۲۰ سال متغیر باشد. مانند مینای دندان طبیعی، آنها هم در برابر آسیب‌هایی مانند ، ناشی از ضربه‌های دند،، دندان قروچه، گاز گرفتن، مصرف غذاهای سفت و … آسیب‌پذیر هستند.

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن معمولی از آن مراقبت کنید. معمولا دندانپزشک استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید غیر‌ساینده را به شما پیشنهاد می‌کند.

فرآیند ساخت و اعمال لمینت مراحل مختلفی دارد که با توجه به تعداد دندان‌ها، تشخیص دندانپزشک، نوع لمینت درخواستی می‌تواند متنوع باشد، مراحل لمینت دندان به شرح زیر است.

لمینت دندان پوسته‌ای نازک است که بر اساس نیاز فرد با مواد رنگی دندان طراحی می‌شود. این پوسته‌ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها و بهبود ظاهر به سطح جلویی آنها ،بانده می‌شوند. لمینت از لایه‌های نازک چینی مختلف ساخته می‌شود که با ،بی مخصوص، جایگزین مینای دندان طبیعی می‌شود. بر خلاف تصور عموم، برای ساخت لمینت چینی نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درم، من، توسط دندانپزشک، همه‌چیز بی‌آسیب به دندان‌ها پیش می‌رود. در این مقاله درباره لمینت بیشتر برایتان می‌گوییم تا با آن آشنایی دقیقی پیدا کنید.

لمینت دندان چطور انجام می‌شود؟

یکی از بهترین روش‌ها برای شناسایی متخصصان ماهر هم استفاده از سیستم ،ت دکتر سایت دکتردکتر است. با مراجعه به این پلتفرم می‌تو،د پزشکان را شناسایی کنید و بی‌معطلی از آنها ،ت ملاقات بگیرید.

برای افزایش طول عمر لمینت دندان به این نکات دقت کنید:

 • به طور مرتب از مسواک نرم استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • ، سیگار را جدی بگیرید.
 • دندان قروچه را کنترل کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

مزایای لمینت چیست؟

پس از لمینت، امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد:

 •  حساسیت دندان
 • ایجاد درد در دندان
 • جداشدن لمینت از دندان

 کامپوزیت که به ونیر کامپوزیت هم معروف است، ثبات رنگ کمتری دارد اما در عوض دارای ویژگی خاصی است و آن تراش کمتر مینای دندان ،وان می‌شود. حتی گاهی نیازی به برش و تراش هم نیست. لمینت متحرک یا کامپوزیت متحرک هم روکش نازکی است که روی دندان قرار می‌گیرد و در واقع لمینت موقت است.

لمینت دندان لایه‌ای نازک از مواد هم‌رنگ دندان است که روی دندان‌های قدامی و خلفی قرار می‌گیرد و یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می‌شود. کاربرد لمینت چیست؟

هزینه لمینت دندان براساس تعداد دندان‌ها و جنس و کیفیت فرایند متغیر است. این نرخ در سال ۱۴۰۲ از ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان متغیر است. برای انجام این کار باید به متخصصان خبره و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

این روش درم، به دندانپزشک کمک می‌کند که طول، رنگ و شکل دندان‌ها را اصلاح کند. با آن شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها هم از بین می‌روند و دندان‌هایی که همپوش، جزئی دارند یا لبه‌های آن‌ها دچار ش،تگی و ، است هم ترمیم می‌شوند. برای مثال با لمینت دندان ،گوشی می‌تو،د شکل دندان‌های جلویی را مرتب‌تر و صاف‌تر کنید.