نارسایی احتقانی قلب؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

پیشگیری از نارسایی احتق، قلب

برای ،،‌که به نارسایی احتق، قلبی مبتلا هستند…

قلب وظیفه دارد برای حفظ حیات ارگان‌ها، اندام‌ها و بدن، خون را به ،مت‌های مختلف پمپاژ کند. زم،‌که این پمپاژ خون با اختلال مواجه شده و کاهش پیدا می‌کند، اندام‌ها و ارگان‌ها دچار کم‌خونی می‌شوند.

تنگی نفس یکی از شایع‌ترین علائم در بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب است. تجمع مایعات در ریه باعث می‌شود تا حفره‌های ریه مسدود شده و جابه‌جایی گازهایی نظیر ا،یژن در ریه به سختی انجام گیرد. افراد مبتلا به نارسایی احتق، قلب، معمولاً در حالت عادی مشکل تنفسی خاصی ندارند اما بلافاصله بعد از فعالیت بدنی یا ورزش، دچار تنگی نفس می‌شوند. به این نوع تنگی نفس، دیس‌پنه (Dyspnoea) گفته می‌شود.

نمی‌د،د نشانه‌های این بیماری چه هستند؟ پس با ما و این مطلب از دکتردکتر همراه باشید، تا با چیستی نارسایی احتق، قلب، علائم آن، علت‌های به‌وجود آمدن بیماری و راه‌کارهای درم، آن بیشتر آشنا شوید.

نارسایی احتق، قلب چیست؟

علت‌های ابتلا به نارسایی احتق، قلب

بیماری عروق کرونری

تشخیص دیرهنگام و عدم شروع به‌موقع درمان، ممکن است به بروز عوارض خطرناک و جبران‌ناپذیر در فرد منجر شده یا حتی جان او را به خطر بیاندازد.

درمان نارسایی احتق، قلب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

علائم نارسایی احتق، قلب کودک به شرح زیر هستند:

نارسایی احتق، قلب در نوزادان

تعدادی از این درمان‌ها، معمولاً حتی اگر جواب هم بدهند قطع نمی‌شوند تا از ورود بیماری به مرحله چهارم یا پیشرفته جلوگیری شود.

درمان نارسایی احتق، قلب (پیشرفته)

از دیگر بیماری‌های مزمن که می‌توانند به قلب آسیب رسانده و زمینه‌ساز ابتلا به نارسایی احتق، قلب باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریسک‌ فاکتورهای نارسایی احتق، قلب

عوامل دیگر عبارتند از:

مرحله دوم؛ پیش از نارسایی احتق، قلب

میوکاردیت نوعی التهاب عضله قلب است، که در اثر ویروس‌های خاص و حتی عفونت‌های متعدد ایجاد می‌شود و می‌تواند از علت‌های نارسایی احتق، قلب باشد. اغلب بین نیم الی سه‌ونیم درصد از موارد بستری‌شدن به‌خاطر نارسایی احتق، قلب، ناشی از میوکاردیت است.

ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی قلبی)

در کنار علت‌های بروز نارسایی احتق، قلب، برخی عوامل نیز هستند که می‌توانند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش داده یا سبب پیشرفت آن شوند. این عوامل یا به اصطلاح ریسک‌فاکتورها عبارتند از:

عوارض نارسایی احتق، قلب

این تنگی نفس، احتمال دارد چند دقیقه تا نهایتاً نیم ساعت طول بکشد و بعد خودبه‌خود از بین می‌رود.

به‌علاوه، درصورتی که مستعد ابتلا به نارسایی احتق، قلبی هستید، یا بیماری زمینه‌ای دارید، می‌تو،د با مشورت پزشک متخصص قلب و عروق، با مصرف برخی داروها از بروز نارسایی احتق، قلبی تاحدودی پیشگیری کنید.

چه زم، به پزشک مراجعه کنیم؟

شایع‌ترین مشکلاتی که معمولاً مادران باردار دچار آن می‌شوند عبارتند از:

تجمع مایعات در بدن و احتقان ریه، معمولاً یکی از مهم‌ترین علت‌های بروز علائم در بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب است. زم،‌که پمپاژ خون توسط قلب دچار اختلال می‌شود، بدن سعی می‌کند برای جبران این کاهش قدرت انقباضی، با حبس ، آب و نمک، میزان حجم خون و مایعات بدن را افزایش دهد. این حبس شدن آب و نمک در بدن، منجر به بروز علائم متعددی می‌شود:

اول از هرچیز باید سبک زندگی سالمی داشته باشید. با یک‌سری تغییرات کوچک در رژیم‌ غذایی و فعالیت‌های روزمره، احتمال ابتلا به نارسایی‌های قلبی کمتر می‌شود. تعدادی از این تغییرات در زیر آمده‌اند:

رژیم غذایی نارسایی احتق، قلب

مراقبت پرستاری نارسایی احتق، قلب شامل چه مواردی است؟

نارسایی احتق، قلب یک بیماری مزمن است که معمولاً برای همیشه و کاملاً درمان نمی‌شود. برخی از بیماران نارسایی قلبی، حتی با وجود درمان‌های دارویی و جراحی باز، بهبود پیدا نمی‌کنند و نیاز به مصرف مادام‌العمر دارو و رعایت برخی نکات دارند. با این حال، روش‌های درم، این بیماری، بسته به نوع آن و میزان پیشرفت بیماری، متفاوت هستند که در ادامه به هریک از آنها می‌پردازیم.

