پدوفیلی چیست؛ اختلالی خطرناک برای فرد و جامعه


پدوفیلی (Pedophilia) نوعی اختلال رو، است که در آن فرد مبتلا به کودکان کشش ، دارد. چنین فردی که اصطلاحا پدوفیل نامیده می‌شود، درباره کودکان تخیلات ، دارد و نسبت به آنها دچار برانگیختگی می‌شود. این بیماری که در اصطلاح لاتین به آن پدوفیلیا می‌گویند، نوعی کشش عاشقانه یا ، پایدار نسبت به کودکان پیش از بلوغ (زیر ۱۳ سال) است و  منجر به اختلالات رو، و اجتماعی برای ،، می‌شود که از این بیماری رنج می‌برند و البته کودک، که قرب، این وضعیت می‌شوند. پدوفیلیا نوعی اختلال است و نباید با کودک‌آزاری اشتباه گرفته شود. برخی آمارها نشان می‌دهد که ۵۰درصد کودک‌آزاران دچار پدوفیلی نیستند. پس این دو مقوله با هم متفاوت‌اند. در این مقاله از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر درباره بیماری مذکور، نشانه‌ها و دلایلش می‌خو،د و شما را درباره روش تشخیص و درمانش باخبر می‌کنیم. ضمن اینکه به تفاوت اختلال با کودک‌آزاری و تجاوز هم می‌پردازیم.

مطالعه این مطلب به حدود ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

بیماری پدوفیلی چیست؟

م،ی پدوفیلی چیست؟ کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات رو،، ویرایش پنجم (DSM-5) پدوفیلی را به ،وان نوعی اختلال طبقه‌بندی می‌کند که شامل  علاقه ، غیرمعمول به کودکان است. این وضعیت باعث ناراحتی یا آسیب به فرد مبتلا یا دیگران می‌شود.

تصور غلط رایجی درباره این بیماری وجود دارد که پدوفیل‌ها کودک‌آزارند. باید بد،د که بسیاری از این افراد، هرگز در عمل دست به اقدامی ، نسبت به کودکان نمی‌زنند.

اختلال پدوفیلیک می‌تواند نوعی بیماری مادام‌العمر باشد و علائمش با افزایش سن تغییر یا کاهش پیدا کند. درمان هم در این مسیر امکان‌پذیر است. دقت کنید که داشتن افکار ، نسبت به کودکان ،وما به م،ای ابتلا به اختلال پدوفیلیک نیست. به ،وان مثال، نوعی اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) هم می‌تواند باعث ایجاد افکار ناخواسته و مزاحم مانند نگر، در مورد جذب شدن به کودکان شود.

پدوفیلی چیست

 پدوفیل کیست؟

بیماران پدوفیلی به چه چیزهایی علاقه دارند؟

 • دچار کشش ،، تخیلات و اغراض نسبت به کودک، هستند که از نظر ، بالغ نشده‌اند.
 • مایل به انجام رفتارهایی ، با کودکان نابالغ‌اند.
 • نسبت به تفکراتشان درباره کودکان دچار شرم و احساس گناه‌اند.
 • به دلیل تمایلاتشان، احساس ،دگی و انزوای ، دارند.
 • به ،وگرافی کودکان علاقه‌مندند.

این علائم باید حداقل به مدت ۶ ماه وجود داشته باشد تا مشخص شود که فردی در دسته‌بندی پدوفیل‌ها قرار می‌گیرد. پدوفیلی در ،ن کمتر از مردان رخ می‌دهد.

علت این موضوع هنوز کاملا مشخص نیست اما در جوامعی مانند آمریکا که آمارهای دقیقی در این زمینه وجود دارد، ،ن زده می‌شود که پدوفیلی تا ۳٪ از جمعیت مردان بالغ را شامل می‌شود.

