کمبود آهن در کودکان و کم‌خونی را جدی بگیرید

کمبود آهن در کودکان قابل پیشگیری است. برای اینکه رشد و تکامل فرزندتان را در مسیر درست نگه دارید، غذاهای غنی از آهن را در وعده‌های غذایی و میان وعده ها قرار بدهید و با پزشک کودک درباره نیاز به غربالگری و مکمل‌های آهن صحبت کنید.

علائم کمبود آهن در کودکان چیست؟

منابع:

وزن کودکان دچار کمبود آهن کم است و در معرض عفونت‌های تنفسی و روده قرار می‌گیرند. به‌عبارت کلی، رشد جسمی و مغزی این دسته از کودکان به مخاطره می‌افتد و مراحل طبیعی را در این زمینه پشت سر نمی‌گذارند.

میزان شیوع کم‌خونی ناشی از فقر آهن در ایران چقدر است؟

اثرات م،ب کمبود آهن در کودکان چیست؟

فروفورت

نیاز به بررسی میزان آهن در کودکان وجود دارد؟

ناتو، در جذب آهن کافی از غذا

apps.w،.int/iris/bitstream/handle

وجود آهن در بدن برای ساخت هموگلوبین ضروری است. هموگلوبین ا،یژن موجود در گلبول‌های قرمز را به تمام ،مت‌های بدن می‌رساند. آهن به رشد عصبی من، در دوران نوزادی و اوایل کودکی هم کمک می‌کند.

کمبود آهن و کم خونی فقر آهن معمولا از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شوند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که همه نوزادان برای کم‌خونی فقر آهن از سن ۹ تا ۱۲ماهگی آزمایش‌های لازم را انجام بدهند.

کد مدیکال فروفورت:

دلایل مختلفی باعث کمبود آهن در کودکان می‌شوند. از جمله این دلایل باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • رژیم غذایی نامن،
  • از دست‌دادن خون
  • ناتو، در جذب آهن کافی از غذا

novofer.ir

علت از دست دادن خون می‌تواند از زخم معده (که در کودکان رایج نیست) تا التهاب مزمن روده یا عفونت ،ی مانند ، قلاب باشد. در نتیجه، اگر به دلایل مختلف، کودکان خون از دست بدهند در معرض کم‌خونی و فقر آهن قرار می‌گیرند.

شایع‌ترین علت کمبود آهن، دریافت ناکافی آن در رژیم غذایی است. بااین‌حال، گاهی دلایل دیگر هم به‌ میان‌اند و  آزمایش‌ها در کشف علت مؤثرند. درمان کمبود آهن معمولا شامل مصرف مکمل‌های آهن است و روند درمان حداقل تا حدود ۳ ماه طول می‌کشد.

،یبات موجود در این مکمل باعث می‌شوند که کودک از رشد مغزی و جسمی جا نماند و کمبودهای آهن در بدنش به‌خوبی جبران شوند. فروفورت مورد تأیید سازمان غذا و دارو است و به‌خاطر شکل مصرف من، و طعم خوبش با استقبال مصرف‌کنندگان روبه‌رو می‌شود.

آهن برای رشد کودک شما ضروری است و کمبود آن می‌تواند بر سلامت و رشد او اثرات منفی جدی بگذارد. کمبود آهن در کودکان منجر به کم‌خونی می‌شود. کم‌خونی به‌دلیل فقر آهن در کودکان تقریبا شایع است و زم، رخ می‌دهد که هموگلوبین خون کمتر از حد مطلوب باشد. در ادامه، برایتان از دلایل کمبود آهن و علائم و راه‌کارهای رفع آن می‌گوییم. با ما همراه باشید.

نقش آهن در شیرخواران چیست؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درباره کمبود آهن و راه چاره آن پرسش دیگری برایتان باقی مانده است؟ از ما بپرسید تا در رسیدن به نتیجه به شما کمک کنیم.

اگر مواد حاوی آهن در رژیم غذایی کودکان وجود نداشته باشد، امکان دارد که در معرض خطر فقر آهن و کم‌خونی قرار بگیرند. به عبارت ساده، رژیم غذایی ضعیف از نظر منابع آهن می‌تواند منجر به کمبود آهن شود.

از دست دادن خون

cedars-sinai.org

برای دریافت ،ت ملاقات با پزشکان هم می‌تو،د از سیستم ،ت دهی دکتر سایت دکتردکتر استفاده کنید. این روش به‌سادگی به شما کمک می‌کند که بهترین متخصصان را بشناسید و از آنها وقت ملاقات بگیرید.

