کاشت مو و روش‌­های جایگزین آن

فولیکول مو در ،مت‌های پشت و کناره‌های سر در برابر حملات DHT مقاومت می‌­کند و معمولاً تارهای موی قوی و سالم را ایجاد می‌‌کند. در حالی که  فولیکول‌هایی که در ،مت فرق سر قرار دارند در برابر DHT  آسیب پذیر هستند. این فولیکول‌هایی که سالم هستند از پشت و کناره‌های سر گرفته شده و در ،مت‌هایی که ریزش مو اتفاق افتاده است پیوند زده می‌­شود.

کاشت مو به روش FUE

در روش میکروگرافت ازتیغ جراحی استفاده نمی‌شود و هیچ اسکاری از خود به جای نمی‌گذارد. در کاشت مو با دستگاه میکروگرافت از دستگاه ایمپلنتر استفاده می‌شود و همین دقت کاشت را در سطخ سانتی‌متر مربع بالا می‌برد و همین تراکم چند برابری کاشت را باعث می‎‌شود.

کاشت مو به روش hrt

منبع:

توصیه می‌کنیم تا مدت‌ها از الکل و سیگار (مخصوصا تا سه روز بعد از عمل) استفاده نکنید.

به هنگام این عمل، از داروی بی حسی یا بیهوشی استفاده می‌‌شود. در نتیجه به هنگام جراحی درد احساس نمی‌کنید. در دوران نقاهت کمی درد را احساس می‌کنید،  چون روش FUT با برداشتن باریکه‌های فولیکول همراه است و نسبت به روش FUE درد آورتر است. به هر حال هر نوع دردی با مسکن قابل درمان است.

دو روش عمده تکنیک کاشت مو وجود دارد :

  • است،اج فولیکول مو (FUE)
  • پیوند فولیکول مو (FUT)

کاشت مو با سلول‌های بنیادی شبیه به کاشت موی سنتی است. در این روش نمونه پوست محلی که فولیکول های مو از آن برداشته شده را جدا می کنند و پس از آزمایش، آن را ت،یر می کنند و سپس به محلی که قصد انجام کاشت مو روی آن را دارند، منتقل می‌کنند. این روش یکی از راه‌های کاشت مو بدون بانک مو است.

کاشت موی ثابت

بهترین سن برای کشات مو بین سنین 27 تا 30 سالگی است. در سنین کمتر از این میزان معمولا مشکل کم مویی یا ریزش مو با استفاده از درمان‌های دارویی حل می‌شود.

چه افرادی نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

کاشت مو یک عمل جارحی (روش تهاجمی) است که از نواحی دیگر بدن، ریشه‌های مو را به نقاطی که دچار کچلی کامل شده‌اند یا در حال ریزش هستند، منتقل می‌کنند. اما علت ریزش مو چیست؟

نکته واضح این است که مویی برای پیوند سر وجود داشته باشد. هر چه این میزان مو بیشتر باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت، اما برای گرفتن نتیجه خوب به تعداد کمی فولیکول احتیاج است. هر شخصی که ریزش موی گسترده‌ای داشته باشد برای کاشت مو من، نیست.

عوارض جانبی کاشت مو

Telegraph

این روش درد ندارد و بدون ایجاد زخم، کاشت مو انجام می‌شود. ضمن این که تجربه نشان داده که کاشت مو به این روش، بیشترین میزان رضایت را در میان زیباجویان دارد.

 کاشت مو به روش میکروگرافت

در انتها اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید، حتما با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

بعد از کاشت مو لازم است که از قرص‌های آنتی بیوتیک و مسکن‌های تجویزی پزشک استفاده کنید.

کاشت مو به روش ARTAS روشی رباتیک است که کمترین میزان تهاجم را دارد و معمولا برای قطع ریزش مو تجویز می‌شود. این روش من، خانم‌ها و آقایان است و از آن جایی که با ایجاد برش‌های دقیق روی فولیکول‌های کف سر، تاثیر می‌گذارد.

