پریود دیررس چیست؛ چرا پریود من دیر می‌شود؟

انواع خاصی از داروها، از جمله داروهایی که برای درمان سرطان، فشار خون بالا، آ،ژی و افسردگی استفاده می‌شوند، بدن را از ،شدن بازمی‌دارند. اگر هر یک از آنها را مصرف می‌کنید، ممکن است که دچار ، دیررس شوید.

۷. مشکلات جسم،

چنانچه پزشک به این نتیجه برسد که علت ، دیررس ورزش زیاد است، احتمالا کم‌، حجم و دفعات ورزش را توصیه می‌کند. اگر کمبود وزن دارید هم ممکن است که به بیش،ردن کا،ی دریافتی نیاز داشته باشید.

تشخیص وضعیت ، نشدن دختران چطور انجام می‌شود؟ از آنجا که این اختلال معمولا ریشه در نبود تعادل هورمونی دارد، لازم است که آزمایش‌های خون برای بررسی وضعیت هورمون‌ها انجام شوند. به‌طور کلی از آزمایش‌های زیر برای تشخیص ، دیررس استفاده می‌شود:

 • آزمایش خون برای بررسی سطوح برخی از هورمون‌های رشد، ، و تیروئید
 • پاسخ LH به آزمایش خون GnRH
 • تجزیه و تحلیل کروموزومی یا سایر آزمایشات ژنتیکی
 • ام آر آی سر برای بررسی تومورها
 • سونوگرافی تخمدان و رحم

دلایل قاعدگی دیررس چیست؟

برای مراجعه به متخصص ،ن می‌تو،د از سامانه دکتردکتر برای ،ت دهی آنلاین استفاده کنید. چنین روشی به شما کمک می‌کند که به سادگی بهترین پزشکان را شناسایی کنید و وقت ملاقات با آنها را دریافت کنید.

hse.ie

webmd.com

، دیررس ی،ی رخ‌دادن این موضوع بعد از حوالی ۱۶سالگی یا دیرتر ،وما خطرناک و نامطلوب نیست. باید ببینید که علت این موضوع ریشه در چه دارد. گاهی با به ثبات‌رسیدن شرایط روحی و جسمی، ، از راه می‌رسد و عوارضی هم ندارد. در برخی موارد هم پای مشکلاتی به میان است که حتما باید پیگیری و درمان شوند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%AF/

اگر مادر شما تا سن ۱۵ سالگی یا بیشتر ، نشده بوده، احتمال دارد که چنین چیزی برای شما هم رخ بدهد. ،شدن سایر ،ن خانواده پس از ورود به دبیرستان هم نشان از ارثی‌بودن این وضعیت دارد.

درباره ، دیررس پرسش و نکته‌ای در ذهنتان باقی مانده است؟ از ما سوال کنید تا در رسیدن به پاسخ به شما کمک کنیم.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

، دیررس

۲. وزن کم

بنا به اینکه دلیل ، دیررس چیست، عوارض آن هم متفاوت خواهد بود. چنانچه این تأخیر در نتیجه اختلالی جسم، باشد، احتمال دارد که بدن در معرض عوارض ناشی از آن وضعیت قرار بگیرد. در هر حال، پیگیری این موضوع خالی از لطف نیست و می‌تواند راه درمان را باز نگه دارد. بررسی دلایل نامنظم‌بودن ، همیشه در هر سنی واجب است.

اگر اضافه وزن دارید، احتمال اولین قاعدگی خود را در زمان معمول تجربه نمی‌کنید. برای تنظیم چرخه ماهانه قاعدگی، بدن به محدوده طبیعی از سطوح چربی نیاز دارد. چربی بیش از حد یا خیلی کم بدن می‌تواند منجر به تاخیر در ، شود.

۴. ورزش زیاد

دختران معمولا ۲ تا ۳ سال پس از شروع رشد سینه‌ها و ۶ تا ۱۲ ماه پس از مشاهده ترشحات مخاط‌مانند واژن ، می‌شوند. همه این نقاط عطف ممکن است در برخی از خانواده‌ها دیرتر از معمول ​​رخ بدهند.

به ندرت، ممکن است به دلیل شکل یا سایر مسائل مربوط به واژن، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ یا رحم، نتو،د ، شوید. بااین‌حال، ممکن است در این بخش‌ها بافت اضافی داشته باشید و در نتیجه برای ،شدن دچار مشکل شوید.

موارد دیگر

اگر وزن دختران بسیار کمتر از حد طبیعی باشد، این موضوع روی سطح هورمون‌ها و ،شدنشان اثر منفی می‌گذارد. چنانچه وزن شما ۱۰درصد کمتر از وزنی است که برای قدتان من، است، عملکرد هورمون‌هایتان با موفقیت همراه نمی‌شود. دختر، که اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی یا پرخوری عصبی دارند، احتمالا دیرتر شروع به قاعدگی می‌کنند.