علائم پرشماری می‌توانند نشان‌دهنده ابتلای کودک به فقر آهن باشند. از جمله آنها به موارد زیر دقت کنید:

ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند سلیاک یا بیماری کرون باعث می‌شود که کودکان نتوانند آهن کافی را از خوراکی‌ها جذب کنند. اگر کودکی نتواند آهن موجود در غذا را جذب کند، دچار فقر این ماده مهم در بدن می‌شود.

همه کودکان به آهن نیاز دارند. در تمام مراحل رشد کودک هم وجودش مهم است. بنا به اینکه نوزاد شیر مادر را مصرف می‌کند یا شیر خشک یا ،یبی از این دو، نیازش به آهن متفاوت خواهد بود.

متأسفانه، کمبود آهن در کودکان در کشور ما رایج است و شیوع زیادی دارد. آمارهای دقیقی در این حوزه وجود ندارد اما مطالعات در طی دو دهه اخیر نشان می‌دهند که شیوع این مشکل در حدود یک‌پنجم کودکان زیر ۶ سال در نواحی مختلف ایران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

توصیه دستورالعمل کشوری در ایران

محصولی با ،وان فروفورت در بازار موجود است که در مق، با کمبود آهن در کودکان نقش مؤثری ایفا می‌کند. این محصول شاخصه‌های جذابی دارد که آن را از نمونه‌های مختلف متمایز می‌کند:

  • طعم مطلوب و جذاب برای کودکان
  • تغییرندادن رنگ دندان‌های کودکان
  • وجود ۱۵ گرم آهن لیپوزومال در آن و کافی‌بودن یک سی‌سی از مکمل در روز برای کودک که با قطره‌چکان مصرف می‌شود.

در ایران مشکل کمبود آهن رواج دارد و پزشکان و محققان مختلف توصیه‌هایی در این زمینه به‌طور رسمی ارائه کرده‌اند. از جمله این توصیه و تجویزات باید به این مورد دقت کنید که از سوی سازمان بهداشت جه، هم مطرح شده است.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%87%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/

IR-0825-CFR-9949-SP

تشخیص کمبود آهن مست،م ارزیابی کودک شما توسط متخصص اطفال است. ارزیابی شامل بررسی شرح حال دقیق، ارزیابی تغذیه، معاینه فیزیکی و در نهایت، آزمایش است. آزمایش‌های مورداستفاده در این زمینه شامل شمارش کامل خون، از جمله سطح هموگلوبین، ارزیابی وضعیت آهن و ذخایر بدن می‌شوند.

در مواردی که سطح هموگلوبین کودک بسیار پایین می‌آید، ممکن است نیاز به تزریق خون یا درمان با تزریق آهن یا درمان آهن و، وجود داشته باشد. این درمان‌ها در بیمارستان انجام می‌شوند.

health.clevelandclinic.org

چه توصیه‌ای؟ مکمل‌یاری آهن روزانه به ،وان یک مداخله بهداشت عمومی در نوزادان و کودکان در سنین ۶ تا 24 ماه و ،ن مناطق با شیوع زیاد کم‌خونی برای جلوگیری از کمبود و کم‌خونی به‌شدت توصیه می‌شود.

راه‌کار مؤثر در رفع کمبود آهن در کودکان

به طور کلی، خانواده‌هایی که با کمبود آهن مواجه هستند، بهتر است که از کمک متخصص تغذیه کودکان برای بهبود مصرف غذاهای حاوی آهن در رژیم غذایی بهره مند شوند. ویتامین C هم می‌تواند به بهبود جذب آهن کمک کند. مصرف مکمل‌های حاوی آن در صورت تجویز پزشک گزینه مطلوبی خواهد بود.

مصرف فروفورت؛ راهی مؤثر برای مق، با کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن

کمبود آهن در کودکان با عوارض بسیار جدی همراه است. کودک، که دچار این وضعیت هستند، رنگ‌پریده و ضعیف می‌شوند. این بچه‌ها کمتر از حالت لازم غذا می‌خورند و سریع خسته می‌شوند.

یادتان باشد که در مصرف شیر هم زیاده روی نکنید. رژیم غذایی حاوی مقدار اضافی شیر (که منبع ضعیفی از آهن است) می‌تواند کودک را با فقر آهن روبه‌رو کند.

رژیم غذایی نامن،

کمبود آهن در کودکان

چرا کمبود آهن در کودکان رخ می‌دهد؟

One moment please …. Firuzağa.