درمان غیردارویی نارسایی احتق، قلب

برای آشنایی با علائم دیگر نارسایی احتق، قلب، ،وان علائم نارسایی قلبی در بالا را مطالعه کنید.

آیا می‌توانم با نارسایی احتق، قلب زندگی کنم؟

در ضمن، اگر برای بیماری خاصی مصرف دارو دارید و تحت درمان هستید، بهتر است به‌صورت مرتب با پزشک خود مشاوره داشته باشید و داروهایتان را به‌صورت منظم مصرف کنید.

درمان نارسایی احتق، قلب (مرحله دوم)

علت اصلی نارسایی احتق، قلب در نوزادان، کوچک‌تر شدن یا باریک شدن بیش از حد ساختارهای بطن چپ قلب است. این مشکل باعث می‌شود تا خون، به سختی از قلب خارج شود و همین امر باعث برگشت خون به ریه‌ها می‌شود. عواملی که باعث بروز این مشکل در نوزادان می‌شوند عبارتند از:

اما نوع دیگر تنگی نفس ناشی از نارسایی احتق، قلب، تنگی نفس حمله‌ای شبانه (Paroxysmal Nocturnal Dyspnea) است. افراد مبتلا به تنگی نفس حمله‌ای شبانه یا پارو،یسم، معمولاً به یک‌باره از خواب شبانه بیدار شده و احساس خفگی و تنگی نفس می‌کنند.

تنگی نفس ارتوپنه (Ort،pnea) زم، است که بیمار، هنگام دراز کشیدن و استراحت دچار آن می‌شود. دراین‌حالت، بیمار در حالت نشسته یا ایستاده بهتر است یا حداقل علائم کمتری دارد، اما به محض دراز کشیدن دچار علائم شدید تنگی نفس می‌شود. اگر بدون استفاده از تعداد زیادی بالش، نمی‌تو،د بخوابید و نفس‌تان بند می‌آید، احتمالاً باید با یک پزشک قلب و عروق خوب مشورت کنید.

معمولاً در دهه‌های ششم و هفتم زندگی، متابولیسم و کاردکرد برخی از اجزای بدن کند می‌شود. قلب نیز از این قضیه مستثنی نیست. با سپری شدن عمر و ورود به پنجاه شصت سالگی، احساس تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا دویدن، احساس خستگی، بی‌حالی و علائمی از این دست می‌توانند تاحدودی عادی به‌نظر برسند. ن

حبس شدن آب و نمک در بدن در نتیجه نارسایی احتق، قلب، باعث می‌شود وزن بیمار به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. دقیقاً به همین دلیل است که پزشکان، معمولاً از بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب می‌خواهند تا هر روز وزن خود را چک کنند و در صورت مشاهده افزایش غیرمعمول آن، سریعاً اطلاع دهند.

نارسایی احتق، قلب

علائم نارسایی احتق، قلب

آریتمی قلبی معمولاً به دلیل عملکرد نامن، پیام‌های الکتریکی هماهنگ‌کننده ضربان قلب به وجود می‌آید و ضربان قلب را کاهش یا افزایش داده و سبب نامنظم شدن آن می‌شود. آریتمی قلب عملکرد این اندام را با مشکل مواجه کرده، سبب فشار آمدن به عضله قلب می‌شود و درنهایت، نارسایی احتق، قلب را ایجاد می‌کند.

دیگر بیماری‌های مزمن و عارضه‌ها

در این مرحله، در عملکرد سیستولیک بطن چپ قلب اختلال وجود دارد و پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد. بااین‌حال، علیرغم بروز این اختلال هنوز خبری از علائم نارسایی قلبی در بیمار نیست. در مرحله پیش از نارسایی احتق، قلب، اکوی قلبی توصیه می‌شود تا وضعیت بیمار دقیقاً مشخص شود.

مرحله سوم؛ ابتلا به نارسایی احتق، قلب

نارسایی احتق، قلب همواره با علائمی بروز می‌کند که در زیر به تعدادی از شایع‌ترین آنها اشاره می‌کنیم. شدت این علائم، بسته به پیشرفت بیماری، سن و وضعیت بدنی بیمار و همچنین عملکرد قلب در پمپاژ خون در افراد مختلف متفاوت است:

علائم ناشی از اضافه بار و احتقان مایعات

نکته قابل توجه این است که بیشتر بیماری‌های قلبی مادرزادی، که عامل اصلی نارسایی احتق، قلبی در نوزادان هستند، از مادر به فرزند به ارث می‌رسند و ژنتیکی هستند. علائم ابتلای نوزاد به نارسایی احتق، قلب عبارتند از:

نارسایی احتق، قلب، یکی از شایع‌ترین علل بیماری و مراجعه مراجعه افراد بالای ۶۵ سال به بیمارستان‌ها است. بیماری که سال‌ها طول می‌کشد تا ایجاد شود اما چندان قابل درمان هم نیست و ممکن است زندگی بیمار را با خطرات جدی مواجه کند. درصورتی که به این بیماری مبتلا هستید، لازم است زیرنظر پزشک متخصص قلب و عروق باشید و اگر هم نشانه‌های ابتلا به آن را در خوتان می‌بینید، حتماً با یک پزشک متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

