میل جنسی بالا؛ خصیصه‌ای که باید کنترل شود!

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%85%DB%8C%D9%84-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%AF/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

قبل از دانستن تعریف میل ، بالا بهتر است ابتدا با تعریف میل ، آشنا شویم. میل ، تمایل طبیعی افراد برای برقراری رابطه ، است که می‌تواند شامل برانگیختگی‌های حین معاشقه یا برانگیختگی‌های ناشی از هرگونه تحریک پیش از برقراری رابطه ، باشد.

عواملی مانند فیلم‌های ،وگرافی، ع،‌های تحریک‌کننده یا هرگونه عواملی که باعث تحریک شما از نظر ، می‌شوند. اقدام بعدی باید انجام یک سری فعالیت جدید مانند فعالیت‌های ورزشی باشد. این کار ذهن شما را از مسائل ، دور خواهد کرد. حتی می‌تو،د خواندن کتاب جدیدی را شروع کنید یا یک هنر جدید یاد بگیرید.

آگاهی از میل ، خود و نرمال بودن آن برای هر فرد اهمیت دارد؛ زیرا می‌تواند بر سایر جنبه‌های زندگی او اثر داشته باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر قصد داریم تا درمورد میل ، زیاد، علائم آن، خطرات آن و راه‌های درمان آن صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

تعریف میل ، بالا

هر چیزی بیشتر از حالت نرمال آن، نارحت‌کننده و خطرناک است؛ میل ، زیاد و بالا هم از این مقوله مستثنی نیست. البته همانطور که اشاره کردیم، درمان این مشکل ساده است و تنها باید به توصیه‌های پزشک پایبند ماند.

درمان میل ، بالا با ، تراپی

میل ، بالا قابل‌کنترل است…

بسیاری از افراد معمولاً نگران میل ، بالای خود هستند. بهتر است بد،د که میل ، بالا چیزی نیست که باعث نگر، شما شود؛ مگر آنکه در فعالیت‌های روزانه و زندگی‌ شما اثر منفی بگذارد. در این حالت است که این مسئله برای شما مشکل‌ساز می‌شود. میل ، بالا یا شهوت زیاد می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روابط شما میان افراد شود. حتی می‌تواند بر خلق‌وخوی شما هم اثر منفی داشته باشد. درصورتی‌که میل ، زیاد شما باعث ایجاد مشکلات این‌چنینی شود، شما نیاز به مشورت با یک پزشک دارید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر نظری در این زمینه دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاوره و درمان می‌تو،د از سیستم ،ت دهی دکتر پلتفرم دکتردکتر بهره ببرید.

درصورتی‌که احساس می‌کنید میل ، شما به حدی با،ت که ممکن است باعث شود به‌اجبار با ،ی وارد رابطه ، شوید، بلافاصله از محل دور شوید و با یک ،‌تراپیست دراین‌خصوص صحبت کنید. تجاوز به حریم افراد در هیچ صورتی پذیرفته شده نیست و اگر خود را در این وضعیت می‌بینید اصلاً نباید از مراجعه به افراد متخصص خجالت بکشید. در بخش بعدی راهکارهایی برای مدیریت میل ، بالا و کاهش آن برای شما عزیزان قرار داده می‌شود.

راه‌های کاهش میل ، بالا

مصرف برخی داروها هم می‌تواند میل ، شما را از حالت طبیعی خارج کند. برای مثال داروهایی که برای بیماری پارکینسون تجویز می‌شوند می‌توانند این اثر را داشته باشند. افرادی که بیماری‌های خاصی مانند صرع دارند هم می‌توانند در معرض میل ، زیاد باشند؛ زیرا ممکن است بخش‌هایی از مغز آن‌ها بر اثر حملات صرع آسیب ببیند.

میل ، بالا چه زم، مشکل‌ساز می‌شود؟

اگر احساس می‌کنید علائم میل ، بالا را دارید، همیشه بهترین گزینه کمک‌گرفتن از یک ،‌تراپیست است. ،‌تراپیست به شما کمک می‌کند که این مشکل را مدیریت کرده و حتی در مواقع ،وم می‌تواند برای شما دارو تجویز کند. اصلاً در مراجعه به ،‌تراپیست تعلل نکنید یا از این کار خجالت نکشید.

با بالارفتن سن در مردان حتی با وجود داشتن میل ، ممکن است نعوظ صورت نگیرد. این امر معمولاً در خانم‌ها برع، آقایان است. خانم‌ها با بالارفتن سن معمولاً نیاز بیشتری به رابطه ، احساس می‌کنند. درواقع می‌توان گفت یک خانم میان‌سال به طور معمول میل ، بیشتری نسبت به یک دختر جوان دارد.

