واژینیسموس چیست؛ با درمان به‌موقع، از زندگی بیشتر لذت ببرید!

واژینیسموس ثانویه زم، است که فرد قبلاً عملکرد ، طبیعی است و ناگهان دچار واژینیسموس می‌شود؛ به‌عبارت دیگر این اختلال همیشه وجود نداشته است. این وضعیت ممکن است در هر مرحله از زندگی رخ دهد در حالی که قبلاً اتفاق نیفتاده باشد. واژینیسموس ثانویه معمولاً از یک رویداد خاص مانند عفونت، یائ،، یک وضعیت پزشکی، جراحی یا زایمان ناشی می‌شود.

در مواردی، تمرینات ،ی واژن با استفاده از ،کننده‌های پ،تیکی به منظور کاهش حساسیت فرد به دخول توصیه می‌شود. البته این تمرینات باید تحت هدایت یک درمانگر ،، فیزیوتراپیست یا سایر متخصصان انجام شود. توجه کنید که بهتر است شریک ، شما در روند درمان کنارتان باشد؛ این همراهی به رابطه‌ای صمیمانه‌تر منجر خواهد شد.

واژینیسموس بر زندگی ، و روابط شما با همسرتان تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر بر سلامت روان شما تأثیر منفی داشته و منجر به افزایش اضطراب می‌شود. اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، واژینیسموس ممکن است باردار شدن را دشوارتر کند.

چگونه می‌توان از واژینیسموس جلوگیری کرد؟

اگر واژینیسموس شما مزمن است، بهتر است یک فیزیوتراپ کف لگن شما را بررسی کرده و به آرامی عضلات را ماساژ دهد. مشابه آنچه که ماساژ به کاهش درد شانه‌ها یا سفت شدن گردن کمک می‌کند، واژن هم گاهی به ماساژ درم، برای کمک به رفع تنش نیاز دارد.

همان طور که اشاره شد ما نمی‌د،م چه چیزی باعث ایجاد واژینیسموس در برخی افراد می‌شود. بنابراین هیچ راه شناخته شده‌ای برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

چه زم، برای درمان به دکتر مراجعه کنم؟

medicalnewstoday

درمان‌های واژینیسموس بر کاهش رفل، ماهیچه‌های شما تمرکز دارد که باعث کشش آنها می‌شود. درمان‌ها همچنین اضطراب یا ترس‌هایی را که به واژینیسموس کمک می‌کنند، برطرف می‌کنند. پزشک شما احتمالا یک یا چند مورد از این درمان‌ها را توصیه می‌کند:

1. درمان موضعی

مشکل دیگری به نام وستیبولیت ولوار (ویستیبولودینیا تحریک شده) نیز از علل ایجاد رابطه ، دردناک (دیسپارونی) است که ممکن است با واژینیسموس اشتباه گرفته شود. بنابراین لازم است حتما توسط پزشک متخصص ،ن معاینه شوید تا علت دقیق دخول دردناک در شما تشخیص و درمان من، تجویز شود.

یک فیزیوتراپ خوب همچنین به شما یاد می‌دهد که چگونه عضلات کف لگن را از طریق تمرینات من، کگل به درستی فعال و تقویت کنید. آنها همچنین ممکن است ،کننده‌های پ،تیکی را برای کمک به کشش و شل شدن عضلات پیشنهاد کنند.

لیدوکائین موضعی یا ،‌های ،یبی به کاهش درد مرتبط با این بیماری کمک می‌کند.

2. فیزیوتراپی کف لگن

healthline

mountsinai

مطالعه‌ای دیگر در سال 2020 نشان داد که افراد مبتلا به واژینیسموس در صورتی که خود را برای این عارضه سرزنش کنند، ممکن است نسبت به درمان مقاوم‌تر باشند. همچنین در صورت وجود سابقه خانوادگی واژینیسموس، درمان پیچیده‌تر خواهد بود.

هر چه واژینیسموس شدیدتر باشد، درمان آن دشوارتر است اما به هر حال امکان درمان قطعی وجود دارد. در یک مطالعه در سال 2021، محققان دریافتند که 85 درصد از افراد مبتلا به واژینیسموس اولیه می‌توانند پس از درمان رابطه ، بدون درد داشته باشند. میزان موفقیت برای ،، که وضعیت آنها شدیدتر بود فقط اندکی کمتر بود.

rosierees

clevelandclinic

واژینیسموس یک اختلال ، غیر معمول است که گاهی اوقات هیچ دلیلی برای آن پیدا نمی‌شود. واژینیسموس می‌تواند باعث مشکلات جسمی، رو، و ، ‌شود. چند علت احتمالی این مشکل عبارتند از:

 • آسیب یا سوء استفاده ، در گذشته
 • اختلالات رو،
 • پاسخی که به دلیل درد فیزیکی ایجاد می‌شود
 • مقاربت
 • عفونت واژن مانند عفونت قارچی یا یک بیماری مقاربتی (STI)
 • لیکن ،روزیس یا اختلال دیگری که بافت اسکار واژن ایجاد می‌کند
 • ضربه فیزیکی به ناحیه واژن
 • گذراندن دوره‌های طول، بدون آمیزش ،، که ممکن است منجر به مشکلات موقت در حین دخول شود، اشاره کرد.

علائم واژینیسموس

CBT به شما کمک می‌کند تا درک کنید که چگونه افکار شما بر احساسات و رفتارهای شما تأثیر می‌گذارد. این یک درمان موثر برای اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است.

5. ، درم،

پزشک متخصص ،ن با بررسی علائم و سابقه پزشکی و ، شما و معاینه لگن می‌تواند واژینیسموس را رد یا تایید کند. او ممکن است قبل از معاینه از یک ، بی‌حس کننده موضعی در ،مت بیرونی واژن استفاده کند تا روند معاینه برای شما راحت‌تر شود. در ادامه، معاینه لگن به تایید تشخیص واژینیسموس یا سایر علل درد در رابطه ، (دیسپارونی) کمک می‌کند.

،کننده‌های واژن دستگاه‌هایی لوله‌ای شکل هستند که در اندازه‌های مختلف وجود دارند. هدف اصلی آنها کشش واژن است. افراد مبتلا به واژینیسموس از ،کننده‌ها استفاده می‌کنند تا حساسیت کمتری نسبت به نفوذ واژن داشته باشند. دکتر شما ممکن است توصیه کند ابتدا از ، بی‌حس کننده موضعی در ،مت بیرونی واژن استفاده کنید تا استفاده از این وسایل آسان‌تر شود.

4. درمان شناختی رفتاری CBT

در مورد شیوع واژینیسموس اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما گزارش شده که تقریباً 1 تا 7 درصد از ،ن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این ،ن بسیار پایین است. به دلیل انگ‌های موجود در مورد تمایلات ،، سلامت ،ن و اندام تناسلی ،نه، ممکن است که خانم‌ها ناتو،‌های ، خود را به منبع مورد اعتماد کمتر گزارش کنند. حتی ممکن است بسیاری از بیماران از صحبت ، در مورد مشکل خود با پزشک خجالت بکشند. اگر دچار این مشکل هستید، از آن نهراسید و در عوض علائمش را بشناسید تا برای درمان، سریع‌تر وارد عمل شوید.

اگر در هنگام مقاربت دچار اسپاسم عضل، یا درد می‌شوید که رابطه ، را ناخوشایند یا حتی غیرممکن می‌کند، خجالت نکشید و با پزشک خود صحبت کنید. شما مجبور نیستید رنج بکشید! بسیاری از مشکلات، از جمله واژینیسموس، می تواند باعث مقاربت دردناک شود و تقریباً همه این مشکلات قابل درمان هستند. بسیاری از افراد پس از درمان واژینیسموس، بهبود قابل توجهی در زندگی ، و سلامت روان خود مشاهده می کنند. شما می‌تو،د با استفاده از سیستم ،ت‌دهی آنلاین از بهترین متخصص ،ن در هر جای ایران که هستید ،ت ویزیت بگیرید.

از مهم‌ترین علائم اصلی واژینیسموس، دخول سخت یا دردناک واژن در حین رابطه ، است به طوری که گاهی دخول واژینال امکان‌پذیر نباشد. همچنین درد واژن در هنگام معاینه لگن یا قرار دادن تامپون نیز از دیگر نشانه‌های وجود واژینیسموس است.

در صورتی که تحریک یا خارش ناحیه تناسلی، مقاربت دردناک، ادرار دردناک (دیسوریا)، ترشحات غیرمعمول یا بدبوی واژن، قرمزی، درد یا تورم واژن دارید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. هیچ کدام از این موارد طبیعی نیستند و نیاز به بررسی تخصصی دارند.

در مورد ابتلا به واژینیسموس احساس گناه نکنید!

برای درمان واژینیسموس از یک تیم تخصصی متشکل از متخصص ،ن، فیزیوتراپیست و مشاور ، می‌توان کمک گرفت. درمان شامل ،یبی از فیزیوتراپی، آموزش، مشاوره و تمریناتی مانند انقباض عضلات کف لگن و آرامش (تمرینات کگل) است. پزشک شما ممکن است داروهای تزریقی را برای کمک به شل شدن عضلات واژن تجویز کند.

همچنین در طول روز سعی کنید نفس خود را حبس کنید یا شکم خود را منقبض کنید؛ سپس عضلات شکم را رها کرده و نفس عمیق بکشید.

2. کشش پروانه

واژینیسموس اسپاسم غیر ارادی عضلات اطراف واژن است که موجب دخول دردناک می‌شود. در این وضعیت واژن به حدی تنگ می‌شود که از فعالیت ، و معاینات پزشکی جلوگیری می‌کند. بسیاری از افراد در شروع رابطه ، در حین قرار دادن تامپون یا هنگام معاینه لگن، واژینیسموس را تجربه می‌کنند. درمان واژینیسموس به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد که ممکن است جسمی، رو، یا ،یبی از هر دو باشد. هر چه علت پیچیده‌تر یا علائم شدیدتر باشد، درمان طول،‌تر خواهد بود. تشخیص و درمان واژینیسموس بر عهده دکتر ،ن است. گفتنی‌ها درباره واژینیسموس زیاد است برای همین در این مقاله از مجله سلامت دکتردکتر به بررسی واژینیسموس و هر آنچه در مورد آن باید بد،د می‌پردازیم.

واژینیسموس چیست؟ درمان آن سخت است یا آسان؟!

در طول رابطه ،، شریک ، قادر به وارد ، چیزی به واژن نیست و احساسی مانند “اصابت به دیوار” در دهانه واژن را توصیف می‌کنند. فرد ممکن است درد، سوزش یا اسپاسم عضل، را تجربه کند. هنگامی که تلاش برای ورود به واژن متوقف شود، علائم از بین می‌رود.

واژینیسموس ثانویه

واژینیسموس اولیه یک وضعیت مادام‌العمر است که اولین اسپاسم زم، رخ می‌دهد که فرد سعی می‌کند رابطه ، داشته باشد یا وسیله‌ای مانند تامپون را وارد واژن کند. ممکن است حتی انجام معاینه ،ن هم برای شخص مبتلا سخت باشد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%88%D8%A7%DA%98%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85%D9%88%D8%B3-%D8%AF%D8%AE%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%A7%DA%A9/

واژینیسموس (Vaginismus) انقباض یا کشش غیرارادی عضلات اطراف واژن است. این اسپاسم‌های عضل، ناخواسته زم، اتفاق می‌افتند که چیزی مثل ، تناسلی، انگشت، تامپون یا ابزار پزشکی وارد واژن وارد شود. اسپاسم ممکن است خفیف ناراحت کننده یا بسیار دردناک باشد. واژینیسموس تنها یکی از علل احتمالی مقاربت دردناک یا دیسپارونی (Dyspareunia) است.

تنش زیادی می‌تواند در ،مت داخلی ران نگه داشته شده و در نهایت به کف لگن ما کشیده شود. کشش، شل ، و باز ، عضلات کشاله ران به نرم شدن طبیعی کف لگن کمک می‌کند. هنگامی که روی زمین نشسته‌اید یا تلویزیون تماشا می‌کنید، این تمرینات کششی را امتحان کنید:

 • زانوهایتان را باز کنید و کف پاهایتان را به هم ب،ب،د (بسته به انعطاف‌پذیری شما، پاشنه‌هایتان حدود یک پا جلوتر از کشاله رانتان قرار می‌گیرد یا کمی جلوتر)
 • به آرامی روی پاهای خود خم شوید تا جایی که احساس کشش کنید.
 • در حالی که در این حالت هستید تنفس عمیق شکمی را تمرین کرده و عضلات کف لگن را آرام نگه دارید.
 • این حرکت را یک بار در روز به مدت 3 تا 5 دقیقه انجام دهید.

3. فیزیوتراپی و دیلاتاتورها

برخلاف تنفس قفسه سینه، تنفس عمیق و آگاهانه با شکم به شل شدن عضلات پایین شکم ی،ی عضلاتی که به کف لگن متصل می‌شوند و فعال ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک می‌کند. نحوه صحیح انجام تنفس عمیق با شکم به این شرح است:

 • به پشت دراز بکشید و دستان خود را روی شکم قرار دهید.
 • نفس بکشید و اجازه دهید شکمتان مانند یک بادکنک بالا بیاید.
 • نفس خود را بیرون دهید و اجازه دهید شکمتان به سمت ستون فقرات بیفتد.
 • این کار را در مجموع ده بار انجام دهید و سه بار در روز تکرار کنید.

درمانگران ، آموزش دیده با افراد و زوج‌ها کار می‌کنند تا به آنها کمک کنند که دوباره از روابط ، خود لذت ببرند.

چنانچه هر گونه سوال یا تجربه‌ای در مورد واژینیسموس دارید، لطفا در ،مت نظرات با ما و سایر خوانندگان مجله سلامت دکتردکتر در میان بگذارید. پزشکان خوب ما پاسخگوی پرسش‌های شما خواهند بود.

منابع:

درمان واژینیسموس

چشم انداز درمان افراد مبتلا به واژینیسموس چیست؟

دخول دردناک

درمان واژینیسموس چطور ممکن است؟

علائم واژینیسموس ممکن است در اوا، سال‌های نوجو، یا اوایل بزرگسالی، زم، که فرد برای اولین بار رابطه ، برقرار می‌کند ظاهر شود. این عارضه همچنین می‌تواند اولین باری که فرد سعی می‌کند تامپون را وارد واژن کند یا معاینه لگنی در مطب پزشک انجام دهد، رخ دهد.

ریسک فاکتورهای ابتلا به واژینیسموس

برخی از مشکلات مانند آتروفی واژن می‌توانند علائمی مشابه واژینیسموس ایجاد کنند. کمبود استروژن پس از یائ، باعث نازک و خشک شدن پوشش واژن می‌شود که به آتروفی واژن معروف است. برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله یائ، چیست و چه عوارضی دارد در مجله دکتردکتر به شما توصیه می‌شود.

درمان در ابتدا با راهنمایی درمانگران متخصص انجام می‌شود و از شما انتظار می‌رود که برخی از تمرینات را در خانه انجام دهید. خبر خوب اینکه درمان معمولاً جواب می‌دهد و ممکن است در عرض چند هفته شاهد پیشرفت بهبود باشید. در اینجا 3 روش وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به طور طبیعی شروع به درمان واژینیسموس خود کنید.

1. تنفس عمیق شکم

علت واژینیسموس و درمان آن با ، تراپی

درمان طبیعی و خانگی واژینیسموس

واژینیسموس و درمان قطعی آن

درمان پزشکی واژینیسموس

گاهی اوقات واژینیسموس با مشکل فیزیکی واژن اشتباه گرفته می‌شود و این تشخیص اشتباه منجر به جراحی بی‌مورد می‌شود. به یاد داشته باشید که موارد بسیار کمی از واژینیسموس نیاز به جراحی دارد.

بسیاری از افراد مبتلا به واژینیسموس پس از درمان دیگر این مشکل را تجربه نمی‌کنند. اما درمان موفقیت‌آمیز زمان زیادی می‌خواهد، بنابراین باید صبور باشید. به یاد داشته باشید که با انجام کارهایی می‌توان تعاملات ، راضی‌کننده و لذت‌بخشی داشت.

عوارض واژینیسموس چیست؟

،ن مبتلا به واژینیسموس اغلب در هنگام رابطه ، مضطرب می‌شوند. این بدان م،ا نیست که آنها نمی‌توانند از نظر ، تحریک شوند؛ بسیاری از ،ن مبتلا به این مشکل با تحریک کلیتوریس به ارگاسم می‌رسند. عفونت‌های مثانه، عفونت‌های ادراری و عفونت‌های قارچی واژن درد واژینیسموس را بدتر می‌کنند. درباره عفونت‌های قارچی واژن قبل‌تر در یکی از مقالات مجله دکتردکتر کامل برایتان گفته‌ایم؛ مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع واژینیسموس

فیزیوتراپ به شما آموزش می‌دهد که چگونه عضلات کف لگن خود را شل کنید.

3. درمان ،کننده واژن

علائم واژینیسموس

چه ،، ممکن است به واژینیسموس مبتلا شوند؟

درد ناحیه تناسلی یا لگنی انواع مختلفی دارد و می‌تواند افراد در سنین مختلف را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی علائم واژینیسموس در پاسخ به هر نوع دخول بروز پیدا می‌کند؛ اما گاهی فقط در پاسخ به برخی از انواع دخول رخ می‌دهد. به ،وان مثال، ممکن است فردی نتواند رابطه ، داشته باشد، اما بتواند تامپون را وارد واژن کند. از نگاهی دیگر واژینیسموس به دو نوع اولیه و ثانویه ت،یم می‌شود:

واژینیسموس اولیه

علل واژینیسموس

علل واژینیسموس

برخی از ،ن در اوا، عمر دچار واژینیسموس می‌شوند؛ برخی دیگر ممکن است واژینیسموس را فقط در زمان‌های خاصی مانند معاینه ، یا لگن نشان دهند. عوامل خطری که باعث بروز واژینیسموس می‌شوند عبارتند از:

 • اختلالات اضطرابی
 • آسیب‌های زایمان، مانند پارگی واژن
 • جراحی قبلی
 • ترس از رابطه ، یا احساسات منفی در مورد رابطه ، مثلا به دلیل سوء استفاده ، در گذشته، تجاوز ، یا تروما
 • سابقه عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) یا عفونت‌های مخمری
 • اندومتریوز
 • سابقه خانوادگی

تشخیص واژینیسموس