پوست حساس؛ همچون گل حساس و نیازمند توجه!

افراد دارای پوست حساس ممکن است با انجام اقدامات زیر علائم را به حداقل برسانند:

 • کوتاه ، مدت زمان حمام و دوش گرفتن؛ این میزان بهتر است تاکمتر از 10 دقیقه طول بکشد
 • اجتناب از استفاده از آب بسیار داغ برای استحمام و شستن دست‌ها
 • اجتناب از عطرهای تند، مواد شوینده یا سایر مواد شیمیایی
 • استفاده از محصولات بدون عطر و ضد حساسیت مانند صابون، دئودورانت و مواد شوینده
 • اجتناب از پاک کننده‌های شیمیایی خشن
 • خشک ، آرام پوست
 • آزمایش محصولات جدید بر روی ناحیه کوچکی از پوست قبل از استفاده از آنها در مناطق وسیع‌تر

انواع پوست حساس

پوست خشک

جودوسر می‌تواند برای افراد با پوست حساس بسیار سودمند باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از جو دوسر کلوئیدی روی پوست ممکن است به علائمی مانند بثورات پوستی، خشکی پوست و اگزما کمک کند. جودوسر مفید است زیرا علاوه بر تسکین علائم خشکی پوست، سد پوستی را تقویت می‌کند. استفاده از خمیر جو دوسر کلوئیدی روی پوست حساس ممکن است به مدیریت علائم کمک کند.

سایر نکات مراقبتی پوست حساس

هر فردی که علائم مداوم یا تشدید شده را تجربه می‌کند باید برای آزمایش به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند. ممکن است یک بیماری زمینه‌ای یا آ،ژی وجود داشته باشد که باعث واکنش شود. پزشکان همچنین ممکن است بتوانند درمان‌های دیگری را توصیه کنند. برای دریافت مشاوره در زمینه پوست خود می‌تو،د با دریافت ،ت دکتر از پلتفرم آنلاین دکتردکتر، قدیم موثر برای سلامت و زیبایی پوست خود بردارید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3/

در حالی که درمان‌ها می‌توانند به تسکین سوزش و سایر علائم پوست حساس کمک کنند، بهترین راه حل برای یافتن منشا اصلی حساسیت پوستی مراجعه به یک پزشک متخصص پوست است. متخصص پوست می‌تواند پوست را تست کرده و هرگونه حساسیت احتمالی یا بیماری زمینه‌ای را تشخیص دهد.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی با یا بدون تورم
 • بثورات یا کهیر
 • پوست خشک و پوسته پوسته شده
 • تاول یا ، خوردگی پوست
 • لکه‌های تیره و چرمی پوست

درماتیت تماسی از نوع تحریکی در اثر تماس با محصولاتی مانند صابون، مواد شوینده لباس و حتی قرار گرفتن در معرض آب ایجاد می‌شود. یک واکنش غیرمشخص و التهابی پوست در واکنش به مواد شیمایی که در این محصولات وجود دارد. افراد همچنین ممکن است با زیورآلات ساخته شده از ف،اتی مانند نیکل نیز حساسیت داشته باشند.

برخی از درمان‌های خانگی نیز برای درمان و پیشگیری از علائم پوست حساس مفید هستند. این درمان‌ها عبارتند از:

مرطوب‌کننده‌ها

در این صورت، پوست قرمز و ملتهب شده و خارش آن شروع می‌شود. در برخی از موارد، بسیار خشک می‌شود و ، می‌خورد و حتی ممکن است تاول‌هایی بر روی پوست ظاهر شوند. درماتیت تماسی فوتو آ،ژیک زم، اتفاق می‌افتد که پوست پس از تماس با چیزی پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، معمولاً محصولی مانند لوسیون ضد آفتاب، تحریک می‌شود.

درماتیت تماسی از نوع آ،ژیک

دلایل مختلفی که باعث داشتن پوست حساس است عبارتند از:

حالت طبیعی

البته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، داشتن پوست حساس دلیلی برای نگران شدن نیست زیرا احتمالاً ناشی از یک آ،ژی جزئی یا بیماری پوستی است.

علاوه‌براین فردی با پوست حساس ممکن است بیشتر مستعد واکنش به محصولات مراقبت از پوست، آرایشی یا لباسی با جنس خاص باشد. علائم پوست حساس یا واکنشی ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود، از جمله:

درماتیت تماسی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درمان پوست حساس

از پوست حساستان همچون برگ گل مراقبت کنید…

افراد باید برای علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنند:

درمان پوست حساس

پوستی که با لباس، کلاه یا حتی مو پوشیده شده باشد معمولا دچار این علائم نمی‌شود.