۳. وزن زیاد

پای دلایل متنوعی در ، دیررس به میان است. از جمله این دلایل باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سابقه خانوادگی
 • وزن کم
 • وزن زیاد
 • ورزش زیاد
 • استرس فراوان
 • داروها
 • مشکلات جسم،
 • موارد دیگر

۱. سابقه خانوادگی

اگر ، در سن معمول و رایج رخ نداده و خبری از علائم آن نیست، باید به پزشک ،ن مراجعه کنید. این پزشکان با بررسی وضعیت سلامت و تجویز آزمایش‌های لازم به تشخیص درباره بیمار می‌رسند. اگر نیازی به پیگیری سایر مسائل سلامت باشد هم فرد را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهند.

تشخیص قاعدگی دیررس چگونه است؟

البته می‌توان با رساندن ویتامین‌ها و املاح معدنی مختلف به بدن، تاثیر بهتری روی بدن و قاعدگی دیرس گذاشت. برای ،ید انواع ویتامین و مکمل‌های معدنی روی ع، زیر بزنید:

آیا دیر ، شدن خطرناک است؟

زم، که سینه‌ها رشد نکرده‌اند و خبری از موهای زائد ناحیه تناسلی نیست، ی،ی نشانه‌های بلوغ ظاهر نشده‌اند. با فقدان این علامت‌ها، بدن در مسیر ،شدن هم قرار نمی‌گیرد.  اگر بلوغ رخ داده و با گذر چند سال از آن (۵سال) همچنان خبری از ، نیست هم ی،ی ، دیررس در حال وقوع است.

عوارض ، دیررس

از دلایل دیگر ، دیررس می‌تو،م به موارد زیر هم اشاره کنیم:

 • مشکلات مربوط به بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس یا عضوی از مغز به نام غده هیپوفیز. این دو با هم کار می‌کنند تا هورمون‌ها را کنترل کنند، وجود اختلال در هریک باعث نبود تعادل هورمونی و ، دیررس می‌شود.
 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، که باعث می شود هورمون‌های شما از تعادل خارج شوند.

درمان قاعدگی دیررس چیست؟

سن درست ،شدن چه سنی است؟ معمولا قاعدگی دختران بین ۱۰ تا ۱۶ سالگی شروع می‌شود. بیشتر آنها اولین قاعدگی خود را در حدود ۱۲سالگی تجربه می‌کنند اما سرعت بلوغ و رشد در هر، با دیگری متفاوت است و برخی دچار ، دیررس می‌شوند. سن درست یا غلطی برای شروع ،شدن وجود ندارد. قاعدگی زم، شروع می شود که بدن آماده این تغییر باشد. در بیشتر افراد، حدود ۲ سال پس از ظاهرشدن اولین علائم بلوغ، ، رخ می‌دهد. در دختران، اولین نشانه‌های بلوغ معمولا شروع رشد سینه‌ها و موهای ناحیه تناسلی است. برخی از دختران با گذر از ۱۶سالگی و حوالی آن هم ، نمی‌شوند و نخستین قاعدگی در آنها دیرتر از حالت معمول رخ می‌دهد. به این وضعیت ، دیررس گفته می‌شود. دلایلی در این میان وجود دارد که نیاز به مراجعه به پزشک ،ن و بررسی دارند و در ادامه درباره‌شان برایتان می‌گوییم.

، دیررس چیست؟

اولین ، دیر هنگام در دختران

 علائم ، دیررس

، دیررس قابل درمان است؛ از این رو برای ،ید م،ومات بهداشتی قاعدگی می‌تو،د روی لینک زیر بزنید:

به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

استرس از بسیاری جهات برای بدن ضرر دارد و یکی از تاثیرات احتمالی‌اش این است که اولین قاعدگی را به تاخیر می‌اندازد. فشارهای رو، از سوی خانواده، مدرسه، شرایط زندگی و هرگونه دیگر از استرس شدید باعث وقوع ، دیررس می‌شود.

۶. داروها

ورزش بیش از حد می‌تواند باعث تأخیر در اولین قاعدگی شود. این موضوع بیشتر در رقصندگان باله، دوندگان یا سایر ورزشکاران اتفاق می‌افتد. تمرینات شدید کا،ی زیادی می‌سوزانند و می‌توانند چربی بدن را به شدت کاهش بدهند. نتیجه این وضعیت در برخی از افراد، ، دیررس است.

۵. استرس فراوان

درمان ،های دیررس بستگی به عامل ایجاد مشکل دارد. اگر علت آن نبود تعادل هورمونی باشد، پزشک عمومی یا متخصص ،ن شاید هورمون درم، را توصیه کند. اگر علت اختلال خوردن باشد، برای درمان از مشاوره‌های لازم برای تصحیح اختلالات خوردن استفاده می‌شود.

منابع:

زمان که علائم بلوغ تا سن ۱۴سالگی در فرد ظاهر نمی‌شوند و تا سن ۱۶سالگی خبری از ، نیست، نیاز به پیگیری موضوع وجود دارد. در این حالت‌ها، ، دیررس رخ داده و باید علت آن کشف و بررسی شود. پزشکان برای بررسی وضعیت اولین ، دیرتر از موعد از آزمایش‌هایی استفاده می‌کنند. انجام آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون توصیه می‌شود.