،ن کمی در مقایسه با مردان واجد شرایط عمل کاشت مو هستند. الگوی ریزش موی ،ن به گونه‌ای است که نمی‌توان فولیکول‌های من،ی از کف سر برداشت.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

با این که افراد زیادی می توانند کاشت مو را انجام دهند، اما ،، که دچار فقر فولیکولی هستند و بانک موی من،ی ندارند، شرایط کاشت مو را ندارند.

آیا کاشت مو درد دارد؟

اف آی تی شیوه‌ای از کاشت مو و جدیدترین روش است که مثل دیگر روش‌های که بالا به آنها اشاره کردیم، نیاز به برش و بخیه ندارد. درد کمی دارد و دوران نقاهتش کم است. همچنین بیتشرین میزان بازدهی را دارد.

 کاشت مو به روش dhi

کاشت مو جلوی سر

روش‌های جایگزین کاشت مو

روش کاشت مو به روش sapphire fue همچون fue است اما شکاف‌هایی ظریف‌تر ایجاد می‌کند و در نهایت جای زخم و اسکار باقی نمی‌گذارد. نتیجه این روش کاشت مو پر تراکم است.

درصد موفقیت کاشت مو

چون موهای پیوند زده شده به همین شکلی رفتار خواهند کرد که تار‌های طبیعی مو رفتار می‌کنند، پس گارانتی وجود ندارد که نتیجه کاشت مو برای همیشه باشند. اما اثرات آن می‌‌تواند برای مدت زمان  طول، باقی بماند.

چه افرادی می‌توانند عمل کاشت مو را انجام دهند؟

یک روش نسبتا خوب است که شکل موی اصلاح شده را در کف سر تتو می‌‌کند و نتیجه آن طبیعی است. این روش می‌‌تواند برای افرادی که فولیکول‌های من،ی برای استفاده از روش‌های کاشت مو ندارند، استفاده شود. این روش می‌‌تواند برای ابرو نیز استفاده شود. جوهر  مورد استفاده در این روش حدود ۶ سال باقی می‌‌ماند.

از این روش برای درمان ریزش مو استفاده می‌‌شود. به صورتی که این مایع را به کف سر زده و ماساژ می‌‌دهید. این مایع جریان خون اطراف فولیکول‌های آسیب دیده را افزایش می‌‌دهد و آنها را تشویق می‌‌کند که راه‌های قوی‌تری ایجاد کنند. این روش باعث بلندی تارهای مو نیز می‌‌شود.

فنیاستراید

از این روش در دهه ۸۰ استفاده می‌­شد که موهای مردان را شبیه موهای عروسک می‌‌کرد! دیگر از این روش استفاده نمی شود. اگر ،ی از این روش استفاده کرده است می‌­توانند از روش‌های FUE و FUT  استفاده کند.

کاشت مو برای ،ن

اگر کاشت مو برایتان روشی پر ریسک است یا تمایلی به انجام آن ندارید، روش‌های جایگزین را امتحان کنید. در روش‌های جایگزین کشات مو، دیگر خبری از روش‌های تهاجمی نیست و تنها با استفاده از محرک‌هیا بیرونی، پیاز مو تحریک می‌شود:

فیو،یدیل

FUE و FUT روش‌های بی‌خطری هستند اما هر عمل جراحی، سختی‌ها و ریسک‌های خودش را دارد.  ممکن است بعد از عمل کاشت مو، تورم، کبودی یا خونریزی به وجود بیاید.

ریزش مو در میان ،ن نیز به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، تغییرات هورمونی، آندروژن،کم خونی، تیروئید و ژنتیک از جمله دلایل ریزش مو با الگوی مردانه در ،ن است. ریزش مو ،ن در هر سنی از بلوغ به بعد می‌‌تواند اتفاق بیفتد. اما مشاهده شده که این مشکل بیشتر از زمان یائ، به بعد اتفاق می‌­افتد، به‌هرحال در این دوران هورمون‌های ،نه کاهش و هورمون‌های مردانه افزایش پیدا می‌کند. در ریزش موی خانم‌ها همچون ریزش مو در آقایان، هورمون‌های تستوسترون به هورمون‌های  هیدرو تستوسترون (DHT) تبدیل می‌­شود و در اثر این عمل فولیکول، تارهای نازک‌تری ایجاد می‌­کند.