معمولاً وقتی مایعات در بدن حبس می‌شوند، تمایل دارند در ،مت‌های تحت، بدن، در ،مت پاها و مچ پاها جمع شوند. این تجمع مایعات باعث تورم شدید و اغلب دردناک پاها و مچ پاها در بیماران می‌شود. برای این‌که متوجه شوید تورم ایجاد شده ناشی از نارسایی احتق، قلب است یا نه، به این موارد توجه کنید:

درصورت شدید بودن نارسایی قلب، امکان دارد مایعات در حفره داخل شکم نیز جمع شوند، که بیشتر ناشی از نارسایی در سمت راست قلب است و “آسیت” نامیده می‌شود.

علاوه بر خطر بارداری در مادران مبتلا به نارسایی احتق، قلب، برخی مادران سالم نیز ممکن است بعد از بارداری به این بیماری مبتلا شوند. درواقع، بارداری باعث می‌شود تا برخی عوارض در مادر بروز کرده و قلب دچار نارسایی شود.

درصورت مشاهده علائم نارسایی احتق، قلب، لازم است به سرعت خودتان را به یک متخصص قلب و عروق نشان دهید. شایع‌ترین علائمی که می‌توانند نشان‌دهنده ابتلا به نارسایی قلبی باشند عبارتند از:

نارسایی احتق، قلب در نوزادان

آیا نارسایی احتق، قلب باعث مرگ می‌شود؟

نارسایی قلبی دوطرفه، زم، است که هر دو بطن قلب دچار اختلال می‌شوند. کاردیومیوپاتی یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این نوع از نارسایی احتق، قلب است.

نارسایی دیاستولیک

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ایجاد فشار خون بالا در افراد شوند. شما نیز درصورتی‌که به فشارخون مبتلا هستید، لازم است داروهای خود را به‌موقع مصرف کرده و مرتب چکاپ شوید تا از ابتلا به نارسایی احتق، قلب مصون بم،د.

کم‌خونی در اندام‌ها نیز باعث بروز عوامل زیر می‌شود:

 • احساس ضعف و خستگی مفرط
 • تحلیل عضلات
 • کاهش محسوس و غیرطبیعی وزن
 • بی‌حالی مفرط

علائم ناشی از آریتمی قلب

هنگامی‌که فشارخون شما بالاتر از حد طبیعی است، ممکن است به نارسایی احتق، قلب منجر شود. فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین علت‌های نارسایی احتق، قلب است. زم،‌که فشارخون بالا است، قلب ناچار است برای پمپاژ خون انرژی بیشتری مصرف کند و همین موضوع باعث می‌شود به مرور زمان، دچار نارسایی شود.

نارسایی احتق، قلب می‌تواند بطن راست، چپ و یا هر دو بطن را درگیر کند. بسته به این‌که نارسایی احتق، قلب کدام بخش را درگیر کرده و به چه صورت است، علائم و اثرات آن نیز متفاوت خواهند بود. در ادامه، انواع نارسایی احتق، قلب به لحاظ ،مت‌های درگیر شده را معرفی می‌کنیم:

نارسایی احتق، بطن چپ

تشخیص نارسایی احتق، قلب

این نوع نارسایی، معمولاً به دنبال نارسایی احتق، بطن چپ بروز می‌کند. در این نارسایی نیز خون به ریه‌ها برگشته و سبب تنگی نفس می‌شود. از عوامل دیگر نارسایی احتق، بطن راست می‌توان بیماری‌های ریوی یا فشارخون ریوی را نام برد.

نارسایی احتق، دوطرفه

نارسایی احتق، قلب می‌تواند با کاهش جریان خون به کلیه‌ها، منجر به نارسایی کلیوی در بیماران شده و حتی در مراحل پیشرفته‌تر، آنها را مجبور به دیالیز کند.

نارسایی‌های کبدی

همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، در این مرحله بیماری به شدت پیشرفت کرده و نیاز به درمان فوری دارد. علائمی که در این مرحله ظاهر می‌شوند، معمولاً به درمان جواب نمی‌دهند.

انواع نارسایی احتق، قلب به لحاظ ،مت‌های درگیر

در این مرحله، بیمار در معرض خطر بالای ابتلا به نارسایی قلبی قرار دارد. سابقه خانوادگی فرد در ابتلا به نارسایی احتق، قلب مهم‌ترین عامل برای بروز این مرحله است. بیماری‌های مادرزادی نیز می‌توانند فرد را در معرض ابتلا به نارسایی احتق، قلب قرار دهند.

ناتو، قلب در پمپاژ خون باعث می‌شود تا خون برگشت کرده، منجر به تجمع مایعات در ریه شود. تجمع مایعات در ریه، باعث تنگی نفس و ضربان قلب بالا در بیمار می‌شود و می‌تواند به مرور زمان، ارگان‌های مهم از جمله کبد یا کلیه را از کار بیاندازد. از دیگر نشانه‌های نارسایی قلبی و احتقان، ورم پا و مچ پا است که در ادامه، در قالب علائم نارسایی احتق، قلب به تفصیل توضیح داده می‌شود.

