وبا تب کریمه کنگو مالاریا در ایران

بر،ب‌ها:

اگر سوالی دارید، از ما بپرسید؛ مشاور سلامتی دکتردکتر حتما پاسخ خواهد داد.

همچنین اگر سوال یا نیاز به مشاوره با یک پزشک در این زمینه دارید نیز می‌تو،د از طریق سیستم ،ت دهی آنلاین دکردکتر وقت دکتر بگیرید.

تب کریمه کنگو یک نوع ویروس خونی و از بیماری‌های بومی کشور است. ناقل اصلی این بیماری، کنه‌ای به نام هیالوماست که ابتدا در بدن حیواناتی مثل ،، ، و بز ایجاد شده و بعد به انسان منتقل می‌شود. نرخ مرگ‌ومیر تب کریمه کنگو تا 40 درصد است.

وبا تب کریمه کنگو مالاریا در ایران
اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%88%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%AF%D9%88-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/

وبا هم یک بیماری باکتریایی است که از طریق آب آشامیدنی یا غذای آلوده منتقل می‌شود. همچنین مصرف میوه و سبزی شسته ‌نشده یا غذاهای دریایی خام از دیگر دلایل ابتلا به وبا هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در این رابطه به تازگی  مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شناسایی ۲۱ مورد ابتلا به مالاریا در استان ،اسان رضوی خبر داد و از شهروندان خواست تا اقدامات مراقبتی و ایمنی بهداشتی را رعایت کنند.

هر سال با شروع 6 ماه اول سال، تب و تاب ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی و فصلی در نقاط مختلف کشور زیاد شده و اخبار حاشیه‌ای حول محور ان بیشتر از پیش می‌شود.

مالاریا نیز بیماری ،ی است که از طریق نیش پشه‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود و بیشتر در نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری رایج است. احساس ناخوشی و تهوع شدید، عرق‌ ،، تب بالا و ،ز از علائم مالاریا هستند.

با گزارش ابتلای 2 نفر به تب کریمه کنگو و یک مورد ابتلای به وبا، سوال جدیدی ذهن همه را درگیر کرده؛ آیا مثلثی از شیوع بیماری‌های سخت عفونی متشکل از وبا تب کریمه گنگو مالاریا در ایران راه افتاده است؟ سوالی که هنوز ،ی جواب آن را به درستی نمی‌داند و حدس و گمان‌ها درباره آن زیاد است.

نشانه‌های هر کدام از این بیماری‌ها را دیدید، حتما به یک پزشک عفونی مراجعه کنید.