موخوره چیست و راه های مقابله با آن

stylecraze.com

آسیب حرارتی می‌تواند ناشی از سشوارکشیدن و استفاده از اتوهای صاف و فرکننده باشد چون اینها باعث تغییر پیوندهای نگهدارنده موها می‌شوند. محققان مشاهده ،د که هر چه مو طول،‌تر تحت تماس با گرما و حرارت قرار بگیرد، ش،تگی و شکاف بیشتری در سطح ساقه‌اش ظاهر می‌شود. شانه‌زدن بیش از حد موها یا سفت‌بستن و گره‌گره‌شدن موها هم باعث موخوره می‌شود.

دلایل شیمیایی ایجاد موخوره چیست ؟

راه دیگری برای محافظت از مو در برابر موخوره چیست؟ از شامپو و نرم‌کننده با مواد طبیعی استفاده کنید:

 • عصاره دانه یولاف سیاه + عصاره چغندر: موها را می‌پوشاند و رطوبت را ایجاد می‌کند تا شکاف مو به حداقل برسد.
 • عصاره میوه نخل + روغن سبوس برنج: از موها در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند، از کدر شدن و محو شدن موها هم جلوگیری می‌کند و ماندگاری رنگ‌ مو را افزایش می‌دهد.
 • روغن هسته انگور + عصاره دانه کتان: موهای آسیب‌دیده از گرما را مرطوب و تارهای مو را احیا می‌کند.
 • روغن نارگیل + آلوئه ورا: تعادل رطوبت را دوباره تقویت می‌کند و هیدراتاسیون طول،مدت را افزایش می‌دهد.

درمان موخوره چیست ؟

uk.oriflame.com

از محصولات شامپوی ضدموخوره موجود در بازار به موارد زیر دقت کنید:

 • شامپو مو مومیا مدل احیا کننده حجم 500 میلی لیتر
 • شامپو ضد ریزش مو و موخوره سبغ مدل L2 حجم 120 میلی لیتر

هنگامی که انتهاب ساقه مو شکافته می‌شود، تنها راه کوتاه ، آن است. کوتاه‌، اندک چند سانتی‌متر از موها به طور مرتب همیشه توصیه می‌شود.

چنانچه برای درمان موخوره اقدامی نکنید، امکان دارد که موخوره تا کف سر هم پیش برود و به ریشه‌ها برسد. در این حالت، ریزش مو و از دست‌رفتن آن اصلا بعید نیست. موخوره شدید نیاز به کنترل و مدیریت سریع دارد.

آیا شامپویی برای موخوره وجود دارد؟

برای ،ید محصولات مراقبت از مو روی ع، زیر بزنید:

موخوره‌گیری بدون کوتاهی موها مقدور است؟

راه درمان سریع و اثرگذار موخوره، کوتاه‌، بخشی از ساقه موها است که دچار این وضعیت شده است. بعد از کوتاه‌، هم باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا موخوره بازنگردد و موها احیا شوند.

بسیاری از آرایشگران توصیه می‌کنند که چندین بار در سال یا هر زمان که متوجه شکاف انتهایی ساقه موها می‌شوید، آنها را کمی کوتاه کنید. انجام این کار باعث می‌شود بافت کلی مو صاف به نظر برسد و تارهای دچار موخوره به رشدشان ادامه ندهند.

اگر موهایتان وضعیت نامن،ی دارد و با اقدامات ساده و اولیه بهبود پیدا نمی‌کند، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای دریافت ،ت ملاقات پزشک هم می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر کمک بگیرید. درباره موخوره سوال و نکته دیگری باقی مانده است؟

تماس برخی مواد شیمیایی با موها موجب موخوره می‌شود. برای مثال دک،ه‌، و رنگ‌گذاشتن روی موها با ت،یب لایه محافظ روی مو همراه است و آن را ضعیف می‌کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با نگاهی به ساقه موها و بررسی وجود هریک از موارد بالا، امکان تشخیص موخوره پیش می‌آید. موهایی که دچار این وضعیت می‌شوند، حالت خشک و آسیب‌پذیری هم پیدا می‌کنند که با مشاهده قابل‌ تشخیص است. امکان بروز موخوره سبیل هم وجود دارد. راه تشخیص آن هم شبیه به موهای سر است. مصرف پروتئین و آب‌رس، به بدن مانع از موخوره ریش و سبیل و موهای سر می‌شود.