روش‌های درم،، بسته به این‌که بیماری در کدام مرحله است متفاوت هستند.

درمان نارسایی احتق، قلب (مرحله اول)

داشتن یک رژیم غذایی خوب، علاوه بر این‌که می‌تواند خطر ابتلا به نارسایی احتق، قلب را تا حد زیادی کاهش دهد، درصورت ابتلا به آن‌، به‌،وان یکی از راه‌های درم، نیز عمل کرده و به کنترل روند بیماری کمک می‌کند. نکات مهم رژیم غذایی بیماران نارسایی احتق، قلب به شرح زیر هستند:

 • حذف نمک از رژیم غذایی
 • استفاده از سبزیجات تازه
 • استفاده از میوه‌های تازه
 • استفاده از گوشت قرمز، مرغ و ماهی تازه
 • استفاده از ماست، شیر کم‌چرب، تخم‌مرغ، حبوبات و برنج
 • پر، از مصرف غذاهای آماده و کنسروی
 • مصرف مایعات به اندازه کافی (دو الی سه لیتر در روز)
 • عدم مصرف الکل
 • ، سیگار
 • دوری از روغن و غذاهای پرچرب
 • دوری از غذاهای فست‌فودی و سوسیس کالباس
 • استفاده از غلات کامل

اصول مراقبت‌های پرستاری از بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب، که اغلب در مراحل پیشرفته بیماری به آن نیاز است، عبارتند از:

 • بی‌حرکت ، بیمار مبتلا به نارسایی احتق، قلب
 • تسکین درد با دادن ا،یژن، TNG، و مسکن‌های مخدری
 • کاهش استرس بیمار مبتلا به نارسایی احتق، قلب
 • قراردادن بیمار در وضعیت من، (اغلب وضعیت نیمه‌نشسته توصیه می‌شود)
 • م،تورینگ قلبی
 • توجه به علایم حیاتی بیمار و کنترل مرتب آن
 • توجه به عوارض احتمالی (آریتمی‌های قلبی) و انجام اقدامات من، درصورت وقوع
 • توجه به عوارض دارویی قلبی تجویزشده

در نارسایی دیاستولیک قلب (Decompensated Heart Failure)، عضله قلب در بطن چپ بیش‌از‌حد سفت شده و پس از انقباض نمی‌تواند آن طور که باید منبسط شود و خون را درون حفره‌های خود جمع کند. البته، این نارسایی می‌تواند در هر دو طرف قلب رخ دهد. به این بیماری، نارسایی قلبی جبران‌نشده نیز گفته می‌شود.

نارسایی سیستولیک

نارسایی قلبی مادرزادی، معمولاً از همان اول خودش را نشان نمی‌دهد و علائم آن پس از سال‌ها، زم، که کودک به مدرسه می‌رود، ورزش می‌کند یا حتی وقتی در بزرگسالی فعالیت می‌کند، بروز می‌کنند.

کاردیومیوپاتی ایدیوپاتیک

داشتن برخی نقص‌های مادرزادی، مثل دریچه‌های معیوب یا ارتباطات غیر‌طبیعی بین دریچه‌های قلب، از جمله مواردی است که می‌تواند عملکرد قلب را دچار مشکل کرده و نهایتاً باعث نارسایی احتق، قلب شود.

در نارسایی احتق، قلب، قلب قادر به پمپاژ درست خون به ارگان‌های مختلف بدن نیست، و در نتیجه عدم رسیدن خون حاوی ا،یژن به مقدار لازم به ،مت‌های مختلف بدن، عملکرد ارگان‌ها را دچار اختلال می‌کند.

گاهی نارسایی احتق، قلب باعث می‌شود حفره‌های قلب بزرگ‌تر شده یا فشار داخل آنها افزایش پیدا کند. به مرور زمان، این اتفاق باعث می‌شود تا دریچه‌ها آسیب دیده و فرد، به بیماری‌های دریچه‌ای قلب مبتلا شود.

تشخیص نارسایی احتق، قلب

بخشی از مایعات حبس‌شده در بدن، که به دلیل عدم پمپاژ خون توسط قلب رخ می‌دهد، در کبدها جمع می‌شود. این تجمع مایعات می‌تواند منجر به زخم شدن کبد و بروز بیمار‌ی‌های کبدی در بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب شود.

مشکلات دریچه‌های قلب

بااین‌حال، این نکته را باید مدنظر داشته باشید که اگر خودتان به دلیل بیماری‌های مادرزادی قلبی به نارسایی احتق، قلب مبتلا شده‌اید، احتمال ابتلای جنین شما به بیماری قلبی، دو برابر بیشتر از افراد عادی است. ضمن این‌که نوع نارسایی قلبی نیز روی عوارض بارداری و میزان انتقال آن به جنین موثر است.

