نوروبیون چیست؛ فواید و عوارض قرص و آمپول آن

مصرف ویتامین B در قالب مکمل‌های تقویتی مانند نوروبیون همیشه جوابگوی کمبود آن نیست. گاهی باید از درمان‌های دیگر یا دوزهای بسیار بالای ویتامین B استفاده شود. اگر مشکوک به کمبود این ویتامین هستید، حتما برای تشخیص وضعیت و درمان به پزشک مراجعه کنید.

از چه سنی می‌تو،د آمپول نوروبیون استفاده کنید؟

به‌خاطر همین است که ویتامین‌های B از جمله داروی نوروبیون معمولا آسیبی در پی ندارند اما در هر حال، شاید نیازی به مصرف آن نداشته باشید و عوارضی در شما بروز کند.

نوروبیون برای مادران شیرده یا ،ن باردار مشکلی ایجاد نمی‌کند اما باید بد،د که امکان دارد که شرایط شما خاص باشد و برای مثال، داروهایی برای مشکل دیگری مصرف می‌کنید که با این مکمل تداخل دارند. شاید هم به مواد داخل مکمل نوروبیون حساسیت داشته باشید. برای همین است که هرگز خودسرانه از نوروبیون در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید و همه‌چیز را با پزشک درمیان بگذارید.

 • مصرف نوروبیون در ،ی مفید است؟ بله

قرص و آمپول نوروبیون اثرگذار هستند اما برخی ترجیح می‌دهند که از قرص استفاده کنند چون از تزریق سوزن به بدنشان می‌ترسند. باید دقت کنید که این موضوع ایرادی ندارد اما تزریق آمپول به جذب بی‌واسطه دارو کمک بیشتری می‌کند.

یادتان باشد که تزریق آمپول نوروبیون در عضله با کمی درد بیشتری نسبت به آمپول‌های دیگر همراه است. برای اینکه درد برایتان قابل تحمل‌تر شود، بهتر است که عضله‌هایتان را در زمان تزریق شُل کنید.

شیوه نگهداری از نوروبین چیست ؟

healthwire.pk

به‌طور کلی، استفاده از ویتامین‌های گروه B برای بیشتر افراد بی‌خطر است. ویتامین‌ها در آب حل می‌شوند و در بافت‌های بدن تجمع نمی‌کنند. این ی،ی بدن به‌راحتی می‌تواند ویتامین‌های اضافی را از راه ادرار از بدن بیرون کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

پاسخ به این سوال اهمیت زیادی دارد. دقت کنید، اگرچه مصرف این دارو می‌تواند در بسیاری از موارد به رفع مشکل کمبود ویتامین B در بدن کمک کند اما گاهی کافی نیست.

متیل کوبالامین یا ویتامین B12 برای عملکرد صحیح مغز و اعصاب لازم است. این ویتامین مهم به افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند و در درمان کم‌خونی هم نقش دارد.

نام‌های تجاری نوروبیون چیست ؟

نظرتان درباره آمپول نوروبیون چیست و با خواندن این مطلب به پاسخ سوالاتتان درباره آن رسیدید؟ اگر باز هم پرسشی برایتان وجود دارد، از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به نتیجه کمک کنیم.

در این بخش از مقاله می‌خواهیم به سراغ اطلاعاتی درباره نوروبیون برویم که معمولا گفته می‌شوند اما در صحتشان شک داریم. اجازه بدهید که هریک را مطرح کنیم و ببینیم که کدام درست است و کدام اشتباه:

دقت کنید که امکان بروز این عوارض در همه وجود دارد اما بهتر است که در صورت مشاهده هریک، علامت‌ها را تحت نظر بگیرید. مشورت با پزشک درباره این عوارض هم فکر خوبی است.

مصرف و تزریق نوروبیون با چه داروهایی تداخل ایجاد می‌کند؟

برخی از افراد داروهای دیگری هم مصرف می‌کنند یا مشکلاتی مانند بیماری‌های کلیوی دارند. این دسته از افراد باید حتما پیش از مصرف نوروبیون با پزشک مشورت کنند.

در واقع، اگر کمبود شدید این ویتامین در بدن دیده شود، برای رفع آن به دوزهای بالا از نوروبیون احتیاج است. شاید پزشک از روش‌های دیگر هم برای رفع کمبود ویتامین B استفاده کند.

عوارض نوروبیون چیست ؟

یادتان باشد که به هیچ‌،وان بنا به تجویز افراد معمولی برای تقویت به‌سراغ مصرف قرص یا آمپول نوروبیون نروید. همیشه با پزشکان متخصص مشورت کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با متخصصان هم استفاده از سیستم ،ت دهی اینترنتی سامانه دکتردکتر است.

از قرص نوروبیون هم برای رفع کمبود ویتامین B استفاده می‌شود و از فواید آن باید به این موارد اشاره کنیم:

 • تقویت پوست و مو
 • عملکرد بهتر سیستم عصبی
 • رفع برخی از موارد کم‌خونی

عوارض قرص نوروبیون چیست ؟

aestheticsofes،.co.uk

قرص نوروبیون مکملی با دوز بالا از ویتامین‌های B است و توصیه می‌شود که با وعده‌های غذا، آن را مصرف کنید. پزشکان اجازه مصرف یک قرص در روز را به بیماران می‌دهند. بهتر است که قرص را هر روز در ساعت مشخصی مصرف کنید.

فواید قرص نوروبیون چیست ؟

آمپول نوروبیون نوعی مکمل یا داروی تقویتی است. در این دارو انواع مختلفی از ویتامین B وجود دارد. ویتامین B از مواد بسیار مهمی است که برای سلامت جسم و روان به آن نیاز دارید.  هم آمپول و هم قرص نوروبیون به رفع کمبود ویتامین B در بدن کمک می‌کنند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D9%85%D9%BE%D9%88%D9%84-%D9%82%D8%B1%D8%B5-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A8%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6/

ویتامین‌های B نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن دارند. برای داشتن سیستم عصبی سالم و ایجاد گلبول‌های قرمز خون به وجود این ویتامین‌ها نیاز دارید.

 آیا واقعا نوروبیون آنقدر که از آن تعریف می‌کنند فایده دارد؟

مزیت و فایده استفاده از نوروبیون چیست و چطور به بدن سود می‌رساند؟ مزیت اصلی مصرف نوروبیون یا ،یبات مشابه ویتامین B، پیشگیری از کمبود ویتامین B یا درمان کمبود خفیف آن است.

از عوارض مصرف قرص نوروبیون باید به موارد زیر اشاره کنیم:

تفاوت آمپول و قرص نوروبیون چیست ؟

آمپول نوروبیون را در یخچال (دمای ۲ تا ۸ سانتی‌گراد) نگهداری کنید. اجازه ندهید که کودکان و حیوانات خانگی به این دارو دسترسی داشته باشند. دارو باید در جای خشک و خنک قرار بگیرد.

فواید نوروبیون چیست ؟

اگر بعد از مصرف نوروبیون و تزریقش دچار بثورات پوستی شدید یا در تنفس مشکل پیدا کردید و در بخشی از صورت و دهانتان تورم دیدید به اورژانس مراجعه کنید.

نوروبیون چیست و چه می‌کند؟ اجازه بدهید که برای شرح آن از این پرسش کمک بگیریم؛ درباره کمبود ویتامین چیزی شنیده‌اید؟ حتما شنیده‌اید. گاهی‌اوقات، کمبود برخی از ویتامین‌ها مانند D باعث ضعیف‌شدن استخوان‌ها می‌شود. کاهش سطح ویتامین B در بدن هم سیستم عصبی و بدن را ضعیف می‌کند. کمبود برخی از ویتامین‌ها مانند این دو مورد یا ویتامین C رایج است و مشکلاتی برای بدن به وجود می‌آورد. برای رفع این کمبودها باید تغذیه‌تان را تغییر بدهید و از داروهایی برای جبران وضعیت استفاده کنید. نوروبیون (Neurobion) یکی از این داروها است. نوروبیون برندی از مکمل‌های تقویتی مغذی است که به شکل‌های مختلف به تأمین سلامت بدن کمک می‌کند. در این مقاله از مجله دکتردکتر می‌خواهیم شما را با این مکمل معروف که در قالب قرص و آمپول وجود دارد، بیشتر آشنا کنیم.  به این پرسش مهم هم پاسخ می‌دهیم که آیا نوروبیون واقعا اثرگذاری قوی دارد و عارضه خطرناکی به همراه نمی‌آورد؟ در مصرف هر دارو و مکمل تقویتی باید حواستان به عوارض خطرناک احتمالی باشد، حتی اگر به اندازه نوروبیون معروف باشد.

نوروبیون چیست ؟

آمپول نوروبیون سه نوع ویتامین از گروه ویتامین‌های B را در خود دارد اما ب کمپل، نوعی مکمل تقویتی است که تمام ویتامین‌های این گروه از B1، B2 تا B12 را در خود دارد.

نوروبیون چیست

،یبات نوروبیون چیست ؟

پیریدو،ین یا همان ویتامین B6 هم از مواد موجود در آمپول نوروبیون است و به پیشگیری و درمان بیماری‌های مرتبط با اعصاب کمک می‌کند.

متیل کوبالامین (B-12)

در واقع، آمپول بسیار بهتر از قرص از سوی بدن جذب می‌شود چون وارد عضله و مستقیم وارد خون می‌شود. قرص باید از دستگاه گوارش عبور کند و اگرچه اثرگذار است اما دیرتر و کمتر از آمپول جذب بدن می‌شود.

تفاوت آمپول نوروبیون و ب کمپل، چیست؟

مدت زمان اثرگذاری آمپول نوروبیون دو ساعت پس از مصرف است. به‌عبارت دیگر، ۲ ساعت پس از استفاده از دارو است که روی بدن اثر می‌گذارد.

همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شد، نوروبیون در قالب قرص و آمپول عرضه می‌شود. از این قرص هم مانند آمپول برای جبران کمبود ویتامین B و تقویت سیستم عصبی استفاده می‌شود.

هرگز سرخودانه اقدام به مصرف نوروبیون نکنید چون شاید اصلا به آن نیاز نداشته باشید یا عوارضش برایتان مشکلاتی به وجود بیاورد. عوارض مصرف این مکمل تقویتی به شرح زیر است:

 • ادرار بیش از حد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • آسیب عصبی
 • واکنش‌های آ،ژیک، ی،ی بروز حساسیت در بدن؛ بروز بثورات پوستی ی،ی زخم و تغییرات پوست، مشکل در تنفس و تورم صورت یا دهان از جمله علامت‌های حساسیت هستند.

برای تقویت بدن بعد از سقط، پزشک معالج گاهی تزریق نوروبیون را تجویز می‌کند. باید حتما زیر نظر پزشک، بعد از تجربه سقط به‌سراغ این آمپول بروید.

افراد زیر ۱۴سال نباید از این آمپول استفاده کنند. به‌طور کلی هم امکان دارد که به یکی از ،یبات موجود در این دارو حساسیت داشته باشید و در این صورت هم مصرف ممنوع است. قرص و آمپول نوروبیون برای کودکان تجویز نمی‌شود.

چه افرادی نباید آمپول نوروبیون استفاده کنند؟

هریک از این مواد برای تضمین سلامتی ضروری‌اند. اجازه بدهید که درباره هرکدام از این ویتامین‌ها بیشتر برایتان بگوییم. در ضمن، برخی از محصولات نوروبیون حاوی فولیک اسید یا همان ویتامین B9 هم هستند:

نیاسینامید (B-3)

قرص نوروبیون

قرص نوروبیون چیست ؟

هرچند که استفاده از این مکمل تقویتی می‌تواند روی اشتها اثر مثبت بگذارد اما به‌طور مستقیم باعث اضافه وزن و افزایش آن نمی‌شود. در واقع، نوروبیون شما را چاق نمی‌کند.

 • استفاده از نوروبیون در بارداری و شیردهی مشکل‌زا است؟ خیر

همیشه در مصرف و تزریق هر دارو و مکملی باید به موارد احتیاط درباره تداخلات دارویی دقت کنید. برخی از داروها را نباید هم‌زمان با نوروبیون استفاده کنید:

 • لوودوپا (Levodopa): این دارو برای درمان بیماری پارکینسون است و در صورت مصرف هم‌زمان با ویتامین B6 اثرش کم می‌شود. در ،یب نوروبیون هم این ویتامین موجود است، پس نباید لوودوپا را با نوروبیون استفاده کنید.
 • پیریدو،ین (Pyridoxine): این مکمل حاوی ویتامین B6 است و مصرفش با نوروبیون می‌تواند باعث کاهش اثربخشی آن شود.
 • دیورتیک‌های لوپ (Loop diuretic): این داروهای ادرارآور برای رفع مشکلات مختلف کاربرد دارند و استفاده از آنها در کنار نوروبیون باعث کاهش سطح تیامین در خون می‌شود.

آمپول و قرص نوروبیون برای چه افرادی استفاده می‌شوند؟

در ،یب نوروبیون از مواد زیر استفاده می‌شود:

 • نیاسینامید (B-3)
 • پیریدو،ین (B6)
 • متیل کوبالامین (B-12)

همان‌طور که گفته شد، نوروبیون نوعی مکمل تقویتی است که انواعی از ویتامین B را در خود دارد. نام تجاری آن هم همین است و اگر خواهان تهیه‌اش باشید، باید همین اسم ی،ی نوروبیون را در داروخانه‌ها درخواست کنید. این دارو با نام اکتوبین هم شناخته می‌شود.

اشکال دارویی نوروبیون چیست ؟

امپول نوروبیون

در صورت وجود هرگونه عوارض مشکوک بعد از مصرف به پزشک مراجعه کنید

این دارو می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و در نتیجه، گزینه‌ای من، برای مق، با سرماخوردگی است. بااین‌حال، هرگز در زمان سرماخوردگی با تجویز خودتان اقدام به تزریق نکنید.

 • نوروبیون باعث چاقی می‌شود؟ خیر

بنابراین، اگر فکر می‌کنید که این دو شبیه‌اند، باید بد،د که این‌طور نیست. طیف وسیع‌تری از انواع ویتامین B در هر مکمل ب‌ کمپل، وجود دارد. در تزریق آمپول ب کمپل، و نوروبیون نظر پزشک را جویا شوید. به بهانه تقویتی‌بودن خودسرانه عمل نکنید. گاهی منع مصرف آمپول ب کمپل، و نوروبیون برایتان وجود دارد.

شنیده‌ها درباره نوروبیون؛ کدام درست است و کدام غلط؟

فکر نکنید که این مکمل تقویتی می‌تواند شما را سرحال کند و خودسرانه تزریق یا مصرف قرص خوراکی‌اش را بدون مشورت با پزشک برای خود یا اطرافیان تجویز کنید.

این آمپول می‌تواند در بهبود علائم ناخوشایند دوران ، کاربرد داشته باشد.

 • آمپول نوروبیون بعد از سقط جنین مفید است؟ بله

کمبود ویتامین B مشکلات مختلفی به وجود می‌آورد و برای جبران آن از نوروبیون استفاده می‌شود. مصرف این مکمل تقویتی برای رفع مشکلات و وضعیت‌های زیر کاربرد دارد:

 • ضعف
 • کم‌خونی
 • افسردگی
 • خستگی عمومی و کلی بدن
 • دشواری در کاهش یا افزایش وزن
 • عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن
 • مشکلات مربوط به اندام‌های مختلف مانند کبد، کلیه یا پوست
 • علائم آسیب عصبی، مانند سوزن‌سوزن شدن یا بی‌حسی در دست‌ها و پاها

medicalnewstoday.com

هرگز بی‌تجویز پزشک و انجام آزمایش خون برای بررسی سطح ویتامین B در بدن به‌سراغ مصرف نوروبیون قرص یا آمپول نروید. حتما آزمایش و معاینات لازم را انجام بدهید و بعد از این‌ها استفاده کنید.

منابع:

medicinenet.com

نوروبیون به دو صورت عرضه می‌شود:

 • قرص‌های روکش‌دار با قند نوروبیون؛ گرد، سفید، دارای وجه محدب.
 • آمپول‌های نوروبیون؛ آمپول تزریقی در عضله

vinmec.com

این ماده یا همان ویتامین B3 برای سلامت پوست بدن لازم است و به محافظت از بافت‌های پوستی کمک می‌کند. با وجود آن، امکان نگهداری رطوبت در بافت پوست به وجود می‌آید. نیاسینامید در درمان بیماری‌های مزمنی مانند مشکلات قلب و دیابت هم کاربرد دارد.

پیریدو،ین (B6)

امکان تأمین ویتامین B از مواد غذایی مصرفی وجود دارد اما برخی از افراد نمی‌توانند این ماده را با تغذیه تأمین کنند. در واقع، بعضی از افراد بیشتر در معرض کمبود ویتامین B هستند، برای مثال:

 • ،ن باردار.
 • افراد بالای ۵۰سال.
 • ،، که جراحی بای‌پس معده داشته‌اند.
 • ،، که داروهایی با ویژگی کاهش ویتامین B در بدن مصرف می‌کنند.
 • افراد با رژیم غذایی محدود و بدون محصولات حیو، مانند دوستداران رژیم‌های گیاهخواری.