پولیپ رحم؛ عارضه‌ای نسبتا خوش‌خیم و البته زنانه!

درمان پولیپ رحم به علائم و سایر عواملی که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌دهند بستگی دارد. اگر هنوز در سنین باروری هستید و پولیپ علائمی ایجاد نمی‌کند، پزشک به جای درمان آن را تحت نظر می‌گیرد تا بیش از حد رشد نکند. پولیپ ممکن است خود به خود از بین برود. اگر یائ، را پشت سر گذاشته اید یا اگر پولیپ علائم ایجاد می‌کند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

یکی دیگر از علائمی‌که ،ن ممکن است نشان دهند، آنمی یا کم‌خونی ناشی از خونریزی‌های مکرر و فراوان ناشی از پولیپ‌ها و همچنین درد ناشی از ، شدن دهانه رحم است. علاوه بر این، وجود پولیپ‌های رحمی‌ می‌تواند بر باروری نیز تاثیر بگذارد، زیرا با مشکلاتی در رسیدن تخمک و حفظ بارداری همراه است.

هنگامی‌که پولیپ‌های آندومتر در ،ن یائسه ظاهر می‌شوند و کاملاً بدون علامت هستند، معمولاً تصمیم به انجام کنترل‌های اولتراسوند برای ارزیابی رشد پولیپ می‌شود. پولیپکتومی‌ برای هر پولیپ آندومتر که علائمی‌ دارد استفاده می‌شود و توصیه می‌شود زم، که بزرگ‌تر از 1 سانتی‌متر هستند برداشته شوند، حتی اگر بیمار هیچ علامتی را تجربه نکند؛ چرا که این نوع پولیپ می‌تواند سرط، شود.

invitra

healthline

پولیپ رحم در زیر میکروسکوپ

انواع پولیپ رحم

پولیپ بدخیم سلول‌های پولیپ تحت یک فرآیند بدخیم قرار گرفته و سرط، می‌شوند.

پولیپ هایپرپ،تیک نوعی از این توده است که تغییراتی مشابه تغییرات هیپرپلازی آندومتر دارد. پولیپ‌هایپرپ،تیک آندومتر بدون آتیپی خوش‌خیم هستند؛ اگر آتیپی داشته باشند، پیش سرط، محسوب می‌شوند.

پولیپ آتروفیک

پولیپ رحم و سقط جنین

درمان پولیپ رحم چگونه است؟

خونریزی بین قاعدگی (متروراژی) نیز یکی از علائم رایج پولیپ آندومتر و حتی خونریزی بعد از رابطه ، است. اعتقاد بر این است که 10 تا 30 درصد از خونریزی‌های نامنظم مربوط به وجود پولیپ آندومتر است. در واقع عامل اصلی مرحله نزدیک به یائ، هستند.

پولیپ آتروفیک به توده‌هایی اطلاق می‌شود که اغلب در بانوان یائسه یافت می‌شوند.

پولیپ بدخیم

در رحم بسیاری از خانم‌ها، توده‌های نرم و کوچکی رشد می‌کنند که به آنها پولیپ رحم می‌گویند. این توده‌ها در نتیجه رشد بیش از حد سلول‌های پوشش داخلی رحم (اندومتر) ایجاد می‌شوند و البته در بیشتر اوقات، خوش‌خیم‌اند.

ویتامین E، زنجبیل و سیر به تسکین علائم پولیپ رحم کمک زیادی می‌کنند. در ادامه با چند روش درمان طبیعی پولیپ رحم در طب سنتی آشنا می‌شوید:

 • دمنوش گیاهی؛ می‌تو،د با مقادیر مساوی از چای پادارکو، ریشه طلایی، ریشه قاصدک، ریشه زنجبیل تازه، برگ تمشک و چای گزنه یک دمنوش گیاهی درست کنید. اینها با هم در کاهش التهاب رحم و همچنین برای پا،ازی، تغذیه و بهبود گردش خون موثر هستند.
 • گیاه پنج‌انگشت یا ویتاگنوس؛ مصرف روزانه آن در طول چرخه قاعدگی با دوز متوسط می‌تواند سطح پروژسترون را متعادل کند. همیشه در مورد دوز مصرفی و اینکه آیا برای شما من، است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید. دقت کنید که در زمان قاعدگی مصرف این داروی گیاهی ممنوع است.
 • سرکه سیب؛ می‌تواند درد و خونریزی شدید قاعدگی را کاهش دهد و سلامت باروری را تقویت کند.
 • رایحه درم، برای پولیپ رحم؛ می‌تو،د از اسانس‌های مختلف مانند کندر، مر، مریم گلی، ن،اع فلفلی، اسطوخودوس، رزماری، ارس و آویشن استفاده کنید.
 • ماساژ رحم برای درمان پولیپ؛ زیر شکم خود را ماساژ دهید و سپس کمی روغن کرچک را به مدت 15 تا 30 دقیقه روی آن ناحیه قرار دهید. اگر به طور فعال برای باردار شدن تلاش می‌کنید، از پایان دوره قاعدگی تا تخمک گذاری هر دو روز یک بار از ماساژ و روغن کرچک استفاده کنید. در دوران قاعدگی از روغن کرچک استفاده نکنید و از ماساژ شکم خودداری کنید.
 • ورزش برای پولیپ رحم؛ پولیپ رحم به ،وان یک آسیب‌شناسی رکود خون در نظر گرفته می‌شود، به این م،ا که گردش خون ضعیفی دارد. بنابراین هر روز ورزش کنید تا گردش خون را بهبود ببخشید؛ پیاده روی تند یا یک تمرین سریع بیست دقیقه‌ای یوگا، عالی است.

آیا پیشگیری از پولیپ رحم امکان‌پذیر است؟

حال شما بگویید که آیا تا کنون پولیپ رحم را تجربه کرده‌اید؟ تجربیات و روش‌های درمان خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر در میان بگذارید. اگر سوالی در مورد این بیماری دارید نیز بنویسید تا پزشکان ما پاسخگو باشند.

شامل انجام سونوگرافی ترانس واژینال با افزودن محلول نمکی استریل یا سرم از طریق واژن برای جدا ، دیواره‌های داخلی رحم و مشاهده بهتر پولیپ است.

2. هیستروسکوپی

برداشتن پولیپ رحم با هیستروسکوپی

آیا پولیپ رحم روی باروری تاثیر می‌گذارد؟

شایع‌ترین علامت پولیپ رحم خونریزی است، اگرچه گاهی اوقات علامتی از خود نشان نمی‌دهد. پولیپ‌های رحم معمولاً غیرسرط، هستند، اما اگر درمان نشوند ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در ، یا باروری شوند. بنابراین، در صورت وجود هر گونه علائم مشکوکی باید با دکتر ،ن مشورت کنید. اما آیا دیگر علائم پولیپ رحم را می‌شناسید؟ سوالات مختلف درباره پولیپ رحم زیاد است و ما در این مقاله به توضیح هر آنچه باید در مورد پولیپ رحم بد،د، پرداخته‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

پولیپ رحم چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

mayoclinic

پولیپ رحم چیست

علل ایجاد پولیپ رحم

پولیپ عملکردی، کاربردی یا معمولی ظاهری شبیه اندومتر طبیعی دارند. آنها ممکن است تغییرات پرولیفراتیو یا ترشحی داشته باشند. بسته به آنچه در ،یب آنها غالب است (جزء غده‌ای یا استرومایی)، آنها به غده ای، فیبروگلن،ار و فیبری ت،یم می‌شوند.

پولیپ کیستیک

mind،yheal

پولیپ‌ها معمولا توسط متخصص ،ن در معاینات روتین توسط سونوگرافی ترانس واژینال پیدا می‌شوند. همچنین معاینه لگن و پاپ اسمیر نیز معمولا انجام می‌شود. با این‌حال برای تأیید وجود پولیپ در رحم، پزشک ممکن است تکنیک‌های تکمیلی زیر را درخواست کند:

1. هیستروسونوگرافی (یا هیدروسونوگرافی)

بین 15 تا 32 درصد از زن، که مشکلات ناباروری دارند پولیپ رحم دارند. پولیپ‌های کوچک کمتر از ۲ سانتی‌متر، میزان بارداری را در بیماران تحت درمان با لقاح آزمایشگاهی (IVF) کاهش نمی‌دهند، اما میزان سقط جنین سه‌گانه را افزایش می‌دهند. بنابراین، ترمیم حفره طبیعی رحم، عامل مهمی‌ در افزایش احتمال موفقیت این تکنیک‌های باروری است.