زم،‌که برای تشخیص بیماری قلبی به یک دکتر قلب و عروق مراجعه می‌کنید تا ابتلا به نارسایی احتق، قلب در شما را بررسی کند، علاوه بر علائم ظاهری، ممکن است تعدادی سوال نیز مطرح کند که ارتباط مستقیمی با نارسایی قلب دارند. تعدادی از مهم‌ترین این سوال‌ها عبارتند از:

 • آیا سیگار یا تنباکو مصرف می‌کنید؟
 • آیا سابقه شیمی‌درم، یا پرتو‌درم، دارید؟
 • آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟ اگر بله، چه داروهایی؟
 • ایا الکل مصرف می‌کنید؟ اگر بله، میزان مصرف‌تان به چه صورت است؟
 • آیا سابقه بیماری قلبی یا مرگ ناگه، در خانواده و بستگان درجه یک‌تان وجود دارد؟
 • آیا سابقه ابتلا به دیابت، بیماری کلیوی، درد قفسه سینه (آنژین)، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر یا سایر مشکلات قلبی را دارید؟

افرادی که در مرحله اول قرار دارند هنوز نه علائمی دارند و نه مبتلا شده‌اند. درواقع ریسک ابتلا در این افراد بالا است و برنامه درم، معمول برای آنها شامل موارد زیر است:

 • ورزش منظم، فعالیت بدنی، پیاده‌روی روزانه
 • ، مصرف دخ،ات
 • درمان فشارخون بالا
 • رژیم غذایی کم‌سدیم (نمک نخورید)
 • درمان کلسترول بالا (غذاهای پرچرب نخورید)
 • عدم مصرف الکل
 • مصرف داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE-I) برای بیماران عروق کرونری
 • مصرف مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARB) برای بیماران عروق کرونری
 • مصرف مسدودکننده‌های بتا (بتا بلاکر)، در صورت ابتلا به فشارخون بالا

ممکن است نارسایی قلبی شما، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شده باشد و وضعیت بدنی‌تان نیز به نحوی باشد که با رعایت برخی نکات و تغییر سبک زندگی، بتو،د روند بیماری را کنترل کنید.

ابتلای فرد به این بیماری معمولاً با بزرگ شدن عضله قلب مشخص می‌شود. زم،‌که بطن چپ قلب بزرگ می‌شود تا انقباضات ضعیف آن را جبران کند. در این بیماری، به‌علت درگیری و بیماری عضله قلبی، قلب نمی‌تواند جریان خون کافی را برای بدن فراهم کند و بیمار دچارعلائم نارسایی احتق، قلب می‌شود.

میوکاردیت

افزایش غیرمعقول و یک‌باره وزن بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب می‌تواند نشانه عدم کنترل نارسایی بوده و نیاز به تعدیل داروها یا رژیم غذایی داشته باشد.

در این مرحله، فرد به بیماری مبتلا شده اما هنوز علائم آن ظاهر نشده است. برای کنترل نارسایی احتق، قلب در این مرحله لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 • همه درمان‌های توصیه شده در مرحله اول
 • مصرف مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE-I)
 • مصرف مسدود‌کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARB)
 • مصرف مسدود‌کننده‌های بتا؛ در صورت داشتن سابقه حمله قلبی یا ،ر جهشی ۴۰ درصد و کمتر
 • مصرف آنتاگونیست آلدوسترون؛ در صورت داشتن سابقه حمله قلبی، دیابت یا ،ر جهشی ۳۵ درصد و کمتر
 • جراحی برای درمان انسداد عروق کرونر، حمله قلبی، بیماری دریچه‌ای قلب (ترمیم یا تعویض دریچه) یا بیماری‌های مادرزادی قلبی

درمان نارسایی احتق، قلب (مرحله سوم)

نارسایی قلبی معمولاً در کودکان و نوجوانان به ندرت مشاهده می‌شود. بروز این بیماری در کودکان و نوجوان، اغلب به دو دلیل اتفاق می‌افتد:

نارسایی گردش خون بیش از حد

عوامل متعددی می‌توانند باعث اختلال در گردش خون و درنتیجه، ابتلا به نارسایی احتق، قلب در کودکان و نوجوانان شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • نقص ساختاری قلب، که باعث اختلاط خون حاوی ا،یژن و بدون ا،یژن می‌شود
 • نقص در عروق بدن (ناهنجاری شری، و،)، که باعث اختلاط خون حاوی ا،یژن و بدون ا،یژن می‌شود
 • دریچه‌های قلبی غیرطبیعی، که به درستی بسته نشده و باعث نشت خون به عقب می‌شوند
 • و کم‌خونی که منجر به نارسایی قلبی می‌شود.