علائم پدوفیلی تخیلات ، درباره کودکان، احساس شرم و گناه نسبت به امیال ،، انزوا، ارتکاب عمل ، روی کودکان
درمان اختلال دارودرم، و روان‌درم،
دلایل اختلال حمایت‌نشدن از نظر اجتماعی در دوران کودکی

اختلالات رشدی

برخی عوامل عصبی زیستی

برخی عوامل بیولوژیکی

علائم پدوفیلی چیست؟

چه نشانه‌ها و علامت‌هایی در بیماران دچار این اختلال دیده می‌شود؟ مشخصات افراد پدوفیل چیست؟

سه علامت رسمی پدوفیلی در DSM-5 عبارت‌اند از:

 • تخیلات، امیال یا رفتارهای تحریک‌آمیز ، مداوم و مکرر نسبت به یک کودک پیش از بلوغ حداقل به مدت ۶ ماه
 • ناراحتی و حس شرم یا چالش‌های  درون‌فردی ناشی از تخیلات و تمایلات ، نسبت به یک کودک پیش از بلوغ
 • ارتکاب جرم ، واقعی روی یک کودک

پدوفیل‌ها فقط جذب کودکان می‌شوند؟

مریضی پدوفیلیا انواع مختلفی دارد:

 • برخی فقط جذب پسران می‌شوند، برخی دیگر فقط به دختران، برخی دیگر به هر دو.
 • بعضی از پدوفیل‌ها ترجیحات خاصی دارند و دوست‌دار برقراری رابطه ، با کودک، با ویژگی‌های ظاهری خاصی هستند.
 • برخی از پدوفیل‌ها هم به کودکان میل ، دارند و هم از رابطه ، با نوجوانان و بزرگسالان استقبال می‌کنند.

تمایلات و افکار این دسته از بیماران بسیار پیچیده است و نیاز به بررسی و تحقیقات بیشتری دارد. بسیاری از پدوفیل‌ها با شرمی مداوم روبه‌رو هستند و احساس گناه دارند.

افراد پدوفیل چه کودک، را هدف قرار می‌دهند؟

همه کودکان آسیب‌پذیر هستند، بااین‌حال، تقریبا ۲۰درصد از سو استفاده‌های ، از کودکان در موارد زیر ۵ سال رخ می‌دهد. ۵۰درصد از سو نیت‌های افراد پدوفیل هم نسبت به کودکان بین ۵ تا ۱۲ سال صورت می‌گیرد. درصدی از نوجوانان بین ۱۳ تا ۱۷ سال هم در مواردی قرب، می‌شوند.

 قرب،‌ها معمولا افراد آسیب‌پذیر هستند، ی،ی کودک، با این ویژگی‌ها:

 •  کودکی با عزت نفس پایین
 • شخصیت مطیع/سازگار
 • کودک دچار ناتو، ذهنی

کودکان مورد تجاوز چه علائمی نشان می دهند؟

اگر کودکی مورد تجاوز قرار بگیرد، احتمالا علامت‌های زیر را در او مشاهده می‌کنید:

 • کناره‌گیری از دوستان یا فعالیت‌های معمولی
 • تغییرات در رفتار، مانند پرخاشگری، عصب،ت یا بیش‌فعالی
 • تغییر در عملکرد مدرسه
 • افسردگی، اضطراب یا ترس‌های غیرعادی
 • از دست دادن ناگه، اعتماد به نفس
 • مشکلات خواب و کابوس

دلایل ایجاد اختلال پدوفیلی چیست؟

محققان علت ابتلا به این اختلال را تعدادی از عوامل محیطی و عصبی می‌دانند. چند عامل مرتبط با پدوفیلی عبارت‌اند از:

 • حمایت‌نشدن از نظر اجتماعی در دوران کودکی
 • اختلالات رشدی
 • برخی عوامل عصبی زیستی
 • برخی عوامل بیولوژیکی

بر اساس تحقیقات، به نظر می‌رسد رشد اولیه مغز نقش مهمی در توسعه علایق پدوفیلیک بازی می‌کند. در پژوهش‌ها، ناهنجاری‌های لوب تمپورال و قشر پیش، در افراد پدوفیل مشاهده شده است. این مناطق از مغز برای تنظیم ، و رفتاری، کنترل تکانه و عملکردهای اجرایی حیاتی هستند.
کاهش ماده خا،تری در آمیگدال و هیپوتالاموس هم در جمعیت‌های پدوفیل مشاهده شده است. این مناطق از مغز مسئول رشد ، هستند. برخی مطالعات هم خبر از بهره هوشی پایین افراد دچار پدوفیلی می‌دهند.