راه پیشگیری از موخوره چیست ؟

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رنگ با لایه داخلی مو (قشر) تعامل می‌کند و رنگ های آن را از بین می‌برد. این فرآیند به دلیل اثرات تغییر بافتی که رخ می‌دهد، منجر به آسیب مو مثل دو شاخه شدن آن می‌شود. دقت کنید که رنگ‌های موقتی که حاوی آمونیاک نیستند، می‌توانند گزینه بهتری نسبت به رنگ‌های دائمی باشند. یادتان باشد که اقداماتی مانند کراتین هم با ظهور موخوره همراه‌اند.

انواع موخوره چیست؟

موخوره ریش و سبیل

آیا موخوره به خاطر کمبود ویتامین است؟

رنگ‌، موها در بسیاری از مواقع نیاز به دک،ه دارد و این روند با نفوذ مواد شیمیایی به کوتیکول‌های مو همراه است. در نتیجه آن، رنگدانه‌های طبیعی از بین می‌روند و ساختار موها هم تغییر می‌کنند.

برای اینکه بفهمیم چرا موخوره ایجاد می‌شود، باید به ریشه و علت بروز این مشکل که در اصطلاح علمی به آن تریکوپتیلوزیس (Tric،ptilosis) می‌گویند، نگاهی داشته باشیم.

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامن، و خشن و تکنیک‌های مراقبت از موی اشتباه و آسیب‌رسان مانند لوازم حرارتی چون سشوار، اتوی مو و دستگاه فرکننده موها باعث موخوره می‌شوند. گاهی هم پای عوامل شیمیایی به میان است.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%85%D9%88%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

درمان قطعی موخوره چیست و چطور رفع می‌شود؟ یادتان باشد که درمان قطعی برای موخوره وجود ندارد اما با رعایت نکاتی که گفته شد، امکان مدیریت و کنترل اوضاع وجود دارد. برای رفع این حالت به تغذیه‌تان هم وابسته است. با مصرف نوشیدنی‌ها و مایعات از جمله آب می‌تو،د رطوبت بدن را حفظ کنید و نگذارید که موها در معرض موخوره قرار بگیرند.

هایلایت یا رنگ‌، به اندازه دک،ه به موها آسیب نمی‌رسانند اما باز هم موها را ،اب می‌کنند و باعث بازشدن کوتیکول‌ها یا همان خارجی‌ترین ،مت ساقه مو می‌شوند.

موخوره به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود. انواع موخوره چیست و چه دسته‌بندی‌هایی وجود دارد:

 • دوشاخه؛ انتهای ساقه مو دوشاخه می‌شود که با کوتاه‌، معمولا از بین می‌رود.
 • سه‌شاخه؛ نوک موها سه‌شاخه می‌شود و علت هم کمبود آب و رطوبت است.
 • شکل پَر؛ موهایی که مدام رنگ می‌شوند، سری چندشاخه پیدا می‌کنند. رعایت‌ن، نظافت مو هم از عوامل موخوره این نوع است.
 • درختی؛ پوش‌دادن مو یا قرارگرفتن آن در معرض نور خورشید باعث می‌شود که یک سمتش صاف و سمت دیگر ساقه آن چندشاخه شود.
 • موخوره پیچ‌خورده یا گره‌ای؛ در این نوع، حرارت زیاد باعث ایجاد گره‌هایی در طول مو می‌شود که امکان باز،شان وجود ندارد.
 • ناقص؛ کشیدن و سفت‌بستن موها از دلایل بروز موخوره ناقص است. شکل آن هم شبیه به یک دایره درمیان دو بخش صاف موها است.
 • با نقاط سفید؛ این حالت با از بین‌رفتن سطح صاف مو و ایجاد خوردگی‌هایی در طول آن رخ می‌دهد. علت هم تماس مواد شیمیایی با موها است.

با رعایت روش صحیح موخوره‌گیری و مصرف مواد مغذی برای آب‌رس، به بدن می‌تو،د از این مشکل نجات پیدا کنید. استفاده از شامپوهای ضدموخوره هم گزینه دیگری است که باید در نظر بگیرید.

تریکوپتیلوزیس فرآیندی را توصیف می‌کند که در آن ساقه مو به دلیل حرارت بیش از حد و استفاده نادرست از وسایل حرارتی مانند اتوی مو دوشاخه و آسیب‌پذیر می‌شود. مواد شیمیایی هم در این مشکل بی‌تقصیر نیستند. با آگاهی از نکات مراقبت از مو اسیر چنین مشکلاتی نمی‌شوید.

علت موخوره

چرا موخوره ایجاد می شود؟

دوشاخه‌شدن انتهای ساقه مو زم، اتفاق می‌افتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده شوند. در این وضعیت، حالتی شبیه ریسم، پیدا می‌کنند که سر و نوک آن چندرشته و دچار فرسایش شده است.

کمبود ویتامین B7 یا بیوتین می‌تواند باعث بروز موخوره شود. در واقع، یکی از عوارض این کمبود، دچارشدن به موهایی است که انتهای ساقه‌شان چندشاخه می‌شود. امکان بروز موخوره در کودکان و بزرگسالان وجود دارد و با رعایت نکاتی که گفته شد، می‌تو،د وضعیت را کنترل کنید.

functionofbeauty.com

انواع موخوره

راه تشخیص موخوره چیست ؟

در واقع علت موخوره ریشه در ۳ عامل اصلی دارد:

 • برخی از ابزارهای حالت دهنده و فشارهای فیزیکی به مو
 • مواد و عوامل شیمیایی
 • عادات کلی مو مانند بازن، گره‌های آن

دلایل فیزیکی ایجاد موخوره چیست ؟

منابع:

برای درمان موخوره باید به نکات زیر دقت کنید:

 • موها را با آب سرد بشویید.
 • با شانه‌زدن آرام موها، مانع از شکل‌گیری گره در ساقه‌هایش شوید.
 • از لوازم حرارتی استفاده نکنید و موها را تحت دمای سشوار قرار ندهید.
 • از روغن‌های من، برای درمان موخوره کمک بگیرید؛ مثل روغن آرگان و بادام.
 • موهایتان را سفت نبندید و آنها را با کش‌ها و کلیپس‌های پ،تیکی جمع نکنید.

زیبایی موها در گروی سلامتشان است اما گاهی مشکلاتی مانند موخوره باعث مخدوش‌شدن سلامتی و زیبایی می‌شوند. برای رفع این مشکلات باید به علت آن توجه کنید. حرارت و رنگ‌، مو از عوامل مهم در بروز موخوره هستند. در برخی موارد، مو چنان آسیب می‌بیند که نیاز به مراجعه به متخصص پوست، مو و زیبایی پیش می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم درباره علت موخوره و راه‌های پیشگیری و درمانش برایتان بگوییم.

موخوره چیست؟

زم، که موها تحت فشار قرار می‌گیرند و برای مثال، در معرض آب‌وهوای خشک و سرد یا بسیار گرمی هستند، موخوره ایجاد می‌شود. انواع فشارهایی که به واسطه حرارت دستگاه‌های حالت‌دهنده مو یا شانه‌ن، درست و گره‌خوردگی پیاپی‌اش پیش می‌آید، موجب موخوره می‌شود.

اگر به دنبال رفع موخوره‌های مو هستید و نمی‌خواهید که قد موهایتان را کوتاه کنید، بهتر است که به این روش هم نیم‌نگاهی داشته باشید:

 • موها را به آرامی شانه و گره‌هایش را باز کنید.
 • هر هفته از ماسک مو استفاده کنید.
 • از روغن ضدموخوره مانند روغن بادام یا محصولات حاوی آلوئه‌ورا کمک بگیرید.
 • شامپوهای مرطوب‌کننده را شناسایی و از آنها استفاده کنید.
 • برای رفع موخوره با سرکه سیب هم باید آن را با آب رقیق و بعد از شست‌وشوی موها، آنها را با محلول آبکشی کنید.

موخوره باعث ریزش مو می‌شود؟