نارسایی پمپاژ خون

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%82%D9%84%D8%A8/

مهم‌ترین عواملی که باعث بروز نارسایی احتق، قلب در جوانان می‌شود عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • سوء‌مصرف نوشیدنی‌های الکلی
 • رژیم‌های غذایی نامن، و استقبال از غذاهای فست‌فودی
 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • بیماری عروق کرونر
 • بیماری دریچه‌های قلب
 • فشار کاری و استرس زیاد

نارسایی احتق، قلب در کودکان و نوجوانان

درمان‌های تجویزی برای بیماران نارسایی احتق، قلب پیشرفته، همه موارد توصیه شده در مراحل اول، دوم و سوم را شامل می‌شود، ضمن این‌که بسته به وضعیت بیمار و پیشرفت بیماری، موارد زیر نیز ممکن است توصیه شوند:

 • پیوند قلب
 • استفاده از دستگاه‌های کمک بطنی
 • جراحی باز قلب
 • تزریق و، مداوم داروهای اینوتروپیک
 • مراقبت و درمان تسکینی یا بیمارست،

در مرحله سوم، بیماری تشدید شده و نیاز به برنامه‌های درم، بیشتر دارد. درمان‌هایی که احتمالاً در این مرحله تجویز می‌شوند عبارتند از:

 • درمان‌های توصیه شده در مراحل اول و دوم
 • مصرف مسدودکننده‌های بتا
 • مصرف آنتاگونیست آلدوسترون
 • مصرف ،یب هیدرالازین و نیترات؛ اگر سایر روش‌های درم، علائم را متوقف ن،د
 • مصرف داروهای کاهنده ضربان قلب؛ در صورت ضربان قلب بیشتر از ۷۰ ضربه در دقیقه
 • مصرف دیورتیک (قرص آب) درصورت تداوم علائم
 • محدودیت سدیم (نمک) در رژیم غذایی
 • بررسی روزانه وزن و گزارش به پزشک متخصص
 • مصرف داروهای دفع‌کننده مایعات
 • احتمال استفاده از ضربان‌ساز دوبطنی
 • درمان احتمالی با دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD)

متأسفانه باید بگوییم که بله؛ نارسایی احتق، قلب درصورتی که درمان نشده و وارد مراحل پیشرفته خود شود، می‌تواند منجر به حمله قلبی یا ایست قلبی شده و باعث مرگ بیمار شود. مهم‌ترین مشکلات قلبی، که می‌توانند باعث ایست قلبی و مرگ بیمار شوند عبارتند از:

 • نارسایی احتق، قلب
 • آریتمی قلب
 • حمله قلبی

رژیم غذایی من، نارسایی احتق، قلب چیست؟

درنهایت، اگر سوالی خارج از موارد مطرح‌شده در این مطلب برایتان پیش آمده، یا تجربه‌ای درخصوص نارسایی احتق، قلب دارید، می‌تو،د با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

ا،ر مادر، که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند، می‌توانند با مدیریت پزشکی و برنامه درم، مشخص، دوران بارداری خود را بدون خطر سپری کرده و فرزند خود را کاملاً سالم به دنیا بیاورند.

اگر می‌خواهید بیماری نارسایی احتق، خود را کنترل کنید، نیاز به بستری شدن و درمان‌های پیشرفته پیدا نکنید و طول عمر بیشتری داشته باشید، لازم است برخی موارد را به خاطر داشته باشید:

 • مرتب با پزشک متخصص خود ملاقات کنید و منظم چکاپ شوید
 • هرگونه علامت را هرچند کوچک جدی گرفته و به پزشک خود اطلاع دهید
 • ورزش را فراموش نکنید و سعی کنید تا جایی که پزشک‌تان اجازه می‌دهد فعالیت کنید
 • رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. نمک و چربی را تا جایی که می‌تو،د از آن حذف کنید
 • بعد از هر وعده غذایی یک ساعت استراحت کنید و درکل خیلی به بدن و قلب‌تان فشار نیاورید
 • وزن‌تان را مرتب کنترل کنید و مراقب باشید چاق نشوید
 • سیگار و الکل و مواد مخدر را کنار بگذارید
 • و مراقب فشارهای رو، و استرس باشید؛ استرس برای شما سم است.

کلسترول و دیگر چربی‌ها می‌توانند عروق کرونری (شریان‌های کوچکی که خون را به قلب رسانده و تغذیه می‌کنند) را مسدود کنند. این عوامل باعث می‌شوند که این شریان‌ها تنگ شده و زمینه‌ساز بروز نارسایی احتق، قلب در بیماران شوند. زم،‌که رگ‌ها مسدود می‌شوند، جریان خون به قلب کاهش پیدا کند و در نتیجه، بخش‌هایی از عضله قلب از دریافت ا،یژن کافی محروم می‌شوند. همین امر سبب می‌شود تا قلب نتواند آن‌طور که باید کار کند.

بیماری دریچه‌های قلب

تنگی نفس بندوپنه (Bendopnea)، نوع دیگری از تنگی نفس در بیماران مبتلا به نارسایی احتق، قلب است که هنگام خم شدن رخ می‌دهد.

علائم نارسایی احتق، قلب

 • تنگی نفس ارتوپنه

البته بیماری‌های مادرزادی قلب انواع و ا،ام متنوعی دارند و به همین دلیل نیز نارسایی‌های قلبی مادرزادی زیاد هستند. مجموعه‌ای را تصور کنید که ،متی از آن معیوب است یا از کار افتاده؛ بدون شک، در این حالت باقی اعضا مجبور می‌شوند فقدان عضو ناقص را جبران کنند و به فشار می‌افتند.

در حالت کلی، اگر مستعد نارسایی قلبی هستید (یا حتی اگر نیستید ولی دوست دارید سالم زندگی کنید) لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهید. استفاده از نمک در غذاها و رژیم‌ غذایی پرچرب، دشمن سلامتی، به‌ویژه برای بیماران قلبی است. تا جایی که می‌تو،د غذای سالم بخورید، ورزش کنید و از استرس و فشارکاری دور باشید.