میل ، بالا زیاد

چه زم، می‌گوییم میل ، بالا است؟

در بزرگسالان هم می‌توان از عوارض میل ، بالا به کاهش سطح انرژی بدن و اختلال در روند طبیعی زندگی یا حتی اختلال در خواب‌وخوراک افراد اشاره کرد. از طرفی درصورتی‌که شخص شهوت زیاد داشته باشد و برای کنترل آن اقدامی نکند، خطر انجام رابطه ، پرخطر هم وجود دارد. به این دلیل است که اقدام برای کنترل میل ، زیاد امری مهم است.

درمان میل ، بالا و مدیریت آن از طریق روش‌های مختلف

درواقع معیار و ملاک مشخصی برای رابطه ، در یک بازه زم، وجود ندارد که بتوان دفعات ، یا تمایل به ، شخص را با آن سنجید و در حالت کلی این کار، غلط است؛ زیرا میزان تمایل ، برای هر شخص متفاوت است. برای مثال میل ، بالا در یک شخص خاص را می‌توان روزی سه یا چهار بار ، دانست و برای فردی دیگر روزی دو بار. برای اینکه اطمینان داشته باشید که میل ، شما بالا است یا خیر حتماً باید به یک روان‌شناس یا یک ،‌تراپیست مراجعه کنید تا با بررسی شرایط و ویژگی‌های فیزیولوژیک شما، دراین‌خصوص نظر دهد.

باید توجه داشت که سن بلوغ را نمی‌توان برای تمام پسران ی،ان دانست؛ بنابراین این حالت برای برخی پسران در سنین پایین‌تر و برای برخی در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد؛ ‌ اما در حالت کلی در سن بلوغ معمولاً پسران بیشترین میزان میل ، خود را تجربه می‌کنند. در دوران جو، هم میل ، در محدوده طبیعی است و با بالارفتن سن به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند.

نیاز ، و رابطه ، مانند رسیدن غذا به بدن است. اگر بیش‌ از حد یا خیلی کم باشد در هر دو صورت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. میل ، و کم یا زیاد بودن آن از عوامل مختلفی می‌تواند اثر بگیرد. برخی از این عوامل ریشه ژنتیکی دارند و برخی دیگر هم به شرایط زندگی فرد، عوامل محیطی و مواردی از این دست ارتباط دارند. اگر میل ،‌تان غیرقابل کنترل است، حتما به روانشناس و ،‌تراپیست مراجعه کنید.

همان‌طور که گفتیم میل ، بالا تعریف مشخصی نداشته و برای هر فرد متفاوت است. درواقع میل ، هر شخص، خط و محدوده مشخصی دارد. اگر از آن خط پایین‌تر بیاید میل ، کم و اگر بالاتر رود میل ، زیاد است. اما اینکه این خط تعادل در میل ، کجا باشد، برای هر فرد متفاوت است. هرگاه میل ، باعث شود که شما کنترلی بر آن نداشته باشید، آن را میل ، از کنترل خارج‌شده (out of control ،ual behavior) یا به‌اختصار OCSB می‌گویند. در این حالت معمولاً فرد به حالت اجبار ، (،ual compulsion) رسیده و نمی‌تواند رفتار ، خود را کنترل کند.

علائم میل ، زیاد

میل ، زیاد

میل ، بالا بیشتر در چه سن‌هایی اتفاق می‌‌افتد؟

در ادامه به عواملی که می‌توانند نشانگر شهوت زیاد باشند اشاره خواهیم کرد.

  • میل ، و رفتارهای ، شما بر سایر فعالیت‌های روزمره و سایر بخش‌های زندگی شما اثر منفی بگذارد؛ ‌ برای مثال بر شغل شما یا رابطه شما با دیگر افراد اثر بگذارد.
  • اگر احساس وابستگی به رابطه ، می‌کنید احتمالاً شما میل ، بالایی دارید.
  • در حالتی که نتو،د میل ، خود را کنترل کنید.
  • اگر برای فرار از موقعیت‌های سخت زندگی یا زمان‌هایی که اضطراب و استرس دارید به ، روی می‌آورید.
  • اگر هیچ فعالیت جایگزینی به‌جای ، شما را خشنود نمی‌کند.
  • روابط دوستانه یا کاری شما به دلیل میل ، بالا یا رفتارهای ، خارج از چارچوب ،اب می‌شود.