روش‌های کاشت مو

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که رویه کاشت مو چگونه است؟ آیا ریسک‌های این عمل جراحی را می‌د،د؟ آیا روش‌های جایگزینی وجود دارد؟ این سوالات و موارد دیگر را در ادامه پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

کاشت مو چیست؟

بعد ازمدتی موهای قبلی شما می‌ریزد که البته اتفاقی طبیعی است. توصیه می‌کنیم در این دوره ورزش‌های سنگین نکنید و سر خود را در معرض تابش آفتاب قرار ندهید.

سن متقاضیان کاشت مو

در این روش به جای اینکه فولیکول‌های واحد از کف سر شخص گرفته شود، جراح کاشت مو، باریکه‌ای از فولیکول‌ها را از سر شخص خارج می‌­کند. این باریکه بعداً به فولیکول‌های واحد یا گروه‌های کوچکی از فولیکول ت،یم خواهد شدکه مانند روش FUE به سر شخص وارد می‌­شود. از این جهت، این روش با ،وان (برداشتن باریکه) یاد می‌­شود.

کاشت مو به روش artas

انتقال پیاز مو به محل کاشت

 کاشت مو به روش fit

اول از همه باید بد،م که علل ریزش مو چیست؟ این سوال را درمورد شخص شما، تنها دکتر پوست و مو می‌تواند پاسخ دهد اما در ادامه به‌صورت کلی به بررسی عوامل مختلف این اتفاق می‌پردازیم. تقریبا از بین هر سه مرد، یک نفر از آقایان ریزش مو را با اندازه‌های مختلف در سنین حدود 30 سالگی تجربه می‌‌کند.  رشد مو از طریق فولیکولی (پیاز مو) است که در زیر پوست سر قرار دارد و یک تار مو معمولا بین سه تا پنج سال، قبل از ریختن آن، می‌‌تواند باقی بماند و تار جدید از همان فولیکول رشد کند. این چرخه در طول عمر فرد ادامه دارد.

کاشت مو پایدار

علت ریزش مو

ریزش مو در مردان زم، اتفاق می‌‌افتد که شکل اصلاح شده­ تستوسترون، دی هیدروتستوسترون (DHT) به فولیکول‌های (پیازهای) مو حمله می‌‌کند. در نتیجه فولیکول تارهای کوتاه­تر و نازک­تری را ایجاد می‌­کند. همان‌طور که تارهای محکم مو می‌­ریزند و جایشان را به تارهای ضعیف‌تر می‌‌دهند. ریزش مو از فرق سر اتفاق می‌­افتد.  این دلیل ریزش موی مردان و ،ن به ژنتیک بستگی دارد.

اگر ژن به گونه‌­ای باشد که در برابر DHT مقاومت کند، ریزش مو اتفاق نخواهد افتاد. اگر در برابر این حملات آسیب‌پذیر باشد، با مشکل روبه­‌ر‌و خواهد بود. فولیکول‌هایی که در ،مت پشت سر و اطراف سر قرار دارند در برابر حملات DHT معمولا از خود دفاع می‌کنند، به همین دلیل است که اغلب مردان در این ،مت‌ها ریزش مویی ندارند. ژن ریزش مو می‌‌تواند ار طرف مادر یا پدر باشد. ریزش مو در مردان تدریجی است، اگر با مشکل ریزش مو در سنین کم مواجه شدید این احتمال وجود دارد که درنهایت، به طاسی سر منجر شود.

این شامپوها و لوسیون‌ها تاثیر بسزایی در ریزش مو ندارند و تنها برای مدتی تارهای مو را محکم‌تر می‌‌کنند.

مکمل‌های ریزش مو

این روش نیز مانند شامپو‌های ریزش مو تاثیر چند، ندارد. با این وجود ممکن است منجر به کاهش ریزش مویی شود  که در اثر کاهش مواد معدنی بدن یا رژیم ایجاد شده است. در این شرایط باید با پزشک خود صحبت کنید. این روش می‌‌تواند به صورت موقتی منجر به ضخیم شدن مو شود.

رنگدانه پیشرفته تار مو ATP

به یادد داشته باشید که باید تا مدت‌ها سطح سرتان را از تابش مستقیم آفتاب، گرد و غبار و هر عامل بیرونی مضر دیگری حفظ کنید.

تکنیک SUT کم تهاجم است و از روش‌های کاشت مو بدون عمل جراحی است بنابراین در کاشت مو به این روش، خبری از بی‌هوشی، درد، بخیه و خونریزی نیست. برای کاشت مو به روش تکنیک SUT، سوراخ‌هایی در بانک مو و محل پیوند ایجاد شده و انتقال انجام می‌شود. التیام جای زخم تکنیک SUT بین یک تا دو هفته است.

روش PRP یا پ،مای غنی از پلاکت برای کاشت مو، روشی کم تهاجم است و در سه مرحله انجام می‌شود. در قدم اول از بیمار خون گرفته می‌شود و بعد خون فرد پردازش می شود. بعد از آن هم در آ،، خون پردازش شده به سر بیمار تزریق می‌شود.

جراح در این نوع از عمل باید اطمینان حاصل کند که برش‌های داده شده در زاویه من،ی باشد که تار مو بتواند به صورت طبیعی رشد کند. بعد از این فولیکول‌ها تار‌های قوی و سالمی در محل‌های طاسی ایجاد می‌‌کنند.

کاشت مو به روش FUT

بله این امکان وجود دارد که بدن فرد فولیکول‌های جدید را نپذیرد. در این صورت کاشت مو با ش،ت مواجه می‌‌شود. اما این مورد به ندرت اتفاق می‌‌افتد.

کاشت موی ثابت که به آن کاشت مو پایدار هم می‌‌گویند، شبیه به روش FUT است و به صورت نواری از ناحیه ای که موهای سالم دارد، برداشته می شود و روی محل طاسی می‌کارد.

کاشت مو پی آر پی

فنیاستراید محرکی دارویی است که به‌صورت قرص مصرف می‌‌شود و مایع تولید هیدرو تستوسترون DHT  است. این دارو فرایند تولید تار‌های ضعیف توسط فولیکول را متوقف می‌کند. این قرص‌ها را تنها با نسخه پزشک می‌‌تو،د استفاده کنید.

شامپوهای مخصوص ریزش مو

برای ،، که بانک موی من،ی ندارند، از روش HRT برای کاشت مو استفاده می شود. در این روش از گرافت‌های طبیعی برداشته شده از مو برای پیوند استفاده می‌شود.

کاشت مو به روش sut

کاشت مو روشی با درصد موفقیت بالا است اما گاهی حتی این روش هم در موارد نادری پاسخ لازم را نمی‌دهد. با این‌حال میزان موفقیت کشت مو بین 90 تا 95درصد است.

کاشت مو با سلول‌های بنیادی

زمان پیوند بستگی به میزان جراحی و تعداد فولیکول‌هایی که می‌خواهید پیوند بخورند، دارد. اما معمولا  حدود ۸ ساعت  طول می‌‌کشد .در روش FUE، مدت درمان کوتاه تر است زیرا بخیه ای در کار نیست. اما در روش FUT حدود یک ماه طول می‌کشد تا درمان به صورت کامل صورت گیرد که در این دوران درد نسبت به FUE  بیشتر است. برای چند هفته کف سر قرمز است. مدت زمان جراحی به عواملی همچون تعداد گرافت‌ها بستگی دارد.

نتیجه این جراحی بعد از چه مدتی نمایان می‌شود؟

کاشت مو مستقیم یا DHI، روشی است که در آن فولیکول‌های مو به صورت مجزا از ناحیه بانک مو یا اهدا برداشته شده و بعد در درون حفره‌های محل کاشت قرار می‌گیرد.

کاشت مو به روش sapphire fue

کاشت مو از جمله تکنیک های جراحی است که در آن، ریشه‌های مو هرکدام تک به تک از ناحیه اهداکننده درآمده و به ناحیه در حال ریزش یا ریخته شده منتقل می‌شوند. تکنیک کاشت مو را بیشتر برای ،، که دچار الگوی ریزش مو مردانه هستند، تجویز می‌کنند و انجام آن باید از سمت پزشک توصیه و تجویز شود.

کاشت مو از بدن به سر، کاشت مو از ریش و کاشت مو از ناحیه تناسلی از دیگر راه‌های کاشت مو است که بیشتر تحت تاثیر بانک مو و میزان قناعت ناحیه مورد نظر برای پیوند مو است.
کاشت مو پشت سر، کاشت مو پیش، و کاشت مو جلوی سر معمولا با تمامی این روش‌های انجام می‌شوند.

Hair plug چیست؟ 

در راستای مراقبت‌های هفته اول کاشت مو، بعد از سه روز بعد از هماهنگی با پزشک می‌تو،د حمام کنید. در صرت ایجاد خارش، به هیچ ،وان سر خود را نخار،د و تا یک هفته سمت فعالیت‌های ورزشی نروید.

روش های جایگزین کاشت مو

دیگر روش‌های کاشت مو

موهای باقی‌مانده نیز امکان دارد که در اثر جراحی از بین برود (معمولاً دوباره رشد می‌‌کنند ولی همیشه این‌طور نیست).  کیست‌های کوچک می‌‌تواند شکل بگیرد ولی معمولاً زود از بین می‌­روند یا به راحتی قابل درمان هستند.

آیا جراحی کاشت مو می‌‌تواند ش،ت بخورد؟

کاشت مو راه‌حلی است که زیبایی و سلامت از دست رفته موهایتان را بازمی‌گرداند. اما حتما قبل از این‌که اقدام کنید، حتما به توصیه‌های پزشک خود گوش کنید. برای گرفتن مشاوره هم می‌تو،د با استفاده از سایت ،ت دهی دکتردکتر وقت خود را آنلاین بگیرید.

برای ،ید مکمل‌های ضدریزش و تقویت کننده مو، می‌تو،د روی لینک زیر بزنید:

قبل از تصمیم به کاشت مو حتما نظر پزشک را بپرسید

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D9%88/

مراحل کاشت مو

آیا در کاشت مو جای زخم یا بخیه باقی می‌‌ماند؟

در سال‌های اخیر، روش‌های کاشت مو به قدری پیشرفته شده است که روش‌هایی همچون کشت موی FUT و FUE می‌‌توانند ریزش مو از هر دو ژن (زن و مرد) را به گونه‌ای ترمیم بخشند که هیچ‌، متوجه نخواهد شد که شما روزی با مشکل ریزش مو مواجه بوده‌اید.

به‌طور معمول یک بار کافی است اما گاهی اوقات برای پوشش بیشتر سر چند بار باید این عمل را تکرار کرد.

کاشت مو چند سال دوام دارد؟

اولین نتایج بعد ازچهار ماه قابل رویت است. نتیجه کامل جراحی کاشت مو پس از یک سال آشکار می‌‌شود. این احتمال وجود دارد که فولیکول‌های پیوند زده شده به مرور زمان کم شود و  تارهای نازکی ایجاد کند. که در این صورت، می‌‌توان یک عمل کاشت موی دیگر انجام داد.

چند بار باید کاشت مو را تکرار کرد؟ 

در روش FUE، هیچ جای بخیه یا زخمی باقی نمی‌ماند، پس اگر می‌‌خواهید موهای خود را کوتاه کنید از این روش کاشت مو استفاده کنید. در روش FUT، جای بخیه در کف سر باقی می‌‌ماند اما می‌‌تواند در زیر مو پنهان شود.

کاشت مو چند ساعت طول می‌کشد؟

این روش، یکی از روش‌های استاندارد کاشت مو است. در این روش، هر فولیکول با استفاده از ابزار مخصوص برش از کف سر برداشته می‌­شود. هر یک از این فولیکول‌ها، به برش‌های کوچکی در محل مورد نظر، وارد می‌‌شود. این عمل بدون بیهوشی و در حالت درازکشیده انجام می‌شود.