چه زم، به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور معمول داشتن پوستی حساس نشانه‌ای از یک بیماری یا شرایط جدی نیست. برخی از افراد نسبت به محصولاتی که در معرض یا در تماس با پوست قرار می‌گیرند، حساس‌تر هستند. در بسیاری از موارد، اجتناب از مواد شیمیایی قوی، عطرها و سایر موا محرک موجود در محصولات مراقبت از پوست می‌تواند در تسکین علائم پوست حساس موثر باشد. درمان‌های خانگی ساده نیز می‌تواند به تسکین راش‌های پوستی و به حداقل رساندن آ،ژی پوست به این محصولات کمک کند.

پوست حساس یک مشکل شایع است، اما به‌خودی‌خود یک شرایط پزشکی حساس به حساب نمی‌آید. پوست حساس بیشتر به حالتی اطلاق می‌شود  که فرد مستعد التهاب است. دلیلش هم ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. مثلا ممکن است فردی که پوست حساسی دارد به مواد شیمیایی، رنگ‌ها و عطرهای موجود در محصولات پوستی واکنش موضعی نشان دهد. یا مثلا امکان دارد به دلیل جنس لباس یا اصطکاک دچار بثورات یا راش‌های پوستی شود. حتی برخی از افراد به مواد خاصی حساسیت دارند که به صورت واکنش روی پوست ظاهر می‌شود. در هر صورت بررسی و معاینه این مشکل بر عهده دکتر پوست مو زیبایی در تهران و دیگر شهرهای ایران است.

بسته به دلیل بروز پوست حساس و علائم همراه آن، پزشک چند داروی مختلف را برای شما تجویز می‌کند. این داروها عبارتند از:

 • ،‌های استروئیدی؛ هم ،‌های استروئیدی بدون نسخه (OTC) و هم ،‌های استروئیدی قوی مانند هیدروکورتیزون ممکن است به تسکین التهاب و خارش کمک کنند. دقت کنید که نباید آنها را روی صورت استفاده کنید.
 • ،‌های ضد درد؛ ،‌های بی‌حس‌کننده ممکن است به کاهش خارش کمک کنند، که می‌تواند باعث کاهش احتمال تحریک ناحیه ملتهب شود.
 • آنتی هیستامین‌ها؛ مصرف یک آنتی هیستامین خوراکی، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)، ممکن است در از بین بردن برخی از واکنش‌های آ،ژیک موثر باشد.
 • ، ضد آفتاب؛ ، ضد آفتاب با طیف وسیع با فاکتور محافظت از آفتاب SPF 30 یا بالاتر می‌تواند به محافظت از پوست حساس در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک کند.

درمان‌های خانگی و پیشگیری

پوست حساس ممکن است علائم یک بیماری زمینه‌ای و شرایط پزشکی باشد. یافتن روش‌هایی برای جلوگیری از محرک‌های بالقوه و تسکین پوست تحریک شده ممکن است به افراد دارای پوست حساس کمک کند تا تسکین پیدا کرده و زندگی باکیفیت‌تری را دنبال کنند. به همین منظور، در این مطلب از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ایجاد پوست حساس و  معرفی برخی از درمان‌های خانگی و از آن مهم‌تر، پیشگیری از آن پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

دلایل پوست حساس

واکنش به نور خورشید در یک فرد مبتلا به فتودرماتوز می‌تواند علائمی شامل راش، تاول و پوسته پوسته شدن را به وجود آورد. هرچه مدت زمان قرار گرفتن پوست در معرض نور خوشید بیشتر باشد، علائم شدیدتر می‌شوند.

اگر عامل آ،ژی‌از را برطرف کنید، ممکن است علائم به صورت خودبه خودی برطرف شوند. در صورتی که فرد در شناسایی عواملی که موجب بروز علائم می‌شوند مشکل دارد باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نماید.

شناسایی دلیل اصلی بروز حساسیت اغلب موجب می‌شود تا درمان علائم راحت‌تر صورت گیرد. اگرچه نادر است، اما ممکن است فردی واکنش آ،ژیک شدید به محصولات مراقبت از پوست داشته باشد و آنافیلا،ی را تجربه کند. همچنین ممکن است که بثورات پوستی نشانه برخی از بیماری‌های جدی دیگر باشد.

درماتیت تماسی از نوع آ،ژیک وقتی رخ می‌دهد که پوست فرد در تماس با چیزی قرار می‌گیرد که فرد به آن حساسیت یا همان آ،ژی دارد. آ،ژی یک واکنش ایمنی است که موجب اگزما و کهیر می‌شود. آ،ژی‌های رایج که می‌توانند موجب واکنش پوستی شوند، عبارتند از:

 • نیکل
 • عطرها
 • لات، یا ،تیک
 • رنگ
 • مواد شیمیایی یا مواد تشکیل‌دهنده ،‌ها یا محصولات مراقبت از پوست و زیبایی
 • واکنش به برخی گیاهان مانند پیچک سمی، بلوط سمی یا گزنه

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی درباره پوست حساس دارید، از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

فتودرماتوز یک واکنش غیرطبیعی به نور خورشید در خود پوست است. در افراد مبتلا به این عارضه، اشعه ماوراءبنفش موجود در نور خورشید موجب تحریک سیستم ایمنی حساس فرد شده و در نتیجه واکنشی بر روی پوست ظاهر می‌شود.