تغییرات ژنتیکی مرتبط با آندروژن، استروژن، پرولاکتین، ا،ی‌توسین، کورتیکوتروپین و سروتونین هم در ایجاد مشکلات رفتاری ، در افراد پدوفیل دخیل هستند. همچنان به تحقیقات بیشتری درباره این مشکل و بیماری احتیاج است.

به گفته کریستوفر رام (Christoffer Rahm)، روانپزشک ارشد و محقق در موسسه کارولینسکا:

اینکه چرا برخی از بزرگسالان به پدوفیلیا مبتلا هستند، موضوعی ناشناخته است. محققان تصور می‌کنند که ،یبی از ژن‌ها و محیط در این زمینه دخیل‌اند. اما اطلاعات بسیار کمی از ژن‌های خاص یا عوامل محیطی در دست است. به احتمال زیاد فرآیندهایی که منجر به پدوفیلی می‌شوند، زودتر از آن‌که فرد از پدوفیلی خود آگاه شود، در اوا، نوجو، اتفاق می‌افتند. یکی از نظریه‌های رایج، مدل عصبی رشدی است که نشان می‌دهد، پدوفیلی توسط عوامل پیش از تولد، مانند سطح آندروژن در رحم، شکل می‌گیرد.

تشخیص پدوفیلی چگونه است؟

گام اولیه برای تشخیص شامل ارزیابی فرد طی جلسه‌ای است که در آن متخصص روانشناسی، مشاوره و ترجیحا روانشناسی در حوزه روابط ، حضور دارد.

توجه داشته باشید که افراد زیر ۱۶ سال را در این زمینه مورد بررسی قرار ندهید. در واقع، امکان تشخیص چنین چیزی در گروه سنی زیر ۱۶ سال وجود ندارد.

رسیدن به نتیجه درباره اینکه فردی پدوفیل است یا خیر، به بررسی و دقت زیادی نیاز دارد. از آنجا که بر،ب‌زدن به افراد باعث ایجاد بار رو، شدیدی می‌شود، متخصصان نباید بی‌گدار به آب بزنند و زودهنگام تشخیصی را اعلام کنند که از آن اطمینان ندارند.

فرق پدوفیلی و تجاوز ،

پدوفیلی مربوط به احساسات، اغراض یا خیالاتی است که یک فرد تجربه می‌کند. سو استفاده ، از کودک به اعمالی گفته می‌شود که یک فرد می‌تواند نسبت به کودکان انجام بدهد.

پدوفیل‌ها می‌توانند احساسات ، نسبت به کودکان داشته باشند اما هرگز وارد عمل نشوند و رابطه ، برقرار نکنند. در نتیجه در دسته آزارگران ، قرار نمی‌گیرند. آزارگران اما ،، هستند که بدون داشتن تمایلات ، نسبت به کودکان، صرفا به‌قصد لذت‌جویی ، به کودکان تجاوز می‌کنند.

درمان پدوفیلی چگونه است؟

آیا گرایش پدوفیلی قابل درمان است؟ بله. روش‌های مختلفی برای مدیریت این وضعیت وجود دارد.

روان درم،

افراد مبتلا به اختلال پدوفیلیک با استفاده از روش‌های شناختی- رفتاری (CBT) درمان می‌شوند. اگر فرد مایل به شرکت در درمان فردی و گروهی باشد، درمان موثرتر هم پیش می‌رود.