نارسایی احتق، قلب تحت شرایط و عوامل مختلفی در افراد رخ می‌دهد. از جمله علت‌های نارسایی احتق، قلب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرفشاری خون

درست مثل بزرگسالان، قلب کودکان و نوجوانان نیز ممکن است در پمپاژ خون دچار مشکل شود. عواملی که باعث ایجاد مشکل در پمپ قلب می‌شوند عبارتند از:

 • عفونت‌های ویروسی
 • بیماری عروق کرونری
 • آسیب به قلب به‌وسیله برخی داروهای خاص (ماننده داروهای سرطان یا لوسمی)
 • نقص مادرزادی در سیستم الکتریکی قلب
 • بیماری دریچه‌های قلب
 • ضربه شدید به قفسه سینه (به ندرت اتفاق می‌افتد)
 • ابتلا به دیستروفی عضل،

نارسایی احتق، قلب را می‌توان از دو نظر دسته‌بندی کرد:

 • میزان پیشرفت بیماری و مرحله آن
 • نوع بیماری و ،مت‌هایی از قلب که درگیر هستند

انواع نارسایی احتق، قلب به لحاظ پیشرفت بیماری

قلب، یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است. وقتی عملکرد قلب دچار اختلال می‌شود، سایر اندام‌ها و ارگان‌ها نیز به مرور زمان دچار مشکل می‌شوند و عوارضی را از خود نشان می‌دهند. شایع‌ترین عوارض نارسایی احتق، قلب می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نارسایی‌های کلیوی

با وخیم‌تر شدن نارسایی احتق، قلب و پیشرفت بیماری، عضله قلب خون کمتری را به ارگان‌ها پمپاژ می‌کند و در‌نتیجه، بیماری پیشرفت می‌کند. باید قبول کرد که نارسایی احتق، قلب عملاً درمان نمی‌شود و نمی‌توان قلب را به حالت اولیه خود بازگرداند. هدف از درمان، درواقع ثابت نگه داشتن مراحل بیماری و کندتر ، روند پیشرفت آن است.

ضمن این‌که پرستار لازم است در خصوص موارد زیر به بیمار آموزش‌های لازم را بدهد:

 • نحوه و دوز مصرف داروها
 • رعایت رژیم غذایی پس از ترخیص
 • انجام فعالیت‌های روزانه به صورت کنترل‌شده
 • ورزش ، به‌صورت برنامه‌ریزی شده و با مشورت پزشک
 • جلوگیری از اضافه‌وزن
 • کنترل استرس
 • مراجعه منظم به پزشک

 آیا پیشگیری از نارسایی احتق، قلب ممکن است؟

آزمایش‌ها و تست‌هایی که برای تشخیص نارسایی احتق، قلب توصیه می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش پپتید ناتریورتیک پ،مایی
 • آزمایش کاتتریزاسیون شریان ریوی
 • اشعه ای، از قفسه سینه
 • اکوکاردیوگرافی از قفسه سینه
 • ام‌آر‌ای قلبی
 • سی‌تی‌اسکن
 • الکتروکاردیوگرام
 • آنژیوگرافی

نارسایی احتق، قلب در بارداری

نارسایی احتق، قلب در بارداری

اما آ،ین علامت احتقان ریه در بیماران نارسایی احتق، قلب، ورم ریه است که ناشی از تجمع سریع و ناگه، مایعات در آن است. زم،‌که بیماری به سرعت پیشرفت می‌کند، تجمع مایعات در ریه به شدت افزایش یافته و ظرفیت تنفسی آن را کاهش می‌دهد.

درصورت پیشرفت نارسایی، این علائم تنگی نفس، کم آوردن ریه‌ها و خستگی مفرط ممکن است حتی در حالت عادی و در زمان استراحت نیز رخ دهد. سرفه‌های خشک نیز از دیگر علائمی است که با تنگی نفس در بیماران نارسایی قلبی مشاهده می‌شود.

آریتمی قلب (Cardiac arrhythmia) به‌م،ای غیرطبیعی بودن ریتم قلب است. علائمی که بیماران نارسایی احتق، قلب ناشی از آریتمی قلبی از خود نشان می‌دهند عبارتند از:

 • تپش قلب
 • ضربان نامنظم قلب
 • احساس سبکی سر و سرگیجه
 • کاهش سطح هوشیاری

انواع نارسایی احتق، قلب

تورم ریه، یکی از شدیدترین علائم نارسایی احتق، قلب است که نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه و تزریق داروهای خاص دارد.

علائم ناشی از کاهش پمپاژ قلب

نارسایی احتق، قلب، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی است که اگر به‌موقع تشخیص و درمان نشود، می‌تواند حتی به قیمت جان بیمار تمام شود. درصورتی‌که علائم این بیماری در شما یا نزدیکان‌تان وجود دارد، می‌تو،د برای ،ت‌دهی اینترنتی از بهترین پزشکان متخصص قلب و عروق تهران از سایت دکتردکتر اقدام نمایید.

زم،‌ که نارسایی احتق، قلب رخ می‌دهد، تجمع نمک و مایعات باعث افزایش فشار در حفره‌های قلب می‌شود. از آن‌جا که فشار خون داخل این حفره‌ها بالا است، باعث بازگشت و جمع شدن مقداری از مایعات در ریه شده و احتقان ریه رخ می‌دهد.

 • تنگی نفس دیس‌پنه

در این مرحله، فرد به نارسایی احتق، قلب مبتلا شده و علائم فیزیکی بیماری نیز بروز کرده‌اند. شایع‌ترین علائمی که نشان می‌دهند شما وارد مرحله سوم نارسایی احتق، قلب شده‌اید عبارتند از:

 • احساس تنگی نفس
 • احساس خستگی
 • کم‌تو، و بی‌حالی
 • احساس ضعف در پاها و عضلات
 • تکرر ادرار شبانه
 • ورم پا، مچ پا، ساق پا و شکم
 • افزایش وزن ناگه،
 • و غیره…
مرحله چهارم؛ نارسایی احتق، قلب پیشرفته

عامل کاردیومیوپاتی خود به سه نوع ت،یم‌بندی می‌شود:

 • کاردیومیوپاتی دیلاته (Dilated cardiomyopathia): بزرگی حفرات قلب، به‌همراه نارسایی عملکرد انقباضی قلب
 • کاردیو میوپاتی هیپر تروفیک (Cardiomyopathia Hypertrophic): رشد بی‌رویه، و درنتیجه ضخیم شدن عضله قلب
 • و کاردیومیوپاتی محدود کننده (Cardiomyopathia Restrictive): کاهش انعطاف‌پذیری عضله قلب

کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy) یا آسیب عضل، قلب، می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد، از جمله بیماری‌های مختلف، عفونت‌ها، سوء مصرف الکل و اثرات سمی داروهایی مثل کوکائین و برخی داروهای شیمی درم،. عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند.

روند پیشرفت نارسایی احتق، قلب را معمولاً به چهار طبقه ت،یم‌بندی می‌کنند:

مرحله اول؛ در معرض نارسایی احتق، قلب

این نوع نارسایی، شایع‌ترین نوع نارسایی‌های قلبی است که درنتیجه بیماری عروق کرونری قلب به وجود می‌آید. در این افراد، بطن چپ قلب دچار مشکل شده و خون، به این دلیل که قلب توانایی پمپاژ آن را ندارد به داخل ریه‌ها برمی‌گردد. از آن‌جا که بطن چپ مسئول پمپاژ خون حاوی ا،یژن است، در این نوع نارسایی احتقان شدید بوده و احتمال آسیب به ریه و دیگر ارگان‌ها وجود دارد.

نارسایی احتق، بطن راست

نارسایی احتق، قلب (Congestive Cardiac Failure)، به‌،وان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی، به م،ی عدم قابلیت قلب در پمپاژ خون است. نارسایی احتق، قلب به م،ای ایست قلبی یا حمله قلبی نیست، هرچند که حمله قلبی می‌تواند یکی از علت‌های ابتلا به نارسایی احتق، قلب باشد، بلکه به م،ی عملکرد نادرست آن است.

نارسایی سیستولیک قلب (Systolic Heart Failure) زم، رخ می‌دهد که بطن چپ قلب نتواند به‌طور طبیعی منقبض شود. انقباض بطن چپ قلب برای پمپاژ خون به اندام‌های مختلف بدن ضروری است و زم،‌که دچار مشکل می‌شود، علل بزرگ شدن قلب را یکجا باعث می‌شود.

علت‌های نارسایی احتق، قلب

دریچه‌های قلب وظیفه انتقال خون به قلب را برعهده دارند. بیماری‌های دریچه‌ای قلب از جمله تنگی دریچه‌ها یا نارسایی آنها، باعث می‌شوند انتقال خون به قلب دچار مشکل شده و پمپاژ خون دچار اختلال شود. اگر این دریچه‌ها تنگ‌تر از حالت طبیعی باشند، جریان خون سخت‌تر می‌شود و فشار در عضله قلب افزایش پیدا می‌کند. اگر هم بیش از اندازه ، شوند، همانند عامل پر فشاری خون، قلب را به فشار می‌اندازند و باز هم باعث نارسایی احتق، قلب می‌شوند.

بیماری مادرزادی قلب

اگر علائم زیر را در دوران بارداری خود تجربه کردید، حتماً در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید:

 • احساس تنگی نفس
 • ضربان قلب بالا
 • تپش قلب
 • احساس خستگی و بی‌حالی
 • تورم اندام‌ها (دست‌ها، پاها، مچ‌ها و غیره…)
 • تکرر ادرار در شب

نارسایی احتق، قلب در جوانان

پاسخ این سوال قبل از هرچیز به دلیل ابتلا به نارسایی احتق، قلب برمی‌گردد. بدیهی است که اگر دلیل بیماری، دلایلی مثل نقص مادرزادی در قلب یا بیماری‌های کلیدی قلب و عروق باشد، نمی‌توان از آن پیشگیری کرد. بااین‌حال، برای کنترل نارسایی احتق، قلب و پیشگیری از پیشرفت بیشتر آن، می‌توان کارهایی کرد.