برخی از روغن‌های ساده مانند شی باتر و روغن نارگیل نیز برای پوست‌های خشک مفید هستند. همیشه مهم است که یک محصول را ابتدا بر روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست خود تست کنید و سپس با خیال راحت بر روی ناحیه آسیب دیده استعمال کنید.

جودوسر

اگر فردی پوست حساسی داشته باشد و در کنارش هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته باشد، ممکن است پوست او راحت‌تر تحریک شود. بسیاری از افراد پس از قرار گرفتن در معرض موارد زیر دچار حساسیت پوستی می‌شوند:

 • نور خورشید
 • باد شدید
 • دمای بسیار سرد
 • دمای بسیار گرم

فرد می‌تواند مجموعه‌ای از محصولاتی که هر روز استفاده می‌کند را یادداشت کند تا به او در شناسایی محرک‌های احتمالی بروز علائم بر روی پوست کمک کند. اگر فرد محصولی که موجب حساسیت پوست شده است را پیدا کند، باید مصرف را قطع کرده و آن را نزد متخصص پوست ببرد تا مورد آزمایش آ،ژی قرار گیرد.

اگزما یا درماتیت آتوپیک عارضه‌ای است که معمولاً باعث ایجاد لکه‌های خشک و خارش‌دار بر روی پوست می‌شود، اگرچه علائم در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً اگزما در کودکان رخ می‌دهد، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. شایع‌ترین نواحی برای بروز اگزما عبارتند از: صورت، آرنج، گردن، مچ دست، مچ پا و ساق پا. افراد در این نواحی دچار بثورات می‌شوند که معمولا برجسته و همراه با خارش است. در پوست‌های تیره‌تر، علائم ممکن است سخت‌تر باشند.

آکنه روزاسه

medicalnewstoday

پوست حساس از آن دسته از انواع پوست است که در برابر عوامل و تحریکات خارجی نسبت به دیگر انواع پوست بسیار سریع‌تر واکنش نشان می‌دهد. این نوع از پوست در برابر تغییرات آب و هوایی مثل سرما یا بعد از تماس با آب، قرمز می‌شود. گاهی واکنش‌ها به قدری زیاد است که گاهی حتی بعد از مصرف ،‌های مرطوب کننده نیز حالت کشیدگی، سوزش و درد در پوست حس می‌شود.

مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌های ضد حساسیت بدون تحریک پوست میزان خشکی آن را کاهش می‌دهند. برخی از محصولات بسته به نوع حساسیت ممکن است عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته باشند. به ،وان مثال، برای افراد با پوست بسیار خشک به موادی مانند اوره و اسید لاکتیک واکنش خوبی نشان می‌دهند.

درمان پوست حساس معمولا شامل یافتن و حذف محرک‌ها و نیز استفاده از درمان‌های خانگی یا داروهای تجویز شده به منظور کاهش علائم است.

درمان‌های پزشکی

فردی که پوست خشک دارد ممکن است پوست حساسی نیز داشته باشد. چنین پوستی به دلیل از دست دادن رطوبت محافظ و چربی که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند، حساس‌تر می‌شود. پوست خشک بیشتر بر روی نواحی ظاهر می‌شود که بیشتر در تماس با وسایل مختلف هستند، مانند دست‌ها، پاها و بازوها. انجام اقداماتی به منظور مرطوب نگه داشتن پوست می‌تواند به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک کند. استفاده روزانه از لوسیون‌های مرطوب کننده و ،‌های صورت در پیشگیری از علائم موثر هستند.

اگزما

منبع:

درماتیت تماسی به واکنش التهابی پوست اشاره دارد که در اثر تماس پوست با یک عامل حساسیت‌زا ایجاد می‌شود. انواع مختلفی از درماتیت تماسی وجود دارد:

درماتیت تماسی از نوع تحریکی

افراد مبتلا به آکنه روزاسه ممکن است پوست قرمز و رگ‌های خونی قابل مشاهده، به طور معمول در صورت داشته باشند. در برخی از افراد، پوست ممکن است با برجستگی‌های کوچک پر از چرک ایجاد شود. آکنه روزاسه می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و علائم مختلفی ایجاد کند. این علائم می‌تواند شامل قرمزی، برافروختگی، تحریک و تورم چشم‌ها و بثورات پوستی باشد که ممکن است شبیه آکنه باشد.

فتودرماتوز