کاهش میل جنسی، علائم، علت و درمان در زنان و مردان

به همین خاطر برنامه خواب منظم و البته مصرف داروهای خواب‌آوری که کمترین عوارض را دارد، پیشنهاد خوبی برای درمان کم‌خوابی است.

فرایند پیری و اختلال در رابطه ،

پژوهش‌ها نیز نشان داده که تجربه استرس روی میل ، ،ن و مردان به شدت تأثیرگذار است و حتی کیفیت رابطه را نیز کاهش می‌دهد. به همین خاطر پزشکان و ،‌تراپیست‌ها تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا، مهارت‌های برقراری رابطه ،، تکنیک‌های تنفس عمیق شکمی و روش‌هایی از این دست را برای کاهش استرس روزانه پیشنهاد می‌دهند.

مواردی مانند بهبود رژیم غذایی، اصلاح سبک زندگی، اصلاح ساعت خواب، انجام تمرینات سبک ورزشی و موارد مشابه نه‌تنها در بهبود روابط ، مؤثر هستند بلکه روی دیگر جنبه‌های زندگی هم تأثیر داشته و به طور کلی کیفیت زندگی شخص را بالا می‌برد. به همین خاطر از این موارد گذر کرده و تخصصی‌تر به درمان کاهش میل ، می‌پردازیم.

مشکلات خواب همیشه در کیفیت زندگی تأثیر م،ب دارد و روی تمایلات ، هم مؤثر است. پژوهشی در مرکز کلینیک خواب نشان داد که تجربه بدخوابی در کاهش میزان تولید تستوسترون در مردان تأثیرگذار بوده و میل ، ،ن را نیز کاهش می‌دهد.

البته فاکتورهای رو،، اجتماعی و بیولوژیکی زیادی هستند که هرکدام در شرایط زیست متفاوت می‌توانند منجر به کاهش میل ، در ،ن و مردان شوند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%DB%8C%D9%84-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86/

اول بیایید تعریف کاملی از کاهش میل ، (Libido) داشته باشیم. کاهش میل ، به م،ای کاهش تمایل و احساس برای برقراری رابطه و هرگونه فعالیت ، است که تقریباً هر شخصی در طول زندگی‌اش چنین حسی را تجربه کرده است. با این حال طول،‌شدن این تمایلات برای کیفیت روابط ،شویی می‌تواند پیامدهای بدی داشته باشد. به همین خاطر هم به بررسی دلایل آن در ،ن و مردان می‌پردازیم.

سندرم RLS دیگر عامل کاهش میل ، در مردان است. این سندرم که باعث تکان‌خوردن غیرقابل‌کنترل پا می‎شود، بر اساس آ،ین تحقیقات می‌تواند موجب اختلال نعوظ شده و روی تمایلات ، تأثیر منفی بگذارد.

افسردگی و استرس، عامل مش، کاهش میل ، در ،ن و مردان

خب با این توضیحات ببینیم راه درمان کاهش میل ، چیست و باید برای بهبود کیفیت روابط ،شویی چه کارهایی انجام دهیم.

همین مسئله هم باعث بروز استرس به‌خصوص استرس درباره برقراری رابطه ، شده که در نهایت موجب کاهش کیفیت رابطه، اختلال در نعوظ و کاهش میل ، یا برع،، دیرانزالی می‌شود.

انجام تمرینات نامن، و نامنظم ورزشی

را توضیح دهید تا بر اساس این فاکتورها، دارودرم،، آموزش مهارت‌های برقراری رابطه ،، مدیتیشن و یوگا یا یکی از این موارد شروع شود.

روی کاهش ترشح هورمون تستوسترون مؤثر است و باعث کاهش میل ، در مردان می‌شود. اگر آقا هستید و با این مشکلات دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، باید به دکتر آقایان مراجعه کنید.