در این روش روی تغییر احساس و نگرش فرد کار می‌شود و در نتیجه، هدف رسیدن به دستاوردهای زیر است:

 • آموزش مسئولیت‌پذیری
 • یادگیری در مورد روابط سالم در مقابل ناسالم
 •  ایجاد یک برنامه پیشگیری از بازگشت به حالت قبلی

درمان باید توسط درمانگری واجد شرایط و با تجربه در درمان مشکلات و اختلالات ، انجام شود. برای دریافت ،ت دکتر می‌تو،د وارد سایت دکتردکتر هم شوید و از متخصصان حوزه‌های مختلف برای درمان بیماری‌ها و اختلالات گوناگون کمک بگیرید.

دارو

در صورت ،وم می‌توان از دارو همراه با روان‌درم، استفاده کرد. این روند شامل موارد زیر است:

 • استفاده از آنتی آندروژن‌ها مانند لوپرون و پروورا که به کاهش میل ، بیش‌فعال کمک می‌کنند.
 • مصرف مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، که اختلالات ، را درمان می‌کنند و علائم مربوط به استرس و اضطراب را کاهش می‌دهند.

به چه پزشکی مراجعه شود؟

روان‌درمان‌گران خبره در زمینه درمان مریضی پدوفیلی نقش دارند. برای رفع این اختلال، نیاز به مراجعه به تیمی از روانشناسان است. در مواردی که پای تجویز دارو به‌میان می‌آید، احتمالا روانپزشکان هم وارد عمل و همکاری با تیم روان‌درمانگران می‌شوند.

از آنجا که این اختلال با افکار ، همراه است، وجود متخصص روانشناسی با تخصص در حوزه امور ، هم برای درمان بهتر مؤثر خواهد بود. روند درمان بنا به شرایط هر فرد، متفاوت پیش می‌رود.

پیشگیری از آزار کودکان توسط افراد پدوفیلی چگونه است؟

قرب،ان پدوفیلی دچار مشکلات رو، متعددی می‌شوند. پیشگیری از وقوع چنین تجربه تلخی ضروری است. برای پیشگیری به نکات زیر دقت داشته باشید. باید بد،د که چطور پدوفیل‌ه اکودکان را مجبور می‌کنند؟

با دادن هدایا و خوراکی‌های خاص به کودک و/یا بردن او به گردش و تفریح، احساس خاص بودن را در او ایجاد می‌کنند. در واقع، بعد از جلب اعتماد کودک است که وارد عمل می‌شوند.

برای پیشگیری از وقوع چنین تجربه‌هایی باید به نکات زیر دقت کنید:

 • به کودک خود یاد بدهید که با غریبه‌ها ارتباط نگیرد.
 • به  تربیت ، کودک اهمیت بدهید به او درباره اندام‌های بدنش و خصوصی‌بودن بعضی از آنها اطلاعات بدهید.
 • در کنار کودک باشید و در موقعیت‌های غیرضروری او را تنها نگذارید.
 • به بچه‌ها یاد بدهید که درباره چیزهایی که می‌ترسند یا کنجاوند با شما صحبت کنند.

پیشگیری از پدوفیلی

مجازات پدوفیلی در ایران چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، پدوفیلیا نوعی اختلال رو، و ، است. افراد مبتلا به آن ،وما دست به اعمال ، نمی‌زنند و از این رو با متجاوزان و افراد کودک‌آزار در یک دسته قرار نمی‌گیرند. نمونه‌های پدوفیلی که جرم محسوب می‌شوند، همان مواردی است که بیمار مذکور اقدام ، نسبت به کودکان انجام می‌دهد.

این موضوع در ایران کمی گنگ است و آماری درباره‌اش وجود ندارد. بااین‌حال، اگر بخواهیم درباره مجازات کودک‌آزاری صحبت کنیم، باید بگوییم که چنین جرمی حکم حبس از ۶ ماه تا چند سال دارد. مجرم باید جریمه نقدی هم بپردازد.

درباره این اختلال، پرسش و نکته مبهمی در ذهنتان باقی مانده است؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

سوالات متداول پدوفیل

منابع:

firstlightpsych.com

c،osingtherapy.com

in،pe.org

psychcentral.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D8%AF%D9%88%D9%81%DB%8C%D9%84%DB%8C/