پیشگیری از آنفولانزا


تزریق وا،ن آنفولانزا، ضد عفونی ، سطوح، اجتناب از قرارگیری در مکان‌های شلوغ، شستشوی دست‌ها به‌صورت مرتب، تقویت سیستم ایمنی، مراجعه به پزشک و مصرف دارو، راه‌های پیشگیری از آنفولانزا هستند. ویروس آنفولانزا خیلی ساده و حتی از طریق عطسه فرد ناقل یا با یک دست دادن ساده هم منتقل می‌شود؛ مخصوصا اگر که بدنتان ضعیف شده باشد، درصد احتمال ابتلا و بروز علائم آنفولانزا در شما، بیشتر از دیگر افراد خواهد بود. از مهر تا اوایل فروردین هر سال، موج فزاینده‌ای از ابتلا به آنفولانزا شروع می‌شود و برای همین باید هر آن چه که باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌شود را رعایت کرد. اگر هم که هر نشانه‌ای از این بیماری در خود دیدید (تب، درد عضل،، ،ز و عرق، سردرد، سرفه خشک ومداوم، تنگی نفس، خستگی و ضعف، آبریزش یا کیپ شدن بینی)، هر چه زودتر به دکتر عفونی مراجعه کنید.

در ادامه این مقاله از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر با ما همراه باشید تا به اتفاق هم، درباره راه‌هایی که از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری می‌کنند را مورد بررسی قرار دهیم. روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، راه‌های پیشگیری از آنفولانزا جدید هم هستند. مطالعه این مطلب، 6 دقیقه زمان خواهد برد.

درباره پیشگیری از آنفولانزا، می‌تو،د در انتهای همین صفحه و در ،مت نظرات، سوال خود را بپرسید تا مشاور سلامتی دکتردکتر پاسخ دهد.

1. وا،ن آنفولانزا بزنید

تزریق وا،ن آنفولانزا به صورت سالانه باعث می‌شود تا حد بسیار زیادی نسبت به این بیماری ایمن شوید. تزریق این وا،ن برای تزریق به 6 ماه به بالا و حتی بانوان باردار بی‌خطر است و انواع و دوزهای مختلفی دارد. وا،ن آنفولانزا هلندی و وا،ن فرانسوی از معروف‌ترین انواع این وا،ن هستند اما تزریق وا،ن ایر، هم تاثیر بسیار زیادی دارد.

وا،ن آنفولانزا

انواع وا،ن آنفولانزا دارای 3 نوع، خنثی ‌کننده، نو،یب و تضعیف کننده است. ج، انواع وا،ن آنفولانزا براساس ظرفیت‌های آن را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

وا،ن سلولی آنفولانزا چهار ظرفیتی (Flucelvax Quadrivalent) این نوع وا،ن حاوی ویروس رشد یافته در کشت سلولی (بدون تخم مرغ) است و برای افراد بالای ۴ سال تزریق می‌شود.
وا،ن آنفلوآنزا چهار ظرفیتی نو،یب (Flublok Quadrivalent این وا،ن بدون تخم مرغ هم برای افراد بالای ۱۸ سال من، است.
وا،ن آنفولانزا چهار ظرفیتی به همراه مواد یاور  این نوع وا،ن برای افراد 65 سال و بالاتر من، است.
وا،ن آنفولانزا با دُز بالا  این نوع وا،ن برای افراد 65 سال و بالاتر من، است.

2. از ماسک استفاده کنید

سعی کنید تا در فصول سرد سال حتما در اماکن عمومی و مخصوصا جایی که افراد مشکوک به بیماری حضور دارند، حتما ماسک بزنید. با زدن ماسک مخصوصا زم، که فرد ناقل هم ماسک زده باشد، احتمال ابتلا به آنفولانزا و دیگر بیماری‌های عفونی را به‌شدت پایین می‌آورد. استفاده از این وسیله کم حجم اما پر اهمیت، باعث پیشگیری از انتقال آنفولانزا می‌شود.

3. سطوح را ضد عفونی کنید

یکی از راه‌های انتقال ویروس آنفولانزا و دیگر انواع ویروس‌ها، تماس با سطوح آلوده است، این ویروس می‌تواند 3 تا 5 روز روی اشیا و سطوحی مثل لیوان‌ها یا ظروف غذا زنده بماند. در چنین شرایطی، تماس بدن (مخصوصا دهان) با سطوح آلوده باعث ابتلا به آنفولانزا می‌شود. برای همین بسیار مهم است که همیشه سطوح را با پاک کننده‌های مخصوص، ضدعفونی کنید و دست‌هایتان را بشویید.

شستشوی دست برای جلوگیری از آنفولانزا

4. سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

هر بدن ضعیفی، میزب، عالی برای انواع بیماری‌های ویروسی همچون آنفولانزا خواهد بود. از این رو تقویت سیستم ایمنی بدن و توجه به وضعیت سلامت عمومی، یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از آنفولانزا است. برای این کار اصلا لازم نیست به خودتان سختی بدهید؛ فقط باید 7 تا 9 ساعت خواب شبانه داشته باشید، حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید، مصرف غذاهای سالم را جایگزین فست فودها و دیگر انواع غذاهای ناسالم کنید و دخ،ات مصرف نکنید.

پیشگیری از آنفولانزا در نوزادان و کودکان

نوزادان نسبت به یک فرد بالغ یا حتی کودکان به مراتب سیستم ایمنی بسیار ضعیف‌تری دارند برای همین باید در هنگام مواجهه با آنها حتما دست های خود را بشویید و ماسک بزنید. همچنین اصلا اصرار به بوسیدن یا بغل ، آنها نکنید زیرا ممکن است ناقل بیماری باشید و موجب دردسر نوزاد و والدینش شوید. همچنین برای پیشگیری از آنفولانزا کودکان و نوزادان می‌تو،د در صورتی‌که نوزادتان 6 ماهه شده، تحت نظر و با مشورت پزشک به او وا،ن آنفولانزا تزریق کنید.

پیشگیری از آنفولانزا در کودکان

در بیشتر اوقات، دست ،یف و سطوح و اجسام آلوده باعث ابتلای کودکان به آنفولانزا می‌شود. برای پیشگیری از ابتلای کودکان به آنفولانزا، حواستان باشد که دلبندتان همیشه دست‌های خود را بشوید و به‌هیچ‌،وان با دست آلوده چیزی نخورد.

آنفولانزا کودکان

پیشگیری از آنفولانزا در خانه

برای پیشگیری از آنفولانزا در خانه، ضمن ضدعفونی منظم خانه مخصوصا در صورت ابتلا یکی از اعضای خانه به این ویروس، حتما امکان گردش هوا در منزل را به وجود بیاورید. همچنین سعی کنید که حتی در خانه هم ماسک بزنید و با جلوی دهان خود را در هنگام عطسه و سرفه بگیرید. در ضمن، بهتر است که خود درم، نکنید و به دکتر عفونی مراجعه کنید.

پیشگیری از آنفولانزا با طب سنتی

بادکش درم،، استفاده از داروهای گیاهی، نوشیدن دمنوش‌های گیاهی (زنجبیل، ن،ا، بادرنجوبه، آویشن، …)، استفاده از رژیم غذایی من،، غرغره‌ گلاب و سرکه‌ سیب و پاشویه بهترین پیشنهادهای طب سنتی برای پیشگیری از آنفولانزا هستند.

سوالات متداول پیشگیری از آنفولانزا

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D9%86%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%A7/