سندرم RLS و اختلال نعوظ

عامل بعدی مش، بین ،ن و مردان، اعتمادبه‌نفس پایین است. اعتمادبه‌نفس در واقع نشان می‌دهد فرد چطور درباره خودش فکر می‌کند، مثلاً چقدر زیبا، جذاب یا خوش‌هیکل است. به همین خاطر فرقی نمی‌کند زن یا مرد، هر دو اگر تصویر و حس بدی از خودشان در ذهن داشته باشند یا به زبان ساده خودشان را جذاب ندانند، برای برقراری رابطه ، تمایل و حتی اعتمادبه‌نفس لازم را نیز ندارند.

در مردان و ،ن ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن هم در کاهش تمایلات ، مؤثر است. یک سری بیماری‌ها مانند سرطان منجر به کاهش تولید اسپرم در بدن مردان شده و بیماری‌هایی مانند:

  • دیابت نوع 2
  • اضافه‌وزن
  • فشارخون بالا
  • کلسترول بالا

در قدم اول می‌تو،د سراغ متخصص و ،‌تراپیست بروید. در این مرحله متخصص با بررسی عواملی که کیفیت رابطه ، شما را تحت‌تأثیر قرار داده، درمان را شروع می‌کند. در مراجعه به پزشک باید مواردی مانند:

  • سابقه بیماری‌های قبلی
  • سابقه داروهایی که مصرف کردید
  • سابقه روابط ، (تک‌همسری یا روابط متعدد)
  • شرایط کاری و میزان استرس و فشار روحی
  • آموخته‌های قبلی درباره ، و روابط ،

تا اینجا با مهم‌ترین دلایل کاهش میل ، در ،ن و مردان آشنا شدیم و حالا وقتش رسیده که سراغ علائم و نشانه‌ها برویم.

تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد، بالارفتن سن و پیری می‌تواند ترشح هورمون‌ها در بدن را تغییر داده و باعث کاهش تمایلات ، و زود انزالی شود. علاوه بر این با افزایش سن، هم ،ن و هم مردان، اوج لذت ، و ارگاسم را دیرتر تجربه کرده و مردان نیز با اختلال نعوظ مواجه می‎‌شود. به همین خاطر استفاده از برخی داروها و مراجعه به ،‌تراپیست می‌تواند تا حد زیادی این مسئله را برطرف کند.

تا اینجا با عوامل مؤثر در تمایلات ، آشنا شدید و حالا می‌د،د که به‌صورت کلی چه مواردی می‌تواند باعث کاهش میل ، زوجین شود. بعد از آن هم کمی درباره درمان‌ها و ،وم مراجعه به پزشک و مشاور صحبت کردیم و نشانه‌های کلی کاهش تمایلات ، را آوردیم.

برای تجویز دارو جهت بهبود کیفیت و افزایش میل ، نیاز به انجام تست پزشکی، آزمایش خون، آزمایش هورمون‌ها و سایر موارد مشابه است تا بر اساس آن داروی من، تجویز شود. علاوه بر مراجعه ،‌تراپیست، می‌تو،د زیر نظر پزشک متخصص هم مصرف برخی از مکمل‌ها را نیز شروع کرده و در صورت ،وم برای کاهش استرس و درمان افسردگی به مشاوره بروید.

اعتیاد به الکل‌ و نوشیدنی‌های الکلی روی کیفیت رابطه ، مردان تأثیرگذار است؛ زیرا باعث کاهش تولید اسپرم شده و در طول،‌مدت این اعتیاد به شدت کیفیت رابطه ،شویی را کاهش می‌دهد. کلینیک کلیولند (Cleveland) بر اساس پژوهشی روی بیمارانش نشان داد که مصرف بیش از سه مدل نوشیدنی الکلی در هفته روی کاهش میل ، تأثیر می‌گذارد، ی،ی افرادی که در طول هفته دو نوع نوشیدنی یا کمتر مصرف ،د در مقایسه با افرادی که سه نوشیدنی الکلی و یا بیشتر مصرف ،د، عملکرد بهتری در رابطه‌شان داشتند.

البته در کنار الکل باید به سوءمصرف مواد مخدر هم اشاره کرد که دقیقاً مانند مصرف برخی از داروها می‌تواند باعث کاهش میل ، در ،ن و مردان شود. البته تأثیر اعتیاد در کاهش میل ، مردان بیشتر است، زیرا روی میزان ترشح هورمون تستوسترون و  حرکت اسپرم‌ها نیز مؤثر است.

سایر عوامل مؤثر در کاهش میل ، ،ن و مردان

از مصرف مکمل و دارو تا شروع تمرینات ورزشی و مدیتیشن، بهبود سبک زندگی و رژیم غذایی و درمان توسط دکتر ،ن، دکتر اورولوژ و البته ،‌تراپیست همگی در درمان کاهش میل ، مؤثر هستند و به همین بهانه ما قرار است در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر بیشتر به این موضوع بپردازیم. با ما همراه شوید تا بعد از بررسی علائم و علت کاهش میل ، در ،ن و مردان، روش درم، من، را نیز پیشنهاد بدهیم.

کاهش میل ، چیست؟

علاوه‌بر افسردگی، تجربه استرس و اضطراب شدید هم می‌تواند موجب کاهش تمایلات ، شود. در واقع زم، که افراد در فشار شدید و استرس بالا باشند، سطح تمایلات ،‌شان به شدت پایین آمده و ترشح هورمون‌ها در بدنشان نیز با اختلال جدی مواجه می‌شوند. مثلاً بانوان ممکن است تاریخ ،شان به همین دلیل تغییر کند یا مردان مانند گذشته میل ، نداشته باشد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

بی‌تحرکی یا انجام تمرینات ورزشی مداوم به‌صورت افراطی دقیقاً تیغ دو لبه است و می‌تواند روی میل ، ،ن و مردان تأثیر بگذارد.

دلیل اول و شاید مهم‌ترین دلیل کاهش میل ، در مردان، کاهش میزان ترشح تستسترون در بدن است. تستسترون وظیفه ساخت عضلات و توده استخو، بدن را برعهده دارد و هم‌زمان افزایش این هورمون در بدن باعث افزایش تولید اسپرم هم می‌شود. در نتیجه کاهش سطح هورمون تستوسترون تأثیر مستقیمی روی روابط ، افراد و زندگی ،شویی دارد. البته کاهش میزان ترشح این هورمون با افزایش سن هم اتفاق می‌افتد، در واقع به‌صورت نرمال میزان این هورمون در بدن مردان بهتر است کمتر از 300 نانوگرم نباشد تا با روند پیری این تعادل برهم می‌خورد.

باعث کاهش میل ، در هر دو می‌شود. در صورتی که شخص برای طول،‌مدت با این بیماری‌ها درگیر است، برای بهبود زندگی ،شویی باید حتماً به مشاور و ،‌تراپیست مراجعه کند تا میزان تأثیرگذاری داروها تا حدی کنترل شود.

بدخوابی و کم‌خوابی زندگی را مختل می‌کند!

افسردگی یکی دیگر از عوامل کاهش کیفیت روابط ،شویی در ،ن و مردان است که نه‌تنها میل ، بلکه زندگی عادی و روزمره افراد را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

علاوه‌براین، مصرف بعضی از داروهای خاص نیز می‌تواند در کنار بالارفتن سن و پیری، روی میزان ترشح هورمون تستسترون تأثیرگذار باشد و باعث کاهش میل ، شود. مثلاً داروهای:

به‌صورت کلی نشانه‌های کاهش میل ، افراد را می‌تو،م به‌صورت زیر بیان کنیم:

با شروع فرایند پیری بهتر است که نگاهی جدید به روابط ، داشته و به جای درگیر شدن با مشکلات همیشگی، این دوران را فصل جدیدی از زندگی با تجربه‌های ، متفاوت‌تر از گذشته بد،د.

با این حساب افرادی که ناگهان یا به مرور احساس نیازشان به برقراری رابطه ، از دست برود یا دیگر توجهی به شریک عاطفی‌‎شان نداشته باشند، حین برقراری رابطه دچار اضطراب شدید شوند و نتوانند عملکرد خوبی از خودشان نشان دهند، بهتر است که با مراجعه به ،‌تراپیست عوامل این کاهش تمایلاتشان را فوراً بررسی کنند.

درمان کاهش میل ، چیست؟ از یوگا تا مراجعه به متخصص

،ن و مرد، که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، معمولاً کاهش اعتمادبه‌نفس و فعالیت ، را نیز تجربه می‌کنند. البته در بالا هم اشاره کردیم که مصرف داروهای ض،سردگی به شدت روی کاهش میل ، تأثیر دارد و می‌تواند کیفیت زندگی را تغییر دهد. در صورتی که احساس نیاز به مصرف آرام‌بخش و داروهای مشابه را دارید، بهتر است حتماً با مشورت پزشک متخصص درمان را شروع کنید.

علت های کاهش میل ، در مردان و ،ن

اعتمادبه‌نفس پایین م،ب میل ، است!

به‌صورت کلی بی‌تحرکی نه فقط روی میل ، بلکه سبک و کیفیت زندگی هم تأثیرگذار است و پیامد منفی برای سلامتی دارد که چاقی بیش از حد یکی از آن‌هاست. در کنار این می‌تواند باعث کاهش تمایلات ، هم بشود. از آن طرف انجام تمرینات منظم ورزشی امکان ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش داده؛ اما افراط در این تمرینات و فعالیت ورزشی (over-exercising) بیش از حد می‌تواند پیامدهای منفی برای کیفیت زندگی ،شویی داشته باشد. به همین خاطر بهتر است که با نظر متخصص تمرینات مرتب (in a regular basis) را جایگزین بی‌برنامگی کنید.

اعتیاد به الکل و مواد مخدر

کاهش میل ، در سنین مختلف و بین زن و مرد مسئله عجیبی نیست و می‌توان آن را نرمال و طبیعی دانست؛ اما اگر این کاهش میل ، طول، شود، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری در کیفیت زندگی افراد داشته باشد. دلایل کاهش میل ، بین ،ن و مردان تفاوت دارد اما راه درمان مطمئن آن از قبل شناخته شده است.

ما در تیم دکتر دکتر همراه شماییم تا بتو،د راهکارهای من،ی برای مشکل خود پیدا کنید؛ اگر سوالی در این رابطه دارید از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

میل ، چیست

کاهش ترشح تستوسترون، مهم‌ترین دلیل کاهش میل ، در مردان

در میان فاکتورهای بیولوژیکی باید به بیماری‌هایی مانند ابتلا به سرطان، سردردهای شدید میگرنی، بیماری‌های قلبی، ابتلا به فشارخون و انواع آرتروزها اشاره کرد که باعث کاهش میل ، می‌شود. همچنین یکی از علائم دیابت، کاهش میلی ، است.

در صورتی که هر مرحله از زندگی چنین موارد یا نشانه‌هایی را تجربه کردید، فراموش نکنید که کاهش میل ، در برخی موارد طبیعی و نتیجه شرایط سخت اقتصادی و شرایط زندگی است. چنین حسی گذرا است و خیلی زود احساسات و تمایلات شما مانند سابق می‌شود. آن چیزی که در این میان باید مورد توجه باشد، تداوم این حس بی‌میلی ، است که باید نسبت آن حساس و جدی باشید، ی،ی در زمان من، برای دریافت ،ت دکتر و درمان اقدام کنید.

علائم کاهش میل ، در مردان و ،ن

ابتلا به بیماری‌های خاص و مزمن

انواع کاهش میل ،

بی‌میلی ، پایان زندگی ، شما نیست

در میان فاکتورهای رو، و اجتماعی هم باید به عواملی مانند شرایط سخت اقتصادی، بحران‌های زندگی، فشار رو، در جامعه یا محل کار، اختلافات شدید با همسر و پارتنر عاطفی اشاره کرد. این موارد هرکدام به تنهایی تأثیر منفی روی روابط ، داشته و می‌تواند در بسیاری از موارد تمایلات فرد به برقراری رابطه یا حتی تجربه ارگاسم را تحت‌تأثیر قرار دهد به طوری که باعث شود او اصلاً ارگاسم را تجربه نکرده یا فرایند تجربه ارگاسمش طول، شود.

علائم و نشانه‌های کاهش میل ، در ،ن و مردان چیست؟