یک روش جراحی است که در آن کل رحم برداشته می‌شود. هیس،تومی واژینال از طریق واژن انجام می‌شود، اما در هیس،تومی شکمی، رحم از طریق یک برش در ناحیه معده برداشته می‌شود. هر دوی این جراحی‌ها در بیمارستان انجام شده و برای هر دو نوع تحت بیهوشی عمومی خواهید بود.

با دانستن اینکه تنها درصد کمی از پولیپ‌های رحم سرط، می‌شوند، خیالتان راحت باشد. اگر در گروهی هستید که در معرض خطر بالای سرطان در نظر گرفته می‌شود، پزشک شما پولیپ را حذف می‌کند؛ چرا که خطر عوارض مرتبط با حذف بسیار کم است.

clevelandclinic

پولیپ معمولا با هیستروسکوپی برداشته می‌شود، اما کورتاژ هم امکان‌پذیر است. در هر صورت، بافت برای بررسی خوش‌خیم بودن آن به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

اگرچه مک،سم‌های مختلفی برای تشکیل پولیپ پیشنهاد شده است، اما علت دقیق آن مشخص نیست؛ به نظر می‌رسد عوامل هورمونی در این امر نقش دارند. پولیپ‌های رحم به استروژن حساس هستند، به این م،ی که در پاسخ به استروژن در بدن رشد می‌کنند.

عوامل خطر

همچنین مشخص شده است که در بیماران مبتلا به پولیپ، پروتئینی به نام گلیکودلین افزایش یافته است که مانع از اتحاد بین تخمک و اسپرم می‌شود؛ بنابراین، مرحله دیگری که ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد، لقاح است.

درباره عمل هیس،تومی در یکی از مطالب مجله دکتردکتر باریتان کامل توضیح داده‌ایم؛ مطالعه این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

آیا پولیپ رحم برگشت‌پذیر است؟

برای کاهش خطر ابتلا به پولیپ رحم، سیگار و الکل را ، کنید. به خصوص اگر مجبور به انجام عمل جراحی هستید، یک ماه قبل و بعد از عمل از استعمال دخ،ات خودداری کنید.

پولیپ کیستیک نوع یتوده است که از تعیین پولیپ غده‌ای ناشی می‌شود.

پولیپ هایپرپ،تیک

پولیپ‌ها می‌توانند عاملی برای عقیمی‌ و ناباروری در ،ن باشند و از کاشت جنین جلوگیری کنند. همچنین ممکن است باعث سقط جنین شوند. مک،سم دقیقی که پولیپ‌های رحم باعث ایجاد این مشکلات در بارداری می‌شوند، مشخص نیست. گمان می‌رود که پولیپ‌ها با ایجاد خونریزی و محیط نامن، برای کاشت جنین بر رشد و در نتیجه پذیرش آندومتر تأثیر می‌گذارند.

داروهایی که هورمون های شما را متعادل نگه می‌دارند، مانند پروژستین‌ها یا آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، برای تسکین نشانه‌های پولیپ رحم استفاده می‌شوند. علائم معمولا پس از قطع مصرف دارو برمی‌شوند.

جراحی کوچک سرپایی شامل وارد ، یک آندوسکوپ، که دارای مواد کوچکی برای عمل است، همراه با یک نور و یک دوربین کوچک به داخل حفره رحم است. به این ترتیب یک تصویر دیجیتالی از داخل حفره به دست می‌آوریم. می‌توان با یا بدون بی‌حسی موضعی انجام داد.

همانطور که در بالا ذکر شد، علت دقیق ایجاد پولیپ رحم مشخص نیست. اما ریسک فاکتورهایی وجود دارد که می‌تواند خطر ابتلا به پولیپ رحم را افزایش دهد. همه آنها در زیر ذکر شده است:

 • افزایش غلظت استروژن
 • عدم تخمک‌گذاری مزمن؛ ی،ی داشتن سیکل‌های قاعدگی بدون تخمک گذاری
 • نارسایی لوتئال؛ یا تولید ناکافی پروژسترون توسط جسم زرد
 • سن زن؛ خطر ابتلا به پولیپ آندومتر، به ویژه در سنین 40 تا 65 سالگی (دوره پیش از یائ، و یائ،) بیشتر است.
 • استفاده از تامو،یفن؛ دارویی که در درمان سرطان سینه استفاده می‌شود.
 • التهاب مزمن رحم؛ یکی از مشکلات رایج ،ن
 • درمان‌های هورمونی در ،ن یائسه؛ برخی از این درمان‌ها مشکل آفرین هستند
 • چاقی و فشار خون شری،
 • برخی از بیماری‌های ژنتیکی نادر؛ مانند سندرم لینچ یا سندرم کاودن

روش انتخابی برای تایید تشخیص، هیستروسکوپی است که به ،ه خود امکان بیوپسی از پولیپ، یا برداشتن یا برداشتن آن (پولیپکتومی‌ با هیستروسکوپی جراحی) را می‌دهد.

منابع:

در مورد پولیپ‌های کوچک، می‌توان از ،اش دادن حفره رحم به نام کورتاژ استفاده کرد؛ گرچه این روش کمتر موثر است و اگر برداشتن کامل پایه انجام نشود، ممکن است پولیپ‌های عود کننده دوباره ظاهر شوند.

درمان طبیعی پولیپ رحم

پولیپ رحم و درمان آن

برداشتن پولیپ رحم با هیستروسکوپی

به طور معمول، پولیپ‌های کوچک بدون علامت هستند و فرد از داشتن آنها آگاه نیست. این چیزی است که در 50 درصد بیماران اتفاق می‌افتد. با این حال زم، که پولیپ رشد کرده و خونریزی می‌کند، مشخص‌ترین علامت آن خونریزی شدید در دوران قاعدگی (هیپرمنوره) است.

لازم به ذکر است که وجود هر یک از ویژگی‌های ذکر شده در بالا به م،ای ابتلای زن به پولیپ رحم نبوده و فقط به این م،است که شانس ابتلا به پولیپ رحم در مقایسه با سایر زن، که این عوامل را ندارند بیشتر است.

علائم پولیپ رحم

بنابراین علائم احتمالی پولیپ رحم عبارتند از:

 • خونریزی قاعدگی نامنظم
 • خونریزی بین دوره‌های قاعدگی
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خونریزی قاعدگی بعد از یائ،
 • ناباروری

آیا پولیپ رحم دردناک است؟

همچنین اقدامات لازم را برای تشخیص زودهنگام پولیپ رحم انجام دهید تا عوارض یا علائم ناخوشایندی ایجاد نکنند. انجام معاینات منظم و آزمایش چکاپ ،ن به پزشک شما اجازه می‌دهد تا پولیپ را زودتر تشخیص دهد.

پولیپ رحم نگران‌کننده نیست؛ اما هوشیار باشید!

با استفاده از امکان ،ت‌دهی اینترنتی می‌تو،د به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، از بهترین متخصصین ،ن سراسر کشور ،ت دریافت کنید.

نتایج مرتبط با برداشتن پولیپ رحم عالی است. تحقیقات نشان می‌دهد که برداشتن پولیپ علائم را در 75 تا 100 درصد موارد کاهش می‌دهد. پولیپ‌ها به ندرت پس از برداشتن دوباره رشد می‌کنند (عود می‌کنند). در این صورت پزشک متخصص ،ن می‌تواند درمان‌هایی را به شما توصیه کند.

پولیپ‌های رحم را می‌توان با توجه به ظاهر و ،یب آنها به 5 نوع مختلف طبقه بندی کرد:

پولیپ عملکردی

خونریزی غیرطبیعی را به خصوص در دوران یائ، جدی بگیرید. در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب لکه بینی یائ،؛ ۱۳ علت اصلی و راه درمان آن را مطالعه کنید. داشتن خونریزی غیرمعمول می‌تواند هشدار دهنده باشد، اما بیشتر علل خونریزی (مانند پولیپ) با سرطان رحم ارتباطی ندارد. اگر پزشک شما نگران است که یک پولیپ به سرطان تبدیل شود یا اگر پولیپ علائم ناخوشایندی ایجاد کرده است، با خیال راحت آن را برمی‌دارد.

پولیپ‌های بزرگ گاهی اوقات می‌توانند باعث درد مبهم در شکم یا کمر، شبیه به دردهای قاعدگی شوند. اگرچه درد از علائم رایج پولیپ رحم نیست.

تشخیص پولیپ رحم

از سوی دیگر به نظر می‌رسد تعدادی از عوامل محافظتی نیز وجود دارد که ممکن است به دلیل اثر ضد استروژنی آنها بر روی آندومتر، احتمال ایجاد پولیپ را کاهش دهد؛ مثلا مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی و پروژسترون‌های خالص موجب کم شدن خطر ابتلا به پولیپ رحم می‌شود.

دو دسته از پولیپ‌ها نیز با توجه به شکل آنها از هم متمایز می‌شوند، ی،ی اینکه بعضی از آنها صاف‌تر هستند و برخی دیگر برجستگی دارند. از طرفی، پولیپ‌های ساقه‌دار وجود دارند که ساقه کاشت باریک‌تری دارند. در مقابل، پولیپ‌های بدون پایه پایه کاشت گسترده‌تری دارند و بنابراین پولیپ‌های صاف‌تری نسبت به پولیپ‌های ساقه‌دار هستند.

علائم پولیپ رحم چیست؟

سعی کنید کمتر در معرض سموم محیطی قرار بگیرید، چرا که می‌تواند سطح استروژن را در بدن شما افزایش دهد که باعث ایجاد پولیپ رحم می‌شود. شما باید تا حدالامکان از پ،تیک‌های حاوی مواد غذایی، ظروف پ،تیکی و کیسه‌های پ،تیکی خودداری کنید:

 • غذا را در ظرف شیشه‌ای یا قابلمه گرم کنید.
 • برای پوشاندن مواد غذایی در یخچال یا مایکروویو به جای پ،تیک از بشقاب استفاده کنید.
 • از گرم ، غذا با مایکروویو به دلیل تغییر ساختار شیمیایی طبیعی آن اجتناب کنید.
 • مواد غذایی را در ظروف شیشه‌ای یا سرامیکی نگهداری کنید.
 • هنگامی که پ،تیک در معرض گرما یا سرما قرار می‌گیرد، خواص سمی آن بیشتر آزاد می‌شود.
 • از نگهداری آب در بطری‌های پ،تیکی خودداری کنید.
 • از انجماد مواد غذایی در پ،تیک خودداری کنید. به شرطی که فضایی برای انبساط مایع باقی بگذارید، می‌تو،د در ظرف‌های شیشه‌ای فریز کنید.

بهترین کار در چنین شرایطی، گرفتن وقت از سایت ،ت دهی همچون پلتفرم دکتردکتر برای ملاقات و مشاوره با دکتر ،ن است تا هر چه سریع‌تر در پروسه درمان قرار بگیرید. در ادامه، روش‌های مختلف درمان پولیپ رحم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درمان دارویی پولیپ رحم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%BE-%D8%B1%D8%AD%D9%85/

پولیپ‌ رحم (uterine polyp) یا پولیپ آندومتر (endometrial polyp)، زم، ظاهر می‌شود که ناحیه‌ای از لایه پایه آندومتر که توسط هورمون‌های چرخه قاعدگی تغییر نمی‌کند و در هر قاعدگی ریزش نمی‌کند، ت،یر ‌شود. لایه بیرونی آندومتر (آندومتر عملکردی) در هر دوره قاعدگی ریخته می‌شود. بنابراین، این لایه همراه با پولیپ در رحم باقی می‌ماند و به رشد ادامه می‌دهد.