دلیل میل ، بالا

میل ، زیاد بسته به اینکه در چه سنی اتفاق بیفتد می‌تواند خطرات و عوارض خاص خود را داشته باشد. میل ، زیاد اگر در سنین پایین و در سنین بلوغ اتفاق بیفتد می‌تواند باعث کاهش تمرکز افراد شود. این مسئله برای برخی از دانش‌آموز، که در سن بلوغ هستند اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد از نظر تحصیلی افت شدیدی دارند.

انسان‌ها در سنین مختلف، حس‌ها و حالت‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. در مورد شهوت و میل ، هم این امر صادق است. این امر طبیعی است که در برخی دوره‌های زندگی، میل ، کمتر و در برخی سنین بیشتر باشد. در مردان معمولاً در سنین بلوغ و نوجو، میل ، و شهوت بیشتر از سایر سنین است.

میزان تمایل به ، و میل ، در افراد می‌تواند به عوامل زیر وابسته باشد.

  • ژنتیک و در حالت کلی عوامل بیولوژیکی مانند سطح تستوسترون
  • عوامل اجتماعی
  • سن فرد
  • عوامل رو، مانند استرس و اضطراب

هرکدام از این موارد می‌تواند دلیلی برای میل ، بالا یا شهوت زیاد در افراد باشد. معمولاً در بازه‌های سنی مشخصی مانند سن بلوغ، افراد تمایل بیشتری به رابطه ، داشته و به‌اصطلاح شهوت بالاتری هم دارند که این موضوع در این سنین تا حدی طبیعی است. از طرفی مطالعات نشان داده‌اند که میل ، در ،ن میان‌سال از ،ن جوان بیشتر است؛ بنابراین اگر در این بازه سنی هم دچار میل ، بالا شده‌اید، جای نگر، نیست؛ زیرا این امر تا حدودی طبیعی است.

دلیل شهوت زیاد

دلیل این امر هنوز به‌درستی مشخص نیست. همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم عواملی هستند که بر میل ، بالا اثر می‌گذارند؛ اما هنوز نمی‌توان در مورد آن‌ها با قطعیت صحبت کرد. دلیل بالقوه شهوت زیاد، عدم تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی (Neurotransmitter imbalance) است. اگر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی شما از حدی بیشتر باشد می‌تواند عامل میل ، بالای شما باشد.

انرژی و تمرکز خود را در این مسیر هدایت کنید. سعی کنید ورزش‌هایی مانند یوگا را روزانه انجام دهید. سعی کنید به‌هیچ‌،وان خودارضایی نکنید. هر بار که در موقعیت انجام خودارضایی قرار گرفتید با یک کار مفید خود را مشغول کنید. برنامه‌های جمعی و گروهی را فراموش نکنید. قرار سفر با یک جمع خودم، یا حتی کمپ یک‌روزه می‌تواند ذهن شما را از رابطه ، دور کند.

میل ، (Libido) در انسان مانند حیوانات ریشه در زیست و طبیعت او و میل به بقای انسان دارد. میل ، در افراد مختلف، متفاوت است؛ اما همان‌طور که در همه امورات زندگی تعادل مهم است، در میل ، و رابطه ، (،) هم این امر بسیار اهمیت دارد ام میل ، زیاد گاهی م،ب رابطه است.

دختران در دوران بلوغ هم بیشتر از سایر سنین میل ، و تمایل به برقراری رابطه ، را تجربه می‌کنند. درواقع می‌توان نتیجه گرفت که در سنین گفته‌ شده معمولاً افراد شهوت زیادی دارند که این امر طبیعی بوده و جای نگر، نیست؛ اما اگر این موضوع باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره، اختلال در تمرکز یا هرگونه اثر منفی بر زندگی شخص شود، باید درمان شود. برای درمان این مشکل می‌توان از یک ،‌تراپیست یا یک مشاور کمک گرفت.

خطرات و عوارض میل ، زیاد

بسیاری از افراد بدون هیچ اطلاعات و آگاهی به خود یا دیگران بر،ب‌های ، می‌زنند که این کار اشتباه است. میل ، زیاد یا کم چیزی نیست که افراد عادی بتوانند آن را تشخیص دهند. درواقع تعریف میل ، بالا امری بسیار دشوار است.

برای کاهش میل ، اولین قدم مشاوره و صحبت با یک روان‌شناس یا روانپزشک است؛ زیرا برای درمان آن باید ابتدا منشأ آن مشخص شده باشد. ممکن است میل ، زیاد شما به دلیل بیماری‌های روحی مانند اختلال دوقطبی باشد. در مرحله دوم لازم است از تمام اقداماتی که باعث برانگیختگی ، شما می‌شود پر، کنید.