ورزش و حرکات اصلاحی چیست و چه اثری دارند؟ (تایید شده توسط پزشک)


ورزش اصلاحی نوعی فعالیت بدنی است که برای بهبود حرکت بدن، ال،ای حرکتی، عملکرد مفاصل و تعادل طراحی شده است. این روش ورزش و حرکات مفید برای بدن با توجه به آناتومی و ساختار بدن طراحی می‌شود. با وجود چنین ورزش و حرکاتی می‌تو،د علت اختلالات عملکرد حرکتی بدن را کشف کنید و با برنامه‌ای درست در مسیر سلامتی قرار بگیرید. ورزش اصلاحی از سوی متخصصان ورزش و فیزیوتراپی طراحی و توصیه می‌شود. ورزش و حرکات اصلاحی به تغییر حرکت بدن کمک می‌کند تا روند حرکت بهتر شود، برخی دردهای اندام‌ها تسکین پیدا کند و از بروز آسیب‌های جدی بدنی جلوگیری شود. در ادامه از حرکات اصلاحی، اهمیت، فواید، مراحل و متخصصانش برایتان می‌گوییم.

خواندن این مقاله در حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد.

محتوای پزشکی این مقاله توسط دکتر محبوبه مشایخی اصل، متخصص پزشکی فیزیکی و توان‌بخشی بررسی و تایید شده است.

دکتر محبوبه مشایخی اصل

ورزش و حرکات اصلاحی چیست؟

تمرینات اصلاحی تکنیکی است که در آن از دانش آناتومی و بیومک،ک برای رفع مشکلات حرکتی موجود یا پیشگیری از آنها استفاده می‌شود. هر ناحیه از بدن می‌تواند روی حرکت و عملکرد فیزیکی کل اندام اثرگذار باشد.

در ورزش و حرکات اصلاحی تلاش بر این است که نواقص کشف شوند و از بروز مشکلات حرکتی هم پیشگیری شود. تمرینات اصلاحی برای بهبود یک اختلال حرکتی خاص استفاده می‌شوند.

تمرینات اصلاحی من، برای هر فرد با دیگران متفاوت است و متخصصان فیزیوتراپی و کارشناسان ورزش آموزش‌دیده براساس نیازهای هر، دست به طراحی این ورزش‌ها می‌زنند.

ورزش و حرکات اصلاحی

انواع حرکات اصلاحی چیست؟

ورزش و حرکات اصلاحی طیف وسیعی از تمرین‌ها را در برمی‌گیرند؛ انواع تمریناتِ:

 •  کششی
 • انعطاف‌پذیری
 • تقویتی

ورزش‌های اصلاحی برای کف پای صاف یا ورزش‌های اصلاحی مچ پا با ،یبی از این حرکات پیش می‌روند. هر فردی در هر وضعیتی باید زیر نظر متخصص، تمرینات مخصوص به خود را پیش بگیرد. برای دریافت ،ت دکتر هم می‌تو،د از سایت دکتردکتر کمک بگیرید و از خدمات ،ت دهی اینترنتی بهره ببرید.

چه ،، به این حرکات نیاز دارند؟

ورزش و حرکات اصلاحی هم برای ،، مفید است که درد مزمن دارند و هم افرادی با اه، زیر:

 • بهبود کیفیت حرکت با برای مثال حرکات اصلاحی زانو ضدربدری
 • جلوگیری از صدمات
 • بهینه سازی عملکرد بدنی

برای رفع مشکلات و وضعیت‌های زیر هم از این ورزش‌ها استفاده می‌شود:

 • ورزش‌های اصلاحی درد سیاتیک
 • ورزش‌های اصلاحی رباط صلیبی
 • ورزش‌ و حرکات اصلاحی روماتیسم
 • ورزش‌های اصلاحی کج گردنی
 • ورزش‌ و حرکات اصلاحی اسکولیز

ورزش اصلاحی

اهمیت حرکات اصلاحی در چیست؟

افراد زیادی در تمام طول روز پشت میز می‌نشینند؛ چه در محل کار و چه در خانه. در نتیجه، وضعیت بدن به آرامی نامطلوب می‌شود و دردهایی به‌وجود می‌آیند.

علاوه بر این، بسیاری از ما به اندازه کافی در طول روز حرکت نمی‌کنیم تا اثرات منفی نشستن را جبران کنیم. این بی‌تحرکی می‌تواند منجر به مجموعه‌ای از مشکلات شود، از جمله:

 • وضعیت بدنی ضعیف
 • سردردهای تنشی
 • گردن درد
 • کمر درد
 • درد شانه
 • درد لگن
 • زانو درد

این اثرات منفی نه تنها برای ،، رخ می‌دهد که سبک زندگی کم‌تحرکی دارند، بلکه ورزشکاران نیز مستعد درد و اختلال حرکتی هستند چون وقتی ورزش می‌کنیم و بدن خود را تحت فشار دائمی قرار می‌دهیم هم تعادل بدن به‌هم می‌خورد. مثلا بسیاری از دوندگان نیاز به حرکت اصلاحی گردن رو به جلو دارند.

پس از ارزیابی و شناسایی وضعیت هر فرد، متخصص ورزش اصلاحی  یک برنامه سفارشی برای رفع نیازهای خاص هر، طراحی می‌کند. ممکن است که ورزش و حرکات اصلاحی شامل تمرینات حرکتی، کششی و تمرینات تقویتی باشند. با حرکات اصلاحی از وضعیت نامطلوب اختلالات حرکتی پیشگیری می‌شود و مشکلات درمان می‌شوند.

فواید حرکات اصلاحی چیست؟

انجام ورزش و حرکات اصلاحی می‌تواند مزایای زیر را به‌همراه بیاورد:

 • تحرک و ال،ای حرکتی را بهبود می‌بخشد.
 • وضعیت، ثبات و کنترل حرکات را بهبود می‌دهد.
 • تعادل قدرت بین عضلات بدن را بهتر می‌کند.
 • خطر آسیب‌دیدگی را کاهش و فشارهای غیرضروری را بر بدن کاهش می‌دهد.
 • خلأ بین توانبخشی و بازگشت به تن، اندام یا فعالیت‌های ورزشی را پر می‌کند.
 • تحرک فعلی، تن، اندام یا عملکرد ورزشی را بهتر می‌کند.

مراحل انجام حرکات اصلاحی چیست؟

مراحل مختلفی برای انجام ورزش و حرکات اصلاحی وجود دارد. باید ببینید که هدفتان چیست. برای مثال، ورزش‌های اصلاحی پای پراتنزی یا مشکلات دیگر با هم متفاوت‌اند. به‌طور کلی، به ورزش‌های موجود برای اصلاح حرکت بخش‌های مختلف بدن در زیر توجه کنید:

ورزش‌های اصلاحی گردن

با کشش‌های ملایم گردن شروع کنید، به آرامی سر خود را از این طرف به طرف دیگر خم کنید یا آن را در دایره‌های کنترل‌شده بچرخ،د. به تدریج تمرینات ایزومتریک گردن را پیگیری کنید، که در آن فشار ملایمی را با کف دست خود به پیش، وارد می‌کنید؛ در حالی که با عضلات گردن خود مقاومت می‌کنید و قدرت و ثبات در این ناحیه تقویت می‌شود.

دقت کنید که برای مشکلاتی مانند آسیب‌دیدگی‌های گردن باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید و بی‌گدار به آب نزنید. از ورزش‌های اصلاحی افراد دیگر به امید بهبودی استفاده نکنید.

حرکات اصلاحی سرشانه

از این روش برای ورزش‌های اصلاحی افتادگی شانه و مشکلات مختلف این بخش از بدن هم استفاده می‌شود. برای افزایش تحرک شانه و از بین‌بردن سفتی، کشش‌هایی در این بخش نیاز است.

برای رفع گردی و افتادگی شانه‌ها، باید کتف‌ها را جمع و تیغه‌های شانه خود را به هم نزدیک کنید. روتین خود را با تمرینات مقاومتی مانند چرخش‌های شانه به‌سمت بیرون پیش ببرید.

مراقبت از کمر

برای تقویت انعطاف‌پذیری و تحرک در ناحیه کمر هم حرکات مختلفی وجود دارد. برای مثال، دراز ، یک دست و پای مخالف با حفظ تعادل، برای تقویت عضلات مرکزی و پایین کمر بسیار من، است.

حرکات اصلاحی گودی کمر و مشکلات دیگر این بخش از بدن براساس وضعیت هر فرد وجود دارد. ورزش‌های اصلاحی برای ستون فقرات می‌توانند به بهبود کلی حرکت بدن کمک شای، کنند.

ورزش‌های اصلاحی درد زانو

برای کاهش درد زانو و مشکلات آن هم تمرینات اصلاحی متنوعی وجود دارند. برای مثال، می‌تو،د پشت خود را صاف و بی‌حرکت نگه دارید و با قراردادن پاها روی زمین، زانوها را کمی خم کنید. با درگیری ماهیچه‌های مرکزی، بدن مقاوم و استوارتر می‌شود.

، و شکم را هم بالا ببرید و تا جای ممکن در همان حالت نگه دارید. این حرکت را در حد ۱۰ ث،ه انجام بدهید و البته یادتان باشد که هر حرکتی برای هر درد و هر فردی توصیه نمی‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده‌ حرکات اصلاحی چیست؟

چهار بخش اصلی در ورزش و حرکات اصلاحی در نظر گرفته می‌شود:

 • مهار یا فوم رولینگ؛ این اقدام برای کاهش تنش و فشار ماهیچه‌هایی است که بیش از حد فعال‌اند.
 • افزایش کشش؛ پس از رهایی ماهیچه‌های بیش‌فعال باید روی توانایی مجددشان برای کشیدگی و افزایش طول متعادل کار کنیم. این موارد می‌توانند از ورزش‌های اصلاحی برای افزایش قد باشند.
 • فعال‌سازی؛ فعال‌، ماهیچه‌هایی که به‌درستی حرکت و فعالیت نمی‌کرده‌اند.
 • حرکات ادغامی و یکپارچه؛ در این بخش از ورزش و تمرینات اصلاحی تلاش می‌شود تا هماهنگی میان حرکت تمام اجزای بدن صورت بگیرد.

تمرین عملکردی در مقابل تمرین اصلاحی

این دو اصطلاح اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند، اما ی،ان نیستند. تمرین عملکردی نوعی حرکت ،یبی با هدف بهبود حرکات خاص مورد نیاز برای یک ورزش خاص یا حرکات در زندگی روزمره است؛ مانند حرکات اسکات.

تمرینات عملکردی  علاوه‌بر تمرینات قدرتی شامل جنبه‌هایی مانند آماده‌سازی متابولیک و تمرینات تن، با شدت بالا نیز می‌شوند. هدف از هر  تمرین اصلاحی بهبوددادن به یک اختلال یا محدودیت خاصی است که از حرکت صحیح جلوگیری می‌کند؛ به ،وان مثال، اگر زانوهای شخصی در حین اسکات به سمت داخل جمع شوند از تمرینات اصلاحی استفاده خواهد کرد تا وضعیت را بهبود بدهد.

چه ،ی می‌تواند حرکات اصلاحی را تجویز کند؟

فیزیوتراپ ها و سایر متخصصان توانبخشی (مانند کایروپراکتیک‌ها و مربیان ورزشی) سال‌ها است که تمرینات اصلاحی و ورزش‌های اصلاحی فیزیوتراپی را از نقطه نظر توانبخشی و پیشگیری از آسیب انجام می‌دهند.

از نقطه نظر تن، اندام و عملکرد، متخصصان زیر می‌توانند به افراد در طراحی و اجرای تمرینات اصلاحی کمک کنند:

 • مربیان تن، اندام
 • مربیان شخصی آموزش‌دیده یا همان پرسونال ترینر (personal trainer)
 • متخصصان علم ورزش و حرکت‌شناسی

اگر درد یا ناراحتی دارید، باید با یک فیزیوتراپیست، کار را شروع کنید. متخصصان تن، اندام برای تشخیص یا درمان صدمات آموزش دیده تخصصی ندارند.

اگر مشکلی ندارید و فقط در مورد حرکات خود کنجکاو هستید یا با حرکات و تمرین‌های مخصوص آشنا نیستید، می‌تو،د به یک مربی شخصی/حرفه‌ای تن، اندام و دارای گواهینامه ورزش اصلاحی هم مراجعه کنید.

سودمندی هر تمرین اصلاحی به ارزیابی من، آن بستگی دارد. اگر ،ی کورکورانه و بی‌بررسی به شما مجموعه‌ای از تمرینات اصلاحی را آموزش می‌دهد، ی،ی در مسیر اشتباهی قرار گرفته‌اید.

حرکات اصلاحی

محل تمرین حرکات اصلاحی کجا است؟

‌برای انجام ورزش و حرکات اصلاحی باید به متخصصان ورزشی مراجعه کنید که در این زمینه آموزش دیده‌اند. فیزیوتراپ‌ها هم مهارت و دانش کافی برای کمک به شما را دارند. حرکات اصلاحی کمردرد یا مشکلات زانو و موارد دیگر می‌توانند به ساختن بدنی با تحرک سالم کمک کنند.

 

مزایای حرکات اصلاحی

بهبود تحرک بدن، ایجاد تعادل قدرت بین عضلات

کاهش فشارها و خطرات آسیب‌دیدگی

توانمندی بدن در انجام فعالیت‌های ورزشی

متخصصان تجویز حرکت‌های ورزشی کارشناسان ورزش آموزش‌دیده و فیزیوتراپیست‌ها
انواع حرکات اصلاحی تمرینات کششی، تقویتی و انعطاف‌پذیری
اجزای تشکیل‌دهنده حرکات اصلاحی چهار تمرین شامل: مهار ماهیچه‌های بیش‌فعال-بهبود کشش ماهیچه‌ها- فعال‌، ماهیچه‌های مختلف- یکپارچه‌سازی توان ماهیچه‌های کل بدن

‌اگر درباره این نوع از تمرینات و ورزش‌ها پرسش دیگری هم دارید، ما را در جریان بگذارید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

سوالات متداول ورزش‌های اصلاحی

منابع:

rxfit.co

empoweryourwellness.online

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD%DB%8C/