هورمون‌درمانی در یائسگی؛ مزایا و عوارضش را بشناسید

به طور کلی روش‌های مختلفی برای مدیریت علائم یائ، وجود دارد. پزشک با بررسی علائم، سابقه پزشکی و انتظاراتی که دارید، بهترین روش درمان و مدیریت این علائم را به شما معرفی می‌کند. در برخی موارد، نیازی به درمان نیست و پزشک توصیه می‌کند به بدنتان اجازه بدهید سیر طبیعی‌اش را طی کند.

اگر سوالی در این رابطه دارید، می‌تو،د از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

سوالات متداول هورمون درم، یائ،

سلامت عمومی مهم‌ترین معیاری است که مشخص می‌کند یک فرد کاندیدای من،ی برای هورمون‌درم، در یائ، محسوب می‌شود یا خیر. در ادامه به لیستی از سوالات اشاره می‌کنیم که با پاسخ دادن به آن‌ها و صحبت با پزشک متخصص می‌تو،د مشخص کنید که آیا می‌تو،د از این متد درم، استفاده کنید یا خیر.

 • آیا دلیلی وجود دارد که ریسک ابتلا به عوارض هورمون‌تراپی را برای شما افزایش بدهد؟
 • به نظر شما این شیوه درم، می‌تواند به تسکین علائمتان کمک کند؟
 • آیا استفاده از شیوه‌های درم، غیرهورمونی (مثل استفاده از روان‌کننده بر پایه آب در رابطه ،) مشکل شما را حل نمی‌کند؟
 • آیا قبلا تجربه مصرف قرص‌های ضد بارداری را داشته‌اید؟
 • اگر پاسخ سوال قبل مثبت است، آیا بعد از مصرف قرص‌های ضد بارداری، عوارض جانبی خاصی را تجربه کردید؟

در ادامه به ۱۰ راهکار برای کاهش ریسک درمان با استروژن و پروژسترون اشاره می‌‌کنیم. بعضی از این روش‌ها باید تحت نظارت پزشک انجام شوند، اما بعضی از آن‌ها به عادات روزانه و سبک زندگی شما برمی‌گردند.

 • با مشورت پزشک بهترین روش هورمون‌تراپی را انتخاب کنید.
 • از پزشک بخواهید دُز داروی مصرفی شما را در حداقل مقدار ممکن تجویز کند.
 • سعی کنید روش‌های درم، کوتاه مدت را انتخاب کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • به صورت منظم ورزش کنید و تمرینات هوازی انجام بدهید.
 • سعی کنید وزن نرمال داشته باشید و چربی‌های اضافه را بسوز،د.
 • سیگار نکشید و الکل هم مصرف نکنید.
 • تا حد امکان از استرس دور بم،د.
 • ملاقات‌های منظم با پزشک داشته باشید و معاینات لازم را انجام بدهید تا با مشاهده جزئی‌ترین علائم، آن را تشخیص دهید و برای درمان اقدام کنید.
 • اگر به فشار خون، دیابت یا کلسترول خون بالا مبتلا هستید، تحت نظر پزشک متخصص باشید و بیماریتان را مدیریت کنید.

تاثیر مصرف مکمل‌های تقویتی در کاهش عوارض جانبی هورمون‌تراپی

اگر برای بهبود گر گرفتگی و تعریق شبانه قصد دارید از این متد استفاده کنید، می‌تو،د با تغییر رویکردهای زندگی، این علائم را مدیریت کنید. بعضی از بهترین روش‌ها برای تسکین این دو علامت عبارت است از:

 • خنک نگه داشتن محیط
 • پوشیدن لباس‌‌های خنک و نخی
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار و کافئین‌دار
 • تمرین تنفس آرام و آگاهانه (نفس کشیدن با تمرکز روی ورود هوا به ریه و ،وج هوا از ریه)
 • مصرف داروهای غیر هورمونی
اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%87%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%A6%D8%B3%DA%AF%DB%8C/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر در فاصله بین دو ،ت معاینه، تغییر خاصی در شرایط سلامتیان ایجاد شد، حتما با پزشکتان صحبت کنید. پزشک بعد از بررسی شرایط پزشکی جدید، تعیین می‌کند که آیا می‌تو،د به هورمون‌درم، ادامه بدهید یا لازم است آن را متوقف کنید.

خانم‌های بالاتر از ۴۰ سال معمولا با علائم یائ، درگیر هستند. این افراد معمولا به دنبال روش‌هایی برای حل مشکلاتی مثل گر گرفتگی، خارش و سوزش واژن و نوسانات می‌گردند و برای پیدا ، بهترین روش کنترل علائم، به پزشک ،ن در تهران و دیگر شهرهای ایران مراجعه می‌کنند. هورمون‌درم، در یائ، یکی از روش‌های پیشنهادی برای بهبود علائم این دوران است.

این متد درم، با اضافه ، هورمون‌هایی که تولید آن‌ها در بدن متوقف می‌شود، علائم را تسکین می‌دهد. پزشکان در سال‌های متمادی، غربالگری‌های گسترده‌ای روی کاندیداهای درمان‌های هورمونی انجام دادند تا مزایا، ریسک‌ها و عوارض جانبی این متد درم، را پیدا کنند. در این مقاله توضیحاتی درباره نتیجه این غربالگری‌ها ارائه می‌دهیم تا بتو،د تصمیم بگیرید که آیا هورمون‌درم، در یائ، برای شما من، است یا خیر.

هورمون‌درم، در یائ، چیست؟

انواع روش های هورمون درم،

انواع روش‌های هورمون‌درم،

اگر فردی کاندیدای من،ی برای هورمون‌تراپی باشد، می‌تواند از مزایای این روش بهره ببرد و نگر، زیادی درباره عوارض آن نخواهد داشت. مهم‌ترین مزیت‌های درمان علائم یائ، با استروژن عبارت است از:

 • از بین بردن احساس گر گرفتگی و تعریق شبانه
 • بهبود علائم واژینال یائ، مانند خشکی، سوزش و خارش
 • راحتی در برقراری رابطه ،
 • پیشگیری از پوکی استخوان
 • درمان یائ، زودرس
 • کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل (البته شروع درمان در سنین بالا نه تنها از این بیماری پیشگیری نمی‌کند، بلکه احتمال آن را هم افزایش می‌دهد).
 • کاهش احتمال ،ابی دندان‌ها
 • کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ
 • بهبود جزئی دردهای مفصلی

پزشکان بعد از بررسی وضعیت بیمار، مشخص می‌کنند که آیا می‌تواند هورمون‌تراپی انجام بدهد یا خیر. در کنار این موضوع، روش‌هایی هم برای کاهش ریسک این متد درم، وجود دارد. به ،وان مثال شما هرچقدر سالم‌تر زندگی کنید، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و سایر خطرات هورمون‌درم، را کاهش می‌دهید. در نتیجه می‌تو،د با خاطری آسوده از این متد برای بهبود علائم یائ، استفاده کنید.

روش دیگری هم برای دسته‌بندی روش‌های هورمون‌درم، وجود دارد که به شیوه تزریق هورمون به بدن اشاره می‌کند. استروژن (و پروژسترون) را به ۴ روش می‌توان به بدن وارد کرد:

 • قرص و قطره: این داروها خوراکی هستند و معمولا یک بار در روز به صورت ناشتا مصرف می‌شوند. البته بعضی از انواع قرص‌ها، قابلیت استعمال واژینال را هم دارند.
 • ،ب‌های هورمونی: این بر،ب‌ها معمولا روی پوست شکم می‌،بند. بعضی از آن‌ها باید هر ۳ الی ۴ روز یکبار تعویض شوند و بعضی دیگر می‌توانند تا یک هفته هورمون‌های مورد نیاز بدن را تأمین کنند.
 • اسپری، ، و ژل: هورمون‌درم، را می‌توان به صورت موضعی هم انجام داد. داروهای موضعی معمولا روی پوست بازو، شانه، مچ دست و پا استعمال می‌شوند.
 • حلقه واژینال: برای ورود استروژن از طریق واژن، هم می‌توان از قرص و ، استفاده کرد و هم حلقه‌های واژینال. این حلقه‌ها توسط پزشک در ،مت داخلی واژن قرار می‌گیرند و هر سه ماه یکبار باید تعویض شوند.

بازه زم، مورد نیاز برای هورمون‌درم، در یائ،

بدن خانم‌ها با نزدیک شدن به دوران یائ،، سطح هورمون‌های ،نه را کاهش می‌دهد و استروژن کم‌تری تولید می‌کند. هورمون‌درم، (Hormone replacement therapy) روشی است که برای جایگزینی مصنوعی استروژنی که دیگر در بدن تولید نمی‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که گفتیم، هورمون‌درم، در یائ، برای جایگزین ، استروژنی است که دیگر در بدن تولید نمی‌شود. این جایگزینی به دو روش پایه‌ صورت می‌گیرد که در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم.

 • هورمون‌درم، سیستمیک: این روش حاوی دوز بالاتری از استروژن است که توسط ،مت‌های مختلف بدن جذب می‌شود و برای درمان علائم کلی یائ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • هورمون‌درم، واژینال: دوز استروژنی که در این روش وارد بدن می‌شود، کم‌تر است. جذب هورمون در این روش حداقلی است و فقط برای درمان علائم واژینال و ادراری پساقاعدگی کاربرد دارد.

تفاوتی ندارد که بازه درمان هورمونی چقدر طول بکشد؛ در هر حال بیمار باید به صورت منظم با پزشک ،ن ملاقات داشته باشد و معاینات لازم را انجام بدهد. تعیین فاصله جلسات معاینه با توجه به صلاحدید پزشک انجام می‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پزشک ،ن و زایمان برای خانم‌هایی که رحم خود را خارج نکرده‌اند، علاوه بر استروژن، هورمون پروژسترون هم تجویز می‌کنند. در حالت طبیعی، میزان استروژن و پروژسترون موجود در بدن متعادل است؛ اگر میزان استروژن به تنهایی در بدن افزایش پیدا کند، تحریک کننده رشد پوشش داخلی رحم خواهد بود.

هورمون‌درم، یک روش مطلقا خوب یا مطلقا بد نیست. این متد برای بعضی از افراد کاربردی است و به آن‌ها کمک می‌کند بهتر زندگی کنند، اما برای بعضی دیگر عوارضی به دنبال دارد که به هیچ وجه دوست ندارند با آن‌ها درگیر شوند. در نتیجه بهتر است علاوه بر توجه به نظرات و تجربیات دیگران در این زمینه، برای رزرو  ،ت دکتر ،ن و مشورت با او نیز اقدام کنید تا در نهایت به این سوال پاسخ بدهید که آیا هورمون‌درم، در یائ، برای شما من، است یا خیر؟

این موضوع ریسک ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می‌دهد. افرادی که عمل هیس،تومی یا برداشتن رحم را انجام داده‌اند، احتمالا نیازی به پروژسترون نخواهند داشت، زیرا رحمی ندارند که رشد بافت‌هایش تحریک شود.

جایگزین‌های درمان هورمونی

آیا هورمون‌درم، روش من،ی برای مدیریت علائم یائ، است؟

بهتر است باز هم تأکید کنیم که تا پیش از معاینه دقیق، نمی‌توان تشخیص داد یک نفر کاندیدای من،ی برای درمان علائم یائ، با استروژن و پروژسترون است یا خیر.

مزایای هورمون‌درم، در یائ،

در ،مت‌های قبلی به ریسک‌های هورمون‌تراپی پرداختیم. علاوه بر موارد بالا، این متد درم، ممکن است عوارض جانبی مختلفی هم داشته باشد. متداول‌ترین عوارض جانبی این روش عبارت است از:

 • خونریزی ماهانه
 • لکه بینی نامنظم
 • حساس شدن سینه‌ها
 • نوسانات خلقی و روحی

داروهای هورمون تراپی

چه ،، می‌توانند از هورمون‌تراپی استفاده کنند؟

همانطور که گفتیم، احتمال بروز عوارض این متد درم، در افراد مختلف باهم متفاوت است. در ادامه عواملی را بررسی می‌کنیم که ریسک ابتلا به عوارض را افزایش می‌دهد.

سن

برای تسکین علائم واژینال یائ، (خشکی واژن یا مقاربت دردناک)، به جای هورمون‌تراپی، می‌توان از مرطوب‌کننده‌ها و روان‌کننده‌های واژینال استفاده کرد. همچنین پزشک ممکن است برای تسکین درد در حین نزدیکی، داروهایی مانند اسپمیفن (Osphena) را تجویز کند.

احتمال ابتلا به این عوارض جانبی در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و به واکنشی که بدن در برابر هورمون‌های تازه نشان می‌دهد، بستگی دارد. بعضی از افراد هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی‌کنند و بعضی دیگر ممکن است چند مورد را به صورت همزمان تجربه کنند.

۱۰ راه برای کاهش ریسک‌ها و عوارض جانبی هورمون‌تراپی

درمان علائم یائ، با هورمون، محدودیت زم، ندارد. بعضی از افراد برای تسکین موقتی علائم از این روش استفاده می‌کنند. گروهی از خانم‌ها، مانند افرادی که دچار یائ، زودهنگام شده‌اند، برای مدت طول،‌تری از داروهای هورمونی استفاده می‌کنند. بازه درمان به تشخیص پزشک و انتظارات بیمار بستگی دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌هایی که در دهه ۵۰ زندگیشان از این متد درم، برای افزایش سطح هورمون‌های بدنشان استفاده ،د، امید به زندگی بیشتری نسبت به ،ن عادی داشته‌اند. به طور کلی مزیت‌های درمان‌ هورمونی برای خانم‌های کم‌تر از ۷۰ سال و ،، که کم‌تر از ۱۰ سال از یائ،شان می‌گذرد، بیشتر از است.

این روش درم، بیشتر برای تسکین علائمی مانند گُر گرفتگی و ناراحتی واژن به کار می‌رود، اما گروهی از افراد برای مواردی چون بهبود وضعیت استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان هم از آن استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که سرعت تحلیل رفتن استخوان‌های خانم‌ها را کند می‌کند و احتمال ش،تگی را کاهش می‌دهد.

خانم‌هایی که هورمون‌درم، در یائ، را وقتی شروع می‌کنند که بیشتر از ۱۰ سال از زمان یائسه شدنشان می‌گذرد یا بیشتر از ۶۰ سال سن دارند، بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض ابتلا به عوارض قرار دارند.

روش هورمون‌درم،

علاوه بر موارد بالا، باید بیماری‌های زمینه‌ای موروثی را نیز بررسی کنید. به ،وان مثال خانم‌هایی که مادرشان، تجربه ابتلا به سرطان ، را داشته، معمولا کاندیدای من،ی برای هورمون‌درم، در یائ، نیستند.

چه افرادی کاندیدای من،ی برای هورمون درمان در یائ، نیستند؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید بد،د که هدف شما از هورمون‌درم، در یائ، چیست؟

عوارض جانبی نادر این شیوه درم، را نیز در ادامه نام می‌بریم.

 • احتباس آب در بدن
 • سردرد (در موارد نادر، فرد بعد از هورمون‌درم، به میگرن مبتلا می‌شود)
 • ایجاد لکه‌های پوستی
 • حساسیت پوست به ،ب‌های هورمونی
 • افزایش تراکم ، (این عارضه تفسیر نتایج آزمایش ماموگرافی را سخت‌تر می‌کند)

مزایای هورمون درم،

خطرات هورمون‌درم،

اگر عوامل زیر در سوابق پزشکی شما یا اعضای خانواده‌تان وجود دارد، احتمالا هورمون‌درم، در یائ، برای شما ریسک بیشتری خواهد داشت.

 • سرطان
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • ،ه شدن خون
 • بیماری‌های کبدی
 • پوکی استخوان

عوارض جانبی هورمون درم، در یائ،

عوارض جانبی هورمون‌درم، در یائ،

شیوه‌ای که پزشک و بیمار برای هورمون‌تراپی انتخاب می‌کنند و دوز استروژن وارد شده به بدن، روی میزان عوارض تأثیر دارد. علاوه بر آن، تزریق پروژسترون در کنار استروژن هم روی درصد ریسک ابتلا به عوارض تأثیرگذار است.

سوابق پزشکی فرد و خانواده او

در این بخش نیز برای اطلاعات بیشتر، لیستی از ریسک‌های این شیوه درم، را ارائه می‌دهیم.

 • بیماری قلبی (در صورتی که درمان ۱۰ سال بعد از یائ، و در سن بالاتر از ۷۰ سال آغاز شود)
 • سکته
 • ،ه شدن خون
 • سرطان ، (در صورت استفاده طول، مدت)
 • سرطان آندومتر (در صورت وجود رحم در بدن و عدم ورود پروژسترون در کنار استروژن)
 • مشکلات کیسه صفرا و سنگ صفرا

چه عواملی ریسک هورمون‌تراپی را افزایش می‌دهKد؟

هورمون‌درم، در یائ، بدون عارضه نیست. ریسک‌های این روش به متد درمان، دوز دارو، مدت زمان مصرف، ویژگی‌های جسم، و سابقه پزشکی افراد بستگی دارد. ریسک‌های هورمون‌تراپی برای افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین در اولویت اول توصیه می‌کنیم برای ،ت دهی دکتر ،ن و زایمان اقدام کنید تا متوجه شوید ریسک‌های این متد برای شما چیست.

پزشکان برای اینکه تشخیص بدهند یک نفر کاندیدای من،ی برای هورمون‌تراپی است یا نه، شرایط مختلف و سابقه پزشکی او را مورد بررسی قرار می‌دهند. در صورتی که عواملی که در ادامه نام می‌بریم، در سابقه پزشکی بیمار وجود داشته باشد، احتمالا روش‌های جایگزین هورمون‌درم، را برای تسکین علائم یائ، توصیه می‌کنند.

 • بیماران مبتلا به سرطان ، یا آندومتر
 • افراد دارای خونریزی غیرطبیعی واژن
 • بیماران مستعد تشکیل ،ه خون در بدن
 • بیماران قلبی
 • افراد دارای سابقه سکته قلبی یا مغزی
 • خانم‌های باردار یا مشکوک به بارداری
 • بیماران کبدی

داشتن بدنی سالم با قوه بنیه‌ای محکم، نه تنها مضرات دوران یائ، را بلک عوارض هومون‌تراپی یائ، را به‌طرز جالبی مدیریت می‌کند. برای همین توصیه می‌کنیم تا اول با پزشک خود مشورت کنید و بعد از طریق لینک زیر، انواع مختلف ویتامین‌ها و مواد معدنی را ،یداری کنید:

روش‌های جایگزین برای هورمون‌